Загальна психологія - Максименко С. Д. - Механізм и регуляції дії
Психічна регуляція активності. Діяльність - механізм життя, а активність людини - здатність до дії, до діяльності.
Активність психомоторики - важлива умова діяльності, ставлення до предмета, який створюється або перетворюється на досконалу гармонію. Вона - властивість психічного відображення, що забезпечує точність образу, адекватність його предмету і регулюючі функції. Активність існує в таких формах.
Сенсорна активність - реакція сенсорних систем на впливи ззовні енергії та інформації за рахунок внутрішньої збудливості - відображає і моделює структуру впливу і перетворює його у психічний стан людини.
Перцептивна активність дає змогу будувати образи, уточнювати їх, переходячи від образів з меншим ступенем структурованості до образів з більшим ступенем структурованості.
Установка - готовність до дії, схильність діяти так, а не інакше; спонука, яка орієнтує людину в певному напрямі: мислити, сприймати, виконувати рухи і дії, поводитися тощо. Установка дає змогу прискорювати плин психічних процесів, але в той же час схильна до "інерції*", яка визначає подальші дії, при зміні обставин і невідповідності її меті.
Активність відображення визначається характером діяльності, її задачами, метою, передбачає, які властивості або стосунки треба сприйняти, усвідомити і регулювати. Тут уже йдеться про активність у практичній взаємодії, не тільки в розбудові образів, а й про перетворюючу активність - активність, яка породжує образ наступної дії. Рівень активності не може бути визначальним фактором успіху, так само як і незначна за ступенем вияву активність.
Активність психічної взаємодії (відображення, проектування і регуляція живих рухів) розгортається у двох планах:
А) взаємодія людини і предмета - створення системи "людина - предмет";
Б) взаємодія з соціумом - акти міжособистісних стосунків, спілкування, де людина виступає як особистість, а її дія стає вчинком.
У психічній регуляції в системі "людина - предмет" предметом є передусім власне тіло - робоче знаряддя дії. Це властивості власних живих рухів, які треба узгоджувати між собою, керувати і досягати наперед заданою метою форми або якості. І все це відбувається в межах власного тіла, в його просторі і з фізичними силами, які треба приборкувати.
Виконуючи дію, людина спрямовує активність на саму себе, на своє "Я". Причому це відбувається незалежно від того, що вона змінює або перетворює поза собою: рухи, місце свого тіла, матеріального предмета, опір сировими її діям.
Психомоторна дія створює два продукти: а) зміни поза собою - в довкіллі, б) зміни в собі, розвиток здібностей або інших психічних функцій. Здібності, як і будь-який робочий інструмент, здатні самоза-гострюватися під час роботи.
У дії людина нібито роздвоюється, відокремлює себе від власних рухів, дивиться на них збоку, протистоїть їм, як чужій силі. Відокремлення себе від своїх рухів, боротьбу з ними, пошук досконалого способу впорядкування тощо можна визначити поняттям "аутокомунікація" або розуміти як діалог з власними рухами.
Смисл регуляції рухів полягає в тому, що образ - їх безпосередній регулятор - створюється дією. Образ-форма рухів, продукт дії і ставлення до цієї дії.
Із матеріальної конструкції тіла в ході рухів утворюється різноманітність поз, які в цілому стають сутністю рухів. Рухами "ліпляться" пози тіла, здійснюється пересування в просторі, в часі, що й утворює просторову структуру дії. Рух існує стільки, скільки триває тіло-рух. Образ майбутніх рухів виступає як особливий предмет, створений у згоді з вимогами завдання, яке виникло. А якщо до цього додати, що рухи регулюються почуваннями, думкою, почуттями та символами, то регуляція становить задачу неймовірної складності. Але, незважаючи на це, люди виучуються регулювати рухи з мікронною точністю і створювати найдивовижніші форми речей, на що не здатні машини.
Фізіологічна регуляція рухів. Вона здійснюється в системі "організм - середовище" процесами енергозабезпечення, метаболізму, функціонуванням органів чуттіву діях тощо.
