Психологія - Трофімов Ю. Л. - 6.7.4. Основні стилі поведінки при розв'язанні конфліктів
Відомі спеціалісти в галузі управлінської психології К. Томас та Р. Кілмен виділяють п'ять основних стилів поведінки в конфліктних ситуаціях, що спираються на власний стиль, стиль інших учасників конфлікту, а також на тип самого конфлікту. Графічно ця класифікація представлена в сітці Томаса-Кілмена (рис. 60). Вона широко застосовується у навчальних менеджерських програмах і дає змогу виробити для кожного керівника власний стиль розв'язання конфлікту.
Стиль поведінки в кожному конкретному конфлікті визначається ступенем прагнення задовольнити власні інтереси (діючи пасивно чи активно) та інтереси протилежної сторони учасників конфлікту (діючи спільно або індивідуально).
Якщо ваша реакція пасивна, то ви прагнутимете вийти з конфлікту; якщо реакція активна, то ви будете намагатися розв'язати його. Прагнення до спільних дій викликає спробу розв'язати цей конфлікт разом з іншими Його учасниками. Прагнення до індивідуальних дій спричинює пошук шляху вирішення проблеми або ухилення від її вирішення. Виділені п'ять стилів поведінки однаковою мірою включають спільні та індивідуальні дії, а також пасивну та активну поведінку.
Той, хто використовує стиль конкуренції, завжди активний і прагне розв'язувати конфлікт власним способом. Він
Рис. 60. Сітка Томаса-Кілмена
Не зацікавлений у співпраці з іншими, але здатний до вольових рішень, прагне передусім задовольнити власні інтереси за рахунок інших, нав'язуючи своє рішення. Такий шлях ефективний, коли людина має певну владу. Але це вкрай неефективний метод розв'язання особистих конфліктів. Стиль конкуренції викликає в інших почуття відчуження. Застосування ж його в ситуаціях, коли суб'єкт не має влади, може призвести до прикрих помилок.
Використання цього стилю має сенс, якщо результат для вас дуже важливий, якщо маєте певний авторитет і вважаєте свій варіант найкращим, якщо рішення треба прийняти терміново і для нього є достатньо влади, якщо немає іншого шляху і втрачати немає чого, якщо не можете переконати групу, що ситуація кризова, але групу треба вести далі
Цей стиль приведе до визнання, якщо буде досягнутий позитивний результат. Але якщо переважає прагнення встановити з усіма гарні стосунки, то такий стиль не варто застосовувати.
Стиль ухилення використовується в ситуаціях, коли позиція нестійка і відсутня співпраця з іншими з метою розв'язання проблеми. Цей стиль доцільно застосовувати, якщо проблема не дуже важлива або коли відчувається помилковість власної позиції та правильність позиції іншої сторони конфлікту, коли сили не рівні або коли інший наділений владою. У цих випадках превалює прагнення задовольнити власні чи інші інтереси, характерні відхід від проблеми, перекладання відповідальності за її вирішення на інших, прагнення відкласти рішення або використати інші засоби.
Стиль ухилення застосовується, якщо відбувається спілкування з психічно складною людиною та якщо немає причин підтримувати з нею контакти, а також за спроб прийняти рішення в ситуації, коли не зовсім зрозуміло, що треба конкретно робити, та в цьому й немає нагальної потреби. Доцільна ця стратегія й у випадках відсутності достатньої Інформації. Хоча дехто вважає цей стиль "втечею" від проблем і відповідальності, така поведінка може бути цілком конструктивною реакцією на конфліктну ситуацію.
Стиль пристосування означає, що ви дієте разом з іншою людиною, не намагаючись захищати власні інтереси. Цей стиль застосовується, якщо результати дуже важливі для іншої людини й не дуже суттєві для вас. Він корисний у ситуаціях, у яких ви можете здобути перемогу, тому що інший учасник конфлікту має владу. Отже, ви поступаєтесь та робите те, чого бажає опонент. Ви дієте в такому стилі й тоді, коли співчуваєте іншій людині й намагаєтеся підтримати її.
Оскільки, застосовуючи таку стратегію, ви відсуваєте свої інтереси, то краще вдаватися до неї, коли позитивне з'ясування ситуації для вас не суттєве або коли участь у ситуації не дуже значна. Якщо ви вважаєте, що поступаєтеся в чомусь дуже важливому і відчуваєте у зв'язку з цим незадоволення, то метод пристосування в цьому разі не підходить. Він не прийнятний і тоді, коли ви відчуваєте, що інша людина не збирається поступитися чимось або не оцінить вашого внеску у вирішення проблеми. Цей стиль треба застосовувати, коли ви, відступаючи, мало що втрачаєте, коли збираєтеся пом'якшити ситуацію, а потім повернутися до цього питання й обстояти свою позицію.
