Педагогіка - Зайченко І. B. - Тема 16. Перевірка і оцінка результатів навчання
16.1. Суть контролю навчання як дидактичного поняття
Контроль, або перевірка результатів навчання, є обов'язковим компонентом процесу навчання. Він має місце на всіх етапах процесу навчання, але особливого значення набуває після вивчення якого-небудь розділу програми і завершення ступеня навчання. Суть перевірки результатів навчання полягає у виявленні рівня засвоєння знань учнями, який повинен відповідати освітньому стандарту з даної програми, даного предмету. Проте дидактичне поняття перевірки знань або контролю результатів навчання має значно більший обсяг в сучасній педагогіці. Контроль, перевірка результатів навчання трактується як педагогічна діагностика.
В зарубіжній педагогіці Діагностика трактується як процес, в якому здійснюється визначення рівня засвоєння знань, умінь і навичок, а також і деяких аспектів розвитку й вихованості, обробка й аналіз отриманих знань, узагальнення та висновки про хід процесу навчання та про просування учнів на наступні сходинки навчання, висновки про ефективність роботи вчителів і всього освітнього закладу.
У вітчизняній педагогіці також мають місце подібні підходи до даного питання. Контроль навчання розглядається, з одного боку, як адміністративно-формальна процедура перевірки роботи вчителя та шкіл, як функція управління, результати якої і слугують для прийняття управлінських рішень. З іншого боку, контроль навчання має вже вказані значення перевірки та оцінки знань учнів вчителем. Термін "педагогічна діагностика" у вітчизняній науці має обмежене використання і застосовується здебільшого до галузі виховання, де означає встановлення та аналіз рівня вихованості, що зближує його з психодіагностикою.
Щодо процесу навчання доцільно використовувати термін "педагогічна діагностика" у вказаному вище значенні. Можна використовувати традиційні у вітчизняній дидактиці терміни: контроль, перевірка, оцінка і облік знань. Контроль навчання як частина дидактичного процесу і дидактична процедура висуває проблеми про функції перевірки та її зміст, види, методи і форми контролю, про вимірювання і, отже, про критерії якості знань, вимірювальні шкали і засоби вимірювання, про успішність навчання і неуспішність учнів.
Найважливішими Принципами діагностування і контролю успішності учнів є: Об'єктивність, систематичність, наочність (гласність), диференційованість та індивідуальний характер, вимогливість учителя, єдність вимог та ін.
Об'єктивність полягає в науково обгрунтованому змісті діагностичних тестів (завдань, запитань), діагностичних процедур, рівному, дружньому ставленню педагога до всіх учнів, точному, адекватному встановленим критеріям оцінюванню знань учнів. Практично об'єктивність діагностування означає, що виставлені оцінки співпадають незалежно від методів і засобів контролювання і педагогів, що здійснювали діагностування.
Вимога принципу Систематичності полягає в необхідності здійснення діагностичного контролювання на всіх етапах дидактичного процесу - від початкового сприймання знань і до їх практичного використання. Систематичність полягає в тому, що регулярному діагностуванню піддаються всі учні з першого і до останнього дня перебування в навчальному закладі. Шкільний контроль необхідно здійснювати так часто, щоб надійно перевірити все те важливе, що необхідно знати і вміти учням. Принцип систематичності вимагає комплексного підходу до здійснення діагностування, при якому різноманітні форми, методи і засоби контролю, перевірки, оцінювання використовуються у тісному взаємозв'язку і єдності, підпорядковуючись одній меті. Такий підхід дозволяє уникнути універсальності окремих методів і засобів діагностування.
Принцип наочності (гласності) полягає в проведенні відкритих випробувань всіх учнів за одними Й тими ж критеріями. Рейтинг кожного учня встановлюється в процесі діагностування, має наочний, порівнювальний характер. Принцип гласності означає також оголошення і мотивацію оцінок. Оцінка - це орієнтир, за яким учні визначають еталони вимог до них, а також об'єктивність педагога. Необхідною умовою реалізації принципу є оголошення результатів дидактичних зрізів, обговорення і аналіз їх за участю зацікавлених людей, складання перспективних планів ліквідації прогалин.
Різні учні працюють по-різному, мають неоднакові здібності. Значними відмінностями характеризується і робота вчителів. Все це обумовлює кращі чи гірші результати навчання. Тому повинна бути й більш-менш розгалужена градація оцінок успішності. Іншими словами, потрібно, щоб оцінки були належною мірою Диференційовані.
