Туристичний бізнес - Мальська М. П. - Перевезення туристів повітряним транспортом
Особливістю повітряного транспорту, яка відрізняє його від наземних видів, є швидкість перевезення пасажирів, враховуючи весь час, який потрібно затратити пасажирові від моменту вильоту з місця відправлення до місця призначення. На коротких відстанях (до 500 км) залізничний і автомобільний транспорт мають перевагу над повітряним транспортом завдяки значно меншій витраті часу на наземне обслуговування. Однак при збільшенні відстаней перевезення пасажири віддають перевагу повітряному транспорту.
У перевезеннях понад 1000 км частка повітряного транспорту становить: при відстані від 1 до 1,5 тис. км - 2,5-5 %; від 1,5 до
2 тис. км - 15-20%; від 2 до 3 тис. км - 20-30%; понад
3 тис. км - 50-100%.
Найактивніша категорія пасажирів повітряного транспорту - це туристи.
Авіаційні перевезення у світі здійснюють майже 400 авіакомпаній. Найбільш відомі серед них такі великі міжнародні авіакомпанії: АА - "American AMmes", DL - "Delta AMmes", США; AF - "Аіг France", Франція; BA - "British Arrways", Англія; LH - "Lufthansa", ФРН. В Україні авіаперевезення пасажирів і туристів здійснюють засоби Державної національної авіакомпанії "Авіалінії України", а також низка інших авіакомпаній - "Міжнародні Авіалінії України", "Київські авіалінії" та ін.
Технічні засоби повітряного транспорту це летовища, аеродроми, парки для літаків, засоби керування повітряним рухом та обслуговування літаків і пасажирів.
Летовище - це підприємство, яке приймає і відправляє пасажирів, багаж, вантажі й пошту, організовує й обслуговує польоти транспортно-повітряних засобів. Для виконання своїх функцій до складу летовища входять аеродром, аеровокзал, різноманітні наземні споруди і обладнання.
Пасажирський комплекс летовища це аеровокзал, перон, привокзальна площа, готель тощо.
Особливості експлуатації повітряного транспорту зобов'язують перевізника надавати пасажирам належні послуги без додаткової оплати, як-от: доставка багажу з летовища до літака, і навпаки; розміщення пасажирів на відпочинок у готелі, якщо є перерва в перевезенні з вини перевізника; зберігання багажу пасажира за вимушеного затримання рейсу; доставка пасажирів автотранспортом з летовища до готелю, і навпаки; харчування пасажирів під час тривалого польоту; інформацію про розклад відправлення літаків; правила перевезення; рух наземних видів транспорту між містом і летовищем.
Авіатранспортні підприємства поряд з регулярними рейсами, які виконуються відповідно до розкладу, здійснюють чартерні перевезення.
Чартерні рейси - це рейси поза розкладом. Існують регулярні рейси, які виконуються за конкретним маршрутом у певні дні за розкладом незалежно від кількості пасажирів, які оформили квитки на цей рейс. Придбати квитки на регулярний рейс можна за рік до вильоту. Чартери ж організовують конкретні фірми або авіакомпанії для перевезення конкретної групи людей.
Неорганізованому туристу купити квитки на чартерний рейс не просто. Зазвичай такими рейсами летять організовані туристські групи, і квиток на чартерний рейс турист отримує разом з туристичною путівкою.
Чартерні рейси мають не дуже добру "репутацію". Вважають, що вони часто затримуються, обслуговування на них гірше, але це не завжди так. Обслуговування на чартерних рейсах однієї авіакомпанії не може бути гіршим, ніж обслуговування на регулярних рейсах. Часто за організацію чартерів беруться невеликі авіакомпанії, які не мають достатнього досвіду міжнародних пасажирських авіаперевезень і не вміють забезпечити належного рівня обслуговування.
Якщо турфірма пропонує квиток на чартерний рейс, слід довідатися про репутацію цієї авіакомпанії. У разі порушення прав пасажирів (затримання рейсу, зміна маршруту тощо) потрібно пред'являти претензії як до авіакомпанії, так і до туристичної фірми, яка продала тур та авіаквитки.
