Вікова психологія - Павелків Р. В. - Розділ 11. ПСИХОЛОГІЯ ЗРІЛОГО ДОРОСЛОГО ВІКУ
11.1 Загальна характеристика зрілого дорослого віку
Зрілий дорослий вік є своєрідним проміжним етапом, що охоплює період життя людини приблизно від 40 до 60 років. Однак, ці межі досить умовні, адже людина може себе відносити чи не відносити до цієї категорії залежно від особливостей свого життя: віку дітей, самопочуття, професійних досягнень тощо. Тому тривалість зрілого дорослого віку в кожної людини буває різною.
В зрілому віці, як і в ранній дорослості, головними аспектами життя залишаються професійна діяльність і сімейні стосунки. Однак, соціально ситуація розвитку суттєво змінюється: якщо в молодості вона включала оволодіння вибраною професією і створення сім'ї, тобто була ситуацією організації, створення відповідних сторін життя, то в зрілому віці це ситуація реалізації себе, повного розкриття свого потенціалу в професійній діяльності і сімейних стосунках.
Дослідники відзначають неповторність і широке різноманіття особистісних проявів у зрілому дорослому віці: відкритість і замкнутість у вузькому колі особистих відносин; активність і пасивність, бездіяльність; альтруїзм і егоїзм; самостійність і залежність; творчість чи руйнація тощо.
На думку О. Б. Старовойтенко, міжособистісні відмінності в цей період визначаються такими чинниками:
- повнота, глибина і різнобічність зв'язків особистості з суспільством;
- активність людини при оволодінні різними формами суспільної діяльності;
- ефективність розвитку особистості як суб'єкта суспільної діяльності та відносин;
- рівень свідомої організації людиною свого суспільного життя;
- міра опосередкування прогресивних і регресивних суспільних тенденцій особистісними властивостями;
- стійкість і обсяг соціально значущих позицій особистості;
- рівень продуктивності діяльності та масштаб змін, які здійснює людина в суспільних відносинах і власному житті.
О. Б. Старовойтенко пропонує розгорнуту структурну характеристику соціально зрілої особистості, яка повноцінно інтегрована в процес розвитку суспільства. На його думку, зріла особистість відзначається інтелектуальним, діяльнісно - продуктивним, професійним, соціально-активним і свідомим ставленням до навколишнього світу та власного "Я". Визначальною ознакою зрілості є усвідомлення людиною відповідальності та прагнення до неї. Психологічно відповідальна особа - це особистість, яка відповідає за зміст свого життя перед собою та іншими людьми.
Період зрілості - вершина життєвого шляху особистості, особливо тоді, коли людина здорова, сповнена сил, знань та значного досвіду. Людина до цього часу досягає професійної майстерності та визначеного становища в суспільстві. Як правило, сила та енергійність зменшуються, порівняно з попередніми віковими періодами, але професійні завдання людина вирішує успішно за рахунок великого досвіду, вміння організувати свою роботу, правильно обрати помічників. У цьому віці людина досягає вершини своєї професійної кар'єри, в її руках зосереджені функції управління різноманітними сферами життя. О. В. Толстих стверджує, що на сьогоднішній день зріла людина посідає центральне місце в суспільній і віковій структурі соціуму, в неї зосереджені основні важелі державного, суспільного і господарського механізму.
Люди зрілого віку стають поколінням, яке повинно вести справи. Ця нова відповідальність зумовлює необхідність підбиття підсумків попередніх етапів життя. Аналіз власного життєвого шляху може бути пов'язаний з негативними переживаннями через усвідомлення того, що якісь цілі не досягнуті, багато справ залишилися незавершеними. Для людей зрілого віку необхідність жити в теперішньому часі набагато важливіша, порівняно з іншими віковими групами. Молоді можуть дивитися вперед, старі - озиратися назад, але зрілі люди, які мають багато обов'язків відносно обох поколінь та самих себе, повинні жити "тут і зараз". Вони беруть на себе роль хранителів сім'ї, зберігаючи сімейні традиції та сімейну історію.
