Україна і світове господарство - Філіпенко А. С. - 4. Геостратегічне становище Української економіки
Глава 1. Економічне співробітництво України з європейським союзом
Інституційно-правові основи економічного співробітництва
Основи економічного між Україною і СС визначаються цілою співробітництва низкою угод та інших документів, прийнятих як на двосторонньому рівні, так і кожною зі сторін окремо.
На Україну як республіку колишнього Радянського Союзу цілком поширювалися положення Угоди про торгівлю та співробітництво між ЄС і СРСР, підписаної у грудні 1989 р. Дану Угоду, термін дії якої становив 10 років, було зорієнтовано на розвиток взаємного співробітництва в цілому ряді галузей економіки, важливих і для українського народного господарства: вугільній промисловості, сільському господарстві, захисті довкілля, електроенергетиці, секторі послуг тощо. В Угоді підкреслювалося, що економічне співробітництво будуватиметься на принципах рівності, недискримінації та обопільності, і вона розглядалася як передумова не тільки розвитку торгівлі, а й надходження західних інвестицій та створення спільних підприємств на території СРСР. Після розпаду в 1991 р. СРСР цю Угоду було трансформовано у двосторонні угоди на основі обміну відповідними листами, які з часом замінено угодами про партнерство та співробітництво.
У червні 1994 р. Україна і ЄС підписали Угоду про партнерство та співробітництво, яка набрала сили І березня 1998 р. Угода визначає 28 сфер, у яких ЄС та Україна прагнуть розширити взаємну співпрацю: промислове співробітництво: сприяння інвестиціям та їхній захист: державні закупівлі: стандарти та оцінка відповідності (сертифікація): добувна промисловість та виробництво сировини: наука та технології; освіта та професійна підготовка: сільське господарство: енергетика: використання атомної енергії в цивільних цілях: довкілля: транспорт: космічна промисловість; поштовий зв'язок та телекомунікації; фінансові послуги: боротьба з "відмиванням" грошей; грошово-кредитна політика; регіональний розвиток, включаючи контакти на регіональному рівні; співпраця в соціальній сфері (охорона здоров'я та безпека, зайнятість та соціальний захист); туризм: малі та середні підприємства; інформація та зв'язок; захист споживачів; митна справа; статистика; економіка; боротьба з наркотиками; культура.
Сторони Угоди надали одна одній режим найбільшого сприяння, причому такий режим може характеризуватися певними винятками, а саме: винятки, пов'язані з участю в митних союзах та зонах вільної торгівлі; привілеї, що надаються окремим країнам згідно з правилами СОТ, а також відповідно до міжнародних домовленостей на користь країн, що розвиваються.
Сторони зобов'язалися забезпечити свободу транзиту через свою територію товарів, що надходять із митної території іншої сторони. Україна, зокрема, мала звільнити від податку на імпорт та імпортного мита товари, що ввозяться на її територію тимчасово. Передбачалося скасування кількісних обмежень імпорту з ЄС в Україну та з України в ЄС. Водночас ст. 22 застерегла можливість запровадження таких обмежень у трьох випадках, а саме:
- за умови необхідності захистити власні економічні інтереси;
- у торгівлі виробами з текстилю та одягом;
- у торгівлі сталлю.
Сторони взяли на себе зобов'язання не встановлювати податки та інші збори на товари, що імпортуються з території однієї сторони на територію іншої, у більшому розмірі, ніж на аналогічні вітчизняні вироби. Йдеться про поширення національного режиму на підприємців кожної зі сторін Угоди. Сторони зобов'язалися вести торгівлю на основі ринкових цін, усіляко забезпечувати реалізацію принципу ринкового ціноутворення у взаємних відносинах. Угода підтвердила право сторін застосовувати антидемпінгові та компенсаційні заходи згідно зі ст. VI ГАТТ та багатосторонніми угодами, що обговорювалися ще під час Токійського раунду багатосторонніх торговельних переговорів. Угода містить також перелік класичних (у контексті ГАТТ) винятків із режиму вільної торгівлі, які зумовлені міркуваннями захисту суспільної моралі, безпеки, збереження природних ресурсів, захисту національних скарбів тощо. Положення Угоди не поширюються на товари, які належать до розділів 50-63 Комбінованої товарної номенклатури (текстильні товари, одяг).
