Фінансовий ринок - Шелудько В. М. - 17.3. Ощадні банки та ощадпо-кредитпі асоціації
Ощадні банки та ощадні і кредитні асоціації є фінансовими інститутами, які залучають кошти інвесторів у вигляді депозитів та надають позики під заставу нерухомості. Основним видом діяльності таких інститутів є фінансування купівлі нерухомості. Позики ощадних інститутів переважно мають довгостроковий характер - від 10 до 30 років. При наданні позичок під фіксований процент мінливість процентпих ставок па ринку призводить до нестабільності прибутків ощадних інститутів, а зростання процентних ставок на ринку - до значних збитків.
Ощадні і кредитні асоціації засновуються у вигляді акціонерних товариств або взаємних фондів. Основними джерелами фінансових ресурсів ощадних та кредитпих асоціацій виступають різні види депозитів: ощадні, строкові та чекові. Основні активи асоціацій - це заставці, цінні папери, забезпечені заставними, та державні цінні папери. Заставні можуть мати як фіксовану, так і плаваючу процентну ставку.
У свій час зростання процентних ставок па ринку та неможливість диверсифікувати свої операції із-за законодавчих обмежень призвели до кризи ощадних та кредитних асоціацій у СШЛ. В результаті реформи ощадних інститутів були обмежені їх вкладення в позики, забезпечені нерухомістю, до чотирикратного розміру власного капіталу замість 40% обсягу активів, а також вилучені з портфеля цінних паперів облігації низької якості. Вимоги до власного капіталу стали такими самими, як до капіталу комерційних банків, і почали враховувати ризиковість активів.
Поступове регулювання діяльності ощадних та кредитних асоціацій, надання їм можливості здійснювати іпші банківські операції зпачпою мірою привели до нівелювання відмінностей між асоціаціями та комерційними банками, а також до зміцпення їх конкурентної позиції на ринку фінансових послуг.
Завдяки послабленню державного регулювання ощадні та кредитні асоціації тепер мають змогу вкладати кошти в споживчі кредити на політпепня житла, освіту, купівлю автомобілів, кредитні картки тощо, їм дозволено також вкладати кошти в комерційні, корпоративні та сільськогосподарські кредити, а також у муніципальні цінні папери та корпоративні облігації. Джерела фінансових ресурсів ощадних і кредитних асоціацій на сьогодні розширились за рахунок депозитів до запитання, активізації процесу залучення коштів на грошовому ринку, а також можливості залучати ресурси на федеральному рівні через відповідні структури, що підпорядковуються державі.
Ощадні банки з'явилися значно раніше ощадних та кредитних асоціацій і є порівняно більшими за обсягом активів фінансовими інститутами. Як і ощадні та кредитні асоціації, ощадні банки залучають кошти інвесторів у вигляді депозитів та надають позики під заставу нерухомості. На відміну від ощадних та кредитних асоціацій ощадні банки створюються переважно у вигляді взаємних фондів, коли власники депозитів виступають власниками банку. І ощадні байки, і асоціації мають подібну структуру активів, однак для ощадних банків допускається більший рівень їх диверсифікації. Вони мають більші можливості на рийку порівняно з асоціаціями щодо формування портфеля активів, управління ліквідністю та ризиком.
Розширення протягом останніх років можливостей ощадних банків та падання їм права провадити інші банківські операції" крім надання позичок під заставні, дало змогу зберегти цим інститутам у багатьох країнах задовільну конкурентну позицію на ринку.
Основні напрями державного регулювання діяльності ощадних інститутів подібні до банківської діяльності. Це регулювання процентних ставок по депозитах, регулювання видів діяльності, які можуть здійснювати ощадні інститути, вимоги до адекватності капіталу, обмеження на джерела формування фінансових ресурсів і на види активів, в які можва інвестувати кошти.
