Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 7.4. Фінансова звітність
Підприємства всіх форм власності, об'єднання, організації, що знаходяться на госпрозрахунку, мають самостійний баланс і є юридичними особами, а також організації, що не знаходяться на госпрозрахунку, але одержують прибутки від господарської та іншої комерційної діяльності (крім бюджетних організацій), зобов'язані складати фінансову звітність.
Фінансова звітність - це бухгалтерська звітність, що містить інформацію про фінансовий стан, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства за звітний період.
Звітним періодом для складання фінансової звітності є календарний рік. Крім цього складається проміжна звітність наростаючим підсумком з початку звітного року.
Розрізняють такі види фінансової звітності:
- місячна;
- квартальна;
- річна.
Фінансові звіти надаються:
- органам, у віданні яких знаходиться підприємство, власникам, засновникам, трудовим колективам підприємств;
- органу державної податкової служби;
- іншим органам державної влади, якщо це передбачено законом;
- іншим користувачам (банкам, інвесторам, кредиторам), які потребують інформації про діяльність підприємства для прийняття рішення.
Порядок складання та подання фінансової звітності регламентується нормативними актами, що діють на момент її складання. Фінансова звітність підприємства містить у собі:
1. Баланс.
2. Звіт про фінансові результати.
3. Звіт про рух грошових коштів.
4. Звіт про власний капітал.
5. Примітки до звітів.
Фінансові звіти є головним компонентом бухгалтерського обліку, оскільки вони є основним засобом надання користувачам важливої облікової інформації. Ці звіти розглядаються як модель комерційного підприємства, тому що вони являють собою спробу висловити бізнес у фінансових термінах.
Першим звітом є баланс. Він показує фінансовий стан фірми на певний момент часу, наприклад на кінець звітного періоду.
Бухгалтерський баланс складається наростаючим підсумком за перший квартал, півріччя, 9 місяців і за рік.
Дані статей балансу на кінець звітного року мають бути обгрунтовані результатами старанно проведеної перед складанням річного фінансового звіту інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів, резервів, розрахунків та інших активів і зобов'язань. Розбіжності фактичної наявності цінностей порівняно з даними бухгалтерського обліку мають бути врегульовані і відповідні записи внесено до регістрів бухгалтерського обліку до моменту подання річного звіту.
Звіт про фінансові результати - це фінансовий звіт, у якому узагальнено доходи і враховано видатки фірми за певний період. Цей звіт вважається найважливішим, оскільки Його призначення полягає в тому, щоб оцінити, чи досягла фірма головної мети - одержання бажаного доходу.
Звіт про фінансові результати має дуже важливе значення, тому що тільки він показує зміни фінансового стану, обумовлені операціями, що спричиняють прибуток або збиток від виробничої діяльності. Проте багато важливих подій, особливо ті, що належать до інвестиційної або фінансової діяльності, можуть не фігурувати у звіті про фінансові результати. Наприклад, власник може вкласти гроші в бізнес або вилучити їх. Будинки, устаткування та інші активи можуть бути куплені або продані. Можуть бути зроблені нові борги і сплачені старі. Щоб показати всі зміни у фінансовому стані, що мали місце в звітному періоді, використовується звіт про рух грошових коштів.
Звіт про рух грошових коштів використовується для узагальнення всіх змін руху грошових коштів у результаті виробничої, фінансової діяльності, а також інвестицій.
Звіт про власний капітал показує зміну капіталу власника за певний період.
Фінансова звітність і, насамперед, баланс є основою для проведення аналізу фінансової діяльності підприємства.
Фінансовий (економічний) аналіз ~ це сукупність прийомів і методів опрацювання та узагальнення показників фінансової звітності. Метою фінансового аналізу є об'єктивна оцінка результатів діяльності підприємства. Фінансовий аналіз є одним з елементів системи управління підприємством, займаючи проміжну ланку між збором і опрацюванням економічної інформації і прийняттям управлінських рішень.
Фінансовий аналіз, як правило, складається з аналізу:
- структури даних статей балансу;
- економічних показників (див. главу 5);
- вибіркових питань (аналіз руху грошових коштів, аналіз беззбитковості тощо).
Фінансову звітність підписує керівник (власник) підприємства і головний бухгалтер, а за відсутності на підприємстві бухгалтерської служби - фахівець, що веде облік.
