Всесвітня історія - Гончар Б. М. - Друга світова війна. Початок війни. Події 1939-1941 рр
Влітку 1939 р. радянська дипломатія мала три варіанти поведінки в міжнародних відносинах. Перший - відмовитися від підписання договору з Німеччиною і продовжити переговори з Великою Британією і Францією про колективну безпеку. Другий - продовжити дипломатичні переговори з Німеччиною, не даючи чіткої відповіді. Сталін і його оточення обрали третій, згубний, шлях - укласти договір з ворогом, намагаючись перехитрити його, одержавши перепочинок і конкретні вигоди від поділу Європи. Проте більш значними були реальні вигоди на боці Гітлера.
Під приводом захисту німецької меншини в Польщі та запобігання порушенням німецьких кордонів 1 вересня 1939 р. Німеччина напала на Польщу. З вересня 1939 р. про вступ у війну на боці Польщі оголосили Англія і Франція, проте не надали їй реальної допомоги. За кілька тижнів німці окупували Польщу.
9 вересня радянське керівництво повідомило Берлін про намір терміново зайняти ті території Польщі, що за секретним протоколом від 23 серпня мали відійти до СРСР. 17 вересня радянські війська перейшли польський кордон і фактично вступили у Другу світову війну на боці Німеччини. Без уваги залишили вимогу Англії та Франції вивести радянські війська з Польщі. 28 вересня було підписано радянсько-німецький договір про дружбу і кордони, що закріпив завойовані землі в складі СРСР.
СРСР завдяки наполегливості уклав угоду з Естонією, Латвією і Литвою та одержав право на розміщення своїх військ на їхніх територіях. А в 1940 р. ці країни було включено до складу СРСР.
У листопаді 1939 р. радянське керівництво оголосило війну Фінляндії. Незважаючи на радянсько-фінляндський пакт про ненапад (прийнятий у 1932 р. і подовжений на 10 років у 1934 р.), уряд СРСР припускав можливість збройного конфлікту з Фінляндією ще з весни 1936 р. На радянсько-фінляндських переговорах у 1938-1939 рр. керівництво СРСР висувало територіальні претензії, які відкидалися урядом Фінляндії. За цих умов обидві країни готувалися до можливих воєнних дій. Після підписання додаткового секретного протоколу між СРСР і Німеччиною (23 серпня 1939 р.) Фінляндія потрапила до радянської "сфери інтересів", що значно прискорило події.
12 жовтня 1939 р. у Москві почалися чергові радянсько-фінляндські переговори, під час яких Фінляндія знову відкинула територіальні претензії з боку СРСР. Наприкінці листопада 1939 р. уряд СРСР в ультимативній формі запропонував фінляндському урядові відвести свої війська від кордону на 20-25 км. 26 листопада радянська сторона спровокувала прикордонний інцидент, звинувативши Фінляндію в обстрілі території СРСР і загибелі кількох солдатів. Ноту Фінляндії від 29 листопада про згоду відвести свої війська від лінії кордону керівництво СРСР проігнорувало.
Уранці 30 листопада 1939 р. радянські збройні сили перетнули кордон, розпочавши війну з Фінляндією. Основні сили Червоної Армії зосереджувалися на Карельському перешийку (9 дивізій 7-ї армії). За планом радянського командування 7-ма армія мала за 8-10 днів прорвати оборону і розгромити фінське угруповання військ. Водночас 8-ма, 9-та і 14-та радянські армії мали розгорнути наступ на півночі. В цілому угруповання радянських військ нараховувало 240 тис. осіб, 1131 танк, 967 бойових літаків, 1915 гармат, фінські війська - 140 тис. осіб, 60 танків, 270 бойових літаків і 400 гармат. Незважаючи на значну перевагу в силах, успішним був наступ лише 14-ї армії на Крайній Півночі, котра просунулася вперед на 150-200 км. 7-ма армія, пройшовши 35- 80 км, зупинилася на підступах до оборонних укріплень так званої лінії Маннергейма.
