Управління охороною праці та ризиком за міжнародними стандартами - Гогіташвілі Г. Г. - 6.2.2. Травмонебезпечні виробничі фактори та стан виробничого травматизму
Причини виробничого травматизму такі:
- організаційні - відсутність або низька якість проведення інструктажу, порушення вимог охорони праці, відсутність контролю, невчасний ремонт або заміна несправного обладнана, незабезпечення санітарно-гігієнічних вимог тощо;
- технічні - невідповідність вимогам охорони праці або несправність виробничого обладнання, інструменту і засобів захисту тощо;
- психофізіологічні - помилкові дії внаслідок утоми працюючих, монотонності праці, хвороби, необережності.
Для аналізу травматизму застосовують такі методи аналізу.
Статистичний - вивчення звітів та актів про нещасні випадки за певними ознаками: професіями, робочими місцями, цехами, стажем, віком, причинами травм тощо.
Для оцінки рівня травматизму розраховують показники:
Топографічний - на площі цеху або дільниці позначають місця, де сталися нещасні випадки, що дає змогу наочно визначити небезпечні місця і привернути до них увагу, виявити причини та визначити заходи щодо запобігання їм.
Ці два аналізи роблять там, де вже сталися нещасні випадки для запобігання новим.
Монографічний - обстеження комплексу існуючих умов праці в галузі, об'єднання їх за спільними для них можливими Причинами травматизму і видача рекомендацій щодо їх запобігання.
Економічний - вивчення та аналіз втрат, спричинених травматизмом.
Метод анкетування - опитування працюючих та за результатами його аналізу розроблення методів профілактики травматизму.
Метод експертних оцінок - експертна оцінка умов праці та розроблення заходів запобігання травматизму.
Частіше застосовується монографічний метод аналізу причин травматизму, який враховує динаміку виробничого травматизму і професійних захворювань..
Метод ідентифікації та оцінки виробничого ризику.
Організаційні заходи експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки. Суб'єкт господарської діяльності, який має намір розпочати (продовжити) виконання роботи підвищеної небезпеки або експлуатацію об'єктів, машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - об'єкт) за переліком, наведенням нижче, чи проводити навчання працівників з питань охорони праці інших суб'єктів господарської діяльності, професійну підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації працівників, які залучаються до виконання робіт підвищеної небезпеки (далі - навчання з питань охорони праці), повинен одержати відповідний дозвіл Держнаглядохоронпраці або його територіального органу.
Для одержання дозволу суб'єкт господарської діяльності або уповноважена ним особа подає (надсилає поштою) до Держнаглядохоронпраці або його територіального органу за місцем розташування заяву за встановленим зразком, до якої додаються:
- на початок (продовження) виконання роботи підвищеної небезпеки - висновок експертизи щодо спроможності суб'єкта господарської діяльності забезпечити додержання вимог законів та інших нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки під час виконання заявленої роботи;
- на експлуатацію об'єкта - висновок експертизи щодо відповідності об'єкта вимогам нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки (з урахуванням результатів сертифікації у системі УкрСЕПРО в разі її проведення) і спроможності суб'єкта господарської діяльності забезпечити додержання вимог законів під час його експлуатації, а також експлуатаційну документацію (копії інструкцій з експлуатації, паспорт, настанови тощо) українською або, як виняток, російською мовою (для об'єкта, який виготовлено за кордоном);
- на проведення навчання з питань охорони праці - висновок експертизи Головного навчально-методичного центру або експертно-технічного центру Держнаглядохоронпраці щодо спроможності суб'єкта господарської діяльності проводити навчання з питань охорони праці.
Перелік робіт підвищеної небезпеки:
1. Зварювальні, газополуменеві, наплавочні, напалювальні й паяльні роботи. Контроль за зварними з'єднаннями.
2. Роботи в охоронних зонах ліній електропередачі, діючих нафтопроводів, газопроводів, комунікацій газових промислів, а також споруд на них.
3. Роботи в діючих електроустановках.
4. Роботи в зонах дії струму високої частоти, іонізуючого випромінення, електростатичного та електромагнітного полів, а також роботи із застосуванням лазерів.
Б. Роботи на повітряних лініях зв'язку, які перетинають лінію електропередачі й контактні дроти.
6. Роботи із застосуванням ручних електронних і пневмо-машин та інструментів.
7. Електропрогрівання бетону та електророзморожування гранітів, розігрівання бітуму і смол.
8. Роботи в термічних цехах і дільницях на електротермічних установках підвищеної та високої частот.
9. Вибухові роботи та роботи, пов'язані з утилізацією зброї, звичайних видів боєприпасів та виробів ракетної техніки.
10. Роботи з небезпечними речовинами та інертними газами тощо.
До організаційних заходів, що забезпечують надійність робіт в електроустановках, належать:
- оформлення роботи нарядом чи розпорядженням;
- допуск до роботи;
- нагляд під час роботи;
- оформлення перерви в роботі, переведення на інше місце, закінчення роботи.
