Загальна соціологія - Примуш М. В. - Тема 21. ІНСТИТУЦІОНАЛІЗАЦІЯ РЕЛІГІЇ І ФОРМУВАННЯ ЦЕРКВИ
Ключові поняття та терміни
- релігія
- трансцендентне
- культові дії
- жрецькі корпорації
- служителі культу
- церква
- універсалізм
- християнська церква
- харизма
- канонічне право
- капітулярії
- конкордат
§ 21.1 Закономірності формування релігії як соціального інституту
Релігія є необхідним складовим елементом громадського життя, у тому числі і духовної культури суспільства. її головна функція полягає в тому, щоб допомогти людині переборювати історично мінливі, короткочасні, відносні сторони його буття і піднімати людину до чогось абсолютного, незмінного, вічного. Виражаючись філософською мовою, релігія покликана укорінити людину в трансцендентне (тобто таке, що знаходиться "по той бік" людського досвіду). у суспільстві як соціокультурній системі це виявляється в наданні цінностям, ідеалам, нормам і зразкам поведінки абсолютної цінності, їхньої незалежності від історично минущих просторово-тимчасових координат людського буття.
Абсолютну неминущу цінність релігії виявляють богословські і релігійно-філософські вчення. Разом з тим:
Релігія - це суспільно-історичне утворення - один з найважливіших соціальних інститутів людства.
Дослідженню релігії як соціального інституту присвятили свої роботи Б. Дюркгейм, М. Вебер та інші відомі соціологи. Існує ціла галузь соціологічного знання за назвою "соціологія релігії".
Однією з найдискусійніших проблем соціології релігії є проблема визначення найбільш важливої ознаки релігії. Тут борються в основному дві позиції. Перша представлена марксистським релігієзнавством. у цьому релігієзнавстві основною ознакою релігії визнається віра в існування надприродного і наявність відносин з ним. Другу позицію представляють Е. Дюркгейм і його послідовники. Вони вважають, що основу релігії складає культова система.
Не вдаючись у докладну аргументацію сильних і слабких сторін тієї чи іншої точки зору, ми будемо виходити з загальної передумови Е. Дюркгейма, що нам представляється більш науково обгрунтованою.
У первісному суспільстві культові дії були уплетені в процес матеріального виробництва і громадського життя, а здійснення культових обрядів ще не виділялося в самостійний вид діяльності. Як відзначається в етнографічній літературі, в австралійців, що затрималися на примітивній стадії розвитку, не було професійного духівництва. Однак у міру ускладнення громадського життя починають виділятися фахівці з проведення культових дій: чаклуни, шамани і т. п.
Наступний етап у процесі інституціоналізації пов'язаний із зародженням системи громадської організації, при якій керівники громад, старійшини племен та інші діячі, що здійснюють у них функції управління, одночасно відігравали ведучу роль у релігійному житті громади, Як відзначає німецький історик І. Г. Баховен, у Стародавній Греції на стадії розкладання родового ладу військовий керівник був одночасно і верховним жерцем.
Становлення ранньокласового суспільства приводить до істотного ускладнення громадського життя, у тому числі і релігійних уявлень, а також до зміни соціальних функцій релігії. На передній план виходить завдання із забезпечення регулювання помислами і поведінкою людей в інтересах правлячих класів, доказу надприродного походження влади правителів. І тоді починають формуватися відносно самостійні системи культових дій - богослужіння і разом з ним організація служителів культу - жрецькі корпорації.
У різних країнах і регіонах формування цього стану відбувається неоднаково. В одних країнах жрецький стан формується як особливий стан усередині знаті, з якого виділяється група сімей, що спеціалізуються в даній області і передають свої знання і соціальне становище в спадщину.
Жрецькі корпорації - це не просто професійна організація людей, зайнятих однотипною працею, а соціальний прошарок, і а точніше, стан.
