Фінансовий ринок - Шелудько В. М. - 14.7. Дилерська діяльність
Дилерська діяльність - це діяльність з укладання угод від свого імені й за свій рахунок через публічне оголошення цін купівлі та продажу цінних паперів із зобов'язанням купівлі й продажу цих паперів за об'явленими цінами. Основний дохід ділерів - це додатна різниця між цінами продажу та купівлі цінних паперів. Різниця в цінах купівлі-продажу є платою ділерам за терміновість і врівноваження тимчасового дисбалансу між попитом-пропозицією на певні види цінних паперів, що перебувають в обігу на ринку.
Роль дилерів па фондовому ринку полягає в тому, що вони роблять значний внесок у забезпечення ліквідності та стабільності ринку. Надзвичайні цінові коливання, які могли б мати місце, пом'якшуються з допомогою операцій, які проводяться на ринку дилерами. Саме ділери завжди готові продати потрібні інвесторам цінні папери та викупити їх у разі потреби. Здійснюючи операції на ринку, дилери зменшують коливання цін та забезпечують ліквідність ринкових цінних паперів.
Крім того, що ділери дають можливість інвестору в будь-який час купити чи продати цінні папери, сприяють ціновій стабілізації та забезпечують ліквідність ринку, вони також надають інформаційні послуги учасникам ринку, а на деяких ринках виступають у ролі ведучих аукціонів на біржах.
Тих, хто займається ділерською діяльністю на ринку, часто називають спекулянтами та маркет-мейкерами (ті, що формують ринок). Торговців цінними паперами, які проводять операції з великими пакетами цінних паперів як від свого імені, так і в інтересах клієнтів, називають трейдерами. Як правило, трейдери виконують на ринку і брокерські, і дилерські функції.
Спекулянти можуть формувати та реалізувати на ринку як прості, так і складні спекулятивні стратегії. Прості стратегії грунтуються на прогнозі зростання чи падіння цін на актив, з яким мають намір здійснювати спекулятивну операцію. При очікуванні падіння цін відкривається коротка позиція па ринку, при очікуванні зростання цін - довга позиція.
Приклад* Поточна ринкова ціна дисконтної облігації дорівнює 983 дол. США. Очікуючи падіння процентних ставок, які спричинять підвищення цін на облігації, спекулянт купує 50 облігацій. Через 2 міс. ціна па облігації підвищується до 986 дол. і спекулянт закриває свою початкову позицію, продаючи облігації і отримуючи прибуток у розмірі 150 дол. США.
Прибуток = 50(986 - 983) - 150 дол. США.
Прості стратегії досить ризикові й пов'язані з отриманням значних прибутків при правильному прогнозі цін або зазнаванням значних збитків при помилковому прогнозуванні. Більш складні спекулятивні стратегії - менш ризикові і гарантують нижчий рівень доходу при сприятливій кон'юнктурі ринку і менші збитки при несприятливій ситуації на ньому. Характерним прикладом складних спекулятивних стратегій є спекулятивні стратегії на ринку строкових угод, які включають купівлю-продаж строкових контрактів різного тину з різними термінами та ціпами виконання.
Крім спекулятивних операцій спекулянти здійснюють на ринку різні види ризикового та безризикового арбітражу. Здійснення арбітражу приводить до вирівнювання цін па активи на різних ринках і до встановлення паритетних ціп на взаємопов'язані активи. Арбітраж у багатьох випадках дає змогу спекулянтам отримати прибуток без ризику і не потребує початкових інвестицій.
Прикладом безризикового арбітражу може бути купівля акцій міжнаціональної корпорації в одному регіоні за нижчою і продаж в іншому регіоні за вищою цілою. Із-за недосконалості та недостатньої інтегрованості ринків па сьогодні такі операції приносять стабільний прибуток.
Ризиковий арбітраж переважно пов'язаний із трансформаціями акціонерного капіталу: банкрутством, злиттям, поглинанням, реорганізацією. Наприклад, компанія А прогнозує придбати компанію В. Інформація про те, що в процесі придбання акції В будуть викуповуватись корпорацією А за ціною 50 гр. од., впливає на ціну акцій корпорації В. У цей момент їх ціна на ринку становить 40 гр. од., а після оголошення про придбання - підвищується до 45 гр. од. Інвестор, який придбає акції В за ціною 45 гр. од., а потім передасть компанії А за ціпою 50 гр. од. отримає прибуток у розмірі 5 гр. од. на акцію. Ризик, який супроводить таку операцію, полягає в тому, що придбання корпорації В корпорацією А може не відбутися.