Стиль пристосування може дещо нагадувати стиль ухилення, якщо використовувати його як засіб відстрочення вирішення проблеми. Але головна відмінність полягає в тому, що ви дієте разом з іншою людиною, ви робите те, чого вона прагне. Поступаючись, ви можете пом'якшити конфліктну ситуацію і налагодити стосунки.
Завдяки стилю співпраці можна брати активну участь у розв'язанні конфлікту й захищати власні інтереси, але прагнути при цьому до співпраці з іншими учасниками конфлікту. Цей стиль вимагає більшої внутрішньої роботи порівняно з іншими стратегіями. Спочатку треба виявити прагнення, цілі, інтереси обох сторін, а потім обговорити їх. Якщо у вас є час і рішення має неабияке значення, то це гарний спосіб отримання найбільш ефективного результату й задоволення обопільних інтересів.
Цей стиль найоптимальніший, коли обидві сторони мають різні приховані прагнення. У такому разі важко визначити чинник незадоволеності. Спочатку здається, що обидві сторони прагнуть одного й того самого, або, навпаки, мають протилежні цілі, що є безпосереднім чинником конфлікту. Але Існує відмінність між зовнішніми виявами та прихованими інтересами й прагненнями, які є істинними причинами конфліктної ситуації.
Отже, з метою успішного використання стилю співпраці треба витратити певний час на пошук внутрішніх, прихованих інтересів, щоб розробити засіб задоволення справжніх прагнень обох сторін. Якщо обидві сторони розуміють, у чому полягає причина конфлікту, то вони мають можливість шукати нові засоби його розв'язання. Проте такий шлях вимагає певних зусиль. Обидві сторони мають витратити на це певний час, з'ясувати свої реальні бажання, вислухати одна одну і, нарешті, відпрацювати варіанти вирішення проблеми. Стиль співпраці найважчий, але дуже ефективний.
Сутність стилю компромісу полягає в частковому задоволенні власних інтересів. Ви частково поступаєтеся іншим учасникам, але й вони роблять те саме. Такі дії можуть нагадувати співпрацю, але задоволення обопільних потреб відбувається на поверховому рівні. Тут не аналізуються приховані, внутрішні потреби.
Стиль компромісу найбільш ефективний тоді, коли обидві сторони прагнуть одного й того самого, хоча розуміють, що одночасно задовольнити їх інтереси неможливо. Найпоширеніші випадки його застосування: обидві сторони мають однакову владу та протилежні інтереси; треба швидко досягти рішення і немає часу на обговорення; влаштовує тимчасове вирішення; інші шляхи неефективні; компроміс дає змогу зберегти нормальні стосунки.
Важливо зрозуміти, що кожний з названих стилів ефективний тільки за певних умов. Треба вміти адекватно використовувати кожен із них і робити свідомий вибір, ураховуючи конкретні обставини. Найкращий підхід визначається конкретною ситуацією.
Запитання для самоперевірки
1. Які основні стадії процесу соціалізації?
2. Що таке ефект соціалізації?
3. Охарактеризуйте поняття соціальної установки, її функції.
4. Проаналізуйте міжособистісні стосунки як основу соціалізації особистості.
5. Які існують психологічні механізми міжособистісних стосунків?
6. Які є вили малих соціальних груп?
7. Які основні функції спілкування?
8. Якою є структура ділового спілкування? 9- У чому полягає сутність когнітивних аспектів спілкування?
10. Охарактеризуйте фактори, що впливають на соціально-психологічний клімат.
11. У чому полягає сутність понять "емпатія" та "рефлексія"?
12. Проаналізуйте шляхи вирішення конфліктних ситуацій.
РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА
1 Андреева Г. М. Социальная психология. Москва, 1980.
2. Атватер И. Я Вас слушаю. Советы руководителю как правильно слушать собеседника. Москва, 1988.
3 Бодалев А. А. Восприятие и понимание человека человеком. Москва, 1982.
4. В. В. Бойко и др. Социально-психологический климат коллектива и личность / В. В. Бойко, А. Г. Ковалев, В. H. Панферов. Москва, 1983.
5. Казмиренко В. П. Социальная психология организаций. Клев, 1993.
6. Корнев М. Н., Коваленко А. Б. Соціальна психологія. Київ, 199S.
7. Краткий словарь по социологии / Под общ. ред.- Д. M. Гви-шиани, H. И. Лапина. Москва, 1988.
8. Ломов Б. Ф. Методологические и теоретические проблемы психологин. Москва, 1984.