Діагностування повинно бути Індивідуальним. Перевіряти треба знання, уміння і навички кожного учня. При перевірці треба враховувати індивідуальні особливості учнів: їхній темперамент, характер, здібності, нахили, інтереси, потреби, мотиви, особливості психічних функцій - мислення й мови, пам'яті, уваги, уявлення, емоцій, волі.
Вимогливість учителя до оцінювання роботи учня - обов'язкова умова високої якості навчання. Завищення оцінок, окозамилювання - велике зло. Лібералізм учителя неминуче завдає великої шкоди моральному вихованню учнів, породжує несерйозне, байдуже й безвідповідальне ставлення їх до навчання. Учні цінують і люблять вимогливих учителів (які не лише вимагають, а й добре навчають) і, навпаки, не поважають учителів, які ставлять незаслужені оцінки.
Учитель повинен свідомо прагнути до об'єктивної і реальної оцінки виконаної учнем роботи. Крім того, необхідно щоразу пояснювати учням яка, чому і за що оцінка їм виставлена.
У всіх загальноосвітніх школах навчальна успішність учнів оцінюється нині на основі "Критеріїв оцінювання навчальних досягнень учнів у системі загальної середньої освіти", розроблених на виконання рішення колегії Міністерства освіти і науки від 17.08.2000 року, спільного наказу Міносвіти і науки України та Академії педагогічних наук України "Про запровадження 12-бальної шкали оцінювання навчальних досягнень учнів у системі загальної середньої освіти" № 428/48 від 04.09.2000 р. з метою гуманізації освіти, методологічної переорієнтації процесу навчання з інформативної форми на розвиток особистості людини, впровадження особистісно-орієнтованого підходу до навчання та підвищення якості й об'єктивності оцінювання. Порушення єдності вимог викликають непорозуміння між учителями, створюють ненормальні умови всієї навчально-виховної роботи.
Як складова частина процесу навчання Контроль має Освітню, Виховну, Розвивальну, Діагностичну, Стимулюючу, Управлінську функції.
Освітня функція полягає в тому, що вчитель систематично стежить за навчальною діяльністю учнів, виявляє результати цієї діяльності і коригує її.
Виховна функція полягає в тому, що систематичний контроль і оцінка успішності сприяє вихованню в учнів свідомої дисципліни, наполегливості в роботі, працьовитості, почуття відповідальності, обов'язку; залучення учнів до взаємоконтролю сприяє формуванню в них принциповості, справедливості, колективізму, взаємоповаги.
Розвивальна функція передбачає, що обгрунтування оцінки вчителем, самооцінки і взаємооцінки сприяє розвитку в учнів логічного мислення, зокрема, вміння аналізу і синтезу, порівняння і узагальнення, абстрагування і конкретизації, класифікації і систематизації; в процесі контролю розвивається пам'ять, удосконалюється мислительна діяльність, мова тощо.
Діагностична функція полягає в тому, що вчитель виявляє успіхи і недоліки в знаннях, уміннях і навичках, з'ясовує їх причини і визначає заходи для підвищення якості навчання, попередження і подолання неуспішності і другорічництва.
Стимулююча функція передбачає, що добре вмотивована і справедлива оцінка успішності учнів є важливим імпульсом (стимулом) в навчальній праці, який переростає в стійкий мотив обов'язку і відповідальності.
Управлінська функція полягає в тому, що на основі контролю вчитель одержує інформацію про стан успішності, успіхи і недоліки кожного учня і це дозволяє йому правильно скоригувати роботу учня і власну діяльність - змінити методику викладання, удосконалити організацію навчання школярів.
Всі функції взаємопов'язані і мають комплексний характер.
За місцем у навчальному процесі розрізняють такі Види контролю:
1) Попередній, який здійснюється перед вивченням нового матеріалу і передбачає виявлення якості опорних знань, умінь і навичок з метою їх актуалізації і корекції, встановлення необхідних предметних і міжпредметних зв'язків;
2) Побіжний (поточний) контроль, який здійснюється в процесі вивчення нового матеріалу і має своїм завданням виявити якість засвоєння учнями знань, умінь і навичок з метою їх корекції;
3) Періодичний або Тематичний, який здійснюється після вивчення розділів програми і має своїм завданням перевірку, оцінку і корекцію засвоєння певної системи знань, умінь і навичок;
4) Підсумковий, який здійснюється наприкінці навчальної чверті з метою обліку успішності учнів за даний період;
5) Заключний, який здійснюється наприкінці навчального року з метою обліку успішності кожного учня за рік. Особливо важливим видом контролю є Екзамени (перевідні і випускні).