Зрілість - серединний період, своєрідний міст між двома поколіннями. Зріла людина займає проміжне положення між своїми батьками, які вступили в період старості та своїми власними дітьми, що готуються до самостійного життя.
В період зрілості змінюється сімейне життя людини. Діти, які виросли, як правило, залишають сім'ю, це вимагає побудови нових подружніх стосунків. О. В. Толстих стверджує, що часто подружня пара, яка прожила разом десятки років, виховала дітей, починає з подивом вдивлятися одне в одного і, з'ясувавши, що стали чужими людьми, може розлучитися. В інших випадках спостерігається ренесанс почуттів, другий пік кохання.
Більшість дослідників схиляється до думки, що характерними властивостями особистості у зрілому віці є реалістичність прагнень, підвищена увага до процесу самореалізації в професійній, сімейній і особистій сферах, боротьба за простір свого розвитку, уважне ставлення до свого здоров'я, емоційна гнучкість і потяг до стабільності.
В період зрілості після переоцінки цінностей починається новий розквіт творчої діяльності, причому не за рахунок кількісних її показників, а за рахунок поглиблення її якості. В цей період доросла людина сприймає життя у більш широкому контексті. Картина світу, сенс життя стають для неї глибшими і диференційованішими, переживання майбутніх втрат можуть компенсуватися зростаючою мудрістю та терпимістю.
Для людини зрілого віку дуже складним виявляється перехід від стану максимальної активності, бурхливої діяльності до її поступового зниження, у зв'язку з погіршенням загального стану здоров'я. Виникає об'єктивна необхідність поступитися місцем новим поколінням при суб'єктивному небажанні цього робити, оскільки на сьогоднішній день людина в 50-60 років не почуває себе старою. Однак, навіть у таких складних життєвих ситуаціях життя не втрачає сенс і цінність при розвинутих здібностях керування емоціями, самоаналізу і саморегуляції поведінки.
Надзвичайно важливим у зрілому віці є збереження емоційної стабільності в будь-яких стресових ситуаціях, можливість зваженого осмислення змін, які відбуваються (фізичних, фізіологічних, психологічних). В такому випадку, і чоловікам і жінкам буде легше впоратися з причинами і наслідками "збоїв" організму та особистості, які підстерігають людину в цьому віці.
Г. С. Абрамова виокремлює особливі життєві завдання, що стоять перед людиною в період зрілості і потребують особливих здібностей для їх вирішення. Завдання, що стоять перед жінкою, пов'язані з оцінкою взятих життєвих зобов'язань стосовно себе та близьких людей. До цього її спонукає значна кількість потужних чинників - зміна фізіологічного стану, зміна складу сім'ї та ролі в ній, досягнення високого професійного статусу. Жінці необхідно піднятися над буденністю, по-іншому осмислити власне життя, заново здобути впевненість в собі та своїй цінності. Період зрілості - час, коли жінка може знайти в собі сили для досягнення певного становища в суспільстві, в сім'ї та у власних очах завдяки оновленню меж власного "Я", здобуття повноти сенсу свого життя.
За словами Г. С. Абрамової: "Період зрілості для чоловіка - це відкрита боротьба зі смертю, яка ознаками власного старіння і старіння близької людини присутня в конкретних проявах. До середини періоду зрілості нормальний чоловік неначе заново відкриває дня себе життєві радощі, може прийняти рішення про зміну способу життя і наполегливо здійснювати задумане. Якщо для жінки надзвичайно значимими є сім'я і робота, то для чоловіка не меншого значення мають друзі і суспільство в цілому".
Таким чином, у зрілому віці людина стає "керманичем" практично всіх своїх психічних сил; тепер вони можуть бути свідомо реалізовані, утворюючи повноту реального життя у всіх проявах: в діяльності, відносинах, світорозумінні.
