Загальна соціологія - Примуш М. В. - § 20.2 Марксистське вчення про державу як соціальну організацію. Держава і цивільне суспільство
Найбільш великою соціальною організацією суспільства є держава. Держава виникає з визначених соціальних потреб, з визначеною цільовою спрямованістю, у ній досить чітко здійснюється соціальна стратифікація, виявлення соціальних статусів і позицій, є в наявності яскраво виражені керуюча і керована підсистеми й інші ознаки соціальної організації. у соціології існує безліч теорій держави. Найбільш розробленим нам представляється марксистське вчення про державу як соціальну організацію класово-антагоністичного суспільства.
Основоположники цієї теорії К. Маркс, Ф. Енгельс і В. І. Ленін виходили з передумови, що в основі усіх форм суспільних відносин, у тому числі і політичних відносинах, що насамперед організують державу, лежать соціальні інтереси. Інтереси - це реальні життєві прагнення індивідів, шарів, груп, класів та інших спільнот, якими воно усвідомлено чи не усвідомлено керується у своїх діях і якими визначається їхнє об'єктивне становище в системі суспільного виробництва. Основу соціальних інтересів складає та чи інша форма власності. Вольове, авторитарне вираження інтересу суб'єкта власності, що виявляється в організації соціального керування, є соціальна влада. Основні функції влади '- це здійснення інтересів суб'єкта власності за допомогою організації керування. Засобами здійснення влади виступають різні соціальні інститути, що функціонують з метою реалізації владної волі.
З погляду марксизму, у первіснообщинному, безкласовому суспільстві, що базувалося на суспільній власності, існував повний збіг корінних інтересів людей і соціальна влада належала усім його членам. у цьому суспільстві не було диференціації його членів на пануючих і підвладних. Суб'єкт і об'єкт влади збігалися.
Суспільний розподіл праці порушив цілісність суспільного інтересу, сприяв розподілу щодо самостійних інтересів і соціальних груп, відбувся процес класоутворення. у своїй основі процес класоутворення є процесом відчуження основних засобів виробництва від безпосередніх виробників, у результаті чого докорінно змінюється відношення однієї групи людей до іншої, а також відбуваються процеси відокремлення цих груп. Суб'єкт власності конституюється як клас, що протистоїть безпосереднім виробникам, відчуженим від засобів виробництва. Інтереси цих двох класів непримиренні, розпалюється класова боротьба. Щоб ці протиріччя і протилежні класи "не пожирали один одного в марній боротьбі", відзначав В. І. Ленін, виникає сила, що стоїть, очевидно, над суспільством, - держава. Таким чином, унаслідок відчуження власності в процесі класоутворення соціальна влада також відчужується від суспільства і знаходить спосіб своєї реалізації в державі як формі відчуженої влади. у класовому суспільстві влада в її структурно-функціональному вимірі виражає політичні відносини, в інституціональному плані - влада є державою як публічно-владна форма організації класового суспільства.
Класове розшарування зажадало наділення соціальних інститутів додатковими функціями, зокрема, уведення розпоряджень, що вимагають безумовного їм підпорядкування. Для цієї мети норм релігії, моралі, звичаїв і традицій виявилося явно недостатньо. Треба було формування інституціональних норм, тобто норм, що створюються особливими інститутами, які наділені на це особливими прерогативами.
У випадку, коли таким складним типом соціального інституту виступає держава, нормативна діяльність реалізується у формі правової регламентації. Основним елементом правової системи є правові норми.
Правові норми - це організовані у визначеній структурі і виражені у встановленій формі загальні правила, що регулюють типові суспільні відносини або ту чи іншу сторону цих відносин.
Державний апарат - це той необхідний комітет, що у силу розподілу праці усередині публічно-владної форми, організації класового суспільства здійснює функції цієї організації і класової влади.
У державі вже чітко розділяються керуюча і керовані підсистеми. Найважливіше місце в структурі держави як соціального інституту належить державному апарату.
Державний апарат є результат поділу політико-управлінської діяльності усередині класового організованого суспільства.
