Теорія фінансів - Федосов В. М. - 5.2. Державний бюджет: суть та призначення
Державний бюджет - це план формування та використання фінансових ресурсів для забезпечення завдань і функцій, які здійснюються органами державної влади, протягом бюджетного періоду.
Як економічна категорія Бюджет відображає Фінансові відносини щодо формування та використання централізованого фонду грошових ресурсів держави. За його допомогою створюються умови для реалізації соціальних програм, програм з охорони навколишнього середовища, стимулювання науково-технічного прогресу, вирішення структурних проблем, забезпечення оборонної та інших функцій. Відповідно, і нормальне функціонування господарського механізму неможливе без удосконалення бюджетних відносин, без послідовного проведення науково-обгрунтованої фінансової політики, без наявності ефективної системи управління бюджетним процесом.
Бюджетні відносини виникають між державою й суб'єктами господарювання (юридичними та фізичними особами) в процесі мобілізації та використання грошових ресурсів, які необхідні для виконання функцій держави - економічної, соціальної, управлінської та оборонної.
Сукупність грошових відносин держави з підприємствами, організаціями, населенням, а також між органами державної влади щодо створення та використання на суспільні потреби основного централізованого фонду формує економічний зміст бюджетних відносин. Суть бюджету, як і будь-якої економічної категорії, проявляється в його функціях. Суспільне призначення бюджетних відносин Полягає в:
- Формуванні головного загальнодержавного фонду грошових ресурсів (у процесі реалізації цієї функції забезпечується концентрація фінансових ресурсів у бюджетній системі держави);
- Використанні засобів загальнодержавного грошового фонду (ця функція реалізується в процесі цільового використання бюджетних засобів);
- Здійсненні контролю за рухом бюджетних ресурсів. Централізація засобів має важливе економічне й політичне значення,
Оскільки мобілізовані доходи є одним із основних знарядь втілення в життя державних програм. Це дає змогу маневрувати ресурсами, концентрувати їх на вирішальних ділянках економічного й соціального розвитку, здійснювати єдину економічну і фінансову політику на території країни.
При переході до ринкових відносин державний бюджет зберігає свою важливу роль. Але методи його впливу на суспільне виробництво і сферу соціальних відносин змінюються. Кошти державного бюджету передусім повинні направлятися на фінансування структурної перебудови економіки, комплексних цільових програм, збільшення науково-технічного потенціалу, прискорення соціального розвитку і соціальний захист населення.
Важлива роль державного бюджету не обмежується фінансуванням матеріальної сфери виробництва. Бюджетні ресурси направляються також і на невиробничу сферу (освіту, охорону здоров'я, культуру та ін.). За рахунок бюджетних та позабюджетних фондів фінансуються підприємства та організації соціально-культурного призначення. Ці видатки мають велике значення, оскільки дають змогу державі розвивати освіту, культуру, охорону здоров' я, соціальний захист населення.
Видатки бюджету на соціально-культурні заходи мають не тільки соціальне, а й економічне значення, оскільки вони є найважливішою частиною затрат на відтворення робочої сили і підвищують матеріальний та культурний рівень життя населення.
Державний бюджет є головним фінансовим планом держави на поточний рік. З цієї точки зору, він є розписом доходів та видатків держави, який затверджується у вигляді закону Верховною Радою України.
Залежно від співвідношення доходів і видатків державний бюджет може бути:
- Збалансованим - видатки дорівнюють доходам;
- Дефіцитним - доходів не вистачає для фінансування видатків;
- Профіцитним - сума доходів переважає над видатками.
Основна причина дефіциту бюджету полягає у відставанні темпів росту доходів бюджету, порівнянно зі збільшенням видатків бюджету. Конкретні причини такого відставання можуть бути різними:
- кризові явища в економіці;
- неконтрольованість фінансової ситуації в країні;
- значне збільшення соціальних видатків, порівнянно з ростом валового внутрішнього продукту;
- мілітаризація економіки в мирний час;
- надзвичайні ситуації (війни, стихійні лиха та ін.).