Ощадну справу в Україні здійснюють Ощадний банк України та інші комерційні банки. Ощадний банк є спеціалізованим банком, що відповідає за ефективну організацію ощадної справи в державі, забезпечує впровадження прогресивних форм розрахунково-кредитного та касового обслуговування населення, проводить кредитування населення, здійснює валютне обслуговування громадян України та іноземних громадян, проводить операції з цінними паперами, надає різноманітні платні послуги. Штат Ощадного банку на сьогодні становить близько 34 000 працівників, а його частка в загальних активах банківського сектору країни - близько 10%. Філії Ощадного банку розміщені в усіх обласних та районних центрах України.
Процентні ставки за вкладами населення Ощадний банк України встановлює в межах максимальних процентних ставок, визначених Національним банком. Держава гарантує збереження вкладів і цінних паперів громадян в Ощадному банку України та їх видачу вкладникам за першою вимогою.
Грошові кошти, залучені Ощадним банком України, передаються за плату Національному банку або використовуються ним для кредитування населення та здійснення інших банківських операцій.
Вкладниками Ощадного та комерційних банків можуть бути громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства. Приймання грошей на вклади здійснюється банками з видаванням вкладникам відповідних вкладних документів. Вкладники можуть розпоряджатися вкладами, одержувати за ними дохід у вигляді процентів чи в іншій формі, а також здійснювати безготівкові розрахунки.
Вкладниками банків можуть виступати як повнолітні, так і неповнолітні особи. Неповнолітній, який сам вніс вклад на своє ім'я, розпоряджається ним самостійно. Вкладами, зробленими будь-якою особою на ім'я неповнолітнього, розпоряджаються до досягнення неповнолітніми 15 років батьки або інші законні представники неповнолітнього, по досягненні неповнолітніми 15 років - самі неповнолітні, але за згодою своїх батьків або інших законних представників.
Доходи за вкладами не підлягають оподаткуванню. Фізичні та юридичні особи при оформленні документів про перехід вкладів у спадщину звільняються від сплати державного мита.
Вклади, одержані в порядку успадкуваппя, не підлягають оподаткуванню. Вкладники мають право зробити заповідальне розпорядження банкові про видачу вкладу в разі своєї смерті будь-якій особі, організації або державі відповідно до законодавства. Вклад, за яким не зроблено заповідального розпорядження, в разі смерті вкладника банки видають спадкоємцям у порядку, встановленому законодавством України.
У процесі розвитку банківських систем ощадні банки багатьох країн трансформувались з ощадних інститутів, які підлягають окремому регулюванню з боку держави, в універсально регульовані комерційні банки. Процес трансформації в таких країнах з розвиненою ринковою економікою, як США та Велика Британія, відбувся ще в 70-х роках XX ст. і полягав у поступовому скасуванні спеціального статусу ощадних інститутів та перетворення їх на універсальні комерційні банки.
У країнах з перехідною економікою вклади населення і на сьогодні значною мірою залишаються під контролем кооперативних та державних ощадних банків, а реформування ощадних інститутів тільки розпочинається.
Реформування Ощадного банку в Україні, як і в інших країнах з перехідною економікою, є необхідною умовою успішних ринкових перетворень і може відбуватися за такими напрямами:
1) за Ощадбанком залишається статус державного. При цьому він буде здійснювати розрахункові операції для населення, залучати депозити та надавати інші послуги. Кошти населення використовуватимуться для надання кредитів для фінансування спорудження житла та придбання державних цінних паперів;
2) ощадний банк трансформується в банк, який здійснює свою діяльність в такому самому регулятивному оточенні, що й інші комерційні банки. Це може мати сенс у разі, коли обсяги та дохідність операцій по обслуговуванню населення потрібною мірою перевищуватимуть досить значні операційні витрати банку;
3) банк розподіляється на кілька банків з наступною приватизацією останніх;
4) банк ліквідується, а окремі його відділення продаються комерційним банкам;
5) банк трансформується в комерційний банк з продажем близько половини відділень па приватизаційних аукціонах.
