Туристичний бізнес - Мальська М. П. - Перевезення туристів водним транспортом

Водний транспорт - морський і річковий - є видом масового транспорту, який здатний перевозити велику кількість пасажирів. Перевізна спроможність морського транспорту досить велика; вона обмежена тільки перевізною спроможністю портів і транспортним флотом. Реконструкція наявних і спорудження нових портів, будівництво суден, які мають вищу пасажиромісткість і швидкість руху, збільшують перевізну спроможність морського транспорту.

Річковим транспортом здійснюються перевезення пасажирів і вантажів по Дніпру, Дунаю, Чорному і Середземному морях із заходом у річкові порти Румунії, Словаччини, а також морські порти Туреччини, Греції, Ізраїлю, Франції, Італії.

Морські пасажирські перевезення за їх характером і дальністю поділяють на каботажні й закордонні. До каботажного плавання належать сполучення між портами однієї держави. Закордонне плавання - це сполучення між портами даної країни та інших держав.

Основна діяльність водного транспорту - задоволення потреб людей у пасажирських перевезеннях, а також попиту на відпочинок упродовж морської подорожі. Особливістю попиту на морські подорожі у нашій країні є досить чітко виражена сезонність. Умовно можна вважати травень-вересень сезонним періодом, а жовтень-квітень - несезонним.

Останні кілька десятиріч послуги пасажирського флоту значно розширилися. Поряд із звичайною доставкою пасажирів у міжпортовому сполученні різні типи пасажирських суден використовують:

O для перевезення пасажирів, які здійснюють ділові поїздки, і туристів з автомобілями на коротких і дальніх маршрутах;

O для різних круїзів, як суто морських, так і комбінованих;

O для доставки організованих пасажирських контингентів (учасників фестивалів, олімпіад тощо);

O для проведення конгресів, симпозіумів в умовах морської подорожі.

Перевезення туристів на внутрішніх водних артеріях проводять спеціалізовані комфортабельні теплоходи місткістю 250-400 пасажирів. На міжнародних лініях працюють комфортабельні круїзні судна, які вміщають до 2000-2500 пасажирів.

Особливою формою морських туристичних подорожей є круїзи. Судноплавні компанії практикують майже 10 їх видів. Найпоширенішими у світі є так звані класичні круїзи, тривалість яких складає 10-20 днів. Характерним для них є велика кількість заходжень в порти, різноманітні екскурсії, широка програма розваг.

Серед інших видів круїзів слід виокремити тому:

O "конгресний" туризм;

O оздоровлювальні круїзи;

O лікувальні круїзи;

O освітні круїзи;

O комбіновані круїзи.

У літературі з морського туризму виділяють міні-круїзи. Тривалість таких круїзів 2-3 дні, і проводять їх у святкові дні або наприкінці тижня.

Розкішними круїзними лайнерами, що курсують навколо Землі, є два судна фірми "Кристал Круїз Лайн" ("Crystal Cruse Lme"), які побудовані фактично за одним проектом у різних півкулях землі з інтервалом п'ять років. Вони вважаються найдорожчими у світі. "Кристал Хармоні" ("Crystal Harmony") побудований у 1990 році на верфі фірми "Міцубісі" в Японії, "Кристал Симфоні" ("Crystal Symphony") - у 1995-му на верфі в м. Турку (Фінляндія) фірмою "Kvatmer Masa Yards".

Пасажири можуть в будь-яких широтах і в будь-яку пору року користуватися послугами відкритих і закритих басейнів, тенісних кортів, соляріїв, ресторанів і казино. При водотоннажності судна 50 200 т на борту розміщується 975 пасажирів. Порівняно із середніми лайнерами такої ж водотоннажності, що мають пасажи-ромісткість 1500-2000 чоловік, рівень сервісу тут значно вищий.

Морський круїз, як відомо, не найдешевший вид закордонної подорожі. Кораблі "Carnival" - "Ecstasy", "Jubiпee", "Celebration", "Trop^ale" спеціально побудовані з розрахунку на круїзи підвищеної комфортності. Каюти цих лайнерів значно більші, ніж на інших круїзних суднах, а за дизайном і комфортом вони не поступаються найреспектабельнішим міжнародним готелям.

Для прикладу наводимо опис кают різних категорій на лайнері "Royal Princess":

O категорія GG (Om^de double): двоспальні ліжка (queen^ze bed), ванна кімната, телевізор і холодильник, вікно з виглядом на океан;

O категорія ВВ (Outside double with private balkony): двоспальні ліжка (queen-size bed), вікна на всю стіну від підлоги до стелі, ванна кімната, телевізор і холодильник, балкон;

O категорія AC (Outside mini-suite wh!! private balkony): двоспальні ліжка (queen-size bed), окреме приміщення з кріслами і балкон для відпочинку, вікно на всю стіну від підлоги до стелі, ванна кімната, телевізор і холодильник;

O категорія АА (Outside suite): одне ліжко (queen-size), окремо вітальня і балкон, вікно від підлоги до стелі, ванна кімната, телевізор і холодильник.

O категорія РН: пентгаус з ліжком і балконом.

Тривалість круїзу - 14 днів. Вартість визначається з розрахунку розміщення в каюті двох осіб. При одномісному розміщенні в каютах категорій АА і ВВ оплачується вартість всієї каюти. Розміщення в каютах категорії GG оплачується з розрахунку 160% вартості каюти.

Вартість річкових круїзів визначається величиною фрахту, категорією судна, комфортабельністю кают, експлуатаційними видатками, а також зборами за прохід каналів, вартістю берегових послуг, податками тощо.

Залізничні, судноплавні й автобусні компанії активно входять у туристичний бізнес. Судноплавні організовують круїзи і екскурсії, залізниці здійснюють туристські поїздки за пільговими тарифами, автобусні компанії самостійно організовують автобусні екскурсії та подорожі. Автомобільні компанії проникають в сферу туризму, надаючи послуги прокату автомобілів у країні перебування.

Внаслідок постійного зростання частки туристів у світовому пасажиропотоці, транспорт відіграє і надалі відіграватиме велику роль у туристичному бізнесі.

Схожі статті




Туристичний бізнес - Мальська М. П. - Перевезення туристів водним транспортом

Предыдущая | Следующая