Ще одним прикладом ризикового арбітражу є придбання корпорацією Б корпорації С з умовою обміну акцій С на акції Б. Припустимо, що під час оголошення про придбання ринкова ціпа акції Б дорівнює ЗО, ціна акції С - 26 гр. од. Якщо співвідношення цін на ринку не зміниться і придбання корпорації відбудеться, посередник, купуючи акції С з наступним обміном на акції Б, отримає прибуток у розмірі 4 гр. од. з кожної акції. Серед ризиків, що супроводять цю операцію, є ризики того, що купівля корпорації не відбудеться або ціни па акції корпорацій Б і С зміняться так, що операція обміну акцій стане збитковою.
Залежно від того, яку стратегію реалізують спекулянти на ринку, їх поділяють на "биків", хто грає па підвищення ціп, та "ведмедів", хто грає на зниження ціп. Гра на підвищення полягає в купівлі цінних паперів і в наступному їх продажу. При правильному прогнозі щодо підвищення цін це купівля за нижчою ціною, продаж за вищою і отримання прибутку. При неправильному прогнозі це купівля за вищою ціною, продаж за нижчою й зазнавання збитків.
Гра на зниження полягає в позичці цінних паперів і негайному їх продажу па ринку. При наступному зниженні цін такі самі цінні папери купуються дешевше і повертаються їх власнику. Як і гра на підвищення, гра па зниження при правильному прогнозі приводить до одержання прибутку, при неправильному - до зазнавання збитків.
Залежно від того, на якому часовому проміжку спекулянти проводять свої операції, їх поділяють на скальперів, одноденних та позиційних трейдерів.
Скальперами (skalper) називають професійних торговців, які грають па мінімальних коливаннях ціп і отримують дохід за рахунок великих обсягів угод. Як правило, скальпери реалізують біржові контракти через кілька хвилин чи годив після їх купівлі. Часто це оптові торговці, які укладають угоди з іншими брокерами. Скальпери рідко переносять свою позицію на наступний день і грають на коливаннях цін протягом однієї торгової сесії.
Одноденний трейдер (day trader), як і скальпер, утримує ринкову позицію протягом торгової сесії і рідко залишає позицію до наступного робочого дня. Більшість денних торговців - члени біржі. Однак утримувати позицію протягом дня можуть і інвестори, які не беруть безпосередньої участі в торгах, а здійснюють операції через фінансових посередників. Оскільки позиція одноденного трейдера на наступний день не переноситься, йому немає потреби відволікати кошти па підтримку відкритої позиції та вносити необхідні види маржі.
Позиційний трейдер (position trader) займає позицію за строковою угодою і потім утримує її протягом певної кількості днів, тижнів чи місяців. У разі правильного прогнозу руху цін па ринку може отримувати значпі прибутки.
Незалежно від того, на якому часовому проміжку реалізують свої стратегії посередники, тих, хто будує свої стратегії на основі тимчасових змін цін на активи, називають спредерами. Спредери вивчають закономірності й взаємозв'язок цін на активи в різні періоди року і прогнозують їх на майбутні періоди. З допомогою аналізу та побудованому на ньому прогнозі спредери визначають максимальну різницю в цінах і у разі зростання цієї різниці вступають у біржову гру. Прикладами стратегій, що реалізуються спредерами на ринку, можуть бути купівля-продаж контрактів на один актив, але на різні терміни поставки, на один актив, але на різних біржах, на різні, але споріднені активи.
Прикладом спреду на ринку ф'ючерсів є купівля одного ф'ючерсного контракту й одночасний продаж іншого, пов'язаного з першим, контракту, наприклад, купівля ф'ючерсу на трьохмісячний фінансовий актив з датою поставки в березні за ціною 103,50 гр. од. і продаж ф'ючерсу на той самий актив з датою поставки в червні за ціною 103,00 гр. од. При цьому дилер спекулює не абсолютними цінами на той чи інший ф'ючерсний контракт, а зміною різниці в цінах між ними. Цю різницю між цінами ближнього і дальнього ф'ючерсів називають величиною спреду. Вважають, що дилер купує спред, якщо він купує ближній ф'ючерс і продає дальній, і продає спред, якщо він продає ближній ф'ючерс і купує дальній.