Антиентропійна регуляція - властивість людського тіла, яка дає змогу через упорядкування інформаційно-енергетичних процесів досягати високого рівня гомеостазу внутрішнього середовища і бути незалежним від довкілля. Це вже саморегуляція життєвими константами повноцінного життя: стан "свіжості" людини - його критерій. Вона має і надлишок енергії - вільної енергії - умови ефективної дії.
Чим більше вільної енергії, тим більш точно і активно вона відображає предмети дій, і навпаки, ентропія - розпорошення енергії та інформації - викликає негативні зміни, втрату точності образу, витривалості і продуктивності дій.
Ентропійний стан - втома, перетренування, зниження здатності до дії і зупинка процесів розвитку.
Під фізіологічною регуляцією розуміють зміни в організмі, викликані подразниками, до яких він змушений пластично пристосовуватись, змінюючи свій стан. А фізіологічна активність полягає в тому, що рухами і діями людина активно впливає на середовище, перебудовує його відповідно до своєї мети. В активності процеси регулящї - адаптація і пристосування - доповнюються процесами переборення, перебудови, відновлення.
Виділяються три групи регуляції.
Енергетична регуляція. Вона - відповідь на механічні (біодинамічні) впливи на сенсорну - м'язову систему; ця сила породжує однакову або більшу за величиною і зворотну за напрямом протидію. Наприклад, такого виду регуляції можна спостерігати на колінному рефлексі; у складних варіантах - це відштовхування в багатьох локомоціях і особливо при виконанні рухів балістичного типу (перехід від замаху до кидання м'яча, удари тощо).
Інформаційна регуляція. Тут домінуючу роль відіграє образ - організатор і координатор активності. Відтворення образу в рухах відбувається через включення в роботу програм, які викликають зміни і розрядку енергії м'язової системи. Це - рухи стискання (або розтягування) динамометра для визначення сили тієї чи іншої групи м'язів, у складному випадку - піднімання важких предметів і т. п., рухи, коли щось тягнуть і штовхають, де ініціатором активності є намір, образ майбутнього. Тут розрядка енергії перевищує енергію сигналу, який включає цей тип регулювання.
Інформаційно-енергетична регуляція, змішана. Серед багатьох дій важко знайти "чисті" форми регуляції. Більшість психомоторних дій будуються на змішаній регуляції. У цих діях вони узгоджуються: інформаційна регуляція здійснює змістову корекцію рухів; а енергетична - регуляцію елементів рухів за рахунок зовнішніх сил і енергії, на механізмі рекуперації енергії м'язовими синергіями.
Біодинамічна регуляція рухів і дій. Біодинамічні процеси, які відбуваються паралельно з рухами, пов'язані з процесами регуляції і саморегуляції. Але на відміну від фізіологічних, біодинамічні процеси доступні для реєстрації і наступного точного аналізу того, що відбувалося в процесі виконання дії.
Дослідженнями М. О. Бернштейна знайдено в рухах людини більш глибокий зміст, ніж у зовнішньому вигляді психомоторної дії. Живі рухи людини стали індикаторами станів, інтимних процесів регуляції і контролю рухів. Цілісність рухів має особливу властивість - здатність до розвитку та інволюції.
Завдання управління рухами не можуть розв'язуватися лише імпульсами зсередини тіла, а вирішуються на основі оцінки аферентації, яка надходить ззовні - від рухів. На основі оцінки вносяться "сенсорні корекції"" - поправки в рухи. Принцип сенсорних корекцій - це регуляції (управління) зворотного зв'язку: рухи регулюються величиною їх відхилення від запрограмованого. "Почування" всюди відіграє роль регуляторів рухів, викликає їх зміну, напрям і силу.
