Всесвітня історія - Гончар Б. М. - Роки "застою" (1964-1985)
У жовтні 1964 р. М. С. Хрущов був звільнений з усіх посад і відправлений на пенсію. Три генсеки, три вожді партії та держави протягом 20 років правили країною. Найдовше біля керма стояв Л. І. Брежнєв - вісімнадцять років. Ю. В. Андропову і К. У. Черненку історична доля відвела миттєвості. Вони не кинули країну у прірву, проте і не піднесли її на нову висоту. Це був період наростання негативних явищ у всіх сферах суспільного життя. Вони виявилися у стагнації економіки, корумпованості вищих ешелонів влади, падінні авторитету СРСР на міжнародній арені. Заходи для "вдосконалення" соціалізму не могли зупинити кризи адміністративно-командної системи, яка поступово наближалася, їхня діяльність викликала зростання опозиційних настроїв населення, розбудила цілий рух дисидентів.
Найбільший внесок у цю справу зробив один з ініціаторів і організаторів зміщення Хрущова Л. І. Брежнєв.
Леонід Ілліч Брежнєв (1906-1982) - радянський партійний і державний діяч. 31937р, на партійній І державній роботі в Україні. В роки війни на політичній роботі в діючій армії, з 1944 р. генерал-майор. 31946р. перший секретар Запорізького, Дніпропетровського обкомів КП(б) України. В1950-1962рр. перший секретар ЦК КП(б) Молдавії.. З жовтня 1962р. член ЦК, кандидат у члени Президії та секретар ЦК КПРС. З березня 1953 р. генерал-лейтенант і заступник начальника Головного політуправління РА і ВМФ. 26 червня 1953 р. взяв участь в арешті Бери, що сприяло подальшій кар'єри З лютого 1954 р. Брежнєв - другий, а з серпня 1955р. - перший секретар ЦК КП Казахстану. 31956 р. секретар ЦК КПРС і кандидат у члени президії ЦК. Підтримавши Хрущова в боротьбі з опозицією, в червні 1957р. став членом президії ЦК, а з 1958р. замінив Хрущова в Бюро ЦККПРС по РРФСР. У 1960-1964рр. очолював Президію Верховної Ради СРСР. У1963 р. знову став секретарем ЦК КПРС. Учасник підготовки і здійснення усунення від влади Хрущова. З жовтня 1964 р. перший (з квітня 1966- Генеральний) секретар ЦК КПРС, з 1977р. голова Президії Верховної Ради СРСР. Правління Брежнєва супроводжувалося безмірним звеличуванням його особи, створенням нового культу. З приходом до влади Брежнєва в політичному курсі радянського керівництва утверджувалися консервативні тенденції, нарощувалися негативні процеси в економіці, соціальній та духовній сферах життя суспільства, що призвело на початку 80-х років до передкризової ситуації. Період правління Брежнєва отримав в історії назву "застою". В зовнішній політиціі брежнєвсь-ка адміністрація прагнула нормалізувати відносини з Заходом, але водночас реалізувала політику втручання в справи інших країн. Помер 10 листопада 1982 р.
Людина обережна, консервативна, без будь-яких ознак самобутньої особи, але амбітна, Л. І. Брежнєв найбільше дбав про стабільність суспільства і соціалізму. Для нього було характерне яскраве імперське мислення. В "активі" Сталіна були Фінляндія, Польща, Прибалтика, а потім і вся Європа. У Брежнєва - Польща, Чехословаччина, Афганістан. Лаври Сталіна не давали йому спокою.
Поступово розпочався відступ від курсу десталінізації. Преса призупинила критику культу особи Сталіна, викриття беззаконь сталінського режиму. Значно жорсткішою робилася цензура, обмежувався доступ до наукової інформації. Був підготовлений проект часткової та повної реабілітації Сталіна і лише протести лідерів низки комуністичних партій Європи призупинили реалізацію плану. Тим часом нехай і нерішучі, проте відверті дії з реабілітації Сталіна, реставрації сталінізму серйозно занепокоїли інакодумців і значно посилили опозиційні настрої в суспільстві.
