Цивільне право - Майданик P. A. - Глава 9. Джерела цивільного права
1. Поняття і види джерел права в загальній теорії права
Термін "джерела права" може застосовуватися у різних значеннях, що зумовлено дискусійністю і багатозначністю цієї правової категорії в юридичній науці.
Представники юридичного позитивізму джерелом права вважають закон. Представники соціологічної школи права розглядають джерела права як сукупність юридичних норм у суспільстві, яка завжди відображає лише якусь частину права, як певний порядок суспільних відносин, який склався, а отже, коріння права слід шукати в самому суспільстві. Представники природно-правової доктрини вважають, що природа вписує у свідомість людей їхні основні права і свободи (такі права і свободи одержали назву невідчужуваних від людини, природних). Прихильники психологічної школи розглядають право як явище людської психіки і дійшли висновку, що так звані "джерела права" є не чим іншим, як "самим правом, видом позитивного права".
В доктрині права дискусійним є питання щодо співвідношення термінів "джерело права" і "форма права", які генетично, функціонально і змістовно взаємопов'язані.
У сучасному правознавстві більшість авторів акцентують свою увагу на двох аспектах - внутрішньому і зовнішньому. Все залежить від того, що визнається змістом права. Якщо такий зміст утворює система правових норм (закріплена в них "державна воля народу"), то його формою визнається законодавство, яке розглядається як спосіб вираження, організації та існування змісту права. При цьому внутрішній аспект форми права полягає в тому, що він означає структуру права, а точніше, його зміст, тоді як зовнішній - у визнанні законодавства зовнішньою формою права як інституційного цілісного соціального явища (Є. П. Євграфова).
В доктрині отримала поширення ідея ототожнення термінів "джерела права" і "форма права" для цілей одноманітного розуміння цих правових категорій.
З цього приводу зазначається, що "під джерелом права розуміють соціальні фактори, що визначають зміст правових норм; державу як безпосередню силу, що творить право; джерела інформації про право (законодавчі пам'ятки, підручники з права та ін.) Визначення юридичного джерела права є результатом відомої "джентльменської угоди" між юристами (як практиками, так і науковцями), яка покликана уникнути багатозначності цього поняття (О. В. Міцкевич).
В юридичній літературі обгрунтовується недоцільність ототожнення категорій "форми права" і "джерела права", які хоч і є тісно пов'язаними, але не збігаються між собою. Якщо "форма права" показує, як зміст права організовано та виражено зовні, то "джерела права" - витоки формування права, систему факторів, якими зумовлюються його зміст і форма вираження (М. І. Матузов).
Прихильники такого підходу звертають увагу на те, що нормативно-правовий акт є лише формою права, виконує лише цю функцію і аж ніяк не може бути джерелом права. Навпаки, право є джерелом нормативно-правового акта, зокрема законів і законодавства в цілому.
Форма права розкривається через систему офіційно встановлених юридичних документів, що містять нормативно виражену державну волю. Закони, укази, постанови та інші правові акти є типовими видами форм права. Однак система офіційно встановлених форм права фіксує і закріплює лише кінцевий результат, є підсумком нормотворення. У понятті "джерела права" більш повно і всебічно знаходить свій вираз процес спонтанного розвитку правотворення.
Тим самим, форми права - це спосіб вираження, існування, організації і об'єктивізації його норм, принципів, ідей тощо.
В даному випадку джерела права і форми права розглядаються як загальне та частина. Тому всі форми права є джерелами права, але не кожне джерело права набуває якостей офіційної форми права. Для того, щоб джерело права набуло якостей державної обов'язковості і загальності, необхідне його офіційне визнання, тобто санкціонування органами правотворчої влади. Іншими словами, джерела права прагнуть набути статусу офіційної форми права, Але через об'єктивні причини (особливості правової системи) вони не завжди трансформуються у формально закріплені носії правової матерії. Форми права є офіційними способами і засобами зведення в закон державної волі, які завжди "виділяють" із себе правову енергію і, отже, спочатку формуються як джерела правових норм.
Необхідність виявлення різниці понять "форми права" і "джерела права" зумовлена тим, що вчення про джерела права не зводяться до вказівки на те, що ж то за форми, у яких проявляється так зване позитивне право. При з'ясуванні характеристики джерела права не менш важливе значення має дія зовнішніх факторів, які зумовлюють зміст права, його структуру, функціонування як особливого соціального регулятора.