Невміння і непідготовленість радянських військ наштовхувалися на ефективну тактику і високий професіоналізм фінських військ. Невдалий наступ і значні втрати змусили радянське командування розроблювати нову наступальну операцію і довести чисельність військового контингенту до 957 тис. осіб (на 1 лютого 1940 р.). 11 лютого 1940 р. радянські війська перейшли в наступ, прорвали лінію оборони і змусили фінські армії відступати по всьому фронту. За цих умов 12 березня 1940 р. в Москві представники Фінляндії підписали мирний договір, за яким Карельський перешийок з Виборгом, Виборзька затока з островами, західне і північне узбережжя Ладозького озера, частина півостровів Рибальський і Середній та деякі інші незначні території перейшли до СРСР. Фінляндія передала СРСР в оренду на 30 років півострів Ханко з навколишніми островами з правом створення на ньому військово-морської бази. Втрати сторін у війні становили: СРСР - понад 53 тис. осіб убитими, понад 16 тис. таких, що пропали безвісти, майже 176 тис. пораненими й обмороженими; Фінляндія - понад 19 тис. осіб убитими, понад 3 тис. тих, що пропали безвісти, понад 43 тис. пораненими. За цю агресію СРСР був виключений з Ліги Націй.
У 1940 р. в результаті політичного тиску Румунія віддала СРСР Бессарабію і Північну Буковину.
Отже, після вересня 1939 р. зовнішня політика Радянського Союзу активно розвивалася в руслі радянсько-німецьких таємних протоколів.
На Західному фронті протягом вересня 1939 р. - травня 1940 р. відбувалася так звана "дивна війна". Ні Франція, ні Англія, ні Німеччина не розгортали активних воєнних дій. На морі німецькі підводні човни потопили кілька військових і торговельних суден Англії, а та в свою чергу - німецьких. США із самого початку війни заявили про нейтралітет, хоча дедалі більше орієнтувалися на зближення з Англією і Францією.
Тим часом Німеччина мобілізувала великі людські та військово-технічні сили для значного розширення агресії. У квітні 1940 р. вона вторглася в Данію та Норвегію. Данія капітулювала, а опір Норвегії досить швидко було подолано.
У травні 1940 р. через Бельгію, Голландію і Люксембург, що були окуповані за кілька днів, розгорнувся німецький наступ на Францію. 5 червня Німеччина розпочала наступ на Париж, а 10 червня Італія оголосила війну Франції й Англії та розпочала наступ у районі італо-французького кордону. Правлячі кола Франції не були здатні організувати належний опір агресору, а в уряді переважали прихильники капітуляції. Англія дала згоду на те, щоб Франція з'ясувала з Німеччиною умови перемир'я, а США ще не вважали за можливе вступити у війну. Французький прем'єр-міністр Петен 17 червня оголосив капітуляцію. 22 червня в Комп'енському лісі французькі представники підписали перемир'я, за яким німецькі війська окупували Північну Францію й узбережжя Атлантики. Французький флот і авіація передавалися Німеччині.
Окупація фашистською Німеччиною країн Західної Європи значно змінила співвідношення сил на користь фашистського блоку. Тепер гітлерівська верхівка розробила план вторгнення на Британські острови, відомий під назвою "Морський лев". При цьому не виключалася можливість примусити Англію до капітуляції. Для тиску на Англію німецька авіація розпочала бомбардування Лондона та інших міст. На морі розгорнулася війна між флотами двох держав. В Африці Італія розпочала окупацію англійських колоній, проте під ударами англійських військ у травні 1941 р. італійські війська залишили останні окуповані території та капітулювали.
В умовах наростання воєнних дій відбулася подальша консолідація італо-німецько-японського блоку. 27 вересня 1940 р. було підписано Троїстий пакт. Німеччина, Японія та Італія зобов'язувалися надавати один одному допомогу, були визначені сфери впливу міжнародного панування між учасниками пактів. Після підписання пакту СРСР погоджувався на вступ до Троїстого пакту, але вимагав розширення зони радянських інтересів на Балканах і у Фінляндії. Німецька сторона на це не погодилася. Більше того, у грудні 1940 р. Гітлер прийняв остаточне рішення про напад на СРСР у травні 1941 р.
Після поразки Франції прискорилось зближення Англії та США. У вересні 1940 р. вони підписали угоду про взаємодопомогу, а в березні наступного року в США було прийнято закон про ленд-ліз, що надав президентові право передавати в борг чи в оренду військові матеріали тій країні, оборона якої визначалася життєво важливою для США. Крім того, ці дві країни визначили стратегію війни проти Німеччини, в якій розгром останньої визначався головним стратегічним завданням.
