Фінансовий менеджмент - Крамаренко Г. О. - 14.3. Політика формування власних фінансових ресурсів підприємства
Політика формування власних фінансових ресурсів спрямована на забезпечення самофінансування підприємства і містить такі етапи:
1. Аналіз утворення і використання власних фінансових ресурсів у попередньому періоді.
2. Визначення загальної потреби у власних фінансових ресурсах.
3. Оцінка вартості залучення власного капіталу з різних джерел.
4. Забезпечення максимального обсягу залучення власних фінансових ресурсів за рахунок внутрішніх і зовнішніх джерел.
5. Оптимізація співвідношення внутрішніх і зовнішніх джерел утворення власних фінансових ресурсів.
Перший етап.
Метою аналізу формування власних фінансових ресурсів у базовому періоді є визначення фінансового потенціалу для майбутнього розвитку підприємства.
Результативність і економічна доцільність функціонування підприємства оцінюється не тільки абсолютними, але й відносними показниками, до числа яких входить система показників рентабельності.
Оцінюючи динаміку основних показників, необхідно зіставити темпи їх зміни. Оптимальним вважається таке співвідношення:
Де Р", Т°р, Твк, ТА - відповідно темпи зростання валового прибутку, обсягу реалізації, власного капіталу, суми активів (капіталу), %.
Розглянуте співвідношення у світовій практиці одержало назву "золоте правило економіки підприємства"1. Проте в практичній діяльності підприємства досить часто відступають від цього правила. До причин виникнення відхилень належать: використання капіталу у сфері освоєння нових технологій виробництва, модернізації і реконструкції діючих підприємств. На рис. 14.8 подано поквартальну динаміку темпів зростання показників валового прибутку, обсягу реалізації, власного капіталу і сукупного капіталу (активів) на ВАТ "Олімпія" у2001-2003 рр. (розрахунок здійснюється на підставі табл. 14.1,14.2).
На ВАТ "Олімпія" оптимальне співвідношення темпів зростання (до попереднього кварталу, %) аналізованих показників спостерігалося в другому і третьому кварталах 2002 р.:
209.3 > 127,5 > 107,1 > 102,2 > 100% і
209.4 > 141,9 > 121,4 > 100,3 > 100% відповідно.
Це пов'язано з тим, що на початку 2002 р. був залучений довгостроковий кредит терміном на п'ять років, що дозволило більш ефективно використовувати фінансові ресурси і збільшити сукупний капітал. Кошти, спрямовані на розширене відтворення, дозволили у два рази збільшити валовий і чистий доход, досягти показника 4,4 млн грн за третій квартал 2002 р.
Рис. 14.8. Динаміка темпів зростання показників "золотого правила економіки підприємства" на ВАТ "Олімпія" у 2001-2003 рр.
Другий етап.
Визначається загальна потреба у власних фінансових ресурсах на майбутній період. Її - встановлюють за формулою:
Де Пдо,, - загальна потреба у власних фінансових ресурсах у майбутньому періоді;
Пк-загальна потреба в капіталі на кінець прогнозного періоду;
Увк - питома вага власного капіталу в загальній його сумі на кінець прогнозного періоду, частки од.;
ВКт - сума власного капіталу на початок періоду;
ЧПП - сума чистого прибутку, що спрямовується на споживання в прогнозному періоді.
Розрахункова величина включає необхідну суму власних фінансових ресурсів, утворених за рахунок внутрішніх і зовнішніх джерел.
Третій етап.
Оцінку залучення власного капіталу з різних джерел здійснюють у розрізі окремих його елементів (акціонерного капіталу, нерозподіленого прибутку тощо). Результати такої оцінки є основою для прийняття управлінських рішень щодо вибору альтернативних джерел формування власних фінансових ресурсів, що забезпечують приріст власного капіталу.
Четвертий етап.
Забезпечення максимального обсягу залучення власних фінансових ресурсів за рахунок внутрішніх і зовнішніх джерел. Основними внутрішніми джерелами є: чистий прибуток і амортизаційні відрахування. Тому на окремих етапах життєвого циклу виникає потреба в максимізації як амортизаційних відрахувань, так і чистого прибутку.
