Провідники духовності в Україні - Курас І. Ф. - РЄЗАНОВ Володимир Іванович

Український літературознавець, педагог

Народився 9 вересня 1867 р. в с. Любаче Курської області у дворянській родині. З 1878 по 1886 р. навчався в Курській гімназії. У 1886 р. вступив до Ніжинського історико-філологічного інституту, де дістав грунтовну гуманітарну підготовку. У 1890 р. В. Рєзанов опублікував свою першу наукову працю "Основы русского стиха народного и литературного. Обзор литературы этого вопроса".

Певний час працював у різних установах та навчальних закладах Курська, збирав фольклорні джерела, досліджував історію цього краю. В той же період майбутній учений зацікавився давньою літературою.

У 1899 р. В. Рєзанов працював у Ніжинському історико-філологічному інституті на посаді наставника студентів, а після захисту в 1907 р. дисертації ("Из разысканий о сочинениях Жуковского") - на посаді екстраординарного професора кафедри російської словесності.

У 1910 р. захистив докторську дисертацію на тему "Из истории русской драмы. Школьные действа XVII-XVIII веков и театр иезуитов", до якої було додано два томи матеріалів ("Экскурс в область театра иезуитов", "Памятники русской драматической литературы"). Працю високо оцінили І. Франко, В. Перетц і М. Петров.

Після захисту дисертації був призначений ординарним професором російської словесності Ніжинського історико-філологічного інституту.

Особливу увагу вчений приділяв українському театру та літературі Київської Русі ("Слово о полку Игореве" и поэзия скальдов" та інші праці). Використовуючи порівняльно-історичний метод, він з'ясував чимало складних питань української та російської літератури.

В. Рєзанов брав активну участь у навчальному й науковому процесі інституту, читав спецкурси з нової російської та західноєвропейської літератури, керував студентськими науковими гуртками, був учасником багатьох наукових конференцій, з'їздів.

В. Рєзанов зробив вагомий внесок у вивчення історії та культури України. Він був одним з ініціаторів створення в 1917 р. "Общества изучения Украины".

З 1920 по 1922 р. працював у Ніжині, був деканом факультету професійної освіти, з 1922 р. керував секцією російської й української мови та літератури. Через рік став керівником науково-дослідної кафедри історії культури та мови.

У 1927 р. обрано до комісії з підготовки матеріалів для "Большой советской энциклопедии" та Комітету з вивчення історії російського театру при відділі теорії і історії театру Державного інституту мистецтва (Ленінград).

У цей період велику увагу вчений приділяв дослідженню історії та культури українського народу, почав писати фундаментальну працю з історії української літератури. Упродовж 1925-1929 рр. видав тексти українських драм періоду феодалізму ("Драма українська. Старовинний театр український") і дослідження на цю тему. Він увів у науковий обіг велику кількість художніх текстів давньої української драми, переважно з варіантами, що дало змогу поглибити уявлення про розвиток драматичних жанрів у XVII-XVIII ст., визначити їх художню специфіку.

В. Рєзанов - автор праць про творчість Т. Шевченка, Лесі Українки та інших українських письменників.

У 1923 р. організував науковий семінар з російської літератури, метою якого була підготовка професійних кадрів для вищих навчальних закладів. Згодом цей семінар був перетворений на науково-дослідну кафедру історії культури і мови, яка складалася з п'яти секцій. Загальне керівництво та керівництво секцією зарубіжної й російської літератури здійснював В. Рєзанов. Тут він виступав з доповідями, які були опубліковані в пресі.

У цей час учений написав кілька праць, зокрема з історії російської драматургії, продовжував вивчати пам'ятки давнього українського театру, їх літературні джерела. Він також упорядковував і видавав наступні томи "Драми української". У1928р, написав серію етюдів про новий театр: "Літературні джерела п'єс Котляревського "Наталка Полтавка" та "Москаль-Чарівник" І п'єси В. П. Гоголя "Простак", "Леся Українка, сучасність і античність: про драматичну поему "Кассаидра", "До питання про українську романтичну драму: "Сава Чалий" та "Переяславська ніч" Єремії Галки (М. І. Костомарова)" та ін.

В. Рєзанова цікавили і теоретичні питання, новітні течії в літературознавстві. Він досліджував теорію і практику віршування в Києві XVII-XVIII ст., підготував книжку "Литературология" у двох частинах, редагував "Записки Ніжинського інституту народної освіти та науково-дослідної кафедри історії культури й мови при інституті" (1924-1934, 10 томів).

Упродовж останніх років життя працював над проблемою становлення нової української та російської літератури ("До історії літературних стилів: Поетика ренесансу на території України і Росії").

Учений написав близько 70 фундаментальних наукових праць, частина яких не втратила свого значення і нині.

Помер 31 грудня 1936 р. в Ніжині.

Схожі статті




Провідники духовності в Україні - Курас І. Ф. - РЄЗАНОВ Володимир Іванович

Предыдущая | Следующая