Державний апарат - це той шар, "корпорація", що практично здійснює владу в державі, приводячи в рух усю величезну і складну державну машину. Концентрація владних повноважень у руках державної бюрократії найчастіше приводить до дуже значної самостійності державного апарата стосовно класу, аж до того, що бюрократія диктує свою волю, засновану на приватному "корпоративному інтересі", панівному класу. К. Маркс неодноразово відзначав наявність у бюрократії своїх особливих цілей, які вона в процесі володарювання видає за загальні. Бюрократія складає особливе замкнуте суспільство в державі.
Головна функція держави складається у формуванні такого соціального середовища, яке містило б у собі передумови розвитку пануючих виробничих відносин і самого класу власників. Марксизм стверджує, що організація суспільства у формі держави є інституціоналізація в політичній формі економічної могутності панівних класів, концентроване вираження цієї могутності і створення на його основі принципових умов існування даного способу виробництва.
Іншою не менш важливою функцією держави є придушення опору пригноблених класів, установлення відносин панування і підпорядкування.
Панування - це не що Інше, як нав'язування волі класу іншої частини суспільства за допомогою застосування інституціонального примусу.
Примус здійснюється різноманітними формами впливу, у тому числі й ідеологічними.
Державі, як найбільш загальній формі соціальної організації відносин людей, у певній мірі, протистоїть така форма соціальної організації, як цивільне суспільство.
Як самостійна форма соціальної організації цивільне суспільство формується в процесі боротьби з владою, спочатку вимагаючи зміни своїх прав, потім домагаючись участі в керуванні державою і, нарешті, перетворюючи державну владу в надійний інструмент регулювання суспільних відносин.
У центрі цивільного суспільства знаходиться суверенна особистість, що володіє різноманітними правами і волями, насамперед, такими "невідчудженими" правами, як право на життя, власність, волю. У цих умовах поведінка людини визначається, насамперед, її власними інтересами, на неї лягає і уся відповідальність за свої дії. Така особистість вище усього цінує власну волю, поважаючи, разом з тим, законні інтереси інших людей. Цінність людини визначається її особистісними якостями, що стимулює в неї прагнення до розкриття і розвитку її здібностей. Усвідомлення особистісної самооцінки є найважливішою характеристикою цивільного суспільства.
Цивільне суспільство - це сукупність незалежних особистостей, що мають можливість реалізувати свої цілі, і їхніх добровільних об'єднань.
Формування цивільного суспільства пов'язане зі становленням і розвитком капіталістичного способу виробництва, що сприяв утвердженню ідеології індивідуалізму. В умовах капіталістичних суспільних відносин індивід одержав можливість діяти як самостійна суспільна сила, чиї можливості багато в чому залежали від його власних здібностей. Становлення капіталістичного суспільства в політичній сфері сприяло твердженню правової держави, що виробляє механізми захисту суспільства й особистості від сваволі державної влади.
Такий тип суспільства в країнах Західної Європи формувався на рубежі XIX - XX ст. В Україні в цей час почали закладатися тільки первісні задатки цивільного суспільства. Але цей процес був перерваний у жовтні 1917 р. У результаті соціалістичної революції радянське суспільство перетворилося в тоталітарну систему. Тоталітаризм цілком підкоряє інтереси особистості інтересам держави. Державна машина регламентувала всі, навіть найінтимніші сторони життя радянських людей. У наш час Україна встала на шлях державотворення з усіма його необхідними атрибутами: правовою державою, правом людей на власність, на волю діяльності і вираження думок і переконань.
План семінарського заняття
(2 год.)
1. Основні риси соціальної організації.
2. Бюрократична система та її властивості.
3. Марксистське вчення про державу як соціальну організацію. Держава і громадянське суспільство.
Теми рефератів, доповідей і контрольних робіт
1. Соціальний аналіз організаційних систем.
2. Влада та бюрократія.
3. Проблеми формування громадянського суспільства в Україні.
Додаткова література з теми
1. Блау П. М. Исследование формальных организаций. Американская социология. Перспективы, проблемы, методы. - М., 1970.
2. Голднер Э. Анализ организаций. - М., 1967.
3. Кравченко А. И. Трудовые организации: структура, функции, поведение.-М., 1992.