Де АВ і ЧП - прогнозовані обсяги амортизаційних відрахувань і чистого прибутку;
^ВФРтах, - максимальна сума власних фінансових ресурсів, утворених за рахунок власних джерел.
Обсяг залучення власних фінансових ресурсів із зовнішніх джерел (ВФР]ов) покликаний покрити дефіцит частини, що залишилася, яку не вдалося сформувати за рахунок внутрішніх джерел. Розрахунок здійснюється за формулою:
Де ЗП^р - загальна потреба в джерелах фінансування в прогнозному періоді;
ДВФР^- обсяг власних фінансових ресурсів, що накреслюються до залучення за рахунок внутрішніх джерел.
До зовнішніх фінансових джерел належать: залучення додаткового пайового капіталу, додаткова емісія акцій тощо.
П'ятий етап.
Процес оптимізації співвідношення внутрішніх і зовнішніх джерел утворення власних фінансових ресурсів базується на таких критеріях:
- мінімізація сукупної вартості залучення власних фінансових ресурсів;
- збереження управління підприємством початковими засновниками.
Ефективність розробленої політики формування власних фінансових ресурсів можна оцінити за допомогою коефіцієнта стійкого економічного зростання (КСЕЗ):
Де - сума дивідендів, виплачувана акціонерам; ВК - середня за період вартість власного капіталу;
Чп-^д - реінвестований чистий прибуток. Успішна реалізація політики формування власних фінансових ресурсів забезпечує:
- максимізацію прибутку з урахуванням допустимого рівня фінансового ризику;
- формування раціональної структури використання чистого прибутку на виплату дивідендів і розвиток виробництва;
- розробку на підприємстві ефективної амортизаційної політики;
- формування раціональної емісійної політики або залучення додаткового пайового капіталу.
Найважливіше місце в дослідженні загальних результатів діяльності підприємства займає аналіз рентабельності власного капіталу. Вона визначається множиною різних параметрів. По-перше, на неї впливає ефективність використання активів для забезпечення процесу реалізації продукції. По-друге, рентабельність власного капіталу відображає ефективність, з якою обсяг продажів (виручка від реалізації) перетворюється в чистий прибуток, тобто вона відображає норму прибутку. По-третє, рентабельність власного капіталу залежить від ступеня використання кредитного важеля (або, інакше кажучи, від боргового навантаження), тобто від співвідношення величини позикового капіталу і балансової вартості власного капіталу. Таким чином, до складу показників рентабельності власного капіталу включають:
Де Рт~ рентабельність власного капіталу за розрахунковий період, %;
ЧП-чистий прибуток за розрахунковий період; ВК - середня за розрахунковий період вартість власного капіталу;
Р - рентабельність активів, %;
Середня за розрахунковий період величина акціонерного капіталу;
Рдр. чп - рентабельність реалізації за чистим прибутком, %; ВР - виручка від реалізації за розрахунковий період; рврлл~ рентабельність реалізації за валовим прибутком, %; В/7 - валовий прибуток за розрахунковий період. На рис. 14.9 подано квартальні значення показників рентабельності ВАТ "Олімпія" у 2001-2003 рр. Рентабельність чистих активів і власних активів не обчислювалася через відсутність останніх (див. рис. 14.4).
Рис 14.9. Динаміка показників рентабельності ВАТ "Олімпія" у 2001-2003 рр.
Для оцінки рентабельності власного капіталу і факторів, що вплинули на її розмір у звітному періоді порівняно з базисним, використовують трифакторну модель Дюпона:
Наведена формула дозволяє встановити, які фактори найбільшою мірою вплинули на коливання рентабельності власного капіталу, і виявити причини такої зміни:
- коливання рентабельності продажів (ЧПіВР):
- коливання оборотності активів (вРМ);
- коливання структури капіталу (АІСК); - спільний вплив зазначених чинників.
Для оцінки впливу перелічених вище показників на рентабельність власного капіталу використовувалися: метод ланцюгових підстановок та інтегральний метод аналізу (рис. 14.10). Застосування детермінованих факторних методів дозволило оцінити внесок кожного аналізованого фактора в зміну рентабельності власного капіталу і зробити однозначні і науково обгрунтовані оцінки впливу факторів на результуючий показник.