Важливе значення для науки становить питання про зміст контролю, що перевіряється в навчанні. У вітчизняній педагогіці вважається, що перевірці підлягають знання, уміння та навички учнів. Вони описуються як на загально-дидактичному, над-предметному рівні, так і на рівні предмета, звичайно у вигляді матеріалів до програми і предмету. У західній педагогіці результати перевірки навчання описуються як когнітивні, соціальні та емоційні завдання навчання. В цьому напрямку спрямовані зусилля сучасної вітчизняної педагогіки. Одна з її проблем полягає у тому, щоб завдання навчання, вони ж результати, що підлягають перевірці, формулювати у термінах поведінки, наявних діях учнів. Вважається, що може бути зафіксовано їх наявність, виявлення у тому чи іншому вигляді. Вони можуть бути виміряні, тобто може бути встановлений рівень сформованості знань.
З 50-х років XX століття здійснюється розробка таксономії завдань навчання (Б. Блюм) саме на основі такого підходу: діагностично визначені завдання дозволяють об'єктивно виявити і оцінити ступінь їх досягнення. У когнітивній галузі Б. Блюм запропонував такі ступені завдань навчання: учень знає, розуміє, аналізує, ускладнює і оцінює. Ці дії учня і підлягають перевірці. Мовою вітчизняної дидактики це означає, що перевіряється запам'ятовування і відтворення навчального матеріалу, уміння виконувати різні дії з ним: говорити іноземною мовою, писати твір, розв'язувати задачі, виконувати лабораторну роботу та ін.
Крім знань, змістом перевірки шкільних досягнень є соціальний і загально-психологічний розвиток учнів. Оскільки школа не тільки формує знання, але й виховує і розвиває, то вимагається перевірка шкільних досягнень і в цих напрямках. Мається на увазі розвиток мови, мислення, пам'яті, уміння використовувати знання у стандартній і новій ситуації, вирішувати проблеми, виконувати практичні роботи. Змістом шкільного контролю є також сформованість мотивів навчання і діяльності, такі соціальні якості, як почуття відповідальності, моральні норми і поведінка. Однак, по-перше, ці соціальні та психологічні результати навчання дуже важко виявити, тим більш виміряти, і, по-друге, виявлення деяких соціальних якостей особистості у межах перевірки результатів навчання може розцінюватися як замах на свободу поглядів, як втручання у внутрішній світ учня. Перед педагогікою стоїть проблема всебічної перевірки та оцінки результатів навчання в когнітивній, соціальній та психологічній сферах.
Схожі статті
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - Тема 11. Загальні методи навчання
11.1. Поняття про методи навчання Успіх навчання залежить як від правильного визначення його мети і завдань, так і від способів досягнення їх, тобто від...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - Тема 8. Процес навчання як цілісна система
8.1. Поняття процесу навчання, його структура Головним і найскладнішим явищем, що вивчає дидактика, є процес навчання. Саме в процесі навчання...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - Тема 12. Засоби навчання
12.1. Поняття засобів навчання та їх класифікація Засіб навчання - це матеріальний або ідеальний об'єкт, який "розміщено" між учителем та учнем і...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - Тема 7. Дидактика як теорія освіти і навчання
Тема 7. Дидактика як теорія освіти і навчання 7.1. Загальне поняття про дидактику. Предмет і завдання дидактики Термін дидактика походить від грецького...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 11.5. Методи контролю і самоконтролю в навчанні
Управління будь-яким процесом передбачає здійснення Контролю , тобто певної системи перевірки ефективності його функціонування. З кібернетичних позицій...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 13.3. Форми організації навчання та їх розвиток у дидактиці
В історії світової педагогічної практики відомі найрізноманітніші форми організації навчання. їх виникнення, розвиток, удосконалення і поступове...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 11.1. Поняття про методи навчання
11.1. Поняття про методи навчання Успіх навчання залежить як від правильного визначення його мети і завдань, так і від способів досягнення їх, тобто від...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 9.2. Закони і закономірності навчання
Педагогічний закон - об'єктивний, необхідний, загальний і сумісний зв'язок і взаємозв'язок між завданнями, змістом і методами педагогічного процесу та...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 8.2. Функції процесу навчання
Всебічний і гармонійний розвиток особистості передбачає єдність її освіченості, вихованості, загального розвитку. Виходячи з мети і завдань сучасної...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - Тема 9. Принципи навчання
9.1. Принципи навчання як дидактична категорія Принцип (від лат. principium - початок основа) - 1) першооснова, те, що лежить в основі певної сукупності...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 11.6. Проблема оптимального вибору методів навчання