У листопаді 1940 р. союзниками Німеччини стали Угорщина, Румунія, Словаччина, а в березні 1941 р. - Болгарія, на території яких Німеччина розташувала свої війська. До блоку приєднався й уряд Югославії, проте народ країни виступив проти політики уряду і скинув його. Німецькі війська в квітні 1941 р. розпочали воєнні дії проти Югославії, а потім Греції. Разом з італійськими військами війська Рейху розпочали наступ проти англійців у Північній Африці.
У вересні 1940 р. японські війська окупували північну частину Індокитаю, а надалі мали наміри щодо Індонезії та Філіппін. Ці плани Японії не могли не зачіпати інтересів США, Англії та Голландії на Далекому Сході. Проте між США і Японією не лише не виникало воєнного конфлікту, а й навіть йшли переговори про поділ сфер впливу на Тихому океані. Разом з тим у квітні 1941 р. СРСР підписав з Японією договір про ненапад.
Радянське керівництво намагалося переконати весь світ і свій народ у правильності зовнішньополітичного курсу та міцності німецько-радянської дружби, хоча допускалися стратегічні прорахунки, безпринципність, авантюризм у зовнішній політиці. А в цей час війська коаліції фашистських держав та її сателітів окупували майже всю Європу, вели агресивні військові дії на Далекому Сході, у Північній Африці.
Схожі статті
-
Всесвітня історія - Гончар Б. М. - Міжнародні відносини в 1930-1945 рр
У роки економічної кризи 1929-1933 рр. різко зросла напруженість у відносинах між країнами - переможницями в Першій світовій війні та переможеними...
-
Всесвітня історія - Гончар Б. М. - Перша світова війна. Воєнні дії у 1916-1918 рр
На початку 1916 р. головні сили німецької армії були зосереджені на Західному фронті. У лютому почався їх наступ поблизу Вердена, що прикривав шлях на...
-
Всесвітня історія - Гончар Б. М. - Іспанія в 1918-1939 рр
У роки Першої світової війни Іспанія дотримувалася нейтралітету. Активна торгівля Іспанії з воюючими країнами сприяла значному піднесенню її економіки,...
-
Всесвітня історія - Гончар Б. М. - Франція в 1918-1939 рр
Перемігши головного ворога - Німеччину, Франція (як і Англія) стала провідною країною Західної Європи. Вона повернула собі високорозвинені індустріальні...
-
Всесвітня історія - Гончар Б. М. - Велика Британія наприкінці XIX - на початку XX ст
Наприкінці XIX ст. Англія зазнала найбільш тривалої і тяжкої кризи, що з 1873 р. охопила промисловість, сільське господарство, торгівлю, фінанси....
-
Всесвітня історія - Гончар Б. М. - Країни центральної та Східної Європи у 1918-1939 рр
Польща До Першої світової війни польські землі входили до складу Австро-Угорщини, Німеччини і Росії. Патріотичні сили Польщі боролися за самостійну...
-
Всесвітня історія - Гончар Б. М. - Велика Британія у 1918-1939 рр
Велика Британія як одна із провідних держав Антанти у результаті перемоги в Першій світовій війні отримала мандат на значну частину німецької і турецької...
-
У пореформений період (з 1861 р.) внаслідок економічного розвитку, насамперед у промисловості, остаточно сформувалася система російського капіталізму. На...
-
Всесвітня історія - Гончар Б. М. - Революції в Європі на початку XIX ст
Іспанія Спроба реставрації монархічних режимів в окремих країнах Європи натрапила на опір місцевої буржуазії та інтелігенції. Економічний розвиток...
-
Всесвітня історія - Гончар Б. М. - Перша світова війна. Воєнні дії у 1914-1915 рр
Перша світова війна. Воєнні дії у 1914-1915 рр. Перша світова війна була закономірним результатом гострих суперечностей між великими світовими державами....
-
Всесвітня історія - Гончар Б. М. - Японія у другій половині XIX - на початку XX ст
Друга половина XIX ст. в історії Японії відома як "Реставрація Мейдзі" - боротьба із сегунатом і повернення влади до імператора Мацухіто (Мейдзі) у...
-
Наприкінці XIX - на початку XX ст. Османська та Австро-Угорська імперії пригноблювали народи Швденно-Східної (чехів, словаків, українців, поляків,...
-
Всесвітня історія - Гончар Б. М. - Російська імперія у другій половині XVIII ст
У 70-80-х pp. XVIII ст. Росія поступалася за рівнем розвитком передовим європейським державам, але у феодальній економіці країни вже формувалися нові...