Інтегральний метод оцінки базується на формулі (14.13), або у = х o х, * х3. Для розрахунку впливу чинників на результуючий показник використовується така модель:
При оцінці методом ланцюгових підстановок використовувалася така послідовність заміни елементів: рентабельність реалізації за чистим прибутком, коефіцієнт обіговості активів, коефіцієнт структури капіталу.
Максимальний і негативний, і позитивний вплив на зміну рентабельності власного капіталу справляла зміна рентабельності продажів, розрахованої за чистим прибутком. Другим за важливістю показником, сила впливу якого в більшості періодів була позитивною, був коефіцієнт обіговості активів. Зміна структури капіталу впливала незначно, і в основному негативно, на рентабельність власного капіталу ВАТ "Олімпія".
Рис. 14.10. Діаграма оцінки впливу показників трифакторної моделі Дюпона на поквартальну зміну рентабельності власного капіталу ВАТ "Олімпія" (2001-2003 рр
Схожі статті
-
14.1. Формування і управління власним капіталом підприємства Основу фінансового потенціалу підприємства становить утворений ним власний капітал, що...
-
Фінансовий менеджмент - Крамаренко Г. О. - Глава 14. УПРАВЛІННЯ ВЛАСНИМ КАПІТАЛОМ
14.1. Формування і управління власним капіталом підприємства Основу фінансового потенціалу підприємства становить утворений ним власний капітал, що...
-
Фінансовий менеджмент - Крамаренко Г. О. - РОЗДІЛ 4. ДЖЕРЕЛА КОШТІВ ПІДПРИЄМСТВА: ФІНАНСОВІ РІШЕННЯ
Глава 11. ДЖЕРЕЛА КОШТІВ І МЕТОДИ ФІНАНСУВАННЯ 11.1. Фінансування діяльності підприємства: основні поняття і категорії Фінансова діяльність підприємства...
-
13.1. Сутність концепції вартості капіталу Управління капіталом (пасивом балансу) здійснюється за допомогою оцінки його вартості. Вона виражає ціну, що...
-
Глава 11. ДЖЕРЕЛА КОШТІВ І МЕТОДИ ФІНАНСУВАННЯ 11.1. Фінансування діяльності підприємства: основні поняття і категорії Фінансова діяльність підприємства...
-
Функціонування підприємства, незалежно від виду його діяльності і форми власності, в умовах ринку визначається йога здатністю приносити прибуток. В...
-
Результативність та економічна доцільність функціонування підприємства оцінюється не тільки абсолютними, але й відносними показниками, до числа яких...
-
12.1. Економічна сутність і класифікація капіталу підприємства Кожний новий, більш високий рівень економічного розвитку країни викликає не тільки...
-
Фінансовий менеджмент - Крамаренко Г. О. - Глава 12. УПРАВЛІННЯ КАПІТАЛОМ ПІДПРИЄМСТВА
12.1. Економічна сутність і класифікація капіталу підприємства Кожний новий, більш високий рівень економічного розвитку країни викликає не тільки...
-
Результативність та економічна доцільність функціонування підприємства оцінюється не тільки абсолютними, але й відносними показниками, до числа яких...
-
Фінансовий менеджмент - Крамаренко Г. О. - 5.2.4.2. Аналіз руху джерел власних коштів
5.2.4.1. Загальна оцінка пасивів підприємства Джерела фінансування господарської діяльності (пасиви) підприємства складаються з власного капіталу і...
-
Результативність та економічна доцільність функціонування підприємства оцінюється не тільки абсолютними, але й відносними показниками, до числа яких...
-
Фінансовий менеджмент - Крамаренко Г. О. - 5.2.4.1. Загальна оцінка пасивів підприємства
5.2.4.1. Загальна оцінка пасивів підприємства Джерела фінансування господарської діяльності (пасиви) підприємства складаються з власного капіталу і...
-
Фінансовий менеджмент - Крамаренко Г. О. - 7.1. Леверидж та його роль у фінансовому менеджменті
7.1. Леверидж та його роль у фінансовому менеджменті Діяльність будь-якої комерційної організації пов'язана з процесами інвестування фінансових ресурсів...