Квитки на чартерні авіаперельоти переважно дешевші, ніж на регулярні рейси. Поширена практика, коли великі туроператори тісно взаємодіють з авіаційними компаніями, мають свої чартерні рейси і виступають перед дрібнішими туроператорами як авіаційні брокери, гуртом закуповують квитки на авіарейси, а потім реалізовують їх дрібними партіями. Деякі турагенти і туроператори за угодою з авіаційними компаніями продають авіаквитки.
Чартери як форму організації транспортного обслуговування туристів поділяють на три групи:
O спеціальні чартери - форма авіатранспортного обслуговування, що враховує перевезення групи людей у різні місця, літаки впродовж мандрівки перебувають у розпорядженні організації, яка обслуговує туристів. Спеціальні чартери вводять для обслуговування мандрівників, які їдуть на особливі події, конгреси, симпозіуми, спортивні змагання тощо.
O чартерні круїзи, що обслуговують туристів, які відвідують різноманітні місця і під час подорожі групу супроводжує один і той самий транспортний засіб;
O чартери "туди й назад" - широко використовують в авіаційному транспорті. їх ще називають "чартерними ланцюгами". Під час цих польотів, що відбуваються у визначений час (двічі або раз на тиждень), чартерні літаки здійснюють польоти до конкретного місця туди і назад.
Залежно від умов, комфорту, харчування та інших чинників, місця в літаках поділяють на класи:
O перший клас (Б);
O бізнес-клас (С);
O економічний клас (У);
O інші види.
На практиці (залежно від знижок і деяких інших показників) існує майже 20 видів класів обслуговування.
Перший клас - найдорожчий, економічний - найдешевший. Головні відмінності класів - комфортність крісла, якість харчування і вага багажу, що перевозиться безкоштовно. Якщо в економічному класі крісла вузькі, розташовані близько один від одного, то в бізнес - і першому класах вони зручніші і відстань між ними більша. Нині більшість авіакомпаній у першому і бізнес-класах встановлюють крісла, які розкладаються в ліжко, що створює додаткові вигоди при тривалому перельоті. У першому і бізнес-класах до крісла часто прилаштований спеціальний робочий столик.
Харчування у престижних класах краще, частіше пропонуються страви на вибір, посуд не одноразовий пластмасовий, а металевий. У першому і бізнес-класах необмежений вибір спиртних напоїв. Деякі авіакомпанії влаштовують у літаку відкритий бар - пасажир може у будь-який час підійти і налити собі щось із тих напоїв, які є в барі.
Відповідно до тривалості польоту змінюються і форми харчування:
O В (breakfast) - сніданок;
O L (lunch) - обід;
O D (dinner) - вечеря;
O S (snack) - легке харчування;
O X (More then one, meal) - багаторазове харчування.
На всіх рейсах "Авіалінії України" незалежно від тривалості польоту туристам пропонують прохолодні напої (300 г води або 100 г соку). Більшість авіакомпаній дотримується такої схеми: при польоті тривалістю 2-2,5 год. - холодні закуски, від 2,5 до 6 год. - гаряче харчування, понад 6 год. - два гарячих харчування, наддалекі перельоти (понад 12 год.) - два гарячі харчування, холодні закуски або стейк. За останні 10 років набуло поширення "спеціальне харчування" - залежно від стану здоров'я, звичок або національності пасажирів.
У межах національних перевізників або окремих авіакомпаній встановлені різні пільги для туристів:
O сезонні;
O корпоративні;
O для пасажирів з дітьми;
O групові;
O для сімейних пар тощо.
Особливою популярністю у туристів користуються пільгові карти IAPA (Міжнародна Асоціація пасажирів авіаліній), ETN (Європейська мережа туризму) та ін. Власники таких карт мають пільги на авіаквитки деяких авіаліній (DELTA, SAS), на оплату за готель (від 10 до 40%) у чотирьохсот кращих готелях світу, як за автомобіль напрокат (до 30%), відновлення загублених перевізних документів, надання в користування залів для особливо важливих персон (VIP) на летовищах, страхування та ін.