Сутність імпульсивності біодинамічної регуляції полягає в тому, що організм здатен у кожну десяту частку секунди сприймати імпульси ззовні і надсилати їх до м'язів. Інтервал порівняння: 1) образу рухів зі "свіжим слідом" - образом пам'яті; 2) образу рухів з думкою, яка випереджає дійсний рух, становить 0,1 с. Ця частота - 8-16 герц - збігається з альфа-ритмом електричної активності мозку. Така частота є порогом при розрізненні звуків і злитті світлових подразників. Тому думка працює зі швидкістю близько 10 операцій за секунду.
У системі біомеханічної регуляції тіло - система кінематичних ланцюгів з великою кількістю ступенів волі рухів у межах тіла. Воно стає не одноманітним механізмом, а множиною машин і механізмів, які калейдоскопічно змінюють одні одних, пристосовуючись до умов роботи в кожен момент дії.
Механізм дії - об'єднання ланцюгів тіла - створює універсальну регуляцію рухів:
1) будовою і функцією органів рухів - кінематичними ланцюгами;
2) умовами дії; її задачею і предметом, на який вона спрямована;
3) правильним управлінням м'язовою системою, без тертя і гальмувань - інтерференцій, що руйнують регуляцію рухів або предмет дії.
Якісна психомоторна дія відрізняється від неякісної ступенем за" своєння, автоматизацією, усвідомленням і доцільністю рухів.
Свобода рухів - свідчення їх гармонійності. Вони відбуваються, як вимагає природа тіла: вільно, без стискування, поза впливом "чужої волі", невимушено і без опору. "Свобода рухів" - це не свавілля людини, а сваволя дії.
Отже, психомоторна дія в стані гармонії задовольняє двом умовам:
1) максимум корисного використання енергетично-інформаційного потенціалу;
2) будова дії, склад елементів і зв'язок між ними: гармонійні - спільномірні.
У стані гармонії психомоторна дія природна. А ідея гармони - умова і відповідно мета розвитку психомоторики.
Поняття про динамічно усталену систему рухів розробив М. О. Бсрнштсйн. Організм знаходить форми рухів, коли найменше відхилення від правильної траєкторії відразу викликає реактивні - протилежно спрямовані - сили, які прагнуть повернути орган на залишену ним траєкторію. Це - саморегуляція за принципом зворотного зв'язку: відхилення автоматично організує протидію, щоб нормалізувати розв'язання рухової задачі.
Чим вищий рівень чутливості сенсорних систем, тим швидше і точніше буде помічено відхилення і тим з меншою витратою енергії здійснюватиметься корекція. У динамічно усталеній системі рухів протягом великих відрізків простору і часу немає потреби гасити реактивні сили і відхилення. Рухи виходять потужними і точними, швидкими, що має значення для багатьох професій.
"Функціональні органи", фізіологічні механізми динамічно усталеної дії є стабілізаторами дії. Вони набувають спеціалізації і оснащені уміннями стосовно до певних умов дії; якщо умови змінюються, то дія втрачає цілісність і руйнується.
Внутрішня "чорнова" робота механізму психомоторики майже не відображається, і людина навіть не підозрює, що і як там здійснюється. Вона усвідомлює лише активні м'язові зусилля і смислові корекції для пришвидшення або уповільнення рухів, аби зробити щось не так, застосувати іншу схему тощо. Динаміка сил відображається скупо і загально: людина відчуває дію, як щось приємне або неприємне, але позбавлене предметності - "щось таке".
Приємне переживання дії свідчить, що активних м'язових зусиль людина витрачає саме стільки, скільки треба, дія виконується динамічно, стійко, легко, пластично, координовано; все це справляє враження, ніби рухи відбуваються самі собою, без втручання зсередини або ззовні.
Константність сприйняття дії - теж фактор її стабілізації. Регуляція "захищається" тим, що константність вилучає з образу надлишкову сенсорну інформацію, а при її нестачі людина заповнює інформаційний вакуум, домислює невідоме. Так зберігається цілісність, долається сенсорний хаос у дії.