Посилення ідеологічного тиску після періоду "відлиги" викликало широкий рух дисидентства. Воно не було організаційно оформленим, проте мало чіткі принципи й авторитетних лідерів (Рой Медведєв, О. І. Солженіцин, А. Д. Сахаров). Основу дисидентства становила правозахисна і миротворча діяльність, спрямована спочатку на вдосконалення наявної системи, пізніше - на відмову від неї. В Україні, Вірменії, Грузії, республіках Прибалтики дисидентський рух був забарвлений націонал-демократичними тонами.
Найбільш відомі форми протесту дисидентських кіл на адресу політичного керівництва СРСР, судових і карних інстанцій - заяви, звернення, відкриті листи, демонстрації. Остаточний відхід нового керівництва від реформаторського курсу сприяв активізації опозиції. За кордоном дисиденти налагодили видання літературних творів, які були заборонені в країні ("тамвидав"). У СРСР виникли так звані безцензурні видання ("самвидав"). Представники дисидентського руху зазнавали різноманітних переслідувань (ув'язнення в тюрми і табори, в психіатричні лікарні, вислання за кордон). У політичній сфері зменшувався рівень суспільної активності.
Покладати надії доводилось на економіку. Було розпочато з аграрної сфери. В березні 1965 р. Пленумом ЦК КПРС були введені стабільні плани закупівлі сільськогосподарської продукції; збільшувалися заготівельні ціни на зернові культури, надбавки на діючі ціни на худобу. Знімалися обмеження на особисті господарства колгоспників, для них вводилася гарантована оплата. Держава інвестувала гігантські кошти в сільськогосподарське виробництво, майже вдвічі збільшилася поставка мінеральних добрив, ширилася меліорація земель тощо.
Чому масштабні і цілеспрямовані зусилля на оздоровлення не дали очікуваного ефекту? Насамперед не відбулося звільнення села від тенет бюрократичного адміністрування. Намагання подолати антиселянський характер аграрної політики не вдалося. Перебудова на селі велася наказними методами. Командно-адміністративна система суб'єктивно визначала інвестиційну, технічну, технологічну політику на селі. Обсяг валової продукції сільського господарства постійно скорочувався.
Подібні процеси мали місце і в промисловості. Програма економічної реформи промисловості скорочувала значну кількість планових показників підприємств, які раніше вводила держава. Встановлювався один із головних показників їх роботи - обсяг реалізованої продукції. На підприємствах створювались спеціальні фонди за рахунок відрахувань від прибутку, кошти яких призначалися для розвитку виробництва та матеріального заохочення робітників і службовців. Ліквідовувалися раднаргоспи і відновлювалося галузеве управління. Тепер воно мало діяти в умовах нових принципів планування і господарської самостійності підприємств. Отже, реформа передбачала підвищення ролі економічних методів управління.
У 70-80-ті роки поглиблювався процес загальносоюзного поділу праці, "взаємодоповнення" республіканських господарств, коли кожен регіон орієнтувався переважно на якусь одну-дві галузі промисловості. Це призводило до однобокості розвитку республік і регіонів, наслідки якого відчуваються і сьогодні. Курс на інтеграцію економік республік, директивне управління республіканськими господарствами з центру викликали диспропорції в їхній структурі, а за ними - і зростання опозиційних настроїв в союзних республіках. Серйозно загострюються диспропорції в структурі промисловості. Пріоритетний розвиток дістали галузі важкої промисловості, насамперед оборонної. Виробництво військової техніки на підприємствах машинобудування досягало 60%.
Несприятлива економічна кон'юнктура склалася на світовому ринку, де основним і досить значним був радянський експорт нафти. Падіння цін на нафту значно скоротило надходження валюти. Беззаконня і корупція сприяли розвитку такого явища, як "тіньова" економіка, що давало вищому чиновництву практично безмежні можливості для збагачення. Такі самі можливості мала взагалі бюрократична верхівка.