-
Всесвітня історія - Гончар Б. М. - Значення культурної спадщини Риму
З часів імператора Діоклетіана (284-305) розпочалася нова епоха римської історії - період пізньої імперії (284-476). Для політичного життя цього часу...
-
Всесвітня історія - Гончар Б. М. - Мексиканська революція 1910-1917 рр
Наприкінці XIX - на початку XX ст. Мексика була слабо-розвиненою аграрною країною, у торгово-економічному і фінансовому плані залежною від США та Англії....
-
Всесвітня історія - Гончар Б. М. - Агресія Італії проти Ефіопії
На початку XX ст. переважна більшість території Африканського континенту входила до складу колоніальних імперій Великої Британії, Франції, Німеччини,...
-
Всесвітня історія - Гончар Б. М. - Країни Африки
На початку XX ст. переважна більшість території Африканського континенту входила до складу колоніальних імперій Великої Британії, Франції, Німеччини,...
-
Всесвітня історія - Гончар Б. М. - Укладення договорів із фашистською Німеччиною
Влітку 1939 р. Друга світова війна стала реальністю. Переговори СРСР з Англією і Францією про взаємодопомогу закінчилися безрезультатно. У радянської...
-
Всесвітня історія - Гончар Б. М. - Країни сходу в ХVІ-ХVII ст
Османська імперія сформувалася внаслідок майже безперервних агресивних війн. її володіння знаходилися в трьох частинах світу - Європі, Азії, Африці. У...
-
Всесвітня історія - Гончар Б. М. - СРСР наприкінці 20-х - у 30-ті роки
Межею переходу до нового курсу в політиці більшовицького режиму став 1928 р. Попереднє десятиліття характеризувалося як соціалістичне будівництво в...
-
Всесвітня історія - Гончар Б. М. - Втручання іноземних держав у громадянську війну
Встановлення більшовицького режиму в Росії, початок громадянської війни, союзні зобов'язання країн Антанти у війні проти країн німецького блоку спонукали...
-
Всесвітня історія - Гончар Б. М. - Англія в першій половині XIX ст
Промисловий переворот другої половини XVIII ст. закріпив провідні позиції Англії у світовій економіці, а після випробування на р. Гудзон у США першого...
-
Всесвітня історія - Гончар Б. М. - Англія в XI-XV ст
З кінця УШ до середини X ст. північно-східна частина Англії була під владою вікінгів - датчан, які поступово заселили Англію. Близько 886 р. англосакси...
-
Всесвітня історія - Гончар Б. М. - Війна за незалежність у Північній Америці (1775-1783)
У1607 р. на Атлантичному узбережжі Північної Америки англійці створили першу колонію - Віргінію. У другій половині XVIII ст. на Атлантичному узбережжі...
-
Всесвітня історія - Гончар Б. М. - Німеччина у 1918-1939 рр
У результаті Листопадової революції Німеччина стала республікою. 1918 р. у Берліні відбувся з'їзд Рад народних уповноважених, який прийняв рішення про...
-
Всесвітня історія - Гончар Б. М. - Німецька імперія в 1871-1914 рр
У ході франко-прусської війни остаточно об'єдналися німецькі землі і 18 січня 1871 р. у Версалі урочисто було проголошено створення Німецької імперії,...
-
Всесвітня історія - Гончар Б. М. - Британська колоніальна імперія (1848-1867)
У середині століття Англія досягла найбільших успіхів на шляху матеріального прогресу. Динамічний розвиток промисловості та сільського господарства дав...
-
Всесвітня історія - Гончар Б. М. - Пізня римська імперія IV-V ст. н. е
З часів імператора Діоклетіана (284-305) розпочалася нова епоха римської історії - період пізньої імперії (284-476). Для політичного життя цього часу...
-
Всесвітня історія - Гончар Б. М. - Культура країн Європи (кінець XIX - початок XX ст.)
Наприкінці XIX - на початку XX ст. суспільний розвиток більшості країн світу визначався досягненнями науки і техніки. На грунті великих наукових...
-
Всесвітня історія - Гончар Б. М. - Франція наприкінці XIX - на початку XX ст
Після франко-німецької війни 1870-1871 рр. економічне становище Франції було досить складним, оскільки вона сплатила контрибуцію в розмірі 5 млрд...
Всесвітня історія - Гончар Б. М. - Друга світова війна. Початок війни. Події 1939-1941 рр