В авіації є і великі, і невеликі авіакомпанії. У той час як великі, наприклад "British Arrways", докладають значних зусиль, щоб через максимальне розширення спектра послуг і підвищення їхньої якості привабити платоспроможних пасажирів, які літають першим або бізнес-класом і купують квитки за повну вартість, невеликі, зорієнтовані на мінімізацію видатків, вилучають багато традиційних послуг, зменшуючи вартість перевезення. Конкуренція між авіакомпаніями призводить до зниження вартості квитків і у великих компаніях, а дешевші квитки стимулюють зростання кількості пасажирів.
Схожі статті
-
Туристичний бізнес - Мальська М. П. - Обслуговування автомобільним транспортом
Автобусний транспорт забезпечує перевезення туристів на великі відстані (за розкладом або поза ним) та одноденні екскурсійні поїздки. Автобуси...
-
Туристичний бізнес - Мальська М. П. - Обслуговування залізничним транспортом
Обслуговування залізничним транспортом Основа діяльності залізничного пасажирського транспорту - здійснення міжнародних і внутрішніх перевезень між...
-
Туристичний бізнес - Мальська М. П. - Основні види транспортного обслуговування туристів
Обслуговування залізничним транспортом Основа діяльності залізничного пасажирського транспорту - здійснення міжнародних і внутрішніх перевезень між...
-
Туристичний бізнес - Мальська М. П. - 2.1. Модель туриста за Жафаром Жафарі
Широкий діапазон досліджень туризму представлений в працях вітчизняних та зарубіжних вчених вимагає велику різноманітність підходів та поглядів на це...
-
Туристичний бізнес - Мальська М. П. - 5.2. Перевезення
Подолання простору - одна з найважливіших передумов туристичної подорожі. Послуги перевезення - постійний компонент у структурі туристичної справи....
-
Туристичний бізнес - Мальська М. П. - Діяльність на місцевому рівні
Основну роль на національному рівні відіграє держава, а саме виконавча і законодавча влада. її завдання полягає у створенні відповідних законодавчих...
-
Туристичний бізнес - Мальська М. П. - Класифікація транспортних подорожей і транспортних засобів
Транспортні подорожі розглядають як самостійний вид туризму. Це подорожі організованих груп туристів за путівками (ваучерами) за розробленими маршрутами...
-
Туристичний бізнес - Мальська М. П. - Діяльність на національному рівні
Основну роль на національному рівні відіграє держава, а саме виконавча і законодавча влада. її завдання полягає у створенні відповідних законодавчих...
-
Туристичний бізнес - Мальська М. П. - 1.3. Туризм як галузь індустрії
Зростання туристичної активності перервала Перша світова війна. Лише після її закінчення розпочався новий етап у розвитку міжнародного туризму - етап...
-
Туристичний бізнес - Мальська М. П. - 1.5. Історія розвитку туризму в Україні
Зростання туристичної активності перервала Перша світова війна. Лише після її закінчення розпочався новий етап у розвитку міжнародного туризму - етап...
-
Туристичний бізнес - Мальська М. П. - 1.4. Монополізація туристичної індустрії
Зростання туристичної активності перервала Перша світова війна. Лише після її закінчення розпочався новий етап у розвитку міжнародного туризму - етап...
-
Туристичний бізнес - Мальська М. П. - 1.2. Становлення туристичного бізнесу
XIX століття було століттям видатних наукових відкриттів і їх застосування на практиці. Величезне значення для туризму мали революційні перетворення в...
-
Туристичний бізнес - Мальська М. П. - Види і форми туризму
Види і форми туризму Для територіальної організації та планування туристського господарства важливе значення має класифікація туризму, зміст якої полягає...
-
Туристичний бізнес - Мальська М. П. - 3.2. Класифікації туризму
Види і форми туризму Для територіальної організації та планування туристського господарства важливе значення має класифікація туризму, зміст якої полягає...