Разом з тим середні прошарки, усунуті від влади, були відчужені і від права розпоряджатися національним багатством. До того ж загострювалися суперечності в розвитку суспільства, давалося взнаки хронічне невиконання планів у соціальній сфері. Повільніше від планового відбувалося зростання реальних прибутків населення. Підвищення заробітної плати здійснювалося без врахування результатів праці. Невиправдано зближувалася оплата праці інженерно-технічного персоналу і робітників. Посилення соціальної нерівності, яка визначалася не стільки обсягами доходів чи рівнем освіти, скільки ставленням до джерел розподілу матеріальних благ, порушення законності з боку численних керівних працівників, корумпованість, славослів'я на адресу Брежнєва викликали зростаюче незадоволення в країні. Його авторитет катастрофічно падав.
Інтелігенція аж ніяк не приховувала саркастичного ставлення до партійного "авторитета", а так само до догідливої бюрократичної верхівки. З'являлися байки, притчі, анекдоти, персонаж яких легко впізнавався після перших слів. Це неабияк турбувало наближених, бо створювало загрозу їх власному розкошуванню.
Схожі статті
-
Всесвітня історія - Гончар Б. М. - Комуністична індустріалізація
Наприкінці 20-х років сталінське угруповання, що утвердилося при владі, взяло на озброєння таку програму: ліквідувати приватновласницький сектор в...
-
Всесвітня історія - Гончар Б. М. - "Відлига" (1953-1964)
Смерть Й. В. Сталіна в березні 1953 р. викликала в радянському суспільстві широку палітру настроїв. Проте смерть вождя полегшила пошуки виходу з...
-
Всесвітня історія - Гончар Б. М. - США в 1877-1914 рр
Між двома великими війнами - Громадянською та Першою світовою - Сполучені Штати Америки перетворилися із сільськогосподарської на індустріальну країну з...
-
Всесвітня історія - Гончар Б. М. - Канада у другій половині XX - на початку XXI ст
Канадська держава формувалася з переселенської колонії - спочатку Франції, а після поразки останньої в Семилітній війні (1756-1763)- Англії. Ця обставина...
-
Всесвітня історія - Гончар Б. М. - Життя людей у первісні часи
Вважається, що з глибини століть рухається потік людської думки, імпульс освоєння світу, пізнання навколишнього. Цей "потік" започаткували ще в...
-
Всесвітня історія - Гончар Б. М. - Тріумф грецької культури
В історії культури Греції виокремлюється кілька періодів: егейський, або крито-мікенський (від XVII-XVI до X ст. до н. е.), "геометричного стилю" (від...
-
Всесвітня історія - Гончар Б. М. - Німеччина у 1918-1939 рр
У результаті Листопадової революції Німеччина стала республікою. 1918 р. у Берліні відбувся з'їзд Рад народних уповноважених, який прийняв рішення про...
-
Всесвітня історія - Гончар Б. М. - Японія у другій половині XIX - на початку XX ст
Друга половина XIX ст. в історії Японії відома як "Реставрація Мейдзі" - боротьба із сегунатом і повернення влади до імператора Мацухіто (Мейдзі) у...
-
Всесвітня історія - Гончар Б. М. - Первісне суспільство: хронологія, заняття людей
Вважається, що з глибини століть рухається потік людської думки, імпульс освоєння світу, пізнання навколишнього. Цей "потік" започаткували ще в...
-
Всесвітня історія - Гончар Б. М. - СРСР у повоєнні роки
СРСР у повоєнні роки Після закінчення війни проти гітлерівської Німеччини радянський народ одержав можливість розпочати мирну творчу працю. Перемога...
-
Всесвітня історія - Гончар Б. М. - Радянський союз після другої світової війни
СРСР у повоєнні роки Після закінчення війни проти гітлерівської Німеччини радянський народ одержав можливість розпочати мирну творчу працю. Перемога...
-
Всесвітня історія - Гончар Б. М. - Італія у другій половині XX - на початку XXI ст
Закінчення Другої світової війни Італія зустріла в стані економічної розрухи: у війні загинуло 450 тис. осіб, 3 млн залишилось без житла, рівень...
-
Всесвітня історія - Гончар Б. М. - Федеративна Республіка Німеччина
Внутрішня політика уряду Аденауера була спрямована на економічне відродження країни за допомогою зміцнення приватного підприємництва, розвитку вільної...
