Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 6.5. Функції маркетингу
Маркетингу, як і всякому іншому типу управління, притаманна низка загальних функцій, таких як планування, організація, мотивація і контроль. Одночасно ці основні функції можуть бути конкретизовані та доповнені специфічними для маркетингової діяльності функціями.
У зв'язку з цим виділяють такі функції маркетингу;
- комплексне дослідження ринку, включаючи аналіз і прогнозування кон'юнктури;
- аналіз виробничо-збутових можливостей підприємства;
- розробка і складання маркетингової програми;
- здійснення комплексу маркетингових заходів;
- організація маркетингової діяльності;
- контроль маркетингової діяльності та оцінка її ефективності Перші дві функції являють собою маркетингові дослідження. Комплексне дослідження ринку складається з таких етапів:
1. Вивчення вимог ринку до товару, в тому числі вимог до якості.
На цьому етапі відбувається тестування товару на ринку, тобто його попереднє випробування на основі суб'єктивних методів (експертної оцінки) або більш об'єктивних підходів. Тестування буває прямим (у реальних умовах) і проміжним (у лабораторних умовах).
2. Вивчення поточної економічної кон'юнктури і прогнозування.
Метою дослідження кон'юнктури ринку є:
- визначення ємності ринку, ступеня насичення ринку, динаміки ринку (швидкості насичення);
- визначення динаміки і рівня ціни товару;
- визначення динаміки обсягу реалізації товару, динаміки експорту та імпорту.
Ємність ринку визначається обсягом (у фізичних одиницях або вартісному вираженні) реалізованих на ньому товарів, як правило протягом року. Насиченість ринку - показник, що характеризує наявність товарів у споживачів. При цьому ємність ринку тим вища, чим нижча його насиченість, і, навпаки, у міру насичення ринку товаром ємність ринку знижується.
Результатом аналізу кон'юнктури є складання прогнозу.
Прогноз товарного ринку - це об'єктивне, точно обгрунтоване, вірогідне за своєю природою судження про динаміку найважливіших характеристик товарного ринку з метою розробки маркетингових рекомендацій для поводження фірми на ринку.
3. Аналіз ринкової сегментації.
Сегментація ринку - це поділ споживачів на вузькі, однорідні за характером запитів групи (сегменти).
На цьому етапі здійснюється виділення ринкових вікон І ніш, визначення ніші ринку, яку досі ніхто не зайняв, вивчення свого сегменту (можливого покупця).
Ніша ринку - це місце, як правило, досить невеличке, яке ще не зайняте або в недостатній мірі використовується конкурентами. Знаходження ніші часто приносить швидкий успіх. Важливо зайняти її першим. Проте, знайшовши нішу, не варто заспокоюватися, оскільки не всяка ніша дає змогу досягти бажаних результатів.
4. Вивчення фірмової структури ринку.
На цьому етапі визначаються фірми-партнери (покупці), фірми-конкуренти (фірми, що продають аналогічний товар), а також нейтральні фірми (потенційні покупці).
5. Дослідження форм і методів торгівлі даним товаром на даному ринку та його сегментах.
Йдеться про вивчення видів укладених угод, каналів товаропросування тощо. Докладніше про це див. у главі 8.
6. Аналіз соціально-психологічних особливостей покупців. Дуже важливо визначити тип покупців та мотивацію прийняття ними рішень про покупку.
Підприємство може досягти успіху на ринку, якщо орієнтуватиметься насамперед на запити споживача, забезпечувати йому вибір товарів. А це означає, що треба зрозуміти покупця і визначити сферу його інтересів. Вирішенню цього завдання служить типологія споживачів. Вона припускає поділ споживачів на типові групи, що мають однакову або схожу споживчу поведінку. Найпоширенішою є типологія споживачів з урахуванням соціально-економічних і демографічних характеристик (доходи, умови і місце проживання, склад сім'ї, стать і вік, заняття тощо).
Нарівні з цим певного розвитку набула так звана емпірична типологія на основі психографічного аналізу поведінки споживача (інтереси і хобі, консервативність або прогресивність стосовно нововведень, уявлення про життєві цінності тощо).
У результаті споживачі, які навіть мають схожі соціально-економічні і демографічні характеристики, можуть бути подані у вигляді таких категорій.
За ступенем сприйняття товару:
- суперноватори (ті, хто хочуть купити щось обов'язково першими);
- новатори;
- нейтрали;
- консерватори;
- суперконсерватори.
Стосовно самого товару споживачі можуть бути:
- ощадливі;
- байдужі;
- етичні (прихильники якоїсь конкретної фірми).
При проведенні маркетингових досліджень ринку для збору інформації використовують два основних методи:
- метод кабінетних досліджень (довідники, статистичні дані, засоби масової інформації тощо);
- некабінетні методи (опитування, спостереження, експеримент, моделювання тощо)..
