Інноваційний менеджмент - Захарченко В. І. - Суб'єкти лізингу та їхня вигода
Лізингові операції - це суто ринкові відносини між трьома сторонами:
1) Підприємством, Яке виготовляє обладнання;
2) Орендодавцем (лізинговою компанією);
3) Орендарем (підприємством, організацією), який отримує матеріальні цінності на певний час.
Механізм угоди полягає в тому, що орендар найчастіше сам знаходить підприємство, яке виготовляє необхідне йому обладнання, обговорює з ним фінансовий бік справи, укладає попередню угоду. Орендар і виробник вдвох звертаються до лізингової компанії з проханням підписати тристоронній контракт і профінансувати його. Під фінансуванням тут слід розуміти таке: лізингова компанія купує обладнання у виробника і передає його у користування споживачеві в межах середньо - чи довгострокового договору, причому право власності на обладнання залишається за лізинговою фірмою. Виходячи з цього орендар:
O має право користуватися гарантією, виданою виробником машин і обладнання;
O повинен застрахувати за свій рахунок, але на користь орендодавця отримані в оренду засоби від втрати або псування:
O зобов'язаний забезпечити належне зберігання орендованих засобів протягом усього періоду оренди;
O не має права робити будь-які зміни у конструкції орендованих засобів без письмової згоди орендодавця, після отримання якої зміни здійснюються за рахунок орендаря, а орендовані засоби (в частині конструктивних змін) після закінчення строку дії лізингової угоди стають власністю орендодавця:
O зобов'язаний не переміщувати отримані в оренду технічні засоби без згоди орендодавця; сплачувати всі податки і нести інші витрати, пов'язані з використанням цих засобів;
O не може без письмового дозволу орендодавця знайомити третіх осіб із конструкцією і технічними характеристиками орендованих засобів чи передавати цим особам права, набуті за договором оренди.
У свою чергу, орендодавець зобов'язується поставити орендареві цілком придатні для експлуатації технічні засоби. Місце поставки технічних засобів визначає, як правило, орендар, який зобов'язаний відшкодувати орендодавцеві всі витрати, пов'язані з транспортуванням, монтажем, запуском в експлуатацію і виконанням інших зобов'язань, що виникають у зв'язку з постачанням і подальшим переміщенням цих засобів.
Така форма взаємовідносин передбачає також обумовлення пріоритетного права орендаря на придбання орендованих ним технічних засобів, тоді як за класичної оренди після закінчення терміну оренди ці засоби мають бути передані орендодавцеві. Це право (застережене в договорі) змушує орендаря зі свого боку раціонально та ефективно експлуатувати надані йому технічні засоби.
Однак слід зазначити, що права та обов'язки сторін, які випливають з умов контракту на оренду, не є чимось суворо зафіксованим і можуть змінюватися залежно від законодавства тієї чи іншої країни й певних особливостей конкретного ринку. Навіть в одній країні умови контрактів різних лізингових фірм на оренду аналогічного обладнання можуть різнитися, оскільки кожний контракт є індивідуальним і його опрацьовано з урахуванням конкретних обставин і вимог зацікавлених сторін.
Від часу становлення лізингу склалися певні його різновиди. Тому законодавство різних країн часто дає не тільки загальне поняття лізингу, а й визначає окремі його види.
Лізингові операції можна поділити на два види:
1) оперативний лізинг (із неповною окупністю);
2) фінансовий лізинг (із повною окупністю).
До Оперативного Лізингу належать усі угоди, в яких витрати орендодавця, пов'язані з придбанням зданого в оренду майна, не скуповуються повністю протягом так званого початкового терміну оренди.
При цьому важливо, що:
1) орендодавець не планує покрити всі свої витрати за рахунок надходжень від одного орендаря;
2) строки оренди не охоплюють повного періоду фізичного зносу майна;
3) ризик псування або втрати майна несе здебільшого орендодавець;
4) після закінчення встановленого терміну майно, як правило, повертається орендодавцю, котрий згодом продає або здає його в оренду іншому клієнту.
Оперативний лізинг, у свою чергу, охоплює так звані рейтинг і хайринг.
Рейтинг - короткострокова оренда (від одного дня до одного року) без права наступного придбання орендарем майна.
Хайринг - середньострокова оренда, яка передбачає здачу в найм товарів, обладнання і машин на термін від одного до трьох років.