В інших країнах цей стан утворює замкнуту касту, що займає пануюче становище в суспільному житті. І на даному етапі навряд чи варто говорити про утворення релігійної організації як самостійного соціального інституту. Тут ще здійснюється тісне переплетення господарсько-економічної діяльності, державно-правового регулювання і культової практики. У ранньокласових суспільствах храми були власністю держави й у них накопичувалися величезні багатства. Жрецький стан деякою мірою є складовою частиною державного апарату. Але економічна міць храмів і роль жрецтва як власника і розподільника цього багатства створює основу для його автономії в рамках держави, перетворює жрецтво у своєрідну "державу в державі".
Провідна роль жерців визначалася не тільки тим, що вони були найосвіченішими людьми свого часу, а тією роллю, що у суспільному житті ранньокласового суспільства грав сакральний елемент. Державно-правова регламентація в цих суспільствах була складовою частиною культової системи. Ідеологічне регулювання носить синкретичну форму, що включає в себе поряд з моральним характер релігійного і державно-правового регулювання.
В міру ускладнення суспільних відносин і уявлень перетворюється й ускладнюється вся суспільна система, у тому числі і релігійна надбудова. Поступово разом із самовизначенням інших надбудовних систем відбувається самовизначення релігійної системи. Цей процес пов'язаний з конституюванням релігійних організацій.
Найважливішою метою релігійних організацій є нормативний вплив на їхніх членів, формування в них визначених цілей, цінностей, ідеалів. Здійснення цих цілей досягається за допомогою виконання ряду функцій: вироблення систематизованого віровчення, розробки систем його захисту і виправдання, керівництва і здійснення культової діяльності, контролю і здійснення санкцій за виконанням релігійних норм, ведення зв'язків зі світськими організаціями, державним апаратом і т. п.
Поява релігійних організацій об'єктивно обумовлена розвитком процесу інституціоналізації, одним з наслідків якого є посилення системних якостей релігії, поява власної форми опредмечування релігійної діяльності і відносин. Вирішальну роль у цьому процесі зіграло виділення стійкого соціального шару, що протистоїть основній масі віруючих, - служителів культу, які стають на чолі релігійних інститутів і які зосереджують у своїх руках усю діяльність з виробництва, трансляції релігійної свідомості і регуляції поведінки маси віруючих.
У розвинутій формі релігійні організації є складною централізованою і ієрархізованою системою - церквою. Внутрішня структура такого інституту є організаційно оформленою взаємодією різних систем, функціонування кожної з який пов'язане з формуванням соціальних організацій і установ, що також мають статус соціальних інститутів. Зокрема, на рівні церкви вже чітко розділяються керуюча і керовані системи. Перша система містить у собі групу, що займається виробленням, збереженням і переробкою релігійної інформації, координацією власне релігійної діяльності і відносин, контролем за поведінкою, яка включає в себе розробку і застосування санкцій. Друга, керована підсистема, містить у собі масу віруючих. Між цими підсистемами існує система нормативно оформлених, ієрархічно витриманих відносин, що дозволяють здійснювати керування релігійною діяльністю. Регулювання цих відносин здійснюється за допомогою так званих організаційно-інституціональних норм. Ці норми містяться в різного роду статутах і положеннях про конфесійні організації.
Церкву як організацію, на відміну від жрецького стану, не можна розглядати як частину чиновницького апарату. Спираючись на масу віруючих як на свою соціальну базу, вона є автономною системою в політичній надбудові суспільства, що діє поряд з іншими політичними й ідеологічними силами. Включення церкви в соціальну систему здійснюється в основному через політико-ідеологічну сферу, де складається особливий тип взаємин церкви і держави. Держава надає церкві всіляку підтримку для впровадження релігійної ідеології в маси і тим самим сприяє зміцненню її становища в суспільстві. Церква ж в інтересах держави нав'язує народним масам визначені стандарти поведінки і мислення, прагне загальмувати процес становлення класової свідомості трудящих, приглушити їхнє невдоволення проти гнобителів. Класичною формою функціонування надбудовної системи подібного типу є середньовічний феодалізм. Тут релігійна організація - церква - була безпосередньо пов'язана зі своєю соціальною і державною структурою. Таким чином, церква як соціальний інститут виступає як носій політичної влади й одночасно як суб'єкт власної влади. Власну владу церкви варто визначати як ідеологічну владу церкви. Ідеологічна влада церкви є перетворена форма політичної влади класу, а реалізація церквою своєї влади є не що інше, як один зі способів здійснення класом політичної влади. Ідеологічна влада церкви здобуває відносно самостійний характер, зовні незалежну від політичної влади форму.