Схожі статті
-
Розглянемо основні принципи ціноутворення та основні складові ф'ючерсних та форвардних цін. При цьому не будемо брати до уваги витрати на відкриття та...
-
Фінансовий ринок - Шелудько В. М. - 7.3. Визначення термінів
Прообразами перших строкових угод були угоди з купівлі-продажу акцій перших акціонерних товариств Англії. Акції цих компаній користувались таким великим...
-
Фінансовий ринок - Шелудько В. М. - 7.2. Історія виникнення та розвитку ринку строкових угод
Прообразами перших строкових угод були угоди з купівлі-продажу акцій перших акціонерних товариств Англії. Акції цих компаній користувались таким великим...
-
Фінансовий ринок - Шелудько В. М. - Розділ 7. РИНОК ПОХІДНИХ ФІНАНСОВИХ ІНСТРУМЕНТІВ
Розділ 7. РИНОК ПОХІДНИХ ФІНАНСОВИХ ІНСТРУМЕНТІВ 7.1. Визначення і суть строкових угод Похідні фінансові інструменти, або деривативи, - це інструменти,...
-
Фінансовий ринок - Шелудько В. М. - ЧАСТИНА III. ПОХІДНІ ФІНАНСОВІ ІНСТРУМЕНТИ
Розділ 7. РИНОК ПОХІДНИХ ФІНАНСОВИХ ІНСТРУМЕНТІВ 7.1. Визначення і суть строкових угод Похідні фінансові інструменти, або деривативи, - це інструменти,...
-
Фінансовий ринок - Шелудько В. М. - 7.1. Визначення і суть строкових угод
Розділ 7. РИНОК ПОХІДНИХ ФІНАНСОВИХ ІНСТРУМЕНТІВ 7.1. Визначення і суть строкових угод Похідні фінансові інструменти, або деривативи, - це інструменти,...
-
Фінансовий ринок - Шелудько В. М. - 10.1. Визначення та види опціонів
10.1. Визначення та види опціонів Опціон - один із видів строкових угод, які можуть укладатися як на біржовому, так і на позабіржовому ринках. Залежно...
-
Фінансовий ринок - Шелудько В. М. - Розділ 10. Опціони
10.1. Визначення та види опціонів Опціон - один із видів строкових угод, які можуть укладатися як на біржовому, так і на позабіржовому ринках. Залежно...
-
9.1. Визначення і види форвардних угод. Відмінності між фьючерсами і форвардами Форвардна угода - це угода між двома сторонами про майбутню поставку...
-
Фінансовий ринок - Шелудько В. М. - Розділ 9. ФОРВАРДНІ УГОДИ
9.1. Визначення і види форвардних угод. Відмінності між фьючерсами і форвардами Форвардна угода - це угода між двома сторонами про майбутню поставку...
-
Фінансовий ринок - Шелудько В. М. - 8.6. Строкові угоди па УМВБ
Чиказька торгова палата ("Chicago Board of Trade") є однією із найвідоміших бірж з торгівлі ф'ючерсними контрактами. Вона організована як некомерційна...
-
Фінансовий ринок - Шелудько В. М. - 8.5. Чиказька торгова палата
Чиказька торгова палата ("Chicago Board of Trade") є однією із найвідоміших бірж з торгівлі ф'ючерсними контрактами. Вона організована як некомерційна...
-
Фінансовий ринок - Шелудько В. М. - 8.4. Хеджування за допомогою ф'ючерсів
Хеджування за допомогою будь-яких строкових угод полягає в частковій або повній нейтралізації несприятливих коливань ринкової кон'юнктури як для...
-
Фінансовий ринок - Шелудько В. М. - 14.6. Брокерська діяльність
Брокерська діяльність - це діяльність щодо укладання угод з цінними паперами на основі угод комісії або доручення. Брокер виступає посередником, агентом...