Схожі статті
-
Вікова психологія - Павелків Р. В. - Розділ 9. ПСИХОЛОГІЯ ЮНАЦЬКОГО ВІКУ
9.1. Криза юнацького віку Юність є початком дорослого життя. У цьому віці виникає відчуття того, що все життя попереду, а це дає можливість пробувати,...
-
Вікова психологія - Павелків Р. В. - 9.2. Загальна характеристика юнацького віку
9.1. Криза юнацького віку Юність є початком дорослого життя. У цьому віці виникає відчуття того, що все життя попереду, а це дає можливість пробувати,...
-
Вікова психологія - Павелків Р. В. - 10.9. Кризи раннього дорослого віку
Криза тридцяти років В середині періоду ранньої дорослості (приблизно 28-33 роки) людина переживає кризовий стан, певний переломний момент розвитку,...
-
Вікова психологія - Павелків Р. В. - Перша фаза ранньої дорослості
Рання дорослість є періодом, який настає після юності й характеризується стабільністю у психофізіологічному, психологічному та соціальному аспектах...
-
Вікова психологія - Павелків Р. В. - 10.3. Загальна характеристика періоду ранньої дорослості
Рання дорослість є періодом, який настає після юності й характеризується стабільністю у психофізіологічному, психологічному та соціальному аспектах...
-
Вікова психологія - Павелків Р. В. - 9.1. Криза юнацького віку
9.1. Криза юнацького віку Юність є початком дорослого життя. У цьому віці виникає відчуття того, що все життя попереду, а це дає можливість пробувати,...
-
Вікова психологія - Павелків Р. В. - Взаємодія біологічного і соціального чинників
Біологічне і соціальне в людині в дійсності настільки міцно поєднані, що розділяти ці дві лінії можна лише теоретично. Л. С Виготський в своїй праці,...
-
Вікова психологія - Павелків Р. В. - 10.7. Професійна діяльність в період раннього дорослого віку
Як вже зазначалося вище, специфіка ранньої дорослості не обмежується вибором партнера і створенням сім'ї. Інший важливий аспект соціальної ситуації...
-
Вікова психологія - Павелків Р. В. - Розвиток дружніх стосунків в ранній дорослості
Протягом тривалого часу самотність сприймалася як сумний наслідок якогось катаклізму, наприклад, війни або ознака можливої неповноцінності чи незрілості...
-
Вікова психологія - Павелків Р. В. - Проблема самотності
Протягом тривалого часу самотність сприймалася як сумний наслідок якогось катаклізму, наприклад, війни або ознака можливої неповноцінності чи незрілості...
-
Вікова психологія - Павелків Р. В. - Розділ 1. ПРЕДМЕТ ТА МЕТОДИ ВІКОВОЇ ПСИХОЛОГІЇ
1.1. Предмет вікової психології Вікова психологія - це галузь психологічної науки, що вивчає закономірності етапів психічного розвитку та формування...
-
Вікова психологія - Павелків Р. В. - Розділ 4. ПЕРІОД НЕМОВЛЯТИ (від народження до 1-го року)
4.1. Криза новонародженості Акт народження дитини супроводжується сильним стресом як для матері, так і для новонародженого. Проходячи через родові шляхи,...
-
Вікова психологія - Павелків Р. В. - 10.2. Проблема періодизації дорослості
Широке різноманіття термінів, а також вікових меж різних етапів дорослості вказує на складність проблеми періодизації і викриває характер становлення...
-
Вікова психологія - Павелків Р. В. - Розділ 10. ПСИХОЛОГІЯ РАННЬОЇ ДОРОСЛОСТІ
10.1. Розвиток особистості в дорослому віці Дорослий вік, у порівнянні з іншими віковими періодами, триває найдовше, що ускладнює його дослідження та...
-
Вікова психологія - Павелків Р. В. - Криза середини життя
Дж. Віткін і Г. Шихі виокремлюють три основні моделі поведінки чоловіків: Модель поведінки "Нестабільні" Чоловіки, які нездатні намітити чіткі внутрішні...