У межах положень, які регулюють співробітництво сторін у галузі взаємного створення умов для виробничо-комерційної діяльності та інвестицій для підприємців України і ЄС, Україна взяла на себе такі зобов'язання:
А) щодо умов створення компаній ЄС на території України - надавати національний режим або найсприятливіший режим серед тих, які надаються компаніям інших країн, причому надання такого режиму має передбачатися національним законодавством та іншими нормативними актами, які регулюють діяльність компаній;
Б) щодо умов виробничо-комерційної діяльності філій та відділень компаній країн-членів ЄС - надавати національний режим (або найсприятливіший серед чинних в Україні) філіям та відділенням, створеним починаючи з 1 березня 1998 р.
Ці зобов'язання не поширюються або поширюються частково на створення (але не функціонування) компаній, які надають фінансові та телекомунікаційні послуги, послуги у сфері операцій з нерухомим майном і природними ресурсами (включаючи земельні ресурси та сільське господарство, рибальство) та певні професійні послуги. Зобов'язання України не стосуються послуг повітряного та морського транспорту, внутрішнього водного транспорту (за певними винятками).
Угода зобов'язала Україну забезпечити можливість здійснення між резидентами України та ЄС будь-яких платежів у вільно конвертованій валюті, які пов'язані з передбаченим Угодою пересуванням товарів, осіб та наданням послуг. Україна також мас забезпечити свободу руху капіталу, коли йдеться про прямі інвестиції в компанії, створені згідно з законами країни місцеперебування, та інвестиції, що здійснюються відповідно до Угоди про партнерство та співробітництво.
Сторони домовилися усувати умови, які обмежують конкуренцію. Угода передбачила зобов'язання України вдосконалити законодавство про захист інтелектуальної, промислової та комерційної власності. Україна зобов'язалася надати ЄС у галузі прав інтелектуальної власності режим, не гірший порівняно з тим, який надасться будь-якій іншій країні на основі двосторонніх угод. Водночас дане положення не поширюється на привілеї, які надає Україна третім країнам на взаємній основі, або преференції, що їх отримали колишні радянські республіки.
Угода про партнерство та співробітництво доповнюється іншими угодами. Ці угоди окремо регулюють торгівлю текстилем та сталлю і фактично зводилися до добровільного обмеження експорту України до ЄС шляхом установлення квот. Парафовані дві угоди про співробітництво в ядерній сфері. Розробляється угода про науково-технічне співробітництво. Планується почати консультації щодо угоди про торгівлю ядерними матеріалами. У грудні 2000 р. Україна і Європейський Союз підписали Угоду про торгівлю текстильною продукцією (2000-2002 рр.), яка скасовує кількісні обмеження.
Пріоритети, принципи та основи економічного співробітництва України з ЄС сформульовані у відповідних актах Президента, уряду та Верховної Ради України. Так, у 1993 р. Верховна Рада України ухвалила постанову "Про основні напрями зовнішньої політики України", де вказано, що "перспективною метою зовнішньої політики є членство України у Європейських співтовариствах... З метою підтримки стабільних відносин з Європейськими співтовариствами Україна укладе з ними Угоду про партнерство та співробітництво, здійснення якої стане першим етапом просування до асоційованого, а згодом - до повного її членства у цій організації". В Указі Президента України "Про затвердження Стратегії інтеграції України до Європейського Союзу" (1998 р.) формулювалися основні напрями співпраці України з ЄС. Курс на розвиток інтеграції з ЄС було визначено як пріоритетний для України і в посланні Президента України до Верховної Ради "Стратегія економічної та соціальної політики на 2000-2004 рр.". Програмі діяльності Кабінету Міністрів України "Реформи заради добробуту", запропонованих у 2000 р.
Послання Президента України до Верховної Ради України "Про внутрішнє і зовнішнє становище України у 2000 році" містить спеціальний розділ "Україна і Європейський Союз", де наголос зроблено на інтенсифікації практичної реалізації домовленостей між Україною і Європейським Союзом, розробці разом з Євросоюзом заходів, які має здійснити Україна для формування умов створення зони вільної торгівлі з ЄС.