-
Фінансовий ринок - Шелудько В. М. - 14.2. Андерайтинг і приватне розміщення ціппих паперів
Андсрайтингом (underwriting) називають комплекс послуг з організації та проведення емісії цінних паперів, що надаються фінансовим посередником емітенту....
-
Фінансовий ринок - Шелудько В. М. - 13.6. Оцінювання дохідності операцій з фінансовими активами
Видами доходу за будь-яким фінансовим активом є дохід від володіння та дохід від перепродажу фінансового активу на вторинному ринку. Дохід від володіння...
-
Фінансовий ринок - Шелудько В. М. - 10.2. Дохідність опціонів
Виграш, який може отримати власник опціону, обумовлюється насамперед розміром сплаченої ним премії, а також страйковою та ринковою цінами базового...
-
Фінансовий ринок - Шелудько В. М. - Опціони на ф'ючерсні контракти
10.1. Визначення та види опціонів Опціон - один із видів строкових угод, які можуть укладатися як на біржовому, так і на позабіржовому ринках. Залежно...
-
Фінансовий ринок - Шелудько В. М. - Опціони на індекси
10.1. Визначення та види опціонів Опціон - один із видів строкових угод, які можуть укладатися як на біржовому, так і на позабіржовому ринках. Залежно...
-
Фінансовий ринок - Шелудько В. М. - 5.3. Американські та європейські депозитарні розписки
У США акції деяких іноземних корпорацій можуть продаватися через так звані американські депозитарні розписки (АДР, American Depositary Receipts), які...
-
Фінансовий ринок - Шелудько В. М. - 8.1. Визначення і види ф'ючерсів
8.1. Визначення і види ф'ючерсів Ф'ючерс - це біржовий дериватив, який засвідчує зобов'язання на біржовому ринку купити чи продати базовий актив за...
-
Фінансовий ринок - Шелудько В. М. - 9.3. Форвардні угоди з купівлі-продажу валюти
Суть угоди з купівлі-продажу валюти полягає в тому, що один з її учасників зобов'язується продати іншому учаснику іноземну валюту через визначений термін...
-
Фінансовий ринок - Шелудько В. М. - 13.9. Теорія ринку капіталів
Теорії оцінки активів (теорія ринку капіталів та модель оцінки капітальних активів), що розглянуто пижче, належать до рівноважних моделей. Такі моделі...
-
Фінансовий ринок - Шелудько В. М. - 13.8. Теорія портфеля
Під портфелем цінних паперів розуміють сукупність різних видів цінних паперів, придбану інвестором з метою отримання доходу, що відповідав певним вимогам...
-
Фінансовий ринок - Шелудько В. М. - Розділ 8. Ф'ЮЧЕРСНІ УГОДИ
8.1. Визначення і види ф'ючерсів Ф'ючерс - це біржовий дериватив, який засвідчує зобов'язання на біржовому ринку купити чи продати базовий актив за...
-
Фінансовий ринок - Шелудько В. М. - 13.5. Оцінювання акцій
Оцінювання акцій, як і оцінювання інших фінансових активів, про водиться учасниками ринку з метою визначення доцільності інвестування коштів в акції та...
-
Фінансовий ринок - Шелудько В. М. - 1.3. Класифікація фінансових ринків
Наявність багатьох типів фінансових ринків пов'язана з існуванням різних підходів до їх класифікації. Розглянемо основні підходи і, відповідно, основні...
-
Фінансовий ринок - Шелудько В. М. - 2.1. Визначення і види фінансових активів
2.1. Визначення і види фінансових активів Фінансові активи є специфічними неречовими активами, які являють собою законні вимоги власників цих активів на...
-
Фінансовий ринок - Шелудько В. М. - 3.3. Приватизаційні папери
Відповідно до Закону України "Про приватизаційні папери" від 6 березня 1992 р. приватизаційні папери - це особливий вид державних цінних паперів, які...
-
Фінансовий ринок - Шелудько В. М. - 3.1. Поняття і види цінних паперів
Розділ З. ЦІННІ ПАПЕРИ 3.1. Поняття і види цінних паперів Переважна більшість фінансових інструментів підпадає під поняття цінних паперів. Згідно із...
Фінансовий ринок - Шелудько В. М. - 14.7. Дилерська діяльність