4. Лашин Н. И. Проблемы социального анализа организационных систем // Вопросы философии. -1974. -№7.
5. Макаренко В. П. Вера, власть и бюрократия. - Ростов, 1988.
6. Пригожин А. И. Социология организации. - М., 1980.
Схожі статті
-
Загальна соціологія - Примуш М. В. - § 11.2 Основні проблеми політичної соціології
Проблематика політичної соціології надзвичайно широка і різноманітна - від політичної соціалізації особистості до взаємодії суспільства і політики. У...
-
Загальна соціологія - Примуш М. В. - § 20.1 Основні риси соціальної організації
Ключові поняття та терміни - соціальна організація - ієрархічність - внутрішньоорганізаційні норми - організаційний ефект - синергія - бюрократична...
-
Загальна соціологія - Примуш М. В. - Тема 20. СОЦІАЛЬНІ ОРГАНІЗАЦІЇ І САМООРГАНІЗАЦІЇ
Ключові поняття та терміни - соціальна організація - ієрархічність - внутрішньоорганізаційні норми - організаційний ефект - синергія - бюрократична...
-
Загальна соціологія - Примуш М. В. - Тема 12. СОЦІОЛОГІЯ ПРАВА
Ключові поняття та терміни - право - соціальні норми - системно-нормативна природа - законодавство - правосвідомість - соціологія права - кримінальне...
-
Загальна соціологія - Примуш М. В. - § 12.1 Соціологія права як специфічна галузь соціології
Ключові поняття та терміни - право - соціальні норми - системно-нормативна природа - законодавство - правосвідомість - соціологія права - кримінальне...
-
Загальна соціологія - Примуш М. В. - § 7.2 Вчення П. Сорокіна про соціокультурну динаміку
Подальше вивчення процесів соціальної мобільності в суспільстві Сорокін продовжує в теорії соціокультурної динаміки. Особливу увагу при вивченні...
-
Загальна соціологія - Примуш М. В. - § 8.1 Витоки соціально-політичних вчень в Україні
Ключові поняття та терміни - генетична соціологія - протосоціологія - еволюціонізм - антропологія - еволюція - історична соціологія - теорія зв'язків -...
-
Загальна соціологія - Примуш М. В. - § 14.1 Сутність та основні елементи соціально! структури
Ключові поняття та терміни - соціальна структура - соціальна диференціація - соціальна нерівність - закрита та відкрита системи соціальної стратифікації...
-
Загальна соціологія - Примуш М. В. - Тема 14. СОЦІАЛЬНА СТРУКТУРА СУСПІЛЬСТВА
Ключові поняття та терміни - соціальна структура - соціальна диференціація - соціальна нерівність - закрита та відкрита системи соціальної стратифікації...
-
Системний підхід до суспільства доповнюється в соціології детерміністським і функціоналістським. Детерміністський підхід найяскравіше виражений у...
-
Загальна соціологія - Примуш М. В. - § 9.1 Суспільство і природа
Ключові поняття та терміни - суспільство - система - соціальна система - соціальний зв'язок - соціальні умови - соціальна взаємодія - соціальні відносини...
-
Загальна соціологія - Примуш М. В. - Тема 9. СУСПІЛЬСТВО ЯК ЦІЛІСНА СИСТЕМА
Ключові поняття та терміни - суспільство - система - соціальна система - соціальний зв'язок - соціальні умови - соціальна взаємодія - соціальні відносини...
-
Загальна соціологія - Примуш М. В. - § 11.1 Об'єкт і предмет політично соціології
Ключові поняття та терміни - політика - публічна влада - політична система - політична соціологія - соціологічний аналіз - правова держава - громадянське...
-
Загальна соціологія - Примуш М. В. - Тема 11. СОЦІОЛОГІЯ ПОЛІТИКИ
Ключові поняття та терміни - політика - публічна влада - політична система - політична соціологія - соціологічний аналіз - правова держава - громадянське...
-
Загальна соціологія - Примуш М. В. - § 14.2 Соціальна стратифікація: поняття та види
В сучасному суспільстві існують групи, які мають значно більші ресурси багатства і влади, ніж інші, а отже, перебувають щодо них у більш привілейованому...
