Загальна психологія - Максименко С. Д. - Порівняння і оцінки - діалогічні відносини в дії
Людина в дії "роздвоюється": одна її частина здійснює регуляцію рухів, а друга - спостерігає за правильністю дії і забезпечує випереджаючі рухи відображення ходу дії; цю активність, слідуючи за М. М. Бахтіним, можна назвати діалогічною активністю.
Існує три види порівнянь і оцінок у процесі дії.
Порівняння і оцінки при мікрорегуляції рухів. У живому людському русі існує попередня настройка і випередження їх думкою. Передбачення руху неможливе без моторної уяви його траєкторії в просторі, ритму, зусиль, швидкості тощо. Якщо рух відбувається відповідно до наміру і природи живого руху, то дійове мислення виконує функцію стеження за розв'язанням задачі.
За вузької порогової зони мікрорегуляція рухів розгортається на результаті порівнянь і оцінок інформації від рухів, що відбуваються, і до інтервалу часу вперед на 0,0Ф-0,12 с., а також інтервалу часу збереження "свіжого сліду" пам'яті. Ці корекції спостерігаються в психомоторних діях з установкою на: а) екстраполяцію чергової фази рухів; б) врахування "свіжого сліду" пам'яті для тонкої регуляції рухів з мікронною точністю.
Порівняння і оцінки виконаної дії з наміром. Порівняння і оцінки складають діалогічні взаємини між образом і дією. Визначено діалогічні відносини: 1) однорідних дій - визначають їх схожість, розбіжність, ступінь подібності; 2) порівняння однієї дії, яка виконується в різних станах, - відношення протилежних сторін дії; 3) цілісної дії з її елементами; а також 4) при порівнянні і оцінці елементів дії.
Можливі порівняння і оцінки не тільки дій, а й образів, думок і почуттів. При порівнянні вони стають предметом думки. Коло діалогічних відносин ще збільшиться в процесі виконання дії, а функція думки зводиться до регуляції, контролю, прийняття рішення і корекції дії.
Порівняння і оцінки дії з її гармонійним станом. Діалогічні відносини дії з її ідеалом - гармонією - складні; адже оригінали системи рухів - стан гармонії - створюються протягом тривалого часу. Свідомі порівняння і оцінки неповні і неспроможні проникнути в сутність дії. Це може зробити поняття "гармонія системи рухів". Діалог у дії програмує зв'язки і відношення в психіці, психомоториці або свідомості, і не треба очікувати "осяяння" - стрибка в розвитку.
На механізмі діалогу порівняння і оцінки співіснують форми відображення: минулих - образів пам'яті, плинного - почуттєвого; майбутніх - уявних конструкцій дії, які контролюються свідомими намірами. Відповідно розгортаються порівняння і оцінки: при мікрорегуляції рухів, які відбуваються протягом сотих і десятих часток секунди; виконаної дії з попереднім наміром - визначаються хвилинами і годинами; порівняння і оцінки рівня розвитку дії з її ідеалом - гармонією, що треба засвоїти не лише в найближчий час, а й на місяці і роки вперед.
Отже, дія містить: а) період підготовки; б) процеси психічного, фізіологічного та біодинамічного регулювання під час її виконання; в) період порівнянь і оцінок, зокрема при мікрорегуляції рухів, виконаної дії з наміром і стратегічні порівняння і оцінка сучасного стану дії з її ідеалом.
Дія - мікроетап розвитку
У процесі виконання дії: 1) витрачається енергія, 2) переробляється інформація, 3) збільшується потужність її механізму.
По завершенню дії людина збагачується досвідом розв'язаної задачі. Із слідів пам'яті, що залишилися, як з нібито навислої хмари образів, почуттів та думок, синтезується майбутня дія.
Процес дії - програмування розвитку
Створення образу майбутнього починається після завершення дії. Інформація, що була здобута в дії, переводиться в довгострокову пам'ять і там завершується її реконструкція, вона доповнюється елементами, яких бракувало в минулому для утворення цілісності.