В офіційних документах ЄС, принаймні до 2000 р.. не висловлювалася точка зору щодо членства України в цій організації. Спільна позиція країн ЄС відносно України зводилася до підтримки розвитку в ній демократії, економічних реформ, поглиблення економічної взаємодії.
Серед основних рішень та документів ЄС щодо України слід назвати:
- надання Україні з І січня 1993 р. переваг Генералізованої схеми преференцій;
- затвердження Стратегії ЄС щодо України у квітні 1994 р.;
- прийняття "Спільної позиції щодо України" 28 листопада 1994 р.;
- прийняття "Декларації Європейського Союзу стосовно України" у травні 1996 р.;
- заяву ЄС про визнання за Україною статусу країни з перехідною економікою у червні 1996 р.;
- прийняття Радою Міністрів ЄС 6 грудня 1996 р. Плану дій щодо України.
Прийнята в Гельсінкі 1999 р. Спільна стратегія Європейського Союзу щодо України не містить положень про можливість вступу України до ЄС хоча б на правах асоційованого члена, однак у ній зафіксовано згоду членів ЄС внести відповідні зміни до Стратегії за умови певних позитивних зрушень у соціально-економічному розвитку України. При цьому Європейський Союз має вивчити умови, за яких можливе створення зони вільної торгівлі ЄС - Україна. У Стратегії є також нове положення про підтримку співпраці сторін у контексті розширення ЄС.
Принципове значення для подальшого розвитку економічних взаємин має ухвалена Радою Міністрів ЄС 9 жовтня 2000 р. постанова про вилучення України з переліку країн із неринковою економікою та поширення на імпорт із неї (у рамках антидемпінгових розслідувань ЄС) порядку визначення "нормальної вартості" згідно з правилами, які застосовуються щодо країн з ринковою економікою.
Таким чином, центральне місце в загальній інституційно-правовій системі економічної співпраці України і ЄС належить Угоді про партнерство та співробітництво. Що ж до можливого членства України в ЄС, то позиції сторін мають асиметричний характер, зумовлений головним чином довготривалою соціально-економічною кризою та повільним перебігом економічних перетворень в Україні.
Схожі статті
-
Участь країни в процесах міжнародної економічної інтеграції передбачає взаємопов'язаний розвиток за двома векторами - у напрямі лібералізації руху...
-
Україна і світове господарство - Філіпенко А. С. - Уроки першого етапу
Неодмінною передумовою інтеграції АПК України в міжнародні аграрні відносини є вироблення взаємоузгоджених з іншими державами уявлень про спільні для них...
-
Неодмінною передумовою інтеграції АПК України в міжнародні аграрні відносини є вироблення взаємоузгоджених з іншими державами уявлень про спільні для них...
-
Україна і світове господарство - Філіпенко А. С. - Трубопровідний транспорт у системі транзиту
З метою залучення транзитних вантажів "Укрзалізниця" з січня 1999 р. знизила на 8 % вартість вантажних перевезень. Українські залізничні тарифи стали в...
-
Україна і світове господарство - Філіпенко А. С. - Місце залізниць у розвитку транзиту
З метою залучення транзитних вантажів "Укрзалізниця" з січня 1999 р. знизила на 8 % вартість вантажних перевезень. Українські залізничні тарифи стали в...
-
Основою державної еміграційної політики мають стати міждержавні угоди України з країнами - потенційними * споживачами нашої робочої сили, які...
-
Україна і світове господарство - Філіпенко А. С. - Інвестиційний клімат в Україні
Уся світова економічна історія доводить, що залучення ресурсів іззовні у формі іноземних інвестицій є дієвим засобом піднесення національної економіки....
-
Глава 1. Вектори інтеграції України у світове господарство Однією з найскладніших проблем стратегії зовнішніх економічних відносин України є визначення...
-
Глава 1. Вектори інтеграції України у світове господарство Однією з найскладніших проблем стратегії зовнішніх економічних відносин України є визначення...
-
Україна і світове господарство - Філіпенко А. С. - Шляхи вдосконалення зовнішньої торгівлі України
На жаль, на розвиток зовнішньої торгівлі України вирішальний вплив справляє структури група негативних факторів, а саме: 1. Низька конкурентоспроможність...