9. Мицич П. Как проводить деловые беседы / Сокр. пер. с серб.-хорв. 2-е изд., стер. Москва, 1987.
10. Обозов Н. Психология межличностных отношений. Киев, 1990.
11. Панферов В. Н. Когнитивные эталоны и стереотипы взаимодействия // Вопр. психологии. 1982. N" S.
12. Паповян С. С. Исследования "организационного климата" в американской психологии // Вопр. психология. 1978. № 2.
13. Петровская Л. А. О понятийной схеме социально-психологического анализа конфликта // Теоретические и методологические проблемы социальной психологии / Под ред. Г. M. Андреевой и Н. H. Богомоловой. Москва, 1977.
14. Петровский А. В., Шпалинский В. В. Социальная психология коллектива. Москва, 1978.
15. Психологический словарь / Под ред. В. В. Давыдова, А. В. Запорожца, Б. Ф. Ломова и др. Москва, 1983.
16. Психология: Словарь / Под общ. ред. А. В. Петровского, M. Г Ярошевского. 2-е изд., испр. я доп. Москва, 1990.
17 Свенцицкий А. Л. Социальная психология управления / Под ред. Е С Кузьмина. Ленинград, 1986.
18. Скотт Дж. Г. Конфликты я пути их преодоления. Клев, 1991
IV. Социальная психология. История, теория, эмпирические исследования / Под ред. Е. С. Кузьмина, В. Е. Семенова. Ленинград, 1979.
20. Философская энциклопедия. Москва, 1970. т. 5.
21. Юсупов И. М. Психология взаимопонимания. Казань, 1991.
Схожі статті
-
Психологія - Трофімов Ю. Л. - 6.7. КОНФЛІКТНІ СИТУАЦІЇ ТА ШЛЯХИ ЇХ РОЗВ'ЯЗАННЯ
В емпіричних дослідженнях соціально-психологічного клімату використовуються різні показники. З допомогою найбільш загальних, інтегративних показників, що...
-
Психологія - Трофімов Ю. Л. - 5.1.5. Класифікація мотивів поведінки, діяльності особистості
Мотиви діяльності людини пов'язані з її цілями. Цілі й мотиви дій можуть збігатися. Наприклад, якщо студента спонукає до виконання лабораторної роботи...
-
Психологія - Трофімов Ю. Л. - 6.7.3. Функції та типологія конфліктів
Функціональний аспект конфлікту зумовлений потребою змін у людських стосунках. Щодо сутності цих стосунків конфлікт є протиборством, зіткненням...
-
Психологія - Трофімов Ю. Л. - 3.5.4. Поняття про творчість. Творчість як розв'язування творчих задач
Життя доводить, що в складних умовах, в умовах, що постійно змінюються, найкраще орієнтується, приймає рішення, працює людина творча, гнучка, креативна,...
-
Психологія - Трофімов Ю. Л. - 3.2.7. Виховання пам'яті
Розвиток пам'яті залежить від того, як забезпечується управління цим процесом. Педагоги мають створювати умови, що прискорюють навчання, лають можливість...
-
Психологія - Трофімов Ю. Л. - 4.3.2. Регулятивне значення емоцій і волі в самотворенні особистості
Оцінка і спонукання в емоціях - момент творення особистістю самої себе, свого світу. Непогодженість між тим, що треба, і тим, що с, порушення динамічного...
-
Психологія - Трофімов Ю. Л. - 6.7.2. Динаміка конфлікту
В емпіричних дослідженнях соціально-психологічного клімату використовуються різні показники. З допомогою найбільш загальних, інтегративних показників, що...
-
Психологія - Трофімов Ю. Л. - 6.7.1. Структура конфлікту
В емпіричних дослідженнях соціально-психологічного клімату використовуються різні показники. З допомогою найбільш загальних, інтегративних показників, що...
-
У далеке минуле відійшли дискусії про те, чи може машина (тобто комп'ютер) мислити. В наш час комп'ютер слушно вважається одним з адекватних засобів...
-
Вище ми зазначили відносно поняття "мислення", що для психологічного аналізу мислення принциповим є те, що мислить суб'єкт, тобто людина, особистість,...
-
Психологія - Трофімов Ю. Л. - 6.6.2. Адекватність розуміння поведінки інших людей
У буденному житті люди здебільшого не знають справжньої причини поведінки іншої людини або знають її недостатньо. Тому через дефіцит інформації вони...
-
Психологія - Трофімов Ю. Л. - 5.4.2. Склад саморегуляції діяльності, поведінки
Саморегуляція особистості мас ту особливість, що в ній відображається "конкретне ставлення людини до дійсності, в якому виявляються властивості...