Ця робота пам'яті відбувається без контролю з боку свідомості і може регулюватися лише енергетикою людини: чим вона більша, тим швидше відбувається відновлення витраченої енергії, пильніше почуття і глибше мислення.
Під час відпочинку між діями розгортається найактивніша робота механізму інтуїції.
Витрачена в процесі виконання дії енергія не лише відновлюється (регенерується) до вихідного рівня, а й зростає в певних кількостях. Значить, енергетичні ресурси людини збільшуються, а вона набуває можливості діяти більш продуктивно.
У людському тілі на відновлення і нагромадження енергії працює дивовижний механізм енергопотенціалу, який забезпечує індукцію надлишкового анаболізму, або інакше - механізм примноження енергетичного резерву людини.
Відновлення енергії з надлишком - захисна функція організму. Прогнозуючи можливість майбутніх енергетичних витрат, що перевищують попередні, тіло чинить дуже мудро - прагне нагромадити більше енергії, ніж витрачено, тобто запасає енергію, щоб бути готовим подолати ще більше напруження, залишаючись при цьому в гармонії з самим собою.
Не вдаючись до подробиць механізму обміну енергії - мудрості тіла, * зазначимо лише, що індукція надмірного анаболізму найяскравіше помітна у дітей. Вона має дві форми:
1) забезпечує розвиток і збільшення розмірів тіла, що потребує величезних енергетичних витрат;
2) забезпечує енергією психомоторну активність, роботу мислення, почуттів, уяви та інших психічних функцій і здібностей.
Механізм індукції надлишкового анаболізму ще мало вивчений, але відомо, що завдяки його активності (більшій або меншій) створюються органічні речовини. Завдяки дії сукупності хімічних процесів (що нагадують асиміляцію) ці речовини нагромаджуються в клітинах і тканинах живого організму.
Індукція надмірного анаболізму речовин - захисна функція організму людини. І вона може бути доцільно використана для відновлення і нагромадження енергії з надлишком.
Отже, людина, яка прагне активно діяти і витрачати багато енергії, сама стає каталізатором механізмів індукції надлишкового анаболізму.
Щоб керувати індукцією надмірного анаболізму речовин у собі, слід додержувати законів:
1) закону мінімальної дії: щоб отримати позитивну - надмірну - зміну (щонайменшу) в кількості енергії, треба виконати найменшу роботу із всіх можливих;
2) закону максимальної дії: щоб виконати максимальну дію, треба витратити мінімальну кількість енергії із всіх можливих варіантів. Отже, у всіх інших випадках витрати енергії будуть значно більшими і непродуктивними;
3) закону мінімального приросту потужності механізму творчості: кожна дія повинна приводити до позитивних змін хоча б в одному із механізмів за рахунок індукції надмірного анаболізму. Тому в заняттях систематично повинні бути:
А) максимальні дії;
Б) мінімальні прирости потужності окремих механізмів;
В) оптимальний час відпочинку для набуття готовності до наступної дії з не меншою потужністю.
Мінімальна дія - розв'язання задачі мінімальної трудності - дає малий приріст потужності механізму творчості: повільніше їдеш-далі будеш. Це забезпечує: а) стабільність розвитку; б) уникнення перевантажень і втоми; в) постійний стан свіжості людини - готовність і бажання діяти.
Максимальна дія - розв'язання надзадачі. Воно створює умови для розширення діапазонів коливань хвилі енергії, швидкості мислення, глибини і сили почуттів і уяви.
У наведених законах враховано те, що дозволене природою (доцільне і гармонійне, яке несе в собі позитивні внутрішні зміни), і те, що нею заборонене - руйнівне щодо тіла й душі.
Отже, всі інші дії характеризуються більшими витратами енергії, ніж її треба,- непродуктивними, неекономічними - з низьким ККД. Витрати, більші за необхідні, призводять до вичерпання енергії, уповільнення розвитку механізму творчості у дітей, а в дорослих - до спаду його потужності.
Мінімальний постійний приріст енергії та інформації - умова розвитку механізму творчості.