За формою прояву бюджетний дефіцит буває відкритий і прихований.
Відкритий - це офіційно визнаний дефіцит у законі про Державний бюджет України на відповідний рік.
Прихований бюджетний дефіцит - офіційно не визнається і проявляється у формі завищення обсягів планових доходів і введення до складу доходів джерел покриття бюджетного дефіциту.
Виходячи з причин виникнення, бюджетний дефіцит поділяється на вимушений і свідомий.
Причиною виникнення вимушеного бюджетного дефіциту є зниження зростання валового внутрішнього продукту і недостатність фінансових ресурсів у країні.
Основна причина виникнення свідомого дефіциту в тому, що держава знижує податкові ставки для стимулювання економіки в період її спаду. Недостатні фінансові ресурси вона компенсує позиками за мінімальних процентних ставок, що забезпечує високу надійність державних цінних паперів.
За напрямком дефіцитного фінансування розрізняють активний і пасивний бюджетні дефіцити.
Активний бюджетний дефіцит характеризується спрямуванням бюджетних коштів на інвестиції в економіку для сприяння росту валового внутрішнього продукту.
Під пасивним бюджетним дефіцитом розуміють спрямування коштів на фінансування поточних витрат.
Із точки зору тривалості, існують хронічний дефіцит та незбалансованість бюджету.
Хронічний дефіцит або довгострокова незбалансованість виникає внаслідок розриву між доходами й видатками бюджету протягом декількох років. Незбалансованість має короткостроковий характер, тобто невідповідність між видатками та доходами має місце в межах одного року.
Щодо впливу дефіциту на економіку існують деякі протиріччя. Ряд економістів, які є прихильниками дефіцитного фінансування, вважають, що дефіцит бюджету не є небезпечним для національної економіки, оскільки всі видатки здійснюються на території певної держави і сприяють зростанню рівня життя населення, що стимулює ріст купівельної спроможності, продуктивності праці й національного виробництва.
Противники цієї концепції висловлюють думку, що дефіцит бюджету - це небезпечне й негативне явище в економіці. Вони вважають, що наслідком дефіциту буде підвищення податкових ставок у майбутньому, тобто перенесення економічного тягаря на майбутні покоління. Іншим наслідком є те, що для покриття дефіциту здійснюватиметься грошова емісія та запозичення грошових ресурсів. А це, безумовно, призведе до девальвації національної грошової одиниці, збільшення внутрішнього й зовнішнього боргів держави та зниження ефективного функціонування грошово-кредитної системи. Бюджетний дефіцит неминуче призведе до підвищення процентних ставок по державних цінних паперах, що автоматично погіршить інвестиційний клімат у країні.
Дефіцит бюджету не повинен перевищувати видатків розвитку. За наявності дефіциту бюджету, насамперед, фінансуються поточні видатки. Теоретична формула уникнення дефіциту досить проста - потрібно скоротити видатки або збільшити податки. Проте на практиці зробити це досить важко або й навіть неможливо, тому що необхідне чітке поєднання заходів щодо підвищення дохідної частини державного бюджету і скорочення видатків бюджету. Держава повинна використовувати як джерела покриття дефіциту або позики, або грошову емісію.
В Україні джерелами покриття бюджетного дефіциту, за Бюджетним кодексом України (стаття 15), є внутрішні та зовнішні запозичення. Проте вони не використовуються на фінансування поточних видатків, за винятком випадків, коли це необхідно для збереження загальної економічної рівноваги. Цією ж статтею забороняється використання емісійних коштів Національного банку України як джерела фінансування дефіциту Державного бюджету України.
У статті 72 Бюджетного кодексу України зазначається, що дефіцит бюджету Автономної Республіки Крим і міських бюджетів покривається за рахунок запозичень.
Головне призначення бюджету - регулювати розподіл і перерозподіл валового внутрішнього продукту між галузями, регіонами, соціальними верствами населення.
