Теорія фінансів - Федосов В. М. - Еволюція розвитку міжнародної валютної системи
Міжнародні валютні системи, міжнародні інституції та регулювання міжнародних фінансів є сферами міжнародних фінансів, які зумовлені процесами глобалізації та інтеграції світової економіки. Глобалізація як процес розбудови міжнародних відносин диктує цінності, на основі яких мають розвиватися суспільства, нації та міжнародні організації. Поступові хвилі глобалізації, розвиток інтеграції фінансових ринків та інституціона-льні нововведення породжують системи міжнародних законів й інституцій, що утворюють міжнародні валютні системи.
Міжнародні валютні системи - Це сукупність правил і механізмів, що складаються на основі інтернаціоналізації господарських зв 'язків і повинні забезпечувати співвідношення різних валют у міжнародних відносинах. Тобто валютні системи покликані встановлювати "правила гри" для всіх країн, економіка яких є відкритою.
На сучасному етапі держави організовують у певних правових формах і залежно від складу країн-учасниць такі Види валютних систем, Як Національні, регіональні та міжнародну. Юридично діяльність цих систем регулюються державними правовими актами, що мають узгоджуватися з нормами міжнародного права. Національна валютна система організовується однією країною. Регіональні та міжнародна валютні системи функціонують у межах міжнародних інтеграційних угрупувань і були створені як інструменти економічної інтеграції, що поступово розвиваються, змінюються й вдосконалюються залежно від економічних потреб окремих країн та світової спільноти.
Практика свідчить, що валютні системи повинні грунтуватися та змінюватися на основі міжнародних угод і не повинні існувати де-факто (коли не існує писаних правил). Відсутність належного державного контролю та регулювання валютних систем може ставити під загрозу добробут країн.
Існує кілька базових понять, пов'язаних із функціонуванням валютних систем будь-якого виду, що є їх основними складовими (елеменами). До елементів міжнародної валютної системи належать:
- одна або кілька резервних національних чи колективних валют;
- міжнародні платіжні засоби та активи;
- режим конвертації валют (валютні паритети, валютні курси);
- механізм і форми міжнародних розрахунків;
- міжнародні ринки та ринки золота;
- регламентація й уніфікація законодавства, яке забезпечує функціонування міжнародних валютних систем;
- статус міждержавних організацій та інститутів, які регулюють валютні відносини, а також банківських установ, які здійснюють міжнародні розрахунки й валютно-кредитні операції.
Історію розвитку міжнародної валютної системи можна поділити на три етапи: біметалізму, золотого стандарту та паперово-валютного стандарту. Кожен з етапів розвивається на основі попереднього та має свої проміжні підетапи. Еволюція міжнародної валютної системи заснована на нормах міжнародного валютного регулювання, які приймаються в різні періоди розвитку суспільства.
Еволюція розвитку міжнародної валютної системи
Перший етап - біметалізм ХУІ-ХУШ ст. Подвійний золото-срібний стандарт.
Основні ознаки:
- роль загального еквівалента закріплюється за двома металами;
- необмежений обіг монет;
- вільне карбування монет;
- співвідношення між металами: при паралельному обігу - невста-новлене, при подвійному обігу - встановлене, при кульгаючому обігу - валюти регулюють.
Недоліком системи було законодавче закріплення за обома металами ролі грошей, що суперечить самій природі грошей - єдиного товару еквіваленту. Причина відміни біметалізму полягає у витісненні сріблом з обігу золота за їхньої однакової, встановленої державою номінальної вартості.
Другий етап - розвиток золотого монометалізму. Цей етап має три періоди.
I. Золотомонетний стандарт. Паризька конференція 1867 р. Основні ознаки:
- єдиним мірилом світових грошей є золото;
- фіксований золотий вміст у валютах і валютні курси;
- золото виконує всі функції грошей;
- вільне карбування золотих монет;
- банкноти, білонні монети вільно розмінюються на золото.
II. Золотозливковий стандарт. Генуезька конференція 1922 р. Основні ознаки:
- національні кредитні гроші використовують як міжнародні платіжні засоби;
- в обігу відсутні золоті монети;
- відмінене вільне карбування золотих монет;
- банкноти, білонні монети вільно розмінюються на золоті зливки.