Зупинка, 'тупцювання на місці", а тим більше відступ, свідчать про порушення законів дії, про помилки в технології діяльності. Коли ж можливий прогресивний хід уперед? У тому разі, коли він поступовий. Перенапруження, натаскування, гонитва за результатом руйнують внутрішню гармонію людини, негативно позначаються на успішності дій і стані її здоров'я.
Поступовість позитивних змін - продукт активності індукції надмірного анаболізму - має аналог і в природі. Так діють рослини: вони використовують найменші із всіх можливих кількостей енергії для своїх мінімальних просторових змін.
Яскравим прикладом цього може бути проростання трави і пагонів дерева крізь асфальт, яке можливе саме завдяки поступовості росту тоненького стебельця і відсутності пружності твердого покриття тротуарів.
Схожі статті
-
Загальна психологія - Максименко С. Д. - Механізм и регуляції дії
Психічна регуляція активності. Діяльність - механізм життя, а активність людини - здатність до дії, до діяльності. Активність психомоторики - важлива...
-
Загальна психологія - Максименко С. Д. - Механізм відображення невідчутного
Коли починається мислення. З віком дії малюка, крім інших, набувають креативних властивостей; вони стають дієвим засобом поєднання минулого з сьогоденням...
-
Загальна психологія - Максименко С. Д. - Структура діяльності
В усіх різновидах діяльності люди користуються природженими (безумовно-рефлекторними) та набутими (умовно-рефлекторними) рухами. Безумовно-рефлекторні...
-
Загальна психологія - Максименко С. Д. - Сенсомоторна культура
Рухи людини, її дії несуть свідомості сенсорне відображення самих себе. Але не всі рухи в процесі їх засвоєння відповідають критеріям гармонії,...
-
Загальна психологія - Максименко С. Д. - Ідеомоторика
Психомоторика - жива система. До її складу входять такі відносно самостійні, але спеціалізовані складові: 1) ідеомоторика; 2) сснсомоторні процеси; 3)...
-
Загальна психологія - Максименко С. Д. - Будова психомоторики
Психомоторика - жива система. До її складу входять такі відносно самостійні, але спеціалізовані складові: 1) ідеомоторика; 2) сснсомоторні процеси; 3)...
-
Загальна психологія - Максименко С. Д. - Способи діяльності, процес їх опанування
В усіх різновидах діяльності люди користуються природженими (безумовно-рефлекторними) та набутими (умовно-рефлекторними) рухами. Безумовно-рефлекторні...
-
Загальна психологія - Максименко С. Д. - Спритність - опанування рухами в екстремальних ситуаціях
Рухи людини, її дії несуть свідомості сенсорне відображення самих себе. Але не всі рухи в процесі їх засвоєння відповідають критеріям гармонії,...
-
Загальна психологія - Максименко С. Д. - Психомоторика - орган творчості
У рік у дитини починає працювати механізм психомоторики (у тварин сснсомоторика) - цс відбувається, коли дитина починає самостійно стояти і ходити. До...
-
Загальна психологія - Максименко С. Д. - Життєвий шлях людини
Послідовність фаз життєвого шляху становить його часову структуру. Кожна фаза - якісно новий рівень розвитку особистості. Вона ускладнюється багато...
-
Загальна психологія - Максименко С. Д. - Змістовні ознаки особистості
Особистість має такі змістовні (ключові) ознаки - цілісність, унікальність, активність, вираження, відкритість, саморозвиток і саморегуляція. Розглянемо...
-
Загальна психологія - Максименко С. Д. - 1. Предмет психології
При створенні підручника автори додержувалися принципу простоти: про найскладніше в психології писати так, щоб навчальні знання забезпечували зв'язок із...
-
Загальна психологія - Максименко С. Д. - ЧАСТИНА ПЕРША. ВСТУП ДО ЗАГАЛЬНОЇ ПСИХОЛОГІЇ
При створенні підручника автори додержувалися принципу простоти: про найскладніше в психології писати так, щоб навчальні знання забезпечували зв'язок із...
-
Загальна психологія - Максименко С. Д. - ПЕРЕДМОВА
При створенні підручника автори додержувалися принципу простоти: про найскладніше в психології писати так, щоб навчальні знання забезпечували зв'язок із...