Бюджет складають та виконують згідно з бюджетною класифікацією. Бюджетна класифікація - єдине систематизоване групування доходів, видатків та фінансування бюджету за ознаками економічної сутності, функціональної діяльності, організаційного устрою й іншими ознаками відповідно до законодавства України та міжнародних стандартів.
Вітчизняна бюджетна класифікація застосовується для здійснення контролю за фінансовою діяльністю органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, інших розпорядників бюджетних коштів, а також для проведення необхідного аналізу доходів та організаційних, функціональних і економічних категорій видатків, забезпечення загальнодержавної й міжнародної порівнянності бюджетних показників.
Схожі статті
-
Основні терміни та поняття Бюджет, бюджетний дефіцит, бюджетна класифікація, бюджетний процес, бюджетна система, видатки бюджету, дотації, доходи...
-
Теорія фінансів - Федосов В. М. - Тема 5. ДЕРЖАВНІ ФІНАНСИ
Основні терміни та поняття Бюджет, бюджетний дефіцит, бюджетна класифікація, бюджетний процес, бюджетна система, видатки бюджету, дотації, доходи...
-
Теорія фінансів - Федосов В. М. - Тема 1. ПОНЯТТЯ ФІНАНСІВ ТА ФІНАНСОВОЇ ІНФРАСТРУКТУРИ
За період вікової історії України вкотре проходять корінні зміни, які зачепили усі галузі економіки і суспільства. І якщо раніше такі зміни завжди були...
-
Теорія фінансів - Федосов В. М. - Неокейнсіанські концепції бюджетного регулювання
Значна частина сучасних теорій державних фінансів базується на поєднанні вихідних положень фінансової науки ХІХ - початку ХХ ст. і кейнсіанської...
-
Теорія фінансів - Федосов В. М. - 1.1. Сутність та функції фінансів
За період вікової історії України вкотре проходять корінні зміни, які зачепили усі галузі економіки і суспільства. І якщо раніше такі зміни завжди були...
-
Теорія фінансів - Федосов В. М. - Вступ
За період вікової історії України вкотре проходять корінні зміни, які зачепили усі галузі економіки і суспільства. І якщо раніше такі зміни завжди були...
-
Теорія фінансів - Федосов В. М. - 2.4. Фінансові ресурси держави, джерела і методи їх формування
Фінансові ресурси - сукупність коштів, що перебувають у розпорядженні держави та суб' єктів господарювання. Вони характеризують фінансовий стан економіки...
-
Ефективність формування та використання грошових коштів, які перерозподіляються через фінансову систему, за необхідністю визначає якість як поточних, так...
-
Теорія фінансів - Федосов В. М. - Інструментарій фіскальної політики
Серед засобів фіскальної політики основним, найбільш універсальним та дієвим фінансовим інструментом виступають Податки. Це пояснюється тим, що на...
-
Теорія фінансів - Федосов В. М. - 4.3. Забезпечення реалізації фінансової політики
Процес формування і реалізації фінансової політики охоплює декілька етапів: 1. Вироблення цілей, постановка завдань. 2. Вибір типу фінансової політики....
-
Ефективне функціонування фінансової системи в Україні, здійснення цілеспрямованої фінансової політики за допомогою фінансового механізму залежить від...
-
Теорія фінансів - Федосов В. М. - Карл Дітцель про державний борг
Історична школа Німеччини сформувала оригінальну концепцію до теорії державного кредиту. Карл Дітцель (1829-1884) у 1855 р. зазначав у своїй праці...
-
Теорія фінансів - Федосов В. М. - Тема 2. ФІНАНСОВА СИСТЕМА
Основні терміни та поняття Фінансова система, валовий внутрішній продукт, державний бюджет, державний кредит, позабюджетні цільові фонди, аудит,...
-
Теорія фінансів - Федосов В. М. - Фінансова теорія Адольфа Вагнера
А. Вагнер є видатним представником фінансового напряму нової історичної школи (одним з ідеологів катедер-соціалізму), яка набула помітного розвитку...
-
Основні терміни та поняття Фінансова система, валовий внутрішній продукт, державний бюджет, державний кредит, позабюджетні цільові фонди, аудит,...