-
Вікова психологія - Павелків Р. В. - Модель поведінки "Вундеркінди"
Дж. Віткін і Г. Шихі виокремлюють три основні моделі поведінки чоловіків: Модель поведінки "Нестабільні" Чоловіки, які нездатні намітити чіткі внутрішні...
-
Вікова психологія - Павелків Р. В. - Модель поведінки "Закриті"
Дж. Віткін і Г. Шихі виокремлюють три основні моделі поведінки чоловіків: Модель поведінки "Нестабільні" Чоловіки, які нездатні намітити чіткі внутрішні...
-
Вікова психологія - Павелків Р. В. - Модель поведінки "Нестабільні"
Дж. Віткін і Г. Шихі виокремлюють три основні моделі поведінки чоловіків: Модель поведінки "Нестабільні" Чоловіки, які нездатні намітити чіткі внутрішні...
-
Вікова психологія - Павелків Р. В. - Моделі поведінки чоловіків
Дж. Віткін і Г. Шихі виокремлюють три основні моделі поведінки чоловіків: Модель поведінки "Нестабільні" Чоловіки, які нездатні намітити чіткі внутрішні...
-
Вікова психологія - Павелків Р. В. - Модель поведінки "Турботливі"
Криза тридцяти років В середині періоду ранньої дорослості (приблизно 28-33 роки) людина переживає кризовий стан, певний переломний момент розвитку,...
-
Вікова психологія - Павелків Р. В. - Моделі поведінки жінок
Криза тридцяти років В середині періоду ранньої дорослості (приблизно 28-33 роки) людина переживає кризовий стан, певний переломний момент розвитку,...
-
Вікова психологія - Павелків Р. В. - Криза тридцяти років
Криза тридцяти років В середині періоду ранньої дорослості (приблизно 28-33 роки) людина переживає кризовий стан, певний переломний момент розвитку,...
-
Вікова психологія - Павелків Р. В. - Друга фаза ранньої дорослості
Охоплює період від 30 до 40 років. Особливості розвитку людини в цей час залежать від ступеня і продуктивності її соціальної активності, досягнутого...
-
Вікова психологія - Павелків Р. В. - Початок трудової діяльності
Перед початком активної трудової діяльності людина здобуває значну кількість нових навичок, цінностей і установок як формальним, так і неформальним...
-
Вікова психологія - Павелків Р. В. - Професійна підготовка
Перед початком активної трудової діяльності людина здобуває значну кількість нових навичок, цінностей і установок як формальним, так і неформальним...
-
Вікова психологія - Павелків Р. В. - Культурно-історична концепція Л. С. Виготського
Л. Колберг критикував Ж. Піаже за надмірну увагу до інтелекту, в результаті чого всі інші сторони розвитку (емоційно-вольова сфера, особистість)...
-
Вікова психологія - Павелків Р. В. - Теорія морального розвитку Л. Колберга
Л. Колберг критикував Ж. Піаже за надмірну увагу до інтелекту, в результаті чого всі інші сторони розвитку (емоційно-вольова сфера, особистість)...
-
Вікова психологія - Павелків Р. В. - Розділ 2. ПЕРЕДУМОВИ РОЗВИТКУ ПСИХІКИ
2.1. Рушійні сили, чинники й умови психічного розвитку Вікова психологія вивчає ті порівняно повільні, але грунтовні кількісні і якісні зміни, які...
-
Вікова психологія - Павелків Р. В. - Розвиток пам'яті в ранньому дорослому віці
Когнітивний розвиток у період ранньої дорослості досягає свого максимуму одночасно з піком фізичного розвитку. Розвиток інтелекту та мислення в ранньому...
-
Вікова психологія - Павелків Р. В. - Розвиток інтелекту та мислення в ранньому дорослому віці
Когнітивний розвиток у період ранньої дорослості досягає свого максимуму одночасно з піком фізичного розвитку. Розвиток інтелекту та мислення в ранньому...
Вікова психологія - Павелків Р. В. - Розділ 11. ПСИХОЛОГІЯ ЗРІЛОГО ДОРОСЛОГО ВІКУ