Педіатрія - Тяжка O. B. - Анатомо-фізіологічні особливості ендокринної системи в дітей. Методика дослідження. Семіотика уражень
Актуальність теми. Обмін речовин та енергетичний обмін, ріст і розвиток, реалізація генетичної програми, гомеостаз, взаємодія окремих систем організму здійснюються завдяки наявності нейроендокринної регуляції процесів життєдіяльності. Причому, ендокринна (гуморальна) регуляція має таке ж важливе значення, як і нервова. Розвиток ендокринної системи в дітей має певні закономірності, порушення яких потребує своєчасної діагностики для запобігання розвитку тяжких захворювань.
Мета заняття. Вивчити особливості будови та функції залоз внутрішньої секреції в дітей різного віку, оволодіти методикою дослідження ендокринної системи в дітей, знати найважливіші ознаки ендокринних розладів у них.
Унаслідок самостійної підготовки студент повинен знати:
1. Залози внутрішньої секреції людини, гормони, які вони виробляють.
2. Закономірності формування ендокринної системи в антенатальний період.
3. Гормональну взаємодію організмів матері та плода.
4. Особливості функції залоз внутрішньої секреції в новонароджених.
5. Закономірності розвитку структури та функції залоз внутрішньої секреції в постнатальний період.
6. Найважливіші клінічні ознаки ураження ендокринних залоз.
Унаслідок вивчення теми студент повинен уміти:
1. Визначити скарги, характерні для ураження ендокринної системи, зібрати індивідуальний та сімейний анамнез.
2. Провести об'єктивне обстеження ендокринної системи в дітей різного віку й оцінити отримані дані.
3. Скласти план лабораторного та інструментального дослідження в разі підозри на ураження ендокринної системи в пацієнта.
4. Оцінити результати лабораторно-інструментального дослідження.
Основна література
Чеботарьова В. Д., Майданник В. Х. Пропедевтична педіатрія. - К.: Б. в., 1999. - С. 197-204; 440-447.
Мазурии A. B., Воронцов И. M. Пропедевтика детских болезней. - СПб.: "Издательство Фолиант", 2001. - С. 622-671.
Додаткова література
Доскин В А,, Келлер X., Мураенко Н. М., Тонкова-Ямпольская М. Р. Морфофункциональные константы детского организма: Справочник. - М.: Медицина, 1997. - С. 191-210.
Эндокринология: Пер. с англ. / Под ред. Н. Лавина. - М.: Практика, 1999. - 1128 с.
Допоміжні матеріали
1. Анатомо-фізіологічні особливості та ознаки порушення функції ендокринних залоз у дітей.
2. Методика дослідження ендокринної системи.
3. Закономірності появи ознак статевої зрілості.
4. Сутність і визначення ознак статевої зрілості різного ступеня.
Анатомо-фізіологічні особливості та ознаки порушення функції ендокринних залоз у дітей
Щитоподібна залоза. Закладка щитоподібної залози відбувається на 3-му тижні ембріогенезу. Початок секреції гормонів відзначається вже на 3-му місяці розвитку плода. Секреція гормонів на рівні дорослої людини відзначається з 5-го місяця внутрішньоутробного розвитку.
Продукуються такі гормони: тетрайодтиронін і трийодтиронін. Дія гормонів даної залози - регуляція білкового, вуглеводного, жирового та енергетичного обмінів, участь у процесах росту та диференціації тканин.
Ознаки порушення функцїі щитоподібної залози:
- гіпотиреоз - затримка росту та психомоторного розвитку, гіпотонія м'язів, загальна загальмованість, мерзлякуватість, брадикардія, зниження артеріального тиску;
- гіпертиреоз - дратівливість, порушення сну, гіперкінези, субфебрильна температура тіла, тахікардія, підвищення систолічного артеріального тиску, гіперфагія, пронос, схуднення.
Парафолікулярні клітини щитоподібної залози. Закладка цих клітин відбувається на 14-му тижні ембріогенезу. Максимальна гормональна активність виявляється наприкінці внутрішньоутробного періоду та в перші роки життя.
Цими клітинами продукується гормон кальцитонін. Дія цього гормону - зниження рівня кальцію в крові при гіперкальціємії.
Прищитоподібні залози. Закладка прищитоподібних залоз відбувається на 5-7-му тижні ембріогенезу. Максимальна функціональна активність відзначається наприкінці внутрішньоутробного періоду та в перші роки життя.