У зв'язку з цим заслуговує на увагу розуміння джерел права як факторів, що створюють зміст права, і фактори, які надають праву загальнообов'язкового значення.
При цьому слушно звертають увагу на те, що джерела права є різними для суб'єктів, які встановлюють правові норми, і для суб'єктів, які їх застосовують.
Щодо правотворчості джерелами є юридичний мотив, суспільні відносини, що мають правову природу, типові види правомірної поведінки, конкретні фактичні правовідносини, правові принципи, конституція, міжнародно-правові угоди, загальнолюдські цінності, правова культура та правосвідомість.
В іншому випадку для суб'єктів, які здійснюють правозастосовну діяльність, джерелами права можуть бути юридична практика, юридична наука тощо.
Залежно від рівня регульованих суспільних відносин (держава, союз держав, держави усього світу) форми права можна поділити на внутрішньодержавні (національні), регіонально-континентальні (міжнаціональні) і міжнародні (наднаціональні).
До внутрішньодержавних форм права належать правовий звичай, правовий прецедент, нормативний правовий акт, нормативний правовий договір, правова доктрина, релігійна правова норма, принципи права.
До міжнародних форм права відносять міжнародно-правовий акт, міжнародний правовий звичай і принципи міжнародного права.
У вітчизняній юридичній літературі термін "джерело права" застосовують переважно у чотирьох значеннях - матеріального, формального, ідейного та інституційного джерела права.
Під матеріальним джерелом права розуміють причини утворення права, тобто все те, що згідно з відповідним підходом, породжує (формує) позитивне право: ті чи інші матеріальні або духовні фактори, суспільні відносини, природа людини, природа речей, божественний або людський розум тощо. У матеріальному аспекті джерелом правових норм виступають реальні суспільні відносини.
Під формальним джерелом права мається на увазі форма зовнішнього вираження і закріплення норм права. Джерелами права у формальному значенні визначають результати діяльності суб'єктів правотворення (зазвичай публічних органів). В останньому випадку під джерелами права розуміють нормативні форми (способи) вираження волі народу і держави (наприклад, у прийнятих у встановленому порядку компетентними органами актах, в яких містяться норми права).
Ідейним джерелом права виступає правосвідомість як правотворчий фактор суб'єктивного характеру, через який об'єктивні правотворчі чинники впливають на майбутній зміст правових норм.
Інституційним джерелом права в найбільш широкому, загальному розумінні визнається держава, державна влада, через те, що саме держава опосередковує зв'язок права з об'єктивно існуючими суспільними відносинами і надає правовим установленням загальнообов'язкового характеру. У більш вузькому значенні інституційним джерелом визнається правотворча діяльність держави через уповноважені органи, що спрямована на встановлення або санкціонування норм права.
У цьому зв'язку під терміном джерела права або джерела правових норм, які зазвичай вважаються рівнозначними, розуміють форму вираження правових норм, що мають загальнообов'язковий характер.
Схожі статті
-
Цивільне право - Майданик P. A. - Поняття і зміст методології цивілістики
Поняття і зміст методології цивілістики Поняття "методологія" має два основних смислових значення: по-перше, методологія, як система певних способів і...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - 5. Методологія науки цивільного права
Поняття і зміст методології цивілістики Поняття "методологія" має два основних смислових значення: по-перше, методологія, як система певних способів і...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - 1. Еволюція дуалізму права
1. Еволюція дуалізму права Сучасне розуміння приватного права визначається традицією континентального європейського права розглядати систему права на...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - Глава 2. Дуалізм і система права
1. Еволюція дуалізму права Сучасне розуміння приватного права визначається традицією континентального європейського права розглядати систему права на...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - Поняття та значення системи цивільного права
1. Система цивільного права Поняття та значення системи цивільного права Система цивільного права - це структура галузі як невід'ємний атрибут усіх...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - 1. Система цивільного права
1. Система цивільного права Поняття та значення системи цивільного права Система цивільного права - це структура галузі як невід'ємний атрибут усіх...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - Глава 7. Система і систематизація цивільного права
1. Система цивільного права Поняття та значення системи цивільного права Система цивільного права - це структура галузі як невід'ємний атрибут усіх...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - 5. Кореляція сфер права і міжгалузеві зв'язки цивільного права
Дійсне місце цивільного права в системі права значною мірою визначається кореляцією суміжних сфер права, тобто здатністю правових норм різних сфер...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - Систематизація цивільного права