-
Теорія фінансів - Федосов В. М. - 4.2. Складові фінансової політики держави
Основні складові фінансової політики держави такі: 1. Бюджетна політика - діяльність державних органів влади і управління стосовно формування, виконання...
-
Теорія фінансів - Федосов В. М. - Фінансові теорії неокласиків
Розробляючи фінансову концепцію, представники неоконсервативного напряму виходили зі загальної неокласичної теорії. По-перше, на підставі концепції...
-
Теорія фінансів - Федосов В. М. - 1.2. Роль фінансів у суспільному відтворювальному процесі
Суспільство не може існувати без постійного відтворення їжі, одягу, житла, соціальної сфери. Із збільшенням чисельності населення планети, урбанізацією,...
-
Теорія фінансів - Федосов В. М. - 3.1.7. Монетаризм і пріоритет грошової політики
Теорія монетаризму М. Фрідмена Починаючи з кінця 60-х - початку 70-х рр. у країнах з ринковою економікою виникають серйозні проблеми в грошовому обігу....
-
Теорія фінансів - Федосов В. М. - Система прогресивного оподаткування Арнольда Джакоба Коен Стюарта
У фінансові дослідження проникають маржиналістські поняття. Варто підкреслити, що під впливом маржиналізму розвиваються теорії корпоративних фінансів....
-
Теорія фінансів - Федосов В. М. - Маржиналістські методи аналізу фінансів
У фінансові дослідження проникають маржиналістські поняття. Варто підкреслити, що під впливом маржиналізму розвиваються теорії корпоративних фінансів....
-
Теорія фінансів - Федосов В. М. - 4.1. Сутність, типи та напрямки фінансової політики
Основні терміни та поняття Фінансова політика держави; фінансова політика суб'єктів господарювання; фінансова стратегія; фінансова тактика; політика...
-
Теорія фінансів - Федосов В. М. - Тема 4. ФІНАНСОВА ПОЛІТИКА
Основні терміни та поняття Фінансова політика держави; фінансова політика суб'єктів господарювання; фінансова стратегія; фінансова тактика; політика...
-
Протягом 90-х років XX ст. на постсоціалістичних теренах відбулися докорінні зміни у дослідженні та викладанні фінансової науки. Вони об' єктивно...
-
Теорія фінансів - Федосов В. М. - 3.1.8. Неолібералізм. Фінансові пріоритети
Неолібералізм як напрям світової економічної думки відображає спадкоємність економічних концепцій і має своїм корінням ліберальні ідеї класиків...
-
Теорія фінансів - Федосов В. М. - Монетаристські концепції регулювання економіки
Виходячи з теоретичних передумов, М. Фрідмен визначає грошову політику регулювання економіки. На його думку, грошова політика повинна бути спрямована на...
-
Теорія фінансів - Федосов В. М. - Теорія монетаризму М. Фрідмена
Теорія монетаризму М. Фрідмена Починаючи з кінця 60-х - початку 70-х рр. у країнах з ринковою економікою виникають серйозні проблеми в грошовому обігу....
-
Теорія фінансів - Федосов В. М. - 1.4. Складові фінансової інфраструктури
Організаційна фінансова інфраструктура є досить розгалуженим і складним суспільним явищем, яке включає різні за змістом діяльності та призначенням...
-
Теорія фінансів - Федосов В. М. - 1.3. Сутність, призначення і роль фінансової інфраструктури
Фінансова інфраструктура відображає взаємозв'язок і взаємозалежність між економікою та фінансами. Така забезпечувальна сутність і роль фінансів...
-
Теорія фінансів - Федосов В. М. - Неокласицизм кінця ХІХ ст. Фінансова теорія Артура Сесіля Пігу
Неокласицизм кінця ХІХ ст. Фінансова теорія Артура Сесіля Пігу У другій половині ХІХ ст. в економічній науці розвиваються неокласичні напрями. У...
Теорія фінансів - Федосов В. М. - 5.2. Державний бюджет: суть та призначення