Прищитоподібні залози продукують паратгормон. Дія даного гормону - регуляція обміну кальцію (підвищує рівень кальцію в крові). Ознаки порушення функції прищитоподібних залоз:
- гіпопаратиреоз - судоми;
- гіперпаратиреоз - порушення функції внутрішніх органів унаслідок їх кальцифікації.
Надниркові залози: кіркова речовина. Закладка фетальної кіркової речовини відбувається на 3-4-му тижні ембріогенезу. Початок синтезу гормонів відзначається з 9-16-го тижнів ембріогенезу. Закінчення формування постійної кіркової речовини виявляється у віці 10-12 років.
Зони кіркової речовини та їх гормони:
- клубочкова зона продукує мінералокортикоїди (альдостерон, дезоксикортикостерон);
- пучкова зона продукує глюкокортикоїди (кортизол, кортикостерон);
- сітчаста зона продукує андрогени, естрогени, прогестерон.
Дія гормонів полягає в регуляції всіх видів обміну речовин, а також у регуляції процесів росту та статевої диференціації.
Ознаки порушення функцїі кіркової речовини надниркових залоз:
- гіпофункція кіркової речовини - гостра надниркова недостатність (перебіг за типом кардіоваскулярного шоку), хронічна форма - хвороба Аддісона (гіпотонія м'язів, зниження маси тіла, помірна артеріальна гіпотензія, пігментація шкіри);
- гіперфункція кіркової речовини - клінічна картина залежить від зони ураження (артеріальна гіпертензія, ожиріння, затримка росту, стрії на шкірі, остеопороз, порушення статевого розвитку).
Надниркові залози: мозкова речовина. Секреція гормонів визначається вже з 3-го місяця внутрішньоутробного періоду. Закінчення морфологічного формування відзначається у віці 10-12 років.
Мозкова речовина продукує гормони: норадреналін, адреналін. Дія цих гормонів - стимуляція серцево-судинної системи, гіперглікемічна дія.
Ознаки порушення функції мозкової речовини надниркових залоз:
- практичне значення має тільки гіперсекреція - артеріальна гіпертензія.
Підшлункова залоза: острівці Лангерганса. Закладка острівців відбувається на 9-12-му тижні ембріогенезу.
Основні гормони острівців Лангерганса: інсулін та глюкагон. Інсулін регулює вуглеводний обмін (сприяє утилізації глюкози тканинами, знижує рівень глюкози в крові), сприяє синтезу білків та жирів; глюкагон підвищує рівень глюкози в крові.
Ознаки порушення функції острівців Лангерганса:
- у клінічній практиці основне значення має дефіцит інсуліну - цукровий діабет (поліурія, полідипсія, зниження маси тіла, гіперглікемія, глюкозурія).
Статеві залози: яєчка. Формування яєчок відбувається з первинної гонади за наявності набору статевих хромосом ХY на 6-16-му тижні внутрішньоутробного розвитку. Початок секреції андрогенів відзначається з 17-го тижня внутрішньоутробного розвитку.
Висока гормональна активність відзначається внутрішньоутробно до терміну пологів та починаючи з 13-річного віку. Синтез тестостерону яєчками є необхідною умовою статевої диференціації плода за чоловічим типом. Низька гормональна активність констатується в дітей віком до 12 років.
Ознаки порушення функції яєчок:
- дефіцит гормонів у внутрішньоутробний період призводить до фемінізації статевих органів, а в постнатальний період - до гіпогонадизму (статеві органи на дитячій стадії розвитку, відсутні вторинні статеві чоловічі ознаки, євнухоїдна будова тіла);
- гіперсекреція тестостерону у хлопчиків - синдром передчасного статевого розвитку.
Статеві залози: яєчники. Диференціація з первинної гонади відбувається з 6-го тижня ембріогенезу (за наявності статевих хромосом XX). Закінчення формування яєчників відзначається у віці 10 років.
Низька секреція естрогенів відзначається внутрішньоутробно та після народження в дівчаток до 9-10-річного віку. Висока секреція естрогенів констатується в пубертатний період та в жінок.
Ознаки порушення функції яєчників:
- дефіцит естрогенів у дівчат призводить до розвитку гіпогонадизму (недостатній розвиток грудних залоз, відсутність менструацій, євнухоїдна будова тіла);
- гіперсекреція естрогенів у дівчат сприяє передчасному статевому дозріванню.