Підприємства зобов'язані надавати фінансову звітність у відповідні органи у встановлені терміни. При цьому варто мати на увазі, що датою подання звітності для підприємства вважається день фактичної передачі ЇЇ за належністю, а у випадку надсилання її поштою з повідомленням про вручення адресату - дата її одержання, зазначена на штемпелі підприємства зв'язку, яке обслуговує адресата.
Деякі суб'єкти господарювання (банки, страхові компанії, довірчі товариства тощо) зобов'язані обнародувати свою річну фінансову звітність шляхом публікації її в засобах масової інформації.
Річний фінансовий звіт підприємства до подання у відповідні органи розглядається і затверджується в порядку, встановленому законом та установчими документами.
Усі форми річного звіту пронумеровуються, прошнуровуються та зброшуровуються в окрему папку, при цьому має бути складений перелік форм, включених до обсягу річного звіту. У зв'язку з використанням комп'ютерної техніки для автоматизації бухобліку, що набуло широкого поширення, деякі державні органи, зокрема податкові інспекції, здійснюють приймання фінансової та податкової звітності від платника податків нарівні з паперовим також і в електронному вигляді.
До річного звіту підприємства додаються примітки, в яких пояснюються основні чинники, які впливали у звітному році на результат господарської діяльності, висвітлюється фінансовий та майновий стан підприємства, яка частина статутного фонду на дату складання звіту фактично сплачена (внесена) засновниками (учасниками) підприємства, яким органом (зборами) і коли було розглянуто та затверджено річний фінансовий звіт тощо. Тут же наводяться відомості про намір змінити на майбутній рік методологію відображення окремих господарських операцій, а також результати інвентаризації майна, коштів і розрахунків.
Для підтвердження правдивості та достовірності даних бухгалтерського обліку і звітності законодавством передбачено проведення підприємствами, об'єднаннями та організаціями усіх форм власності інвентаризації майна, коштів і зобов'язань.
Кількість інвентаризацій у звітному році, дати їх проведен-ня, перелік майна, що перевіряється, встановлюється самим підприємством. Проте у деяких випадках проведення інвентаризації є обов'язковим.
У обов'язковому порядку інвентаризація здійснюється у таких випадках:
- у разі передачі майна в оренду, викупі або продажу майна, перетворення державного підприємства в акціонерне тощо;
- перед складанням річної бухгалтерської звітності;
- у разі зміни матеріально відповідальних осіб;
- за умови встановлення фактів розкрадань і недостач;
- після пожеж та інших стихійних лих.
Для проведення інвентаризації керівником підприємства призначається інвентаризаційна комісія. Під час інвентаризації перелічуються, перемірюються, переважуються товарно-матеріальні цінності в присутності матеріально відповідальних осіб. Фактичні дані заносяться в Інвентаризаційну відомість. Дані інвентаризації звіряються з даними аналітичного обліку, після чого бухгалтером регулюються виявлені розбіжності фактичної наявності товарно-матеріальних цінностей з даними бухгалтерського обліку.
Іноді виникає необхідність переоцінки товарно-матеріальних цінностей - дооцінки або уцінки, а також індексації основних засобів. Переоцінка та індексація здійснюється відповідно до чинних нормативних актів.
Схожі статті
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 5.5. Капіталовкладення
Довгострокове вкладення капіталу в різні галузі народного господарства з метою одержання прибутку називають інвестиціями (англ. investition, від лат....