1. Система цивільного права Поняття та значення системи цивільного права Система цивільного права - це структура галузі як невід'ємний атрибут усіх...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - Інститути та інші структурні підрозділи цивільного права
1. Система цивільного права Поняття та значення системи цивільного права Система цивільного права - це структура галузі як невід'ємний атрибут усіх...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - Особлива частина і підгалузі цивільного права
1. Система цивільного права Поняття та значення системи цивільного права Система цивільного права - це структура галузі як невід'ємний атрибут усіх...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - Загальна частина цивільного права
1. Система цивільного права Поняття та значення системи цивільного права Система цивільного права - це структура галузі як невід'ємний атрибут усіх...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - 5. Ознаки і визначення поняття права
Право характеризується як система сутнісних ознак, яка дає можливість виявити поняття цієї юридичної категорії. До поняття права включаються ознаки, які...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - Глава 1. Поняття права
Глава 1. Поняття права 1. Класифікація значень права Одним з основних інститутів соціальної природи людини є право. Воно відноситься до найпотужніших...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - Майнові відносини
Традиційно вирішальне значення в сучасному цивільному праві мають цивільні майнові відносини, які складаються між людьми з приводу майна, результатів...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - 3. Метод цивільного права
Метод правового регулювання відносин зазвичай розглядають як специфічний спосіб впливу на поведінку їх учасників, що застосовується державою і традиційно...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - Організаційні відносини та організаційні/комплексні договори
Організаційні правовідносини в цивільному праві з часів радянського права традиційно пов'язують з категорією так званих організаційних договорів....
-
Цивільне право - Майданик P. A. - Розділ І. Вступ до приватного права
Глава 1. Поняття права 1. Класифікація значень права Одним з основних інститутів соціальної природи людини є право. Воно відноситься до найпотужніших...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - 3. Загальносоціальне (природне)право
Загальносоціальне (природне) право грунтується на ідеї визначального характеру природних прав у системі права. В основі права мають лежати природні...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - 2. Право як триєдина єдність
Глава 1. Поняття права 1. Класифікація значень права Одним з основних інститутів соціальної природи людини є право. Воно відноситься до найпотужніших...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - 1. Класифікація значень права
Глава 1. Поняття права 1. Класифікація значень права Одним з основних інститутів соціальної природи людини є право. Воно відноситься до найпотужніших...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - 4. Право як спеціально-юридична категорія
Загальносоціальне (природне) право грунтується на ідеї визначального характеру природних прав у системі права. В основі права мають лежати природні...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - 5. Цивільні і публічні правовідносини
Розмежування приватних і публічних правовідносин має визначальне значення для розуміння українського права; воно важливе як для визначення судової...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - 4. Цивільне право і міжнародне приватне право
Важливим є питання співвідношення цивільного права і міжнародного приватного права. Міжнародне приватне право являє собою систему колізійних (внутрішніх...
-
Принцип співрозмірності (пропорційності) містить свої основні елементи методології у вигляді суспільно важливих цілей, засобів їх досягнення (міри з...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - 9. Принцип неприпустимості зловживання цивільним правом
Конструкція неприпустимості зловживання цивільним правом є одним із основних принципів цивільного права. Відповідно до ч. З ст. 13 ЦК України не...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - 8. Принцип справедливості, добросовісності і розумності
Одним з найважливіших прав суб'єктів цивільних правовідносин є право на захист своїх цивільних прав та охоронюваних інтересів. Відповідно до ст. 16 ЦК...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - Цивілізаційна (культурологічна) школа права
Останнім часом активно розвивається соціологічна школа права (Є. Ерліх, Ф. Жені), прихильники якої відштовхуються в своїх міркуваннях від розуміння права...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - Школа соціологічного права
Останнім часом активно розвивається соціологічна школа права (Є. Ерліх, Ф. Жені), прихильники якої відштовхуються в своїх міркуваннях від розуміння права...
-
Цивільне право - Майданик P. A. - Школа позитивного права
В період радянського права (тобто, з 20-х років XX ст.) і до самого останнього часу в українській науці цивільного права значного поширення набув...
Цивільне право - Майданик P. A. - Глава 9. Джерела цивільного права