-
Загальна соціологія - Примуш М. В. - Тема 8. ФОРМУВАННЯ СОЦІОЛОГІЧНОЇ ДУМКИ В УКРАЇНІ
Ключові поняття та терміни - генетична соціологія - протосоціологія - еволюціонізм - антропологія - еволюція - історична соціологія - теорія зв'язків -...
-
Загальна соціологія - Примуш М. В. - § 1.2 Предмет, структура та метод соціології
Ключові поняття та терміни - наука - соціологія - мікросоціологія - макросоціологія - об'єкт соціології - теоретична соціологія - прикладна соціологія -...
-
Загальна соціологія - Примуш М. В. - § 1.1 Соціологія та її місце в системі сучасних наук
Ключові поняття та терміни - наука - соціологія - мікросоціологія - макросоціологія - об'єкт соціології - теоретична соціологія - прикладна соціологія -...
-
Загальна соціологія - Примуш М. В. - § 10.2 Види і форми соціальних змін
В історії соціології чітко просліджується явна перевага еволюціонізму, що стоїть на позиціях визнання оптимальним поступової, більш-менш плавної та...
-
Загальна соціологія - Примуш М. В. - § 2.4 Головні парадигми і напрямки сучасної соціології
Поняття "сучасна соціологія" далеко не однозначне. Воно вживається й у найширшому розумінні - як соціологія усього XX сторіччя, і в порівняно більш...
-
Загальна соціологія - Примуш М. В. - § 1.4 Взаємовідносини соціології та інших суспільних наук
Будучи наукою про суспільство, соціологія водночас структурно включає як загальну теорію соціальної різноманітності явищ і Процесів суспільного життя, що...
-
Загальна соціологія - Примуш М. В. - Тема 1. СОЦІОЛОГІЯ ЯК ОСОБЛИВА СУСПІЛЬНА НАУКА
Ключові поняття та терміни - наука - соціологія - мікросоціологія - макросоціологія - об'єкт соціології - теоретична соціологія - прикладна соціологія -...
-
Загальна соціологія - Примуш М. В. - § 10.3 Соціальний прогрес і типізація суспільства
Як соціальні еволюціоністи, так і соціальні революціоністи виходили з того, що зміни в суспільстві відбуваються не хаотично, а мають визначену...
-
Загальна соціологія - Примуш М. В. - § 6.3 Ідея соціальної солідарності
Центральною соціологічною ідеєю, що практично проходить через усю творчість Дюркгейма, є ідея суспільної солідарності. Дюркгейм спирався на традицію...
-
Загальна соціологія - Примуш М. В. - § 10.1 Сутність, причини і фактори соціальних змін
Ключові поняття та терміни - соціальні зміни - соціальний розвиток - соціальна еволюція - соціальні суперечності - соціальна революція - соціальний...
-
Загальна соціологія - Примуш М. В. - Тема 10. СОЦІАЛЬНІ ЗМІНИ
Ключові поняття та терміни - соціальні зміни - соціальний розвиток - соціальна еволюція - соціальні суперечності - соціальна революція - соціальний...
-
Як узагальнююче поняття, що виражає основні принципи теорії і методології соціології Дюркгейма, виступає поняття "соціологізм". За Дюркгеймом, соціальна...
-
Засновником психологічного еволюціонізму в американській соціології вважається Лестер Френк Уорд (1841 - 1913 рр.). Ним написані роботи: "Динамічна...
-
Загальна соціологія - Примуш М. В. - § 19.3 Сім'я як важливий соціальний феномен
Соціологія сім'ї зосереджує свою увагу на аналізі всієї сукупності важливих проблем, пов'язаних із сім'єю. Соціологія сім'ї - це галузь соціології, яка...
-
Загальна соціологія - Примуш М. В. - § 19.2 Види та функції соціальних інститутів
Кожен інститут виконує свою, характерну для нього соціальну функцію. Сукупність цих соціальних функцій складається в загальні соціальні функції...
Загальна соціологія - Примуш М. В. - § 20.2 Марксистське вчення про державу як соціальну організацію. Держава і цивільне суспільство