У дії людина роздвоюється і протистоїть своїм рухам як зовнішньому собі, як предмету, який сама для себе створює, розв'язує задачу у двобічному енергетично-інформаційному зв'язку. Дія - прояв єдності протилежного, в якій кожна із сторін обумовлює другу. Вони взаємно відображаються одна в одній: образ будує систему рухів і навпаки - рухи створюють образ, суб'єкт перетворюється на об'єкт - і зворотно в діалогічному зв'язку, обміні енергією та інформацією, у гармонізації системи рухів.
Схожі статті
-
Загальна психологія - Максименко С. Д. - Дія - засіб діяльності
Функції дії З чого складається психомоторна дія? Дія - живий морфологічний орган. Людина, діючи, розгортає рухи в часі в системі координат XYZ. Тобто цей...
-
Загальна психологія - Максименко С. Д. - Універсальність психомоторики
Психомоторика працює поза тілом. З природою і ноосферою. У неї три основні функції: 1) інструмента для "зовнішніх робіт", завдяки якому...
-
Загальна психологія - Максименко С. Д. - Період підготовки дії
Функції дії З чого складається психомоторна дія? Дія - живий морфологічний орган. Людина, діючи, розгортає рухи в часі в системі координат XYZ. Тобто цей...
-
Загальна психологія - Максименко С. Д. - Психомоторика - орган творчості
У рік у дитини починає працювати механізм психомоторики (у тварин сснсомоторика) - цс відбувається, коли дитина починає самостійно стояти і ходити. До...
-
Загальна психологія - Максименко С. Д. - Поняття про психомоторику
Ключові поняття: Ідеомоторика, сенсорика, функції дії, регуляція рухів, регуляція дій, регуляція вчинку, сенсорні корекції, спритність, функціональні...
-
Загальна психологія - Максименко С. Д. - 20. Психомоторика
Ключові поняття: Ідеомоторика, сенсорика, функції дії, регуляція рухів, регуляція дій, регуляція вчинку, сенсорні корекції, спритність, функціональні...
-
Загальна психологія - Максименко С. Д. - Біхевіоризм
Філософія прагматизму спричинила появу в американській психології біхевіоризму, або науки про поведінку (Уотсон). Якщо предметом свого дослідження...
-
Загальна психологія - Максименко С. Д. - Структура діяльності
В усіх різновидах діяльності люди користуються природженими (безумовно-рефлекторними) та набутими (умовно-рефлекторними) рухами. Безумовно-рефлекторні...
-
Загальна психологія - Максименко С. Д. - Довільні дії та їх особливості
У вольовій діяльності розрізняють довільні та мимовільні дії. Дія - одна із складових діяльності людини, яка нею умотивовується і відповідає певній меті....
-
Загальна психологія - Максименко С. Д. - Єдність думки і руху
Враження, що психомоторика = думка + рух, помилкове. Бо все починається з рухів. Тому що живий рух - головний регулятор нашої енергетики. Позбавити...
-
Загальна психологія - Максименко С. Д. - Структурна психологія
Філософія прагматизму спричинила появу в американській психології біхевіоризму, або науки про поведінку (Уотсон). Якщо предметом свого дослідження...
-
Загальна психологія - Максименко С. Д. - Гештальт - психологія
Філософія прагматизму спричинила появу в американській психології біхевіоризму, або науки про поведінку (Уотсон). Якщо предметом свого дослідження...
-
Загальна психологія - Максименко С. Д. - Способи діяльності, процес їх опанування
В усіх різновидах діяльності люди користуються природженими (безумовно-рефлекторними) та набутими (умовно-рефлекторними) рухами. Безумовно-рефлекторні...
-
Загальна психологія - Максименко С. Д. - Механізм відображення невідчутного
Коли починається мислення. З віком дії малюка, крім інших, набувають креативних властивостей; вони стають дієвим засобом поєднання минулого з сьогоденням...
-
Психічні процеси - різні форми єдиного, цілісного відображення людиною довкілля і себе в ньому. Психічні процеси іноді називають психічними функціями. З...