-
Туристичний бізнес - Мальська М. П. - Розділ 2. Основні туризмологічні концепції
Широкий діапазон досліджень туризму представлений в працях вітчизняних та зарубіжних вчених вимагає велику різноманітність підходів та поглядів на це...
-
Туристичний бізнес - Мальська М. П. - 4.1. Туристично-рекреаційні ресурси
Туристичний бізнес в ринкових умовах ринку може бути здійснений за наявності чотирьох важливих елементів: капіталу, технології, кадрів, туристичних...
-
Туристичний бізнес - Мальська М. П. - Розділ 4. Туристичні ресурси
Туристичний бізнес в ринкових умовах ринку може бути здійснений за наявності чотирьох важливих елементів: капіталу, технології, кадрів, туристичних...
-
Туристичний бізнес - Мальська М. П. - 2.4. Теорія периферії В. Крісталера
Теорія периферії, сформульована в 60-их роках XX ст. В. Крісталлером, яку називають ще теорією розташування об'єктів туризму і відпочинку, є концепцією,...
-
Туристичний бізнес - Мальська М. П. - 1.1. Початковий етап
Індустрія туризму є досить молодою галуззю бізнесу. Але насправді туризмом люди займалися з давніх часів: подорожі з метою торгівлі, завоювань, поширення...
-
Туристичний бізнес - Мальська М. П. - 2.14. Концепція функції туризму
Туризм як багатовимірне суспільно-економічне і культурне явище є серйозним чинником змін, як серед учасників туристичного руху, так і на території свого...
-
Туристичний бізнес - Мальська М. П. - 2.9. Концепція району (території) туристичної активності
Важливе місце в науковому досліджені туризму займає аналіз ролі туристичної функції в суспільно-економічному розвитку населених пунктів та регіонів. Під...
-
Туристичний бізнес - Мальська М. П. - 2.8. Концепція туристичної функції
Важливе місце в науковому досліджені туризму займає аналіз ролі туристичної функції в суспільно-економічному розвитку населених пунктів та регіонів. Під...
-
Туристичний бізнес - Мальська М. П. - 2.6. Модель циклу еволюції туристичного простору Р. В. Бутлера
На сьогоднішній день одним з найчастіше застосовуваних дослідницьких підходів під час аналізу розвитку туристичних регіонів є концепція циклу еволюції...
-
Туристичний бізнес - Мальська М. П. - 2.5. Теорія дифузії інновацій
Теорія периферії, сформульована в 60-их роках XX ст. В. Крісталлером, яку називають ще теорією розташування об'єктів туризму і відпочинку, є концепцією,...
-
Туристичний бізнес - Мальська М. П. - Діяльність на міжнародному рівні
Сьогодні більшість організацій, установ і підприємств, які займаються туристичною діяльністю, усвідомлюють важливість охорони природи, підтримання...
-
Туристичний бізнес - Мальська М. П. - Стратегія і діяльність в екотуризмі
Сьогодні більшість організацій, установ і підприємств, які займаються туристичною діяльністю, усвідомлюють важливість охорони природи, підтримання...
-
Туристичний бізнес - Мальська М. П. - Вплив туризму на природне довкілля
З початку виникнення перших туристичних продуктів стиль суспільного життя ставав щораз мобільнішим і активнішим. Швидкий розвиток туризму за останніх...
-
Туристичний бізнес - Мальська М. П. - 4.1.3. Туризмі екологія. Екотуризм
З початку виникнення перших туристичних продуктів стиль суспільного життя ставав щораз мобільнішим і активнішим. Швидкий розвиток туризму за останніх...
-
Туристичний бізнес - Мальська М. П. - Печери
Кліматичні ресурси - важлива умова розвитку рекреаційного господарства, оскільки вони визначають загальну комфортність території щодо лікування та...
-
Туристичний бізнес - Мальська М. П. - Пляжні ресурси
Кліматичні ресурси - важлива умова розвитку рекреаційного господарства, оскільки вони визначають загальну комфортність території щодо лікування та...
Туристичний бізнес - Мальська М. П. - Перевезення туристів повітряним транспортом