Недоліками золотомонетного і золотозливкового стандартів є залежність від видобутку монетарного металу, дорожнеча та обмеженість втручання держави у сферу грошово-валютних відносин. Стандарти були скасовані внаслідок зміни економічної структури господарювання, що грунтувалася на ринкових саморегуляторах, на державно-регулюючу економічну систему.
III. Золотодевізний стандарт. Бреттон-Вудська конференція 1944 р. Основні ознаки:
- збереження ролі золота як одиниці розрахунків у міжнародному обігу;
- фіксований золотий вміст у валютах і валютні курси;
- заборона вільного обігу золота;
- девіз - валюти вільно розмінюються на іншу валюту, розмінну на золото;
- долар у режимі золотого стандарту прирівнювався до золота. Недоліком стандарту була жорстока система валютних нормативів.
Причинами відміни були припинення конвертованості долара на золото, нестабільність внутрішньоекономічної ситуації у США, загострення світового економічного суперництва.
Третій етап - повна демонетизація золота 1976-1978 рр. Паперово-валютний стандарт. Ямайська конференція.
Основні ознаки:
- повна демонетизація золота;
- відміна фіксації золотого вмісту у валютах і валютних курсів;
- відміна фіксації валютних курсів та заміна їх плаваючими валютними курсами;
- впровадження стандарту спеціалізованих прав запозичення (СПЗ) - як головного резервного активу та засобу розрахунку.
Недоліками стандарту є встановлення курсу валют на основі споживчого кошика, що спричиняє певні похибки, пов' язані з неоднаковою цінністю товарів у різних країнах.
Основними питаннями, які розв' язує та чи інша валютна система, є такі: який механізм курсоутворення, який фінансовий актив прийнятий за резервний, якими методами відновлюється рівновага платіжних балансів. Залежно від того, як і якими методами будуть вирішені ці питання, існує п'ять типів валютних системи:
1. Система "вільного плавання".
2. Система фіксованого стандарту.
3. Система одновалютного стандарту.
4. Керована міжнародна система.
5. Система єдиної валюти.
Теоретично доведено, що за Системи "вільного плавання" валют не виникають проблеми з платіжним балансом, оскільки нерівновага обмінних курсів усувається автоматично (ринково). Резервний актив у системі такого типу не визначається спеціально. Валютою або валютами для здійснення платежів визначають, зазвичай, ті, що використовуються у міжнародних розрахунках найчастіше, їх резервні функції встановлюються теж автоматично.
Специфічною особливістю за Системи фіксованого стандарту є оборотність грошей, які обертаються у будь-якій економіці в певний монетарний товар (наприклад, золото). Основа системи полягає у фіксації співвідношення грошей і резервів монетарного товару та гарантія уряду щодо вільного обміну існуючих грошей на такий товар. Система передбачає фіксацію ціни товару всіма країнами у своїх валютах, отже обмінні курси валют будуть постійними, і всі національні валюти пов' язані між собою. Підтримка фіксованого курсу валюти у системі такого типу потребує використання офіційних резервів товару, які за своєю природою вичерпні, а тому може виникнути фінансова криза.
Система одновалютного стандарту визначається валютою однієї країни, що є конвертованою у золото за фіксованою ціною, а решта валют прив' язуються до неї. Оскільки всі валюти прирівнюються до однієї, встановлюється система фіксованих валютних курсів. Країна, валюта якої є конвертованою у золото, займає особливу позицію, що спричиняє дисбаланс у валютній системі певного типу. Зовнішній платіжний дефіцит цієї країни фінансується її валютою, яка нагромаджується не тільки в її національному банку, а й центральними банками решти країн світу. Ослаблення економічної могутності країни-лідера неминуче призводить до краху такої валютної системи. На відміну від попередніх цей тип валютної системи не передбачає автоматичного зв' язку між пропозицією грошей у будь-якій країні та їхньою оборотністю у стандарт (у валюту країни-лідера). Тому країни із зовнішніми дисбалансами повинні здійснювати певні заходи коригування.