Аналіз можливостей фірми є другою складовою маркетингових досліджень. Він дає змогу забезпечити баланс ринкових запитів з реальними можливостями підприємства.
Аналіз виробничо-збутових можливостей підприємства містить у собі:
1) аналіз фінансово-економічного стану;
2) аналіз виробничих потужностей, матеріально-технічної бази і науково-технічного потенціалу;
3) аналіз номенклатури товарів, що виготовляються (товарного асортименту);
4) аналіз організаційної структури управління, системи планування, кадрового складу підприємства, його кваліфікації;
5) аналіз стратегії підприємства на ринку, його маркетингової та комерційної діяльності (наявність і ефективність збутової мережі).
Аналіз можливостей фірми закінчується складанням таблиці оцінки конкурентних позицій підприємства, у лівій частині якої знаходяться розгорнуті статті аналізу діяльності підприємства (фінансове положення, асортимент продукції і т. ін.), а в правій - кількісні показники (абсолютні і відносні) по зазначених статтях порівняно з аналогічними показниками фірм-конкурентів.
Можливості фірми залежать від двох чинників - використання основних фондів і продуктивності праці. ЦІ показники можуть або бути стабільними, або знижуватися. Залежно від цього визначаються ступені ризику фірми, подані у таблиці 6.
Таблиця 6. Ступені ризику
ФОНДОВІДДАЧА |
ПРОДУКТИВНІСТЬ ПРАЦІ | ||
Розрахункова |
Стабільна |
Знижувана | |
Розрахункова |
1 |
2 |
3 |
Стабільна |
2 |
3 |
4 |
Знижувана |
3 |
4 |
К |
1 - перший ступінь ризику. Можна і треба збільшувати частку
На ринку за рахунок витіснення конкурентів;
2 - другий ступінь ризику. Варто збільшити частку на ринку
За рахунок ніші;
3 - третій ступінь ризику. Стабілізація частки на ринку;
4 - четвертий ступінь ризику. Стабілізація внутрішнього стану
Ринку;
К - криза. Потрібне проведення надзвичайних заходів.
У результаті маркетингових досліджень складається маркетингова програма, що містить у собі прогноз розвитку кон'юнктури ринку, стратегію і тактику маркетингу, комплекс маркетингових заходів, бюджет реалізації маркетингової програми.
Комплекс маркетингових заходів, або, як його ще називають, маркетинг-мікс (англ. marketing mix), являє собою серію конкретних заходів впливу на ринок. Маркетинг-мікс містить у собі:
- товарну політику (англ. product policy);
- цінову політику (англ. pricing policy);
- збутову політику (англ. distribution policy);
- просування товару або комунікаційну політику (англ. promotion, communication policy).
Організація маркетингової діяльності передбачає створення спеціалізованих структурних підрозділів у системі управління - маркетингових служб.
Контроль маркетингової діяльності здійснюється в процесі реалізації маркетингових заходів у всьому їх різноманітті і комплексності. Оцінка ефективності маркетингової діяльності провадиться на стадії завершення реалізації маркетингової кампанії як результат фактично проведеної роботи.
Для організації маркетингової діяльності велике значення мають характер і тривалість життєвого циклу товару (мал. 26).
Життєвий цикл товару - це певний період часу, протягом якого товар має життєздатність на ринку, тобто період певної ринкової усталеності товару, після чого він рано чи пізно витискається з ринку іншим, пізніше виготовленим товаром.
Мал. 26. Життєвий цикл товару
У життєвому циклі товару виділяють такі стадії:
- впровадження товару на ринок;
- зростання обсягу продажу, внаслідок визнання товару покупцями;
- стадія зрілості, включаючи насичення ринку товаром;
- падіння обсягу продажу і прибутків.
Від стадії життєвого циклу товару залежать обсяг прибутків, обсяг загальних капіталовкладень та витрат на маркетинг і рекламу, ціна товару, поведінка покупців та їх ставлення до товару, ступінь конкуренції на ринку тощо.
Різні товари мають різну тривалість життєвого циклу і кожної його стадії - від кількох днів до кількох десятків років. Особливості життєвого циклу товару визначають диференційований підхід і різні поєднання окремих маркетингових інструментів, що використовуються на кожній із його стадій.