-
Загальна психологія - Максименко С. Д. - Механізми психіки людини
Логос - поняття, вперше вжите Гераклітом для позначення універсальних закономірностей, яким підпорядковується все існуюче. Логос - це те, "згідно з чим...
-
Загальна психологія - Максименко С. Д. - 4. Психологія особистості
Ключові поняття теми: Особистість, біологенез, психогенез, соціогенез, досвід, нужда, спрямованість, активність, мотив, інтерес, переконання, ідеал,...
-
Загальна психологія - Максименко С. Д. - Історичний розвиток людської свідомості
Передумови виникнення свідомості З розвитком науки, особливо історії та біології, поступово формувалися погляди про походження людини та її свідомості....
-
Загальна психологія - Максименко С. Д. - Виникнення і розвиток людської свідомості
Передумови виникнення свідомості З розвитком науки, особливо історії та біології, поступово формувалися погляди про походження людини та її свідомості....
-
Загальна психологія - Максименко С. Д. - Головні напрями сучасної психології
Персоналістичні напрями Персонал і стична психологія зосередила свої зусилля на вивченні особистості та її внутрішньої будови. Так, для В. Штерна...
-
Загальна психологія - Максименко С. Д. - Головні галузі психологічних знань
Зв'язок психології з іншими науками обопільний: в одних випадках психологія використовує досягнення інших наук для розв'язання своїх проблем, в інших -...
-
Загальна психологія - Максименко С. Д. - Поняття про мову і її функції
Ключові поняття теми: Мова, знак, знакова система, семантика, словниковий склад, граматична будова, сигніфікативна функція мови, функція вираження змісту...
-
Загальна психологія - Максименко С. Д. - Головні властивості темпераменту
У сучасній психології користуються гіппократівською класифікацією типів темпераменту: сангвінік, холерик, флегматик і меланхолік. Кожному з цих типів...
-
Загальна психологія - Максименко С. Д. - Типи темпераментів
У сучасній психології користуються гіппократівською класифікацією типів темпераменту: сангвінік, холерик, флегматик і меланхолік. Кожному з цих типів...
-
Загальна психологія - Максименко С. Д. - Аналіз складної вольової діяльності
Вольову діяльність людини визначає свідомо сформульована мета. Діючи, людина ставить завдання, планує його виконання, добирає засоби його розв'язання....
-
Загальна психологія - Максименко С. Д. - Поняття про увагу
12. Увага Ключові поняття: Увага, уважність, осередок оптимального збудження, домінанта, орієнтувальний рефлекс, взаємна індукція, мимовільна увага,...
-
Загальна психологія - Максименко С. Д. - 12. Увага
12. Увага Ключові поняття: Увага, уважність, осередок оптимального збудження, домінанта, орієнтувальний рефлекс, взаємна індукція, мимовільна увага,...
-
Загальна психологія - Максименко С. Д. - ЧАСТИНА ЧЕТВЕРТА. МЕХАНІЗМИ ПРОЕКТУВАННЯ МАЙБУТНЬОГО
12. Увага Ключові поняття: Увага, уважність, осередок оптимального збудження, домінанта, орієнтувальний рефлекс, взаємна індукція, мимовільна увага,...
-
Загальна психологія - Максименко С. Д. - Поняття про мислення
Ключові поняття теми: Мислення, аналіз, синтез, порівняння, абстрагування, узагальнення, конкретизація, класифікація, систематизація, судження, умовивід,...
-
Загальна психологія - Максименко С. Д. - 10. Мислення
Ключові поняття теми: Мислення, аналіз, синтез, порівняння, абстрагування, узагальнення, конкретизація, класифікація, систематизація, судження, умовивід,...
-
Загальна психологія - Максименко С. Д. - 5. Мова і мовлення
Ключові поняття теми: Мова, знак, знакова система, семантика, словниковий склад, граматична будова, сигніфікативна функція мови, функція вираження змісту...
Загальна психологія - Максименко С. Д. - Порівняння і оцінки - діалогічні відносини в дії