Схожі статті
-
Загальна соціологія - Примуш М. В. - Тема 20. СОЦІАЛЬНІ ОРГАНІЗАЦІЇ І САМООРГАНІЗАЦІЇ
Ключові поняття та терміни - соціальна організація - ієрархічність - внутрішньоорганізаційні норми - організаційний ефект - синергія - бюрократична...
-
Найбільш великою соціальною організацією суспільства є держава. Держава виникає з визначених соціальних потреб, з визначеною цільовою спрямованістю, у...
-
Загальна соціологія - Примуш М. В. - § 20.1 Основні риси соціальної організації
Ключові поняття та терміни - соціальна організація - ієрархічність - внутрішньоорганізаційні норми - організаційний ефект - синергія - бюрократична...
-
Загальна соціологія - Примуш М. В. - § 11.2 Основні проблеми політичної соціології
Проблематика політичної соціології надзвичайно широка і різноманітна - від політичної соціалізації особистості до взаємодії суспільства і політики. У...
-
Загальна соціологія - Примуш М. В. - Тема 19. СОЦІАЛЬНІ ІНСТИТУТИ
Ключові поняття та терміни - соціальний інститут - функціоналізм - феноменологія - дисфункція - сім'я - шлюб - рольовий конфлікт - адаптація - структура...
-
Ключові поняття та терміни - соціальний інститут - функціоналізм - феноменологія - дисфункція - сім'я - шлюб - рольовий конфлікт - адаптація - структура...
-
Загальна соціологія - Примуш М. В. - Тема 12. СОЦІОЛОГІЯ ПРАВА
Ключові поняття та терміни - право - соціальні норми - системно-нормативна природа - законодавство - правосвідомість - соціологія права - кримінальне...
-
Ключові поняття та терміни - соціальна сфера - соціальна проблема - соціологізм - соціальна реальність - діхотомія - антипсихологізм - самогубство -...
-
Загальна соціологія - Примуш М. В. - Тема 2. СТАНОВЛЕННЯ ТА ОСНОВНІ ЕТАПИ РОЗВИТКУ СОЦІОЛОГІЇ
Ключові поняття та терміни - соціальні знання - соціологічна думка - соціологія - протосоціологія - контівська ієрархія наук - соціальна динаміка -...
-
Загальна соціологія - Примуш М. В. - Тема 11. СОЦІОЛОГІЯ ПОЛІТИКИ
Ключові поняття та терміни - політика - публічна влада - політична система - політична соціологія - соціологічний аналіз - правова держава - громадянське...
-
Загальна соціологія - Примуш М. В. - Тема 10. СОЦІАЛЬНІ ЗМІНИ
Ключові поняття та терміни - соціальні зміни - соціальний розвиток - соціальна еволюція - соціальні суперечності - соціальна революція - соціальний...
-
Загальна соціологія - Примуш М. В. - Тема 17. СОЦІАЛЬНО-ПОСЕЛЕНСЬКА СТРУКТУРА СУСПІЛЬСТВА
Ключові поняття та терміни - урбанізація - поселенська структура - передмістя - місто-супутник - соціальні переміщення - міграція - реміграція § 17.1...
-
Загальна соціологія - Примуш М. В. - Тема 15. СОЦІАЛЬНІ НОРМИ ЯК РЕГУЛЯТОРИ СОЦІАЛЬНОЇ ВЗАЄМОДІЇ
Ключові поняття та терміни - цінності - соціальні норми - мораль - право - девіантна поведінка § 15.1 ІНТЕРАКТИВНА РОЛЬ ЦІННОСТЕЙ, НОРМ Якщо звернутися...
-
Загальна соціологія - Примуш М. В. - Тема 9. СУСПІЛЬСТВО ЯК ЦІЛІСНА СИСТЕМА
Ключові поняття та терміни - суспільство - система - соціальна система - соціальний зв'язок - соціальні умови - соціальна взаємодія - соціальні відносини...