Гіпофіз: аденогіпофіз. Закладка відбувається на 4-му тижні ембріогенезу.
Види клітин і гормони, що ними синтезуються:
- еозинофільні клітини - соматотропін, пролактин;
- базофільні клітини - тиротропін, кортикотропін, лютропін, фолітропін;
- базофільні клітини проміжної частини - меланотропін, лілотропін.
Висока гормональна активність відзначається з внутрішньоутробного періоду за рахунок тиротропіну та кортикотропіну, після народження - також за рахунок соматотропіну; з пубертатного періоду - також за рахунок лютропіну, фолітропіну.
Ознаки порушення функції аденогіпофіза:
- гіпопітуїтаризм сприяє розвитку гіпофізарного нанізму (дефіцит соматотропіну та тиротропіну);
- гіперпітуїтаризм - розвиток гігантизму (еозинофільна аденома), хвороби Кушінга (базофільна аденома).
Гіпофіз: нейрогіпофіз. Гормони нейрогіпофіза синтезуються в ядрах переднього гіпоталамуса. Початок невросекреції відзначається на 20-му тижні внутрішньоутробного розвитку. Гормональна активність зростає в постнатальний період.
Гормони та їх дія: вазопресин (сприяє проникності дистальних канальців нирок для води), окситоцин (стимулює скорочення м'язів матки та міоепітеліальних клітин грудної залози).
Ознаки порушення функції:
- практичне значення в дитячому віці має дефіцит вазопресину, що призводить до розвитку нецукрового діабету (поліурія, полідипсія, дегідратація).
Епіфіз. Закладка епіфіза відбувається на 6-7-му тижні ембріогенезу. Секреція гормонів відзначається з 3-го місяця внутрішньоутробного розвитку. Висока гормональна активність констатується до 8- 10-річного віку.
Основний гормон і його дія - мелатонін, який блокує секрецію гонадотропінів у гіпофізі.
Ознаки порушення функції епіфіза:
- гіперсекреція мелатоніну сприяє затримці статевого розвитку;
- гіпосекреція - передчасному статевому розвитку.
Схожі статті
-
Педіатрія - Тяжка O. B. - Анатомічно-фізіологічні особливості нервової системи в дітей раннього віку
Актуальність теми. Нервова система регулює життєдіяльність організму, забезпечує координовану діяльність органів і систем. Крім того, головний мозок є...
-
Актуальність теми. Гемопоезу дитини властиві закономірні фізіологічні вікові зміни, які необхідно враховувати при оцінюванні гемограми. Кров, з'єднуючи...
-
Актуальність теми. Нервова система регулює життєдіяльність організму, забезпечує координовану діяльність органів і систем. Крім того, головний мозок є...
-
Педіатрія - Тяжка O. B. - Анатомо-фізіологічні особливості кістково-м'язової системи в дітей
Актуальність теми. Високі темпи росту та перебудови кісткової тканини в дітей раннього віку, що відбуваються на фоні функціональної недосконалості...
-
Актуальність теми. Серцево-судинна система забезпечує постачання кисню та поживних речовин до всіх органів і тканин і виведення вуглекислого газу та...
-
Актуальність теми. Імунна система дитини перебуває на етапі формування і розвитку, що й обумовлює своєрідність її реагування на антигенну стимуляцію....
-
Педіатрія - Тяжка O. B. - Методика дослідження кровотворної системи в дітей
Для встановлення порушення гемопоезу або його виключення, а також для оцінки ефективності лікування захворювання крові велике значення має пункція...
-
Актуальність теми. Високі темпи росту та перебудови кісткової тканини в дітей раннього віку, що відбуваються на фоні функціональної недосконалості...
-
Педіатрія - Тяжка O. B. - Методика дослідження кістково-м'язової системи в дітей
1. Під час обстеження дітей необхідно вивчити дані анамнезу, що мають значення для розвитку кістково-м'язової системи, статики та моторики (стан здоров'я...
-
Педіатрія - Тяжка O. B. - Методика дослідження органів сечової системи в дітей
Відносно великі розміри нирок та коротша довжина поперекового відділу хребта зумовлюють низьке топографічне розміщення нирок у дітей перших років життя....
-
Педіатрія - Тяжка O. B. - Анатомо-фізіологічні особливості сечової системи в дітей
Відносно великі розміри нирок та коротша довжина поперекового відділу хребта зумовлюють низьке топографічне розміщення нирок у дітей перших років життя....
