Економічний аналіз діяльності підприємства - Савицька Г. В. - 8.6. Аналіз інших фінансових доходів і витрат

Склад інших доходів і витрат, методика їхнього аналізу, фактори зміни їхньої величини.

Обсяг прибутку значною мірою залежить від фінансових результатів діяльності, не пов'язаних із реалізацією продукції. Це насамперед доходи від інвестиційної і фінансової діяльності, а також інші операційні доходи і витрати.

До інвестиційних доходів належать проценти за облігаціями, депозитами, державними цінними паперами, доходи від участі в інших організаціях, доходи від реалізації основних засобів та інших активів та ін.

До фінансових витрат включають виплату процентів за облігаціями, акціями, за надання організації в користування грошових засобів (кредитів, позик).

Інші операційні доходи і витрати - це прибутки (збитки) від операційної оренди і реалізації оборотних активів, дохід від списання кредиторської заборгованості; прибутки (збитки) минулих років, виявлені у звітному році; курсові різниці операцій в іноземній валюті; отримана і виплачена пеня, штрафи і неустойки; збитки від списання безнадійної дебіторської заборгованості з простроченими термінами для позову; збитки від уцінки і нестачі матеріальних цінностей тощо.

У процесі аналізу вивчають склад, динаміку, виконання плану і фактори зміни суми збитків і прибутку в кожному конкретному випадку (табл. 8.9, 8.10).

Основними видами цінних паперів Є акції, облігації внутрішніх державних і місцевих позичок, облігації суб'єктів господарювання (акціонерних товариств, комерційних банків), депозитні сертифікати, казначейські, банківські і комерційні векселі та ін.

Прибуток від акцій (П) може змінитися за рахунок:

O кількості акцій, що є в портфелі підприємства (АГ);

O середньої ціни однієї акції (Р);

O рівня дивідендної прибутковості (Кй) (відношення суми отриманих дивідендів до суми інвестованих коштів в активи цього виду).

П = КРКй.

Таблиця 8.9. Динаміка інших фінансових доходів і витрат

Джерело доходів і збитків

Минулий рік

Звітний ріх

Тис. грн

Частка,

%

Тис. грн

Частка,

%

Доходи за цінними паперами

360

46,2

462

47,6

Доходи від участі в спільних підприємствах

420

53,8

508

52,4

Прибуток від інвестиційної діяльності

780

100,0

970

100,0

Штрафи і пеня отримані

20

+11,1

100

+37,6

Штрафи і пеня виплачеш

-124

-68,9

-230

-86,5

Збитки від списання дебіторської заборгованості

-60

-27,8

-70

-26,3

Втрати від уцінки І нестачі матеріальних цінностей

-26

-14,4

-66

-24,8

Сальдо інших операційних доходів і витрат

-180

100,0

-266

100,0

Таблиця 8.10. Склад і динаміка доходів від цінних паперів

Минулий рік

Звітний рік

Вид цінних паперів

Кількість

Вартість, тис. грн

Дохід, тис. грн

Частка, %

Кількість

Вартість, тис. грн

Дохід, тис. гри

Частка,

%

Акції

200

2000

300

83,3

270

2700

432

93,5

Облігації

60

600

60

16,7

ЗО

300

30

6,5

Іт. д.

Усього

-

2600

360

100,0

-

3000

462

100,0

Для розрахунку впливу цих факторів на зміну суми отриманого прибутку від активів цього виду можна застосовувати метод абсолютних різниць:

ЛЯК = ЛІС o Ро o Kd0 - (270 - 200) o 10 ■ 15 % = +105 тис. грн;

ДЛР=Я1-Ді>-Ксг0=270-(10-10)-15% = 0;

ДЯм"Л-Л-ДіИ*270-10-(16% - 15%) = +27 тис. грн.

Сума отриманих процентів за облігаціями Також залежить від кількості облігацій, середньої вартості однієї облігації і середнього рівня процентної ставки (відношення суми отриманих процентів до середньорічної суми активів цього виду):

П=КРСП.

У наведеному прикладі сума доходу від облігацій зменшилася на 30 тис. грн тільки за рахунок кількості облігацій:

Ш Ц =АЛГ * Р0 o СПо =(30-60)10 o 10 % = -30 тис. грн.

Процентний дохід за депозитами (ПЛ) залежить від суми депозитних вкладів (ВЯ) і середнього рівня депозитного процента С77Д (відношення суми отриманих процентів за депозитами до суми депозитних внесків):

ПЛ=ВЯСПД.

Зміна суми доходу за рахунок:

O розміру депозитних внесків

Д/ІД=ДДД СПо;

O рівня депозитної ставки процента

ДЯД=ВД o ДСІ7Л.

Величина прибутку (збитку) від реалізації основних засобів та інших матеріальних активів Залежить від кількості проданого майна, його балансової вартості і ціни реалізації. При цьому потрібно враховувати не лише прямий фінансовий результат, а й ео>ект від прискорення оборотності капіталу, методику визначення якого буде розглянуто в параграфі 15.7.

Збитки від виплати штрафів Виникають у зв'язку з порушенням окремими службами договорів з іншими підприємствами, організаціями й установами. Під час аналізу встановлюють причини невиконання зобов'язань, вживають заходів для запобігання порушенням.

Сума отриманих штрафів Може змінитися не лише внаслідок порушення договірних зобов'язань з боку постачальників і підрядчиків, а й через ослаблення претензійної роботи підприємств з ними. Тому в аналізі цього показника слід перевірити, чи в усіх випадках порушення договірних зобов'язань з боку постачальників до них було застосовано відповідні санкції.

Збитки від списання незатребуваної дебіторської заборгованості Виникають звичайно на тих підприємствах, де низький рівень обліку і контролю за станом розрахунків, а також через банкрутство клієнтів.

Прибутки (збитки) минулих років, Виявлені в поточному році, також свідчить про недоліки бухгалтерського обліку.

Для правильного оцінювання результатів діяльності підприємства необхідно вирізняти прибутки та збитки від надзвичайних подій, не пов'язаних з його звичайною діяльністю, - це збитки від стихійних лих, техногенних катастроф, відшкодування збитків від надзвичайних подій, доходи від списання кредиторської заборгованості, отримана безплатна доброчинна допомога, безоплатне цільове фінансування з бюджету та інші доходи і витрати, що можуть як зменшити, так і збільшити фінансовий результат і прибутковість бізнесу і ввести в оману інвесторів та кредиторів підприємства.

На завершення аналізу розробляють конкретні заходи, спрямовані на скорочення збитків і втрат від позареалізаційних операцій і запобігання їм, на збільшення прибутку від довгострокових і короткострокових фінансових вкладень.

Схожі статті




Економічний аналіз діяльності підприємства - Савицька Г. В. - 8.6. Аналіз інших фінансових доходів і витрат

Предыдущая | Следующая