Між різними методами існує органічний взаємозв'язок і взаємопроникнення. Керуючись принципом оптимальності при виборі методів, необхідно пам'ятати, що...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 9.3. Характеристика принципів навчання
Принципи навчання - це керівні ідеї, нормативні вимоги до організації і проведення дидактичного процесу. Вони мають характер найзагальніших вказівок,...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 11.2. Класифікація методів навчання
Як багатомірне утворення, метод має багато аспектів, взявши кожний з яких за основу, можна групувати методи в систему. У зв'язку з цим існує багато...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 12.1. Поняття засобів навчання та їх класифікація
12.1. Поняття засобів навчання та їх класифікація Засіб навчання - це матеріальний або ідеальний об'єкт, який "розміщено" між учителем та учнем і...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 8.5. Діяльність учителя і учня в різних видах навчання
В дидактиці існує ряд теорій навчання, які по-різному пояснюють сутність дидактичних процесів і, отже, пропонують будувати його по-різному. Види навчання...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 8.1. Поняття процесу навчання, його структура
8.1. Поняття процесу навчання, його структура Головним і найскладнішим явищем, що вивчає дидактика, є процес навчання. Саме в процесі навчання...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - Тема 14. Урок - основна форма організації навчання в сучасній школі
14.1. Урок як цілісна система Урок - це Цілісний, логічно завершений, обмежений у часі, регламентований обсягом навчального матеріалу основний елемент...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 12.2. Матеріальні засоби навчання
За сукупністю об'єктів засоби навчання поділяються на Матеріальні та Ідеальні . До Матеріальних засобів навчання належать: Підручники і навчальні...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 4.1. Вікова періодизація
4.1. Вікова періодизація З метою активного керівництва й управління процесами розвитку педагоги вже в далекому минулому здійснювали спроби класифікації...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - Тема 15. Організація самостійної роботи учнів на уроці
15.1. Самостійна навчальна діяльність та її види Одним з найдоступніших і перевірених практикою шляхів підвищення ефективності уроку, активізації...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 8.4. Психологічні основи діяльності учнів у процесі навчання
Ідея діяльнісного підходу є найважливішою характеристикою процесу навчання. Навчання - це система пізнавальних дій учня, спрямована на розв'язання...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 9.1. Принципи навчання як дидактична категорія
9.1. Принципи навчання як дидактична категорія Принцип (від лат. principium - початок основа) - 1) першооснова, те, що лежить в основі певної сукупності...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - Тема 13. Форми організації навчального процесу в школі
13.1. Поняття про форми організації навчального процесу в школі Успіх навчально-виховної роботи у значною мірою залежить не лише від використання в ній...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - Тема 4. Вікові та індивідуальні особливості розвитку
4.1. Вікова періодизація З метою активного керівництва й управління процесами розвитку педагоги вже в далекому минулому здійснювали спроби класифікації...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 14.2. Типологія і структура уроку
Дана проблема має принципове значення в теорії і практиці сучасного уроку, оскільки значною мірою визначає ефективність навчання, його результати. Які ж...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - Тема 10. Зміст загальної освіти
10.1. Поняття і сутність змісту освіти Поняття освіти - досить складне й багатоаспектне. В найзагальнішому визначенні Освіта - Це процес і результат...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 13.2. Функції форм навчання
Академік Б. Т. Лихачов виділяє наступні функції форм навчання: Навчально-освітню , Виховну , Організаційну , Психологічну , Розвиваючу ,...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - Тема 5. Педагогічний процес
5.1. Педагогічний процес як система Педагогічним процесом називають розвиваючу взаємодію вихователів і вихованців, спрямовану на досягнення визначеної...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - Тема 2. Методологія і методи педагогічних досліджень
2.1. Поняття про методологію педагогіки і її рівні Наука може розвиватись лише тоді, коли вона поповнюватиметься все новими і новими фактами. В свою...
-
Тема 1. Педагогіка як наука і навчальний предмет, її зв'язок з іншими науками 1.1. Педагогіка - наука про виховання Свою назву педагогіка отримала від...
Педагогіка - Зайченко І. B. - Тема 16. Перевірка і оцінка результатів навчання