-
Психічний розвиток особистості проходить низку періодів. Кожний період являє собою певний ступінь розвитку особистості, відтинок її життєвого шляху. У...
-
Психологія - Трофімов Ю. Л. - 2.3.3. Рушійні сили розвитку особистості
Процес становлення людської особистості здійснюється як "саморух", якому, на думку Г. С. Костюка, властива єдність зовнішніх і внутрішніх умов. Зовнішні...
-
Психологія - Трофімов Ю. Л. - 3.2.2. Види пам'яті
Пам'ять включається в різні види людської діяльності, в них формується і виявляється, ними й зумовлюються її особливості та форми вияву. Ці особливості...
-
Відображення світу через відчуття і сприймання досягається у взаємодії людини з довкіллям. Психічні образи не є пасивним відбитком зовнішніх впливів на...
-
Психологія - Трофімов Ю. Л. - 6.4.4. Вербальна комунікація
Комунікативна взаємодія людей відбувається переважно у вербальній (словесній) формі - в процесі мовного спілкування. Його особливість полягає в тому, що...
-
Психологія - Трофімов Ю. Л. - 5.5.3. Визначальні ознаки ІСД
Найзагальнішими формальними ознаками ІСД вважаються такі: 1) стійка система прийомів і способів діяльності; 2) зумовленість цієї системи певними...
-
Психологія - Трофімов Ю. Л. - 5.5.2. Загальні ознаки ІСД
Найзагальнішими формальними ознаками ІСД вважаються такі: 1) стійка система прийомів і способів діяльності; 2) зумовленість цієї системи певними...
-
Психологія - Трофімов Ю. Л. - 3.4.5. Мислення і мовлення
Мова й мовлення є одним із засобів мислення, розуміння. Роль мови велика навіть щодо осмислення й інтерпретації наочно даних об'єктів, коли результати...
-
Психологія - Трофімов Ю. Л. - 4.4.4. Проблемна ситуація і задача. Проблемне навчання
Що таке мислення з конкретно-психологічного боку, тобто в плані його виявлення, діагностики, розвитку й тренінгу? На це питання можна відповісти...
-
Психологія - Трофімов Ю. Л. - 5.1.4. Мотиви та цілі діяльності
Мотиви діяльності людини пов'язані з її цілями. Цілі й мотиви дій можуть збігатися. Наприклад, якщо студента спонукає до виконання лабораторної роботи...
-
Психологія - Трофімов Ю. Л. - 3.4.2. Класифікація видів мислення
Сучасна психологія розглядає мислення як варіативний і досить неоднорідний процес, конкретні форми протікання якого залежать від багатьох чинників....
-
Психологія - Трофімов Ю. Л. - 4.3.1. Оцінка і спонукання
4.3.1. Оцінка і спонукання Афективна сфера (потяги, емоції, почуття і воля) пізнається особистістю через самоспостереження. Згідно із суб'єктивною...
-
Психологія - Трофімов Ю. Л. - 4.3. ФУНКЦІОНАЛЬНЕ ПРИЗНАЧЕННЯ АФЕКТИВНОЇ СФЕРИ
4.3.1. Оцінка і спонукання Афективна сфера (потяги, емоції, почуття і воля) пізнається особистістю через самоспостереження. Згідно із суб'єктивною...
-
Психологія - Трофімов Ю. Л. - 3.5.6. Психологічні проблеми навчання творчості. Творчий тренінг
Проблема навчання творчості, підготовки до професійної творчої діяльності досить незвичайна - як навчити того, чого сам не знаєш, тобто нового, творчого...
-
Виховання і навчання - випробуваний шлях підготовки людини до участі у творенні матеріальних І духовних цінностей, необхідних для суспільства і для неї...
-
Психологія - Трофімов Ю. Л. - 1.2.4. Галузі психології
Сучасна наукова психологія являє собою досить розмаїту систему дисциплін та галузей. За спрямованістю діяльності психологів на пізнання, дослідження або...
-
Психологія - Трофімов Ю. Л. - 6.2.1. Основні параметри групи
Для соціальної психології недостатньою є просто констатація певної кількості людей або навіть виділення в п межах яких-небудь стосунків. Соціальна...
-
Психологія - Трофімов Ю. Л. - 5.2.1. Основні положення психологічної теорії діяльності
5.2.1. Основні положення психологічної теорії діяльності Основні положення щодо вивчення складу діяльності сформульовані С. Л. Рубінштейном, розвинуті в...
Психологія - Трофімов Ю. Л. - 6.7.4. Основні стилі поведінки при розв'язанні конфліктів