-
У колишньому Радянському Союзі товаровиробники виробляли не те, що найбільш відповідає місцевим умовам і вимогам ринку, а те, що замовляла держава,...
-
Україна і світове господарство - Філіпенко А. С. - Період зростання
Програмою радикальних реформ, розпочатою наприкінці 1994 р., передбачалися макроекономічна стабілізація, обгрунтування цін. лібералізація обмінного курсу...
-
Україна і світове господарство - Філіпенко А. С. - Географічна структура зовнішньої торгівлі України
Протягом останніх років географічна структура зовнішньої торгівлі товарами е послугами України далі зазнавала суттєвих змін. Вектори товарних потоків...
-
Роль зовнішньої торгівлі в економічному розвитку України Глобальна всебічна трансформація людського суспільства с найважливішою рисою сучасного світового...
-
Роль зовнішньої торгівлі в економічному розвитку України Глобальна всебічна трансформація людського суспільства с найважливішою рисою сучасного світового...
-
Україна і світове господарство - Філіпенко А. С. - Домінанти формування експортного потенціалу
Розвиток експортного потенціалу неможливий без збереження наявних значних потенцій України у сфері експортної діяльності. За даними Держкомстату, в 1999...
-
Україна і світове господарство - Філіпенко А. С. - Проблеми розвитку науково-технічного потенціалу
Географія поширення інновацій на світовому ринку технологій с вкрай нерівномірною і має чітку залежність від науково-технічних потенціалів країн. 9/10...
-
Україна і світове господарство - Філіпенко А. С. - Сучасні тенденції патентно-ліцензійної торгівлі
Географія поширення інновацій на світовому ринку технологій с вкрай нерівномірною і має чітку залежність від науково-технічних потенціалів країн. 9/10...
-
Україна і світове господарство - Філіпенко А. С. - Страхування інвестиційних ризиків
Особливе місце в гарантуванні інвестиційної безпеки належить страхуванню інвестиційних ризиків. Характерно, що іноземний капітал чутливіше реагує на...
-
Україна і світове господарство - Філіпенко А. С. - Стан та основні чинники транзитності держави
Україна має об'єктивні передумови для посилення своєї ролі як транзитної держави. Це - геополітичне становище країни та наявність у ній потужного...
-
Україна має об'єктивні передумови для посилення своєї ролі як транзитної держави. Це - геополітичне становище країни та наявність у ній потужного...
-
Україна і світове господарство - Філіпенко А. С. - Основні природні ресурси України
Мінеральні ресурси Станом на початок 2000 р. в Україні виявлено близько 20 000 родовищ і проявів 113 видів корисних копалин, з яких 9143 родовища 97...
-
Основні вектори диверсифікації конкурентоспроможних зовнішньоекономічних зв'язків Експортно-імпортний потенціал національної економіки відображає реальну...
-
Основні вектори диверсифікації конкурентоспроможних зовнішньоекономічних зв'язків Експортно-імпортний потенціал національної економіки відображає реальну...
-
Україна і світове господарство - Філіпенко А. С. - Міжнародна інтеграція
Згідно з теорією міжнародної економіста економічний ної інтеграції, успішна реалізація регіо-потенціал України пальної інтеграційної стратегії можлива -...
-
Світовий досвід показує, що країни з перехідними економіками значно швидше долають економічну кризу у випадку оптимізації державної політики підтримки -...
-
Україна і світове господарство - Філіпенко А. С. - Повітряно-космічний транзит
Повітряний транзит Перспективи інтеграції України в європейську та світову економіку, розвитку її як транзитної держави ставлять високі вимоги до...
-
Успіх конкурентної стратегії України значною мірою залежить від розвитку зовнішніх зв'язків з іншими державами. Враховуючи наявну структуру розподілу...
-
За умов скорочення внутрішнього попиту на промислову продукцію вагомим чинником оздоровлення економіки може індустріального стати розвиток її експортного...
-
Україна і світове господарство - Філіпенко А. С. - Система оцінок інвестиційного ризику
Інвестиційний потенціал (переважно кількісні умови інвестування) та інвестиційний ризик (переважно якісні політичні, економічні та соціальні...
Україна і світове господарство - Філіпенко А. С. - 4. Геостратегічне становище Української економіки