-
Педіатрія - Тяжка O. B. - Методика дослідження травної системи дитини
При дослідженні системи травлення в дитини треба звернути особливу увагу на такі моменти: 1. Збираючи анамнез, необхідно з'ясувати спадковість щодо...
-
Педіатрія - Тяжка O. B. - Анатомо-фізіологічні особливості системи травлення в дітей
Актуальність теми. Органи травлення в дітей мають певні анатомофізіологічні особливості, що обумовлюють особливості вигодовування, а також специфіку...
-
Актуальність теми. Органи травлення в дітей мають певні анатомофізіологічні особливості, що обумовлюють особливості вигодовування, а також специфіку...
-
Педіатрія - Тяжка O. B. - Анатомо-фізіологічні особливості органів дихання в дітей
Актуальність теми. Дихальна система інтенсивно розвивається в постнатальний період у морфофункціональному плані. Анатомо-фізіологічні особливості органів...
-
Актуальність теми. Дихальна система інтенсивно розвивається в постнатальний період у морфофункціональному плані. Анатомо-фізіологічні особливості органів...
-
Актуальність теми. Серцево-судинна система забезпечує постачання кисню та поживних речовин до всіх органів і тканин і виведення вуглекислого газу та...
-
Педіатрія - Тяжка O. B. - Методика дослідження нервової системи в дітей
Проводячи клінічне обстеження дитини, потрібно звернути особливу увагу на такі моменти: 1. Під час вивчення анамнезу встановити фактори, що впливають на...
-
Актуальність теми. Шкіра і підшкірна жирова клітковина беруть активну участь у всіх обмінних та імунологічних процесах і належать до тих тканин, які в...
-
Педіатрія - Тяжка O. B. - Семіотика уражень дихальної системи в дітей
Під час дослідження органів дихання в дитини треба звернути особливу увагу на такі моменти: 1. Збираючи анамнез - на початок захворювання, появу перших...
-
Педіатрія - Тяжка O. B. - Методика дослідження органів дихання в дітей
Під час дослідження органів дихання в дитини треба звернути особливу увагу на такі моменти: 1. Збираючи анамнез - на початок захворювання, появу перших...
-
Педіатрія - Тяжка O. B. - Анатомо-фізіологічні особливості шкіри у дітей
Актуальність теми. Шкіра і підшкірна жирова клітковина беруть активну участь у всіх обмінних та імунологічних процесах і належать до тих тканин, які в...
-
Актуальність теми. Після народження дитини відбувається якісна зміна роботи сечової системи. Нирки функціонують уже в ембріона, а сеча, що виділяється,...
-
Педіатрія - Тяжка O. B. - Особливості кровотворення в дітей різного віку
Актуальність теми. Гемопоезу дитини властиві закономірні фізіологічні вікові зміни, які необхідно враховувати при оцінюванні гемограми. Кров, з'єднуючи...
-
Менінгеальний синдром. Клінічні симптоми, які виникають при ураженні мозкових оболон (запального і незапального генезу), утворюють менінгеальний синдром....
-
1. Опитування дитини та її батьків. 2. Загально клінічне обстеження: огляд, пальпація органів сечової системи. 3. Лабораторне дослідження сечі, крові, у...
-
Педіатрія - Тяжка O. B. - Головні синдроми ураження травної системи в дітей
При дослідженні системи травлення в дитини треба звернути особливу увагу на такі моменти: 1. Збираючи анамнез, необхідно з'ясувати спадковість щодо...
-
Педіатрія - Тяжка O. B. - Методика дослідження серцево-судинної системи в дітей
Під час дослідження серцево-судинної системи дитини необхідно звернути увагу на такі моменти: 1. Скарги: біль у ділянці серця, серцебиття, перебої,...
-
Педіатрія - Тяжка O. B. - Особливості мієлограми в дітей різного віку
Для встановлення порушення гемопоезу або його виключення, а також для оцінки ефективності лікування захворювання крові велике значення має пункція...
-
Педіатрія - Тяжка O. B. - Методика дослідження лімфатичного апарату
Кількість лімфоцитів у периферичній крові в дітей (С. А. Кетлінський, Н. М. Калініна, 1998) Вік, роки Лейкоцити, абс, мм3 Лімфоцити % Абс, мм3 До 1 року...
Педіатрія - Тяжка O. B. - Анатомо-фізіологічні особливості ендокринної системи в дітей. Методика дослідження. Семіотика уражень