-
Всесвітня історія - Гончар Б. М. - Німецька імперія в 1871-1914 рр
У ході франко-прусської війни остаточно об'єдналися німецькі землі і 18 січня 1871 р. у Версалі урочисто було проголошено створення Німецької імперії,...
-
Всесвітня історія - Гончар Б. М. - Тоталітарний терор
Форсування соціалістичної індустріалізації та насильницька колективізація, формування режиму одноосібної влади Сталіна і посилення...
-
Всесвітня історія - Гончар Б. М. - США в першій половині XIX ст
Після здобуття незалежності Сполучені Штати отримали можливість для вільного та динамічного соціально-економічного та політичного розвитку. Проте...
-
Всесвітня історія - Гончар Б. М. - СРСР наприкінці 20-х - у 30-ті роки
Межею переходу до нового курсу в політиці більшовицького режиму став 1928 р. Попереднє десятиліття характеризувалося як соціалістичне будівництво в...
-
Всесвітня історія - Гончар Б. М. - Радянська держава в період непу
1921 р. партія більшовиків відмовилася від основних принципів "воєнного комунізму" і перейшла до нової економічної політики (непу). Причини її...
-
Всесвітня історія - Гончар Б. М. - Передмова
Вважається, що з глибини століть рухається потік людської думки, імпульс освоєння світу, пізнання навколишнього. Цей "потік" започаткували ще в...
-
Всесвітня історія - Гончар Б. М. - Культура країн Європи (кінець XIX - початок XX ст.)
Наприкінці XIX - на початку XX ст. суспільний розвиток більшості країн світу визначався досягненнями науки і техніки. На грунті великих наукових...
-
Всесвітня історія - Гончар Б. М. - Римська імперія в II-III ст. н. е
У II ст. Римська імперія досягла кульмінації розвитку. На початку століття правив імператор Трояк (98-117), під час правління якого зовнішня політика...
-
Всесвітня історія - Гончар Б. М. - Візантійська імперія в XI-XV ст
Приблизно до кінця XII ст. Візантія переживала період злету своєї могутності та впливу в світі. Після цього розпочалася доба її занепаду, що прогресував,...
-
Всесвітня історія - Гончар Б. М. - Франція у другій половині XX - на початку XXI ст
До вересня 1944 р. майже всю територію Франції було визволено від німецької окупації франко-англо-американськими військами і внутрішніми силами Опору....
-
Всесвітня історія - Гончар Б. М. - Велика Британія наприкінці XIX - на початку XX ст
Наприкінці XIX ст. Англія зазнала найбільш тривалої і тяжкої кризи, що з 1873 р. охопила промисловість, сільське господарство, торгівлю, фінанси....
-
Всесвітня історія - Гончар Б. М. - Перебіг подій другої світової війни у 1943 р
1943 р. став переломним у ході Другої світової війни. Збройні сили СРСР завдали рішучих поразок фашистським військам під Сталінградом і на...
-
Всесвітня історія - Гончар Б. М. - Агресія Італії проти Ефіопії
На початку XX ст. переважна більшість території Африканського континенту входила до складу колоніальних імперій Великої Британії, Франції, Німеччини,...
-
Всесвітня історія - Гончар Б. М. - Країни Африки
На початку XX ст. переважна більшість території Африканського континенту входила до складу колоніальних імперій Великої Британії, Франції, Німеччини,...
-
Всесвітня історія - Гончар Б. М. - Кінець сталінщини (1945-1953)
Радянський народ, який витримав неймовірний тягар воєнного часу, зазнав труднощів економічного розвитку, природно сподівався на позитивні зміни в...
-
Всесвітня історія - Гончар Б. М. - Укладення договорів із фашистською Німеччиною
Влітку 1939 р. Друга світова війна стала реальністю. Переговори СРСР з Англією і Францією про взаємодопомогу закінчилися безрезультатно. У радянської...
-
Всесвітня історія - Гончар Б. М. - Значення культурної спадщини Риму
З часів імператора Діоклетіана (284-305) розпочалася нова епоха римської історії - період пізньої імперії (284-476). Для політичного життя цього часу...
Всесвітня історія - Гончар Б. М. - Роки "застою" (1964-1985)