Схожі статті
-
Фінансовий ринок - Шелудько В. М. - 15.4. Доходи та витрати банку
Доходи банку - це загальна сума грошових коштів, що надходять до банку в результаті здійснення активних операцій та надання інших банківських послуг....
-
Фінансовий ринок - Шелудько В. М. - 15.1. Основні функції та операції комерційного банку
15.1. Основні функції та операції комерційного банку Відповідно до Закону України "Про банки і банківську діяльність" банки - це юридичні особи, які...
-
Фінансовий ринок - Шелудько В. М. - 15.2. Ресурси комерційного банку
Ресурси комерційного банку, як і ресурси будь-якого суб'єкта господарювання, складаються з власних коштів (власного капіталу) та коштів, наданих у...
-
Фінансовий ринок - Шелудько В. М. - 15.8. Управління банківськими ризиками
Управління фінансами в банку переважно полягає в управлінні ризиками, які займають визначальне місце в діяльності банку. Банк може отримати значні...
-
Фінансовий ринок - Шелудько В. М. - 15.7. Управління фінансами в банках
Щодня банки здійснюють тисячі операцій. Прорахунки та збитки при проведенні деяких з них є необхідним результатом ведення бізнесу. Однак для банків, які...
-
Фінансовий ринок - Шелудько В. М. - Розділ 15. КОМЕРЦІЙНІ БАНКИ
15.1. Основні функції та операції комерційного банку Відповідно до Закону України "Про банки і банківську діяльність" банки - це юридичні особи, які...
-
Фінансовий ринок - Шелудько В. М. - 13.6. Оцінювання дохідності операцій з фінансовими активами
Видами доходу за будь-яким фінансовим активом є дохід від володіння та дохід від перепродажу фінансового активу на вторинному ринку. Дохід від володіння...
-
Фінансовий ринок - Шелудько В. М. - 15.6. Фінансовий аналіз діяльпості банку
Основними завданнями аналізу банківської діяльності є визначення джерел, якості та стійкості банківських доходів, а також достатності ліквідності й...
-
Фінансовий ринок - Шелудько В. М. - 15.5. Фінансова звітність банку
Обсяги і форми фінансової звітності для комерційних банків встановлюються центральним банком. Фінансова звітність банку не може бути розголошена без...
-
Фінансовий ринок - Шелудько В. М. - Розділ 2. ФІНАНСОВІ АКТИВИ
2.1. Визначення і види фінансових активів Фінансові активи є специфічними неречовими активами, які являють собою законні вимоги власників цих активів на...
-
Фінансовий ринок - Шелудько В. М. - 11.2. Процентний своп
Процентним свопом називають угоду між двома партнерами щодо обміну процентними зобов'язаннями протягом певного періоду часу. Процентні свопи...
-
Фінансовий ринок - Шелудько В. М. - 2.1. Визначення і види фінансових активів
2.1. Визначення і види фінансових активів Фінансові активи є специфічними неречовими активами, які являють собою законні вимоги власників цих активів на...
-
Фінансовий ринок - Шелудько В. М. - 16.3. Оспови функціонування інвестиційних фондів
Інвестиційний фонд складається з ради директорів, фінансового консультанта (управляючого фонду), який здійснює управління портфелем фонду, та з...
-
Фінансовий ринок - Шелудько В. М. - 12.4. Основні види фінансових ризиків
Кредитний ризик - це ризик несплати позичальником основного боргу та процентів за ним. Кредитний ризик можна визначити як невпевненість кредитора в тому,...
-
Фінансовий ринок - Шелудько В. М. - 11.4. Своп активів
Своп активів, як і процентний чи валютний своп, полягає в обміні процентними платежами в одній чи в різних валютах. Однак процентні платежі пов'язані не...
-
Фінансовий ринок - Шелудько В. М. - 1.2. Структура фінансового ринку
На фінансовому ринку постійно відбуваються процеси акумуляції, розподілу та перерозподілу вільних фінансових ресурсів серед галузей економіки. Передача...