Розпорядження - це завдання, яке містить ті ж пункти, що і наряд, але має разовий характер. Воно може бути усним або письмовим, довільної форми, обов'язково зареєстроване в оперативному журналі.
Наряд - це письмове завдання на роботу, яке оформлене на бланку відповідної форми і визначає місце, час початку й закінчення роботи, умови її безпечного проведення, склад бригади та осіб, що відповідають за безпеку робіт, тощо. Наряд видається оперативному персоналу безпосередньо перед початком робіт у двох примірниках. При передаванні наряду по телефону особою, що видає наряд, він заповнюється у трьох примірниках: один - особою, що видає наряд; два - особою, яка його приймає по телефону (табл. 6.4).
Заходи щодо зменшення втомленості. На втомленість людини дуже впливає монотонність праці. Монотонність - це психічний стан людини, що спричинений одноманітним сприйняттям або працею. Розрізняють монотонність, що виникає через інформаційне перевантаження одних і тих же нервових центрів (наприклад, робота на конвеєрі), і монотонність, що виникає через відсутність нової інформації (наприклад, тривале спостерігання за приладами й очікування важливого сигналу). Унаслідок перевантаження інформацією, так само, як і при її відсутності, людина втрачає інтерес до роботи, з нетерпінням чекає закінчення зміни. Це негативно впливає на рівень уважності працівника.
Для попередження монотонності необхідно при проектуванні технологічних процесів передбачати кожну операцію змістовною. Рекомендується об'єднувати малозмістовні операції у більш складні й різноманітні, переводити робітника з однієї операції на іншу, встановлювати змінний ритм роботи конвеєра, удосконалювати естетичне оформлення, застосовувати функціональну музику.
На сучасному підприємстві багато виробничих процесів пов'язано з напруженою розумовою працею, що супроводжується значним нервово-емоційним навантаженням. Тривала робота в таких умовах може призводити до нервових і серцево-судинних захворювань. Такі захворювання, як кардіосклероз, атеросклероз, частіше трапляються у робітників розумової праці. Заходи профілактики перевтомлювання при розумовій праці такі ж, як і при фізичній.
Для здійснення безпеки праці важливо так організувати виробничі процеси, щоб виключалися стресові ситуації. При стресах різко мобілізуються функції організму: слух, зір, напруження м'язів. Це реакція організму на виникнення надзвичайних, екстремальних ситуацій. Важливо, щоб в аварійних умовах стрес не став причиною неправильних дій людини. Отже, необхідно навчати робітників таким діям в екстремальних та аварійних умовах, які при стресах не зашкодили б їм виконувати свої професійні обов'язки. Для цього доцільно проводити навчання і тренування на тренажерах з імітацією різних аварійних ситуацій, в інструкціях з охорони праці передбачати дії персоналу в таких умовах.
Для безпеки праці важливе значення має швидкість реакції людини на сигнали. У середньому час реакції становить 0,7-0,8 с, що відповідає одержанню та обробленню 1,3-1,4 інформації у секунду. При більшій кількості інформації людина перестає бути надійним ланцюгом у системі "людина-машина". Кількість операцій, що відбувається у сучасних машинах і технологіях, значно перевищує психофізіологічні можливості людини реагувати й контролювати їхню роботу. Такі роботи повинні бути автоматизовані.
Понад 60 % інформації людина отримує через органи зору. Тому дуже важливо правильно вибирати вид, розмір, форму індикаторів. Загальні ергономічні вимоги до пультів управління регламентовані ГОСТ 23000-78.
При конструюванні стрілочних індикаторів необхідно враховувати такі вимоги: індикатори на панелі встановлюються перпендикулярно до лінії зору; цифри наносять на шкали вертикально; значення цифрових показників на круглих шкалах збільшується за годинниковою стрілкою; тло шкали має бути матове, щоб не спричиняло відблисків. Оптимальною формою табло є прямокутна з великою стороною по горизонталі. Рух ока по горизонталі в два рази швидший, ніж по вертикалі. Загальні ергономічні вимоги до органів управління зафіксовані в ГОСТ 21752-76 та ін.
При прийманні робітників на роботу за окремими спеціальностями потрібно проводити їх профорієнтацію і профвідбір. Профорієнтація - це попереднє ознайомлення зі змістом і вимогами до різних професій і спеціальностей. Профвідбір включає оцінку відповідних даних людини (властивості, характеристики) і визначення їх відповідності до професійної діяльності. Розрізняють такі види профвідбору: медичний, психофізіологічний, соціальний, освітній, мета якого - визначення стану здоров'я, індивідуальних властивостей людини (пам'яті, сили м'язів та ін.), придатності людини до тієї або іншої діяльності (ставлення до професії), рівня освіти та ін.
З метою зменшення нервового напруження під час роботи на підприємствах застосовують кімнати психологічного розвантаження. Вони оздоблюються м'якими кріслами, кольоровими панно, відповідним кольоровим пофарбуванням приміщення, вентиляцією, музичним обладнанням. Тривалість відпочинку в таких приміщеннях - до 20 хв.
Похожие статьи
-
Наступною стадією (функцією) управління, після розроблення планів роботи з охорони праці і створення організаційної структури управління, є етап...
-
Прогнозування - це ймовірне визначення перебігу дальших подій. Планування не може бути успішним без прогнозування як важливого елемента передпланової...
-
Колективний договір (угода) укладається на основі чинного законодавства, прийнятих сторонами зобов'язань з метою регулювання виробничих, трудових і...
-
3.1. Розроблення спільно з іншими підрозділами підприємства комплексних заходів для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня...
-
3.1. Розроблення спільно з іншими підрозділами підприємства комплексних заходів для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня...
-
3.1. Розроблення спільно з іншими підрозділами підприємства комплексних заходів для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня...
-
Колективний договір (угода) укладається на основі чинного законодавства, прийнятих сторонами зобов'язань з метою регулювання виробничих, трудових і...
-
6.1. Працівники, під час прийняття на роботу та періодично, повинні проходити на підприємстві інструктажі з питань охорони праці, надання першої медичної...
-
3.1. Працівники під час прийняття на роботу і в процесі роботи, а також учні, курсанти, слухачі та студенти під час трудового і професійного навчання...
-
Облік стану умов і безпеки праці в області здійснюється: - обласним управлінням статистики за встановленими формами: 1-ПВ, 23-ТН, 1-ППО, 1-ДТП та ін; -...
-
Обласна державна адміністрація створює: - раду з питань безпечної діяльності населення; - відділ з питань охорони праці; - обласний Фонд соціального...
-
Система управління охороною праці в галузі (СУОПГ) - сукупність органів управління галуззю, які на підставі чинних нормативно-правових актів здійснюють...
-
Реалізація завдань охорони праці на підприємстві й у кожному структурному підрозділі здійснюється їх керівниками шляхом послідовного виконання основних...
-
Важливі питання охорони праці передбачені в Кодексі законів про працю, окремі статті якого розглянемо нижче. Стаття 153. На всіх підприємствах, в...
-
В Основному Законі - Конституції України (ст. 43) зазначено: "Кожен має право на належні, безпечні й здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу...
-
В Основному Законі - Конституції України (ст. 43) зазначено: "Кожен має право на належні, безпечні й здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу...
-
Особлива увага в законодавстві приділяється охороні праці жінок. Забороняється застосування праці жінок на важких роботах зі шкідливими або небезпечними...
-
Страховий ризик - обставини, унаслідок яких може статися страховий випадок. Страховим випадком є нещасний випадок на виробництві або професійне...
-
5.6.1. Основні принципи соціального страхування Організаційна структура Фонду, Страхування від нещасного випадку здійснює Фонд соціального страхування -...
-
5.6.1. Основні принципи соціального страхування Організаційна структура Фонду, Страхування від нещасного випадку здійснює Фонд соціального страхування -...
-
З метою пояснення вимог міжнародного стандарту OHSAS 18001 і прискорення його впровадження у 2002 р. був прийнятий стандарт OHSAS 18002, відповідно до...
-
Обласна та районні державні адміністрації: - здійснюють відомчий контроль за станом охорони праці, перш за все, на підприємствах, що належать до сфери їх...
-
Державні нормативно-правові акти про охорону праці (ДНАОП) - це правила, норми, регламенти, положення, стандарти, інструкції та інші документи, яким...
-
Державні нормативно-правові акти про охорону праці (ДНАОП) - це правила, норми, регламенти, положення, стандарти, інструкції та інші документи, яким...
-
Державні нормативно-правові акти про охорону праці (ДНАОП) - це правила, норми, регламенти, положення, стандарти, інструкції та інші документи, яким...
-
Законодавство Євросоюзу в цій сфері можна умовно розділити на дві групи: - директиви ЄС щодо захисту працівників; - директиви ЄС щодо випуску товарів на...
-
Система (від лат. system - ціле, що складається з частин, сполучень) - це сукупність елементів, котрі взаємопов'язані між собою і взаємодіють для...
-
1. Загальні положення 1.1. Згідно із Законом України "Про охорону праці", служба охорони праці створюється роботодавцем для організації виконання...
-
1. Загальні положення 1.1. Згідно із Законом України "Про охорону праці", служба охорони праці створюється роботодавцем для організації виконання...
-
1.1. Цілі міжнародного законодавства з охорони праці Інтеграція України в Міжнародну організацію торгівлі та інші міжнародні організації, створення...
Управління охороною праці та ризиком за міжнародними стандартами - Гогіташвілі Г. Г. - 6.2.2. Травмонебезпечні виробничі фактори та стан виробничого травматизму