-
Загальна соціологія - Примуш М. В. - Тема 7. ІНТЕГРАЛЬНА СОЦІОЛОГІЯ П. СОРОКІНА
Ключові поняття та терміни - соціальний простір - соціальний статус - соціальна мобільність - соціальна стратифікація - соціокультурна динаміка -...
-
Загальна соціологія - Примуш М. В. - Тема 1. СОЦІОЛОГІЯ ЯК ОСОБЛИВА СУСПІЛЬНА НАУКА
Ключові поняття та терміни - наука - соціологія - мікросоціологія - макросоціологія - об'єкт соціології - теоретична соціологія - прикладна соціологія -...
-
Загальна соціологія - Примуш М. В. - § 7.2 Вчення П. Сорокіна про соціокультурну динаміку
Подальше вивчення процесів соціальної мобільності в суспільстві Сорокін продовжує в теорії соціокультурної динаміки. Особливу увагу при вивченні...
-
Системний підхід до суспільства доповнюється в соціології детерміністським і функціоналістським. Детерміністський підхід найяскравіше виражений у...
-
Загальна соціологія - Примуш М. В. - § 6.3 Ідея соціальної солідарності
Центральною соціологічною ідеєю, що практично проходить через усю творчість Дюркгейма, є ідея суспільної солідарності. Дюркгейм спирався на традицію...
-
Загальна соціологія - Примуш М. В. - Тема 16. ЕТНОСОЦІОЛОГІЯ
Ключові поняття та терміни - етносоціологія - функції етносоціології - український народ - національність - націогенез - національний розвиток -...
-
Загальна соціологія - Примуш М. В. - Тема 8. ФОРМУВАННЯ СОЦІОЛОГІЧНОЇ ДУМКИ В УКРАЇНІ
Ключові поняття та терміни - генетична соціологія - протосоціологія - еволюціонізм - антропологія - еволюція - історична соціологія - теорія зв'язків -...
-
Загальна соціологія - Примуш М. В. - Тема 14. СОЦІАЛЬНА СТРУКТУРА СУСПІЛЬСТВА
Ключові поняття та терміни - соціальна структура - соціальна диференціація - соціальна нерівність - закрита та відкрита системи соціальної стратифікації...
-
Загальна соціологія - Примуш М. В. - Тема 13. СОЦІОЛОГІЯ ОСОБИСТОСТІ
Ключові поняття та терміни - людина - індивід - особистість - особа - індивідуальність - структура особистості - соціальні типи особистості - рольові...
-
Загальна соціологія - Примуш М. В. - Тема 5. ТЕОРІЯ "СОЦІАЛЬНОЇ ДІЇ" М. ВЕБЕРА
Ключові поняття та терміни - соціологічне пізнання - ідеальний тил - соціальна дія - цілераціональна дія - суспільні інститути - раціоналізація -...
-
Ключові поняття та терміни - переживання - цінності - спільність - воля - формальна соціологія - соціальні процеси - соціальні типи - ігрові форми § 4.1...
-
Ключові поняття та терміни - конфлікт - соціологія конфлікту - суб'єкти конфлікту - предмет конфлікту - об'єкт конфлікту - конфліктна ситуація -...
-
Ключові поняття та терміни - психологічний напрямок - нелогічні закони - натовп - психологічний еволюціонізм - усвідомлення роду - соціальний розум -...
-
Проблема національного відродження виступає однією з центральних в етносоціології включно з соціологією нації. Це зумовлено тим, що нині український...
-
Загальна соціологія - Примуш М. В. - § 16.3 Концептуальні схеми етносоціології і соціології нації
Відповідно До розглянутих підходів до розуміння нації існують і основні концептуальні схеми її розвитку, або націогенезу, тісно пов'язані з соціальною...
-
Загальна соціологія - Примуш М. В. - § 12.1 Соціологія права як специфічна галузь соціології
Ключові поняття та терміни - право - соціальні норми - системно-нормативна природа - законодавство - правосвідомість - соціологія права - кримінальне...
Загальна соціологія - Примуш М. В. - Тема 21. ІНСТИТУЦІОНАЛІЗАЦІЯ РЕЛІГІЇ І ФОРМУВАННЯ ЦЕРКВИ