Схожі статті
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 3.3.5. Дочірні підприємства
Одним із способів здійснення підприємницької діяльності є франчайзинг (від англ. franchise - право участі, право голосу). При цій формі організації...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 6.4. Маркетинг
Маркетинг (від англ. marketing - вивчення ринку) - це вид менеджменту, тобто одна з систем управління підприємством, що забезпечує виробництво продукції...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 3.3.4. Франчайзні підприємства
Одним із способів здійснення підприємницької діяльності є франчайзинг (від англ. franchise - право участі, право голосу). При цій формі організації...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 3.1. Загальні положення
3.1. Загальні положення Функціонування ринку неможливе без здійснення підприємницької діяльності, підприємництва. Підприємництво - це самостійна,...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 5.1. Загальні положення
5.1. Загальні положення Підприємство являє собою основну ланку народного господарства, первинну виробничо-господарську одиницю. Господарська діяльність,...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - Глава 5. Економіка підприємства
5.1. Загальні положення Підприємство являє собою основну ланку народного господарства, первинну виробничо-господарську одиницю. Господарська діяльність,...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 3.5. Припинення підприємницької діяльності
Припинення діяльності господарських товариств та інших суб'єктів господарювання здійснюється шляхом їх реорганізації (злиття, приєднання, поділу,...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 3.2. Класифікація підприємств
Підприємство - це самостійний суб'єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - Глава 3. Підприємницька діяльність
3.1. Загальні положення Функціонування ринку неможливе без здійснення підприємницької діяльності, підприємництва. Підприємництво - це самостійна,...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 6.3. Організаційна структура підприємства
Загальна для всіх підприємств особливість полягає в тому, що всі вони є організаціями. Організація (англ. organization) - це група людей, діяльність яких...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 6.2.1. Планування
Процес управління базується на постановці і досягненні певної мети, тобто серії безупинних, взаємозалежних дій, що є управлінськими функціями. Першим...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 6.2. Функції управління
Процес управління базується на постановці і досягненні певної мети, тобто серії безупинних, взаємозалежних дій, що є управлінськими функціями. Першим...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 6.1. Загальні положення
6.1. Загальні положення Менеджмент (від англ. manage - управляти) - це система економічного управління підприємством, що включає сукупність принципів,...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - Глава 6. Управління підприємством
6.1. Загальні положення Менеджмент (від англ. manage - управляти) - це система економічного управління підприємством, що включає сукупність принципів,...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 5.5. Капіталовкладення
Довгострокове вкладення капіталу в різні галузі народного господарства з метою одержання прибутку називають інвестиціями (англ. investition, від лат....
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 5.3. Організація виробництва
Основною для підприємства є, насамперед, виробнича діяльність, всі інші види діяльності випливають з неї, адже метою всякого підприємства є виробництво...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 3.3.6. Об'єднання підприємств
Підприємства мають право на добровільних засадах об'єднувати свою виробничу, наукову, комерційну та інші види діяльності, якщо тільки це не суперечить...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 1.2. Типи економічних систем
Економічна система - це сукупність усіх видів економічної діяльності людей у процесі їхньої взаємодії під час виробництва, розподілу, обміну та...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 4.1. Загальні положення
4.1. Загальні положення Суб'єкти підприємництва будують взаємовідносини з іншими підприємствами, установами, організаціями і громадянами в усіх сферах...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 6.2.4. Контроль
Мотивація - це процес стимулювання працівників до діяльності. Завдання мотивації в тому, щоб працівники підприємства виконували роботу відповідно до...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 6.2.3. Мотивація
Мотивація - це процес стимулювання працівників до діяльності. Завдання мотивації в тому, щоб працівники підприємства виконували роботу відповідно до...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - Глава 4. Договірні відносини
4.1. Загальні положення Суб'єкти підприємництва будують взаємовідносини з іншими підприємствами, установами, організаціями і громадянами в усіх сферах...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 5.2. Фонди підприємства
Усі речові елементи підприємства - машини, устаткування, матеріали, сировина, паливо, транспортні засоби, інструменти тощо - утворюють його фонди, серед...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 3.3.1. Господарські товариства
Види й організаційні форми підприємств, правила їх створення, реєстрації, реорганізації та ліквідації встановлюються у законодавчому порядку. При цьому...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 3.4. Реєстрація підприємницької діяльності
Статус підприємця в Україні набувається за допомогою державної реєстрації в порядку, передбаченому законодавством. Здійснення підприємницької діяльності...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 3.3. Характеристика видів підприємств
Види й організаційні форми підприємств, правила їх створення, реєстрації, реорганізації та ліквідації встановлюються у законодавчому порядку. При цьому...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 5.4. Витрати підприємства
Здійснюючи виробничу діяльність, підприємство намагається досягти найвищих результатів при найменших витратах трудових, матеріальних і фінансових...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 1.5. Національна економіка
Сукупність економічних суб'єктів (підприємств, банків тощо) і зв'язків між ними, що характеризуються господарською цілісністю, спільністю і взаємодією в...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - Закон зменшуваної граничної корисності
Економічні закони - це усталені зв'язки і взаємозалежність економічних явищ, об'єктивна реальність, що випливає із сутності економіки та економічних...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 3.3.3. Малі підприємства
Під кооперативом (від лат. cooperatio - співробітництво) розуміють організаційно-правову форму підприємства, що має такі ознаки: - кооператив створюється...
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 6.5. Функції маркетингу