Операції з рейтингу і хайрингу передбачають багаторазове передавання машин і обладнання від одного орендаря до іншого. Об'єктом цих операцій є стандартне обладнання, яке відповідає вимогам різноманітних орендарів.
Фінансовий лізинг Передбачає виплату протягом точно встановленого періоду сум, достатніх для повної амортизації капітальних вкладень лізи-нгодавця і здатних забезпечити йому певний прибуток. Договір фінансового лізингу укладають на тривалий період. Фактично фінансовий лізинг є формою кредитування покупки і має такі різновиди:
O лізинг з обслуговуванням;
O леверидж-лізинг;
O лізинг у "пакеті".
Лізинг з обслуговуванням Поєднує фінансовий лізинг з договором підряду і передбачає надання певних додаткових послуг, які пов'язані з утримуванням і технічним обслуговуванням зданого у найм майна.
Ліверидж-лізинг - особливий вид фінансового лізингу. За цією угодою велика частка (за вартістю) зданого в оренду обладнання береться в найм у третьої сторони (інвестора) і в першій половині строку оренди здійснюються амортизаційні відрахування за орендоване обладнання.
Лізинг у "пакеті" - лізингова система фінансування магазину, заводу, лікарні та подібних установ. Як правило, будівля, інвентар продаються у кредит, обладнання - за договором лізингу.
Інші різновиди лізингових операцій пов'язані як з оперативним, так і з фінансовим лізингом.
Так, з огляду на характер об'єкта лізингу та зобов'язання орендодавця, розрізняють такі основні види лізингової діяльності:
- лізинг нового обладнання;
- лізинг обладнання, яке вже було в ужитку;
- чистий лізинг, коли орендодавець не надає орендареві додаткових послуг;
- лізинг з обмеженим набором послуг, обумовлених договором;
- повний, або великий, лізинг з повним комплексом сервісних послуг, необхідних для нормального функціонування обладнання протягом дії договору.
Залежно від джерел придбання об'єкта лізингової угоди лізинг може бути прямим і поворотним.
Прямий лізинг - оренда, яка передбачає придбання лізингодавцем майна в інтересах орендаря у підприємства-постачальника.
Поворотний лізинг Полягає у передаванні підприємством частини власного майна лізинговій компанії з одночасним підписанням контракту про його оренду.
Залежно від місця перебування сторін лізинг буває внутрішнім/міжнародним. За Внутрішнього лізингу Контракт оформлюється між юридичними особами однієї країни, а за Міжнародного - лізингова компанія і орендар перебувають у різних країнах.
У свою чергу, міжнародний лізинг поділяється на експортний, транзитний та імпортний.
Експортний лізинг - угода, за якої постачальник і лізингова компанія перебувають в одній країні, а орендарем є іноземна компанія. Така угода називається експортним лізингом, оскільки стосовно свого постачальника лізингова фірма виконує функцію стимулювання експортного збуту.
Транзитний лізинг - угода, всі учасники якої перебувають у різних країнах. Це найбільш складна операція для лізингових компаній. Вона потребує знань правових, податкових та інших особливостей обох іноземних ринків.
Імпортний лізинг - операція, за якої лізингова фірма та орендар належать до однієї країни, а постачальником є іноземна компанія. Така угода називається імпортним лізингом, оскільки щодо орендаря лізингова компанія виконує функцію стимулювання імпорту.
За методом фінансування розрізняють терміновий лізинг, коли здійснюється одноразова оренда, і поновлювальний (револьверний), коли договір лізингу періодично продовжують після закінчення чергового троку контракту.
Якщо орендодавець і орендар укладають загальну угоду, яка передбачає право орендаря доповнювати список обладнання без підписання нових контрактів, така угода називається Генеральним лізингом.
Розвиток лізингових відносин показав переваги фінансування основних засобів виробництва у формі лізингу перед традиційним фінансуванням за рахунок довгострокового банківського кредиту. Перевагами лізингових операцій користуються всі учасники лізингу. Виробникові технічних засобів лізинг відкриває перспективи:
1) скорочення витрат на рекламу, аналіз ринку, пошук споживачів, оскільки все це робить лізингова компанія, а виробник може зосередити свої зусилля, у тому числі фінансові, на розв'язанні виробничих завдань, зниженні собівартості продукції тощо;
2) знаходження постійного оптового споживача в особі лізингової компанії, готового заплатити повну вартість замовлення одразу;
3) залучення тих споживачів, які за браком власних коштів або через неможливість одержати належний кредит, опинились би поза межами економічних інтересів виробника, тобто позбавили б його потенційного прибутку;
4) можливості перекладення на лізингову компанію незадоволення споживача недостатньою ефективністю чи міцністю обладнання.