-
Фінансовий ринок - Шелудько В. М. - 15.9. Регулювання банківської діяльності
Основна мета банківського регулювання і нагляду - безпека та фінансова стабільність банківської системи, захист інтересів вкладників і кредиторів. В...
-
Фінансовий ринок - Шелудько В. М. - 15.3. Активи комерційного банку
Активи комерційного банку поділяють на чотири основні категорії: готівка та прирівняні до неї кошти, цінні папери, кредити, основні засоби та інші...
-
Фінансовий ринок - Шелудько В. М. - 4.4. Державні облігації України
В Україні перебувають в обігу облігації внутрішньої та зовнішньої державних позик, муніципальні, республіканські облігації. 1. Облігації внутрішньої...
-
Фінансовий ринок - Шелудько В. М. - 2.3. Оцінювання фінансових активів
Під комплексним оцінюванням фінансового активу розуміють визначення його основних характеристик - ліквідності, ризиковості, дохідності тощо. При цьому...
-
Фінансовий ринок - Шелудько В. М. - 2.2. Властивості фінансових активів
При прийнятті рішень щодо інвестування коштів учасник ринку аналізує основні характеристики фінансового активу. Якщо ці характеристики задовольняють...
-
Фінансовий ринок - Шелудько В. М. - Розділ 1. ОСНОВИ ФУНКЦІОНУВАННЯ ФІНАНСОВИХ РИНКІВ
Розділ 1. ОСНОВИ ФУНКЦІОНУВАННЯ ФІНАНСОВИХ РИНКІВ 1.1. Сутність і значення фінансового ринку Функціонування ринкової економіки грунтується на...
-
Фінансовий ринок - Шелудько В. М. - 1.1. Сутність і значення фінансового ринку
Розділ 1. ОСНОВИ ФУНКЦІОНУВАННЯ ФІНАНСОВИХ РИНКІВ 1.1. Сутність і значення фінансового ринку Функціонування ринкової економіки грунтується на...
-
Фінансовий ринок - Шелудько В. М. - Розділ 11. Свопи
11.1. Суть і види свопів На ринку капіталів одні учасники ринку інвестують кошти, інші на різних умовах залучають їх. Емітуючи акції, суб'єкти ринку...
-
Фінансовий ринок - Шелудько В. М. - 9.3. Форвардні угоди з купівлі-продажу валюти
Суть угоди з купівлі-продажу валюти полягає в тому, що один з її учасників зобов'язується продати іншому учаснику іноземну валюту через визначений термін...
-
Фінансовий ринок - Шелудько В. М. - 9.2. Угоди про форвардні процентні ставки
Форвардна процентна ставка (ФПС) - це процентна ставка для періоду ^, що настане по закінченні періоду *0. Тобто це процентна ставка, за якою можна...
-
Розглянемо основні принципи ціноутворення та основні складові ф'ючерсних та форвардних цін. При цьому не будемо брати до уваги витрати на відкриття та...
-
Фінансовий ринок - Шелудько В. М. - 7.3. Визначення термінів
Прообразами перших строкових угод були угоди з купівлі-продажу акцій перших акціонерних товариств Англії. Акції цих компаній користувались таким великим...
-
Фінансовий ринок - Шелудько В. М. - 14.8. Безготівкові розрахунки платіжними картками
Перші платіжні картки почали використовувати в 40-х роках XX ст. у США. В Україні ринок платіжних карток почав розвиватись лише з 1996 p., коли провідні...
-
Фінансовий ринок - Шелудько В. М. - 14.3. Агентські послуги
У більшості випадків учасники фінансового ринку діють на ринку не безпосередньо, а через своїх агентів - фінансових посередників. Останні від імені і за...
Фінансовий ринок - Шелудько В. М. - 17.3. Ощадні банки та ощадпо-кредитпі асоціації