-
Загальна психологія - Максименко С. Д. - 10. Мислення
Ключові поняття теми: Мислення, аналіз, синтез, порівняння, абстрагування, узагальнення, конкретизація, класифікація, систематизація, судження, умовивід,...
-
Загальна психологія - Максименко С. Д. - Мотиваційні регулятори життєвого шляху людини
Цю концепцію, як зміст структури спрямування особистості, розробив С. Л. Рубінштейн (1946, 1973). Основна ідея концепції полягає в тому, що, на відміну...
-
Загальна психологія - Максименко С. Д. - Активність особистості та її джерела
Активність живих істот - один а головних і необхідних виявів життя, внутрішня спонукальна сила, спрямована на задоволення потреб організму Але активність...
-
Загальна психологія - Максименко С. Д. - Змістовні ознаки особистості
Особистість має такі змістовні (ключові) ознаки - цілісність, унікальність, активність, вираження, відкритість, саморозвиток і саморегуляція. Розглянемо...
-
Загальна психологія - Максименко С. Д. - Душа - доцільна основа людини
Зупинимося на етимології слова "психологія". Слово "психологія" походить від двох грецьких слів: "психе" - душа і "логос" - закони природи, а психологія...
-
Загальна психологія - Максименко С. Д. - 1. Предмет психології
При створенні підручника автори додержувалися принципу простоти: про найскладніше в психології писати так, щоб навчальні знання забезпечували зв'язок із...
-
Загальна психологія - Максименко С. Д. - ЧАСТИНА ПЕРША. ВСТУП ДО ЗАГАЛЬНОЇ ПСИХОЛОГІЇ
При створенні підручника автори додержувалися принципу простоти: про найскладніше в психології писати так, щоб навчальні знання забезпечували зв'язок із...
-
Загальна психологія - Максименко С. Д. - Мета і мотиви діяльності
19. Психологічний аналіз діяльності Ключові поняття теми: Активність, поведінка, діяльність, мотив, мета, інтеріоризація, екстеріоризація, зворотна...
-
Загальна психологія - Максименко С. Д. - Поняття про діяльність
19. Психологічний аналіз діяльності Ключові поняття теми: Активність, поведінка, діяльність, мотив, мета, інтеріоризація, екстеріоризація, зворотна...
-
Загальна психологія - Максименко С. Д. - 19. Психологічний аналіз діяльності
19. Психологічний аналіз діяльності Ключові поняття теми: Активність, поведінка, діяльність, мотив, мета, інтеріоризація, екстеріоризація, зворотна...
-
Загальна психологія - Максименко С. Д. - ЧАСТИНА П'ЯТА. МЕХАНІЗМИ ОПРЕДМЕТНЕННЯ ПСИХІЧНИХ УТВОРЕНЬ
19. Психологічний аналіз діяльності Ключові поняття теми: Активність, поведінка, діяльність, мотив, мета, інтеріоризація, екстеріоризація, зворотна...
-
Загальна психологія - Максименко С. Д. - Аналіз складної вольової діяльності
Вольову діяльність людини визначає свідомо сформульована мета. Діючи, людина ставить завдання, планує його виконання, добирає засоби його розв'язання....
-
Загальна психологія - Максименко С. Д. - Поняття про увагу
12. Увага Ключові поняття: Увага, уважність, осередок оптимального збудження, домінанта, орієнтувальний рефлекс, взаємна індукція, мимовільна увага,...
-
Загальна психологія - Максименко С. Д. - Уява і органічні процеси
Як і всі інші психічні процеси, уява - це функція кори великих півкуль головного мозку. Фізіологічним підгрунтям уяви є утворення нових сполучень тих...
-
Загальна психологія - Максименко С. Д. - Зв'язок уяви з об'єктивною дійсністю
Ключові поняття теми: Уява, довільна уява, мимовільна уява, випереджальне відображення, репродуктивна уява, творча уява, мрія, дисоціація, аглютинація,...
Загальна психологія - Максименко С. Д. - Механізм и регуляції дії