Орендодавцеві (лізинговій компанії) лізинг дає можливість:
1) розширити номенклатуру товарів, яку він пропонує на внутрішньому і зовнішньому ринках;
2) забезпечити продаж продукції і надання послуг, реалізація яких на інших умовах не вигідна або зовсім неможлива;
3) збільшити економічну ефективність машин, інших товарів тривалого користування, здаючи їх в оренду;
4) розвивати і зміцнювати ділові стосунки з кінцевими споживачами, уникаючи посередницьких фірм.
Орендареві лізинг забезпечує такі вигоди:
1) стовідсоткове кредитування, яке не потребує негайних платежів погашення (контракт підписують на повну вартість майна, а орендні платежі, як правило, починаються тільки після постачання майна орендодавцем або й пізніше);
2) лізинговий контракт укласти набагато простіше, ніж одержати банківську позику, особливо дрібним і середнім підприємствам;
3) можливість через оренду сучасних і високопродуктивних технічних засобів не тільки оперативно реконструювати виробництво, а й спрямовувати зекономлені кошти на інші потреби;
4) ризик морального зносу обладнання повністю несе орендодавець. Орендар має можливість постійно оновлювати свій парк обладнання, укладаючи з лізинговою компанією нові контракти на більш прогресивне обладнання;
5) укладаючи контракт з лізинговою компанією, орендар може точно розрахувати порядок надходження своїх доходів, а отже, розробити найзручнішу для нього схему оплати;
6) можливість використовувати навіть найсучасніше і найдорожче обладнання без попереднього нагромадження капіталу для придбання такого обладнання;
7) можливість використовувати набагато більше виробничих потужностей, ніж при придбанні технічних засобів. Тимчасово вивільнені завдяки лізингу кошти орендар може витратити на інші виробничі потреби;
8) можливість економії за статтею "Амортизація";
9) коли орендарем є акціонерне товариство, то зростає його ліквідність, що сприяє підвищенню курсу його акцій на біржі;
10) можливість отримання податкових пільг, що залежить від виду лізингу.
Схожі статті
-
Одним з ефективних інструментів фінансування різних операцій з купівлі машин, обладнання та інших товарів, пов'язаних з реалізацією інноваційних...
-
Інноваційний менеджмент - Захарченко В. І. - 1.5. Джерела та методи генерування нових ідей (новацій)
Генераторами інноваційних ідей є новатори. До цієї категорії належать винахідники, раціоналізатори, люди, які мають здібності, природний хист,...
-
Інноваційний менеджмент - Захарченко В. І. - 5.3. Планування і реалізація інноваційних проектів
У сучасній практиці планування інновацій значного поширення набули комплексні науково-технічні програми і проекти. Поняття "інноваційний проект"...
-
Формування теорій інноваційного розвитку розпочалося у другій половині XIX - першій половині XX ст., хоча ще у XVIII ст. шотландець Адам Сміт (1723-1790)...
-
Вирішення економічних, соціальних, управлінських і особистих проблем у сучасному суспільстві передбачає специфічний, новаторський, стиль господарювання,...
-
Інноваційний менеджмент - Захарченко В. І. - 1.1. Інновації та економічне зростання
1.1. Інновації та економічне зростання Проблема інноваційного розвитку - предмет пильної уваги економістів ще з часів промислової революції (XVI-XVII...
-
Інноваційний менеджмент - Захарченко В. І. - Розділ 2. Державне регулювання інноваційного розвитку
2.1. Рівні модернізації в системі світової економіки та сучасні моделі інноваційного розвитку Сьогодні спеціалісти оцінюють існуючий рівень...
-
Інноваційний менеджмент - Захарченко В. І. - Зміна характеру руху об'єкта чи процесу
Інверсія - перебуває у свідомій відмові від попередніх уявлень про об'єкт, що розробляється, з тим, щоб розглянути його з нової, діаметрально протилежної...
-
Інноваційний менеджмент - Захарченко В. І. - Зміна форми об'єкта розробки
Інверсія - перебуває у свідомій відмові від попередніх уявлень про об'єкт, що розробляється, з тим, щоб розглянути його з нової, діаметрально протилежної...
