Педагогіка - Зайченко І. B. - 12.2. Матеріальні засоби навчання
За сукупністю об'єктів засоби навчання поділяються на Матеріальні та Ідеальні. До Матеріальних засобів навчання належать: Підручники і навчальні посібники; таблиці, моделі, макети та інші засоби наочності; навчально-технічні засоби; навчально-лабораторне обладнання; приміщення, меблі, мікроклімат, розклад занять, режим харчування, інші матеріально-технічні умови навчання.
Які ж технічні засоби навчання (ТЗН) найбільш поширені в практиці роботи сучасної школи?
Існують такі Види ТЗН: інформаційні, контролю знань, програмного навчання, тренажу і комбіновані. До технічних засобів надання інформації (ТЗНІ) належать: діапроектори, кінопроектори, епіпроектори, графопроектори, відеомагнітофони, телевізійні комплекси. Решта видів ТЗН постійно вдосконалюються, систематично надходять у школу нові, апробовані і рекомендовані ТЗН як загального призначення, так і спеціалізовані для вивчення окремих предметів (лінгафонні кабінети для вивчення іноземних мов, комплекси ТЗН для фізико-математичних дисциплін).
Широкого розповсюдження набули в школах навчальні Персональні комп'ютери, які можуть бути використані в процесі навчання будь-якого предмету. Вони обладнані програмами управління пізнавальною діяльністю школярів, пов'язаною з формуванням розрахункових арифметичних навичок, розв'язуванням алгебраїчних рівнянь, задач з фізики, хімії, побудовою графіків і креслень, малюванням на екрані дисплею, розучуванням нотної грамоти і створення музики, написанням і редагуванням творів, заучуванням напам'ять тощо.
Ці програми адаптовані до вікових та індивідуальних особливостей учнів. Персональні навчальні комп'ютери обладнанні годинниками і можуть працювати в режимі репетитора й екзаменатора, самостійно встановлювати й аналізувати помилки та пропонувати тренувальні вправи для вироблення навичок. Але багато комп'ютерів змонтовані на електронно-променевих трубках, що негативно впливають на зір, тому школярам рекомендовано працювати з ними не більше одного уроку в день.
Перед використанням ТЗН учнів необхідно навчити користуватися ними. Засіб навчання виконує функцію предмету засвоєння. При початковому ознайомленні з навчальною технікою учні бувають дуже збуджені й зацікавлені, тому вони часто звертають більше уваги на другорядні моменти і не завжди засвоюють навчальну інформацію. Так, при перегляді кінофільмів вперше вони можуть запам'ятати костюм і манери ведучого, але не зрозуміють змісту фільму. Аналогічне розсіювання уваги може бути при початковому вивченні дисплею, іншої техніки. Щоб підвищити ефективність першого заняття, необхідно спеціально навчати учнів працювати з новим засобом, готувати їх до сприйняття й запам'ятовування інформації, проводити інструктаж, давати пізнавальні завдання, перевіряти готовність до роботи, чітко визначати мету роботи, об'єкти оцінки та контролю.
Існує вплив частоти використання ТЗН на ефективність процесу навчання. Він обумовлений тим, що ТЗН впливає на оцінювально-мотиваційну сферу особистості. Якщо ТЗН використовувати дуже рідко, то кожне його використання перетворюється в надзвичайну подію і знову створює в учнів підвищене емоційне збудження, яке заважає сприйманню і засвоєнню навчального матеріалу. Навпаки, дуже часте використання ТЗН протягом багатьох уроків підряд обумовлює втрату учнями цікавості до них, а іноді й до активної форми протесту. Оптимальна частота використання ТЗН у навчальному процесі залежить від віку учнів, навчального предмету і необхідності їх використання в пізнавальній діяльності школярів. Для фізико-математичних предметів експериментально була визначена частота використання ТЗН 1 : 8 (при навчанні учнів 15-18 років).
Ефективність використання ТЗН залежить також від етапу уроку. Використання ТЗН не повинно тривати на уроці підряд більше 20 хвилин: учні втомлюються, перестають розуміти, не можуть усвідомити нову інформацію. Використання ТЗН на початку уроку (5 хвилин) скорочує підготовчий період з 3 до 0,5 хвилини, а втома і втрата уважності настає на 5 - 10 хвилин пізніше, ніж звичайно. Використання ТЗН в інтервалах між 15-ю і 20-ю хвилинами і між 30-ю і 35-ю хвилинами дозволяє підтримувати стійку увагу учнів практично протягом всього уроку. Ці положення обумовлені тим, що протягом кожного уроку в учнів періодично змінюються характеристики зорового і слухового сприйняття (їх гострота, пороги чутливості), увага, втомлюваність. При монотонному використанні одного засобу вивчення нового матеріалу в учнів вже до 30-ї хвилини виникає надмірне гальмування сприйняття інформації. Однак, правильне чергування засобів і методів навчання забезпечує усунення цього явища. Хвилини напруженої розумової праці і вольових зусиль необхідно чергувати з емоційною розрядкою, розвантаженням зорового і слухового сприйняття.
Добір системи засобів навчання здійснюється у відповідності з наступними принципами.
1. Обладнання повинно повністю задовольняти педагогічні вимоги, які пред'являються до інших елементів навчального процесу: наочно відтворювати істотне в явищі, бути легким для сприймання і огляду, мати естетичний вигляд тощо.
2. Всі прилади, що мають спільне призначення (силові трансформатори, випрямлячі, кабелі, електропровід тощо) повинні відповідати один одному і демонстраційним установкам.
3. Кількість і типи засобів навчання повинні повністю забезпечувати матеріальні потреби навчальної програми в системі, але без надлишку.
4. Засоби навчання мають відповідати реальним умовам роботи і потребам навчального процесу.
Досвід викладання показує, що найбільш раціональною формою організації системи засобів навчання є кабінетна система, в якій усі засоби навчання з одного предмету (або ті, що використовуються одним вчителем) розміщені в одному приміщені - кабінеті, до якого при необхідності додають інші приміщення: препараторську, лