Управління охороною праці та ризиком за міжнародними стандартами - Гогіташвілі Г. Г. - 4.6. Основні поняття і терміни
Система (від лат. system - ціле, що складається з частин, сполучень) - це сукупність елементів, котрі взаємопов'язані між собою і взаємодіють для досягнення визначеної мети.
Виробнича система - цілеспрямований процес створення корисної продукції завдяки взаємодії різних технологічних і організаційних підсистем (характерна послідовність: витрати - перетворення - випуск).
Організаційна система - формалізована ієрархічна сукупність взаємопов'язаних управлінських і виробничих функцій, яка сприяє ефективному досягненню визначеної мети.
Технологічна система - сукупність взаємопов'язаних ліній обладнання і технологічних процесів, які взаємодіють у межах виробничої системи з метою виготовлення продукту. Технологічні системи визначають, в основному, технічний і працеохоронний рівень та потенціал виробничих систем.
Системна методологія - сукупність системних методів та послідовності дії щодо їх застосування, які дають цілісне уявлення про мету діяльності та шляхи її досягнення.
Мета - якісна категорія діяльності управління, що дає уявлення про бажаний кінцевий результат діяльності.
Системне мислення - наявність інтелектуальних здібностей для застосування системного підходу, аналізу; здатність мислити системними категоріями.
Системний підхід - управлінський чи інший підхід до вирішення проблеми або досягнення цілей, що базується на системній методології і системному мисленні. У плануванні розглядається як "нормативна методологія" прийняття рішень.
Планування - визначення шляхів, етапів та обмежень досягнення цілей і оцінка засобів реалізації можливих варіантів.
Управління - сукупність нормативних знань та профілактичного досвіду, які забезпечують уміння організовувати діяльність людей та використовувати наявні ресурси для досягнення визначених цілей, результатів. Атрибутами управління є загальні й спеціальні управлінські функції, організаційна структура, зв'язок тощо. З технологічної точки зору - це процес підготовки, прийняття і реалізації рішень, що спрямовані на досягнення поставлених завдань, цілей з використанням різних засобів, методів, інформаційних технологій, ієрархічних структур управління.
Організація управління системами - розподіл завдань і функцій управління між ієрархічними рівнями, підрозділами, органами і засобами управління.
Альтернативи - існуючі напрями дій, які оцінюються з точки зору їх відносного вкладу в досягнення цілей.
Структура - множина частин або форм, які взаємопов'язані в специфічному порядку для здійснення функцій.
Функції - зовнішній прояв властивостей, діяльності, обов'язків певного об'єкта у даній системі. Призначення функцій - утримання системи в збалансованому, стійкому робочому стані. Одна й та ж функція може здійснюватися декількома різними шляхами.
Політика - цілі й завдання, що їх ставлять перед собою органи державної влади, організації та окремі групи населення у своїх інтересах. Політика може бути інвестиційна, соціальна та інша як загальнодержавного, так і корпоративного рівнів.
Стратегія - загальний напрям, який визначає шляхи досягнення цілей.
Програма - сукупність заходів, що здійснюються згідно з визначеними пріоритетами для реалізації стратегії і досягнення цілей з використанням необхідних ресурсів.
Проект - комплекс обгрунтованих рішень, які спрямовані на здійснення програмних заходів.
Концепція - система поглядів, відповідне розуміння явищ, процесів (1); єдиний визначальний задум (2).
Пріоритетність - послідовність здійснення заходів, рішень, які визначаються значущістю впливу на досягнення кінцевого результату, ефективності, першорядності в часі при здійсненні будь-якої діяльності.
Проблема - складне нерозв'язне чи практичне завдання або можлива ціль, для досягнення якої ще не знайдені способи чи можливості ресурсного забезпечення.
Генеральна ціль - загальна стратегія, що зв'язує воєдино види діяльності організації; системоутворювальна ціль.
Цілі - переважні наслідки, результати, які можуть бути досягнені, протягом визначеного періоду часу; бажані граничні значення, яких сподіваються досягти.
Завдання - конкретні результати, яких організація має намір досягти в ході реалізації своїх цілей (генеральної, системних, програмних, індивідуальних).
Ефективність - взаємозв'язок між результатами і цілями, ступінь відповідності результатів цілям.
Ефект - характеристика ефективності досягнення результатів, цілей (економічна, екологічна, соціальна).
Показники - у ланцюгу "цілі - завдання - показники" характеризують кількісні та якісні значення завдань, орієнтири результатів (витрати, терміни, ефект).
Модель - опис, імітація певного явища, процесу, об'єкта. Абстрактна подоба реальності, що використовується для прогнозування наслідків реально здійснюваних дій або стратегій.
Ієрархія (цілей, систем) - розміщення частин або елементів цілого в порядку від вищого до нижчого. Виникає, коли система, котра функціонує як ціле на одному рівні, функціонує як частина системи більш високого рівня і стає підсистемою цієї системи.
Організація - може розглядатися як:
- об'єкт, система, що функціонує для досягнення цілей, здійснення стратегій;
- процес створення об'єкта, системи для виконання завдань, вирішення проблем;
- організаційна структура управління з визначеною ієрархією і функціями.
Структура - це сукупність частин або форм, які взаємодіють у специфічному порядку для здійснення функцій.
Методологія - учення про структуру логічної організації методів і засобів діяльності; система законів, теоретичних положень і методів, які дозволяють досліджувати і вирішувати проблеми, причини й наслідки явищ.
Метод - спосіб пізнання дійсності та її відтворення; сукупність способів, принципів і операцій теоретичних або практичних дій для досягнення певної мети, вирішення завдання.
Ідентифікація небезпек - процес визначення існування небезпеки і з'ясування п характеристик.
Оцінка ризику - процес аналізу ризику і визначення його ймовірності.
Працеохоронний аудит - системне незалежне вивчення діяльності підприємства з охорони праці щодо досягнення вимог нормативно-правових актів, планових завдань і працеохоронної політики з метою запобігання травматизму і професійним захворюванням.
Працеохоронний моніторинг - спостереження стану умов захисту працівників та організації охорони праці, а також ідентифікація небезпек, вимірювання рівня небезпечних і шкідливих чинників, оцінка виробничого ризику, аналіз причин нещасних випадків і професійних захворювань.
На підприємстві необхідно реєструвати Й зберігати документацію щодо стеження за умовами та охороною праці, утримувати в робочому стані відкалібровані вимірювальні прилади, а також вести протоколи результатів моніторингу і вжитих корегувальних та запобіжних заходів. Ці заходи здійснюються у такій послідовності:
- технічні засоби, що усувають або обмежують небезпеки та їх джерела;
- засоби колективного захисту;
- організаційні заходи;
- процедурні заходи (інструкція з охорони праці);
- засоби індивідуального захисту;
- аналіз і подальше вдосконалення СУОПП.
За результатами моніторингу, аудиту й аналізу керівництво підприємства актуалізує політику, цілі та інші елементи СУОПП.
Працеохоронна програма - система задокументованих і затверджених урядом, адміністрацією напрямів дій з визначеними пріоритетами досягнення працеохоронних цілей і організаційно-правовим та економічним механізмом забезпечення програмних напрямів і заходів.
Працеохоронна експертиза - комплексний аналіз технологій, устаткування, техніки, матеріалів, проектів іншої документації з метою визначення відповідності чинним нормативно-правовим актам, розроблення конструктивних працеохоронних пропозицій.
Працеохоронний інжиніринг - проміжний етап між аудитом і реалізацією працеохоронної програми; інженерно-економічна діяльність щодо обгрунтування рекомендацій аудиту, програм і проектів. Він охоплює:
- маркетингові дослідження попиту і пропозицій у системі працеохоронної модернізації виробництва, сучасні безпечні технології;
- пілотні дослідження безпечної технології;
- розроблення пропозицій щодо працеохоронної модернізації виробництва.
Схожі статті
-
4.1. Порядок створення СУОПР Система управління охороною праці була розроблена в Україні 1976 р. з урахуванням вимог кола менеджменту (див. рис. 3.1)....
-
4.1. Порядок створення СУОПР Система управління охороною праці була розроблена в Україні 1976 р. з урахуванням вимог кола менеджменту (див. рис. 3.1)....
-
Прогнозування - це ймовірне визначення перебігу дальших подій. Планування не може бути успішним без прогнозування як важливого елемента передпланової...
-
З метою пояснення вимог міжнародного стандарту OHSAS 18001 і прискорення його впровадження у 2002 р. був прийнятий стандарт OHSAS 18002, відповідно до...
-
У 1995 р. була запроваджена система SCC (SHE (Safety, Health, Enveroment) Check-list Contractors), створена концернами DOW Chemicals, DSM, ESSOI SHELL....
-
Важливі питання охорони праці передбачені в Кодексі законів про працю, окремі статті якого розглянемо нижче. Стаття 153. На всіх підприємствах, в...
-
Організація роботи з охорони праці. Роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до...
-
У ринкових умовах метою кожного підприємства є втриматися на ринку й одержати прибуток. Досягнення цих умов стане можливим, якщо втрати підприємства...
-
Реалізація завдань охорони праці на підприємстві й у кожному структурному підрозділі здійснюється їх керівниками шляхом послідовного виконання основних...
-
У ринкових умовах метою кожного підприємства є втриматися на ринку й одержати прибуток. Досягнення цих умов стане можливим, якщо втрати підприємства...
-
Управління охороною праці та ризиком за міжнародними стандартами - Гогіташвілі Г. Г. - ВСТУП
У сучасних умовах ринкових відносин в Україні функціонує велика кількість організацій, установ, підприємств, де роботодавці повністю несуть...
-
3.1. Система управління охороною праці в умовах євроінтеграційних процесів Перехід України до ринкової економіки, задекларування курсу на інтеграцію з...
-
3.1. Система управління охороною праці в умовах євроінтеграційних процесів Перехід України до ринкової економіки, задекларування курсу на інтеграцію з...
-
Перша версія ISRS (Internatio Safety Rating System) була видана 1978 p. в International Loss Control Institute, Longawille, Georgia, USA. Ця методика...
-
Наступною стадією (функцією) управління, після розроблення планів роботи з охорони праці і створення організаційної структури управління, є етап...
-
Державні нормативно-правові акти про охорону праці (ДНАОП) - це правила, норми, регламенти, положення, стандарти, інструкції та інші документи, яким...
-
Державні нормативно-правові акти про охорону праці (ДНАОП) - це правила, норми, регламенти, положення, стандарти, інструкції та інші документи, яким...
-
Державні нормативно-правові акти про охорону праці (ДНАОП) - це правила, норми, регламенти, положення, стандарти, інструкції та інші документи, яким...
-
Цей Закон визначає правові, організаційні, економічні, соціальні основи охорони здоров'я населення України. За Конституцією України кожен громадянин...
-
Цей Закон визначає правові, організаційні, економічні, соціальні основи охорони здоров'я населення України. За Конституцією України кожен громадянин...
-
В Основному Законі - Конституції України (ст. 43) зазначено: "Кожен має право на належні, безпечні й здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу...
-
Особлива увага в законодавстві приділяється охороні праці жінок. Забороняється застосування праці жінок на важких роботах зі шкідливими або небезпечними...
-
Колективний договір (угода) укладається на основі чинного законодавства, прийнятих сторонами зобов'язань з метою регулювання виробничих, трудових і...
-
Колективний договір (угода) укладається на основі чинного законодавства, прийнятих сторонами зобов'язань з метою регулювання виробничих, трудових і...
-
Цей Закон визначає правові, організаційні, економічні, соціальні основи охорони здоров'я населення України. За Конституцією України кожен громадянин...
-
Цей Закон визначає правові, організаційні, економічні, соціальні основи охорони здоров'я населення України. За Конституцією України кожен громадянин...
-
В Основному Законі - Конституції України (ст. 43) зазначено: "Кожен має право на належні, безпечні й здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу...
-
Завдання управління охороною праці й ризиком на підприємстві випливають з усієї виробничо-господарської діяльності у відповідних підрозділах. У табл. 4.1...
-
1.1. Цілі міжнародного законодавства з охорони праці Інтеграція України в Міжнародну організацію торгівлі та інші міжнародні організації, створення...
-
Законодавство Євросоюзу в цій сфері можна умовно розділити на дві групи: - директиви ЄС щодо захисту працівників; - директиви ЄС щодо випуску товарів на...
Управління охороною праці та ризиком за міжнародними стандартами - Гогіташвілі Г. Г. - 4.6. Основні поняття і терміни