-
Інноваційний менеджмент - Захарченко В. І. - Зміна структури об'єкта
Інверсія - перебуває у свідомій відмові від попередніх уявлень про об'єкт, що розробляється, з тим, щоб розглянути його з нової, діаметрально протилежної...
-
Інноваційний менеджмент - Захарченко В. І. - Зміна підходу до завдання
Інверсія - перебуває у свідомій відмові від попередніх уявлень про об'єкт, що розробляється, з тим, щоб розглянути його з нової, діаметрально протилежної...
-
Інноваційний менеджмент - Захарченко В. І. - Розділ 5. Планування інноваційної діяльності
5.1. Інноваційна політика підприємства Як вже зазначалося раніше Планування Як функція інноваційного менеджменту полягає в обгрунтуванні основних...
-
У зв'язку з тим, що інноваційний процес загалом торкається широкого кола економічних суб'єктів, мотивація інноваційних процесів - це різноманітна...
-
Інноваційний менеджмент - Захарченко В. І. - 4.4. Інноваційна інфраструктура
Організаційну, правову та економічну підтримку інноваційної діяльності підприємства на різних рівнях і в різних формах забезпечує інноваційна...
-
Інноваційний менеджмент - Захарченко В. І. - Система мотивації та стимулювання
В умовах ринкової економіки, як відомо, основою системи виробничого і фінансового планування є аналіз кон'юнктури ринку і прогнозування можливих напрямів...
-
Інноваційний менеджмент - Захарченко В. І. - Система прогнозування і планування розвитку
В умовах ринкової економіки, як відомо, основою системи виробничого і фінансового планування є аналіз кон'юнктури ринку і прогнозування можливих напрямів...
-
Інноваційний менеджмент - Захарченко В. І. - Формування інноваційних цілей
Процес формування інноваційних цілей є однією з найважливіших процедур інноваційного менеджменту і складовою всіх планових розрахунків в інноваційній...
-
3.1. Інновації як умова стабільності і розвитку підприємства Управління підприємством як вид діяльності носить подвійний характер. З одного боку, ця...
-
3.1. Інновації як умова стабільності і розвитку підприємства Управління підприємством як вид діяльності носить подвійний характер. З одного боку, ця...
-
У країнах з розвиненою ринковою економікою існує великий арсенал методів і відповідних державних інститутів, за допомогою яких здійснюється дієве...
-
Фінансовим джерелом, що забезпечує рішення великомасштабних науково-технічних проблем, є, безумовно, система державного фінансування НДДКР. Державна...
-
Під стадією освоєння випуску нових виробів - виведення товару на ринок, розуміють сукупність робіт від початку запуску виробів у виробництво до моменту...
-
Підвищення технічного рівня, якості і конкурентоспроможності продукції, скорочення строків її освоєння можливі за умови здійснення належної технологічної...
-
Інноваційний менеджмент - Захарченко В. І. - 8.5. Конструкторська підготовка виробництва
Конструкторська підготовка виробництва передбачає виконання сукупності робіт від розгляду заявки чи затвердження технічного завдання до перевірки...
-
Інноваційний менеджмент - Захарченко В. І. - 7.4. Реінжиніринг бізнес-процесів
Реінжиніринг бізнес-процесів, як і багато інших методів управління, запозичений нами із Заходу. Так, у 1990-ті роки з'явився і набув поширення метод...
-
Інноваційний менеджмент - Захарченко В. І. - Правила впровадження інновацій
Для зменшення опору реалізації інноваційних проектів в організації впровадження інновацій повинно супроводжуватися впровадженням змін у неформальних...
-
Інноваційний менеджмент - Захарченко В. І. - Органічні організаційні структури
Великі інноваційні організації мають зазвичай ієрархічну структуру. Але на сьогоднішній день розвиваються і набувають все більшої актуальності для...
-
6.1. Організаційні основи розробки і впровадження інновацій Ефективність управління інноваційною діяльністю підприємства великою мірою залежить від...
-
6.1. Організаційні основи розробки і впровадження інновацій Ефективність управління інноваційною діяльністю підприємства великою мірою залежить від...
-
2.1. Рівні модернізації в системі світової економіки та сучасні моделі інноваційного розвитку Сьогодні спеціалісти оцінюють існуючий рівень...
Інноваційний менеджмент - Захарченко В. І. - Суб'єкти лізингу та їхня вигода