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 7.3. Організація бухгалтерського обліку
Організація та ведення бухгалтерського обліку в Україні регламентується Законом "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", Положеннями...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 3.5. Припинення підприємницької діяльності
Припинення діяльності господарських товариств та інших суб'єктів господарювання здійснюється шляхом їх реорганізації (злиття, приєднання, поділу,...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 3.1. Загальні положення
3.1. Загальні положення Функціонування ринку неможливе без здійснення підприємницької діяльності, підприємництва. Підприємництво - це самостійна,...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 3.3.3. Малі підприємства
Під кооперативом (від лат. cooperatio - співробітництво) розуміють організаційно-правову форму підприємства, що має такі ознаки: - кооператив створюється...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 6.6. Реклама та промоушн
У маркетинговій теорії говорять не просто про збут, а про просування товару на ринку. Просування, або промоушн (англ. promotion) - будь-яка форма...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 6.5. Функції маркетингу
Маркетингу, як і всякому іншому типу управління, притаманна низка загальних функцій, таких як планування, організація, мотивація і контроль. Одночасно ці...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 3.3.2. Кооперативи
Під кооперативом (від лат. cooperatio - співробітництво) розуміють організаційно-правову форму підприємства, що має такі ознаки: - кооператив створюється...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 5.1. Загальні положення
5.1. Загальні положення Підприємство являє собою основну ланку народного господарства, первинну виробничо-господарську одиницю. Господарська діяльність,...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - Глава 5. Економіка підприємства
5.1. Загальні положення Підприємство являє собою основну ланку народного господарства, первинну виробничо-господарську одиницю. Господарська діяльність,...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 7.1. Загальні положення
7.1. Загальні положення Здійснення діяльності підприємства неможливе без правильної та всеосяжної організації обліку. Облік - це функція управління,...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - Глава 7. Облік на підприємстві
7.1. Загальні положення Здійснення діяльності підприємства неможливе без правильної та всеосяжної організації обліку. Облік - це функція управління,...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - Глава 3. Підприємницька діяльність
3.1. Загальні положення Функціонування ринку неможливе без здійснення підприємницької діяльності, підприємництва. Підприємництво - це самостійна,...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 3.3.5. Дочірні підприємства
Одним із способів здійснення підприємницької діяльності є франчайзинг (від англ. franchise - право участі, право голосу). При цій формі організації...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 3.3.4. Франчайзні підприємства
Одним із способів здійснення підприємницької діяльності є франчайзинг (від англ. franchise - право участі, право голосу). При цій формі організації...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 5.3. Організація виробництва
Основною для підприємства є, насамперед, виробнича діяльність, всі інші види діяльності випливають з неї, адже метою всякого підприємства є виробництво...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 3.3. Характеристика видів підприємств
Види й організаційні форми підприємств, правила їх створення, реєстрації, реорганізації та ліквідації встановлюються у законодавчому порядку. При цьому...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 3.2. Класифікація підприємств
Підприємство - це самостійний суб'єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 3.3.1. Господарські товариства
Види й організаційні форми підприємств, правила їх створення, реєстрації, реорганізації та ліквідації встановлюються у законодавчому порядку. При цьому...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 3.3.6. Об'єднання підприємств
Підприємства мають право на добровільних засадах об'єднувати свою виробничу, наукову, комерційну та інші види діяльності, якщо тільки це не суперечить...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 2.4. Законність і правопорядок
Одним з основних принципів організації і діяльності держави є принцип дотримання законності. Законність - це основний принцип і метод забезпечення...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 5.2. Фонди підприємства
Усі речові елементи підприємства - машини, устаткування, матеріали, сировина, паливо, транспортні засоби, інструменти тощо - утворюють його фонди, серед...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 2.2. Система права
Система права - це сукупність правових норм, поділених на інститути і галузі права. Сукупність чинних законів держави в цілому або у якійсь галузі права...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 2.3.2. Президент і виконавча влада
Єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент - Верховна Рада України. Парламент (англ. parliament від фр. раrler - говорити) - загальна назва...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 6.4. Маркетинг
Маркетинг (від англ. marketing - вивчення ринку) - це вид менеджменту, тобто одна з систем управління підприємством, що забезпечує виробництво продукції...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 6.3. Організаційна структура підприємства
Загальна для всіх підприємств особливість полягає в тому, що всі вони є організаціями. Організація (англ. organization) - це група людей, діяльність яких...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 6.2.2. Організація
Організація - це процес створення структури підприємства, що дає можливість людям ефективно працювати разом для досягнення загальних цілей. Найкращою...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 6.2.1. Планування
Процес управління базується на постановці і досягненні певної мети, тобто серії безупинних, взаємозалежних дій, що є управлінськими функціями. Першим...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 6.2. Функції управління
Процес управління базується на постановці і досягненні певної мети, тобто серії безупинних, взаємозалежних дій, що є управлінськими функціями. Першим...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 5.6. Ефективність діяльності підприємства
Результати діяльності підприємства, його ефективність можна оцінити за допомогою низки економічних показників, що наведені нижче. Ефективність...
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 7.4. Фінансова звітність