-
Фінансовий менеджмент - Крамаренко Г. О. - Глава 7. КАТЕГОРІЇ РИЗИКУ І ЛЕВЕРИДЖУ
7.1. Леверидж та його роль у фінансовому менеджменті Діяльність будь-якої комерційної організації пов'язана з процесами інвестування фінансових ресурсів...
-
Фінансовий менеджмент - Крамаренко Г. О. - Глава 11. ДЖЕРЕЛА КОШТІВ І МЕТОДИ ФІНАНСУВАННЯ
Глава 11. ДЖЕРЕЛА КОШТІВ І МЕТОДИ ФІНАНСУВАННЯ 11.1. Фінансування діяльності підприємства: основні поняття і категорії Фінансова діяльність підприємства...
-
Фінансовий менеджмент - Крамаренко Г. О. - 13.1. Сутність концепції вартості капіталу
13.1. Сутність концепції вартості капіталу Управління капіталом (пасивом балансу) здійснюється за допомогою оцінки його вартості. Вона виражає ціну, що...
-
Фінансовий менеджмент - Крамаренко Г. О. - 5.3.1. Факторний аналіз прибутку від реалізації продукції
Функціонування підприємства, незалежно від виду його діяльності і форми власності, в умовах ринку визначається йога здатністю приносити прибуток. В...
-
Фінансовий менеджмент - Крамаренко Г. О. - 8.1. Склад і структура активів підприємства
Глава 8. МЕТОДИ ОЦІНКИ ФІНАНСОВИХ АКТИВІВ 8.1. Склад і структура активів підприємства Активи балансу містять відомості про розміщення капіталу що є в...
-
Фінансовий менеджмент - Крамаренко Г. О. - Глава 8. МЕТОДИ ОЦІНКИ ФІНАНСОВИХ АКТИВІВ
Глава 8. МЕТОДИ ОЦІНКИ ФІНАНСОВИХ АКТИВІВ 8.1. Склад і структура активів підприємства Активи балансу містять відомості про розміщення капіталу що є в...
-
Фінансовий менеджмент - Крамаренко Г. О. - Модель доходності фінансових активів
Використання моделі оцінки фінансових активів (Capital Assets Price Model, CAMP)2 дозволяє пов'язати очікувану доходність активу з його ступенем...
-
Глава 8. МЕТОДИ ОЦІНКИ ФІНАНСОВИХ АКТИВІВ 8.1. Склад і структура активів підприємства Активи балансу містять відомості про розміщення капіталу що є в...
-
Фінансовий менеджмент - Крамаренко Г. О. - 2.3. Фінансовий аналіз діяльності підприємства
У сучасних економічних умовах діяльність кожного господарюючого суб'єкта є предметом уваги великого кола учасників ринкових відносин (організації й...
-
Фінансовий менеджмент - Крамаренко Г. О. - 13.3. Моделі оцінки вартості зобов'язань підприємства
Поділ капіталу підприємства на власний капітал і зобов'язання підприємства відповідно до принципу попередньої поелементної оцінки вартості капіталу в...
-
Фінансовий стан підприємства характеризується розміщенням і використанням коштів (активів) та джерелами їх формування (власного капіталу і зобов'язань,...
-
6.1. Види планів і послідовність їх розробки Найважливішим елементом підприємницької діяльності є планування, у тому числі фінансове. Ефективне...
-
Економічна реформа, яка створила в країні умови перехідної економіки, викликала докорінну зміну методів управління діяльністю підприємств, що склалися, і...
-
5.1. Основні принципи і логіка фінансового аналізу господарської діяльності підприємства Фінанси є індикатором конкурентоспроможності господарюючого...
-
5.1. Основні принципи і логіка фінансового аналізу господарської діяльності підприємства Фінанси є індикатором конкурентоспроможності господарюючого...
-
Матеріально-технічна основа процесу виробництва на будь-якому підприємстві - це основні виробничі фонди. В умовах ринкової економіки початкове формування...
Фінансовий менеджмент - Крамаренко Г. О. - 14.3. Політика формування власних фінансових ресурсів підприємства