Проміжну позицію між надто вільною системою першого типу та надто пов' язаними системами другого і третього типів, які ведуть різну політику регулювання та управління валютними курсами, займає керована валютна система. Характерним для цієї системи є вибір режиму валютних курсів, від якого і залежатимуть міра координаційної політики та механізм врегулювання зовнішніх платежів. Політика окремих країн при керованій валютній системі та механізм дисбалансів не можуть бути незалежними. Наприклад, якщо деякі країни запроваджують дефляцію з метою зниження інфляції, то у країнах, які з різних причин не вдаються до обмежувальних заходів, відбудеться погіршення торговельних балансів внаслідок зростання попиту щодо імпорту. Тому країни за керованої валютної системи запроваджують режими гнучких валютних курсів, при яких зовнішні платіжні дисбаланси коригуються через зміни обмінних курсів та потоки міжнародної ліквідності.
Система єдиної валюти - це організація міжнародних валютних відносин, за якої має місце запровадження єдиної валюти і ліквідація національних. Прикладом такої системи є Європейський валютний союз. Оскільки гроші на всій території єдині, то зовнішніх платіжних дисбалансів у валютному союзі не виникає. Порушення балансу зовнішніх платежів вирішується на регіональному рівні.
Розглянуті вище типи валютних систем закріплюють певні "правила гри", за якими системи різняться між собою, але на практиці часто існують компроміси. Успіх існування валютної системи залежить від ефективності регулювання за дотриманням країнами встановлених "правил гри" та від розвитку основних інститутів, що забезпечують існування системи.
Схожі статті
-
Теорія фінансів - Федосов В. М. - 14.5. Міжнародні валютні системи
Міжнародні валютні системи, міжнародні інституції та регулювання міжнародних фінансів є сферами міжнародних фінансів, які зумовлені процесами...
-
Теорія фінансів - Федосов В. М. - 14.4. Міжнародні розрахунки та операції валютного ринку
Через механізм валютних ринків здійснюються міжнародні розрахунки, спекулятивні операції, диверсифікація валютних резервів, страхування валютних ризиків,...
-
Теорія фінансів - Федосов В. М. - 7.2. Принципи формування податкової системи
Науковий підхід до побудови раціональної системи оподаткування передбачає, по-перше, системність, по-друге, встановлення основоположної бази цієї системи...
-
Основні терміни та поняття Фінансова система, валовий внутрішній продукт, державний бюджет, державний кредит, позабюджетні цільові фонди, аудит,...
-
Теорія фінансів - Федосов В. М. - Тема 7. ПОДАТКИ Й ПОДАТКОВІ СИСТЕМИ
Основні терміни та поняття Податки, податкова система, податкова політика, структура податків, об'єкт оподаткування, платник податку, ставка податку,...
-
Ефективне функціонування фінансової системи в Україні, здійснення цілеспрямованої фінансової політики за допомогою фінансового механізму залежить від...
-
Теорія фінансів - Федосов В. М. - 14.3.2. Міжнародний кредитний ринок
14.3.1. Валютний ринок Міжнародні фінансово-економічні відносини можливі лише за умови існування такого особливого ринку як валютний. Цей сегмент...
-
Теорія фінансів - Федосов В. М. - 14.3.1. Валютний ринок
14.3.1. Валютний ринок Міжнародні фінансово-економічні відносини можливі лише за умови існування такого особливого ринку як валютний. Цей сегмент...
-
Теорія фінансів - Федосов В. М. - 14.3. Характеристика структури світового фінансового ринку
14.3.1. Валютний ринок Міжнародні фінансово-економічні відносини можливі лише за умови існування такого особливого ринку як валютний. Цей сегмент...
-
Страховий ринок України - Це частина фінансового ринку, де об'єктом купівлі-продажу є страховий захист, формується попит і пропозиція на нього. Головною...
-
Ефективність формування та використання грошових коштів, які перерозподіляються через фінансову систему, за необхідністю визначає якість як поточних, так...
-
Теорія фінансів - Федосов В. М. - 14.1. Поняття, призначення та функції міжнародних фінансів
Основні терміни та поняття Валютний ринок, міжнародний кредит, євровалюта євроакції, єврообліга-ції, міжнародні розрахунки, платіжний баланс, міжнародні...
-
Теорія фінансів - Федосов В. М. - Тема 14. МІЖНАРОДНІ ФІНАНСИ
Основні терміни та поняття Валютний ринок, міжнародний кредит, євровалюта євроакції, єврообліга-ції, міжнародні розрахунки, платіжний баланс, міжнародні...
-
Теорія фінансів - Федосов В. М. - 3.2. З історії української фінансової думки
Фінансові відносини і фінансова думка виникають із зародженням держави. Перша держава українського народу - Київська Русь, стольним градом якої був Київ...
-
Теорія фінансів - Федосов В. М. - Контрольна функція
Основні терміни та поняття Валютний ринок, міжнародний кредит, євровалюта євроакції, єврообліга-ції, міжнародні розрахунки, платіжний баланс, міжнародні...
-
Теорія фінансів - Федосов В. М. - Тема 2. ФІНАНСОВА СИСТЕМА
Основні терміни та поняття Фінансова система, валовий внутрішній продукт, державний бюджет, державний кредит, позабюджетні цільові фонди, аудит,...
-
Теорія фінансів - Федосов В. М. - 3.1.5. Кейнсіанство і його значення для розвитку фінансової науки
Фінансова теорія Джона Мейнарда Кейнса. Англійський економіст Джон Мейнард Кейнс (1883-1946) посідає особливе місце в історії розвитку економічної думки....
-
Теорія фінансів - Федосов В. М. - 13.1.1. Еволюція фінансового менеджменту
Основні терміни та поняття Фінансовий менеджмент, інвестиційний портфель, суб'єкт фінансового менеджменту, об'єкт фінансового менеджменту, функції...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - 3. Основні етапи розвитку світової валютної системи
В історичному аспекті розрізняють три світові валютні системи. Перша склалася наприкінці XIX ст. Вона отримала назву Системи золотого стандарту. У цій...
-
Міжнародні валютно-кредитні відносини - Патика Н. І. - Тема 2. Еволюція міжнародної валютної системи
Еволюція світової валютної системи визначається розвитком і потребами національних та світової економіки, змінами, що відбуваються в цілому у світовому...
-
Економічна теорія - Мочерний С. В. - Еволюція міжнародної валютної системи
Еволюція міжнародної валютної системи. Основою розвитку міжнародної валютної системи є інтернаціоналізація продуктивних сил, міжнародний поділ праці,...
-
Теорія фінансів - Федосов В. М. - 3.1.1. Попередники англійської класичної політекономії
Основні терміни та поняття Меркантилізм, фізіократи, маржиналізм, монетаризм, кейнсіанство, нео-кейнсіанство, посткейнсіанство, "фіскальний дивіденд",...
-
Основні терміни та поняття Меркантилізм, фізіократи, маржиналізм, монетаризм, кейнсіанство, нео-кейнсіанство, посткейнсіанство, "фіскальний дивіденд",...
-
Теорія фінансів - Федосов В. М. - 14.3.4. Міжнародні ринки золота
Масовий вивіз капіталу багатонаціональними компаніями та банками за межі країни зумовлює створення такого особливого сегменту світового фінансового ринку...
-
Теорія фінансів - Федосов В. М. - 14.3.3. Міжнародний ринок цінних паперів
Масовий вивіз капіталу багатонаціональними компаніями та банками за межі країни зумовлює створення такого особливого сегменту світового фінансового ринку...
-
Теорія фінансів - Федосов В. М. - 5.3. Бюджетна система та державний устрій держави
Основою побудови бюджетної системи є державний устрій. Структура бюджетної системи залежить від адміністративно-територіального поділу країни. Сукупність...
-
Теорія фінансів - Федосов В. М. - Тема 3. СТАНОВЛЕННЯ ТА РОЗВИТОК ФІНАНСОВОЇ НАУКИ
Основні терміни та поняття Меркантилізм, фізіократи, маржиналізм, монетаризм, кейнсіанство, нео-кейнсіанство, посткейнсіанство, "фіскальний дивіденд",...
-
Теорія фінансів - Федосов В. М. - Податкові принципи Джозефа Стігліца
В новій парадигмі зазначається, що у сферу асиметричної інформації потрапляють всі учасники економічних відносин. При цьому Дж. Стігліц говорить про...
-
Теорія фінансів - Федосов В. М. - 3.1.8. Неолібералізм. Фінансові пріоритети
Неолібералізм як напрям світової економічної думки відображає спадкоємність економічних концепцій і має своїм корінням ліберальні ідеї класиків...
-
Теорія фінансів - Федосов В. М. - Монетаристські концепції регулювання економіки
Виходячи з теоретичних передумов, М. Фрідмен визначає грошову політику регулювання економіки. На його думку, грошова політика повинна бути спрямована на...
Теорія фінансів - Федосов В. М. - Еволюція розвитку міжнародної валютної системи