Провідники духовності в Україні - Курас І. Ф. - НІС Степан Данилович

Український етнограф і фольклорист

Народився 8 травня 1829 р. в с. Понори (нині Чернігівської області) в родині поміщиків. С. Ніс закінчив медичний факультет Київського університету (1854). Спершу працював військовим, згодом - земським лікарем у різних містах України й Росії, а також Болгарії (1883-1886).

Багато років збирав пісні, приказки, прислів'я та різні етнографічні матеріали в повітах Київської, Чернігівської та Харківської губерній. Публікував їх у "Черниговских губернских ведомостях" (1859-1860) і фольклорних збірках А. Метлинського, П. Чубинського та ін.

У 60-х роках посилюються репресії проти прогресивної української інтелігенції. С. Носа було заарештовано і вислано до Білозерського краю, де продовжував фольклорно-етнографічну діяльність. Записував російські пісні, казки, голосіння, замовляння. Після повернення із заслання написав повість "Данило Грабина", яка залишилася неопублікованою, підготував низку розвідок з питань народної медицини, зокрема народного лікування: "Про хвороби і як їм запобігти" (1874); "У всякого народу своя природа" (1888); "О целебном растении "багуне...." (1893). С. Ніс - автор оповідань - побутових замальовок з життя селян-кріпаків, козаків ("Хуртовина", "Шворин рід", "Про Конотіп" (усі три 1861); "Страничка из моих воспоминаний" (1893), "Запорожець Абиух", 1897). Друкувався у пресі під псевдонімом С. Волошин та ін.

Матеріали досліджень С. Носа - своєрідна енциклопедія творчості та побуту українського народу другої половини XIX ст. Значне місце серед записів посідають пісні родинно-побутового та соціально-побутового характеру.

Записав велику кількість українських народних казок, легенд, прислів'їв та приказок. У фонді С. Носа знаходяться матеріали з історії народної драми та театру.

Чимало пісень, записаних С. Носом, покладено М. Лисенком на музику.

Написав багато етнографічних праць. Літературні твори друкував у журналах "Основа" та "Киевская старина". Помер 10 січня 1901 р. на Чернігівщині.

Схожі статті




Провідники духовності в Україні - Курас І. Ф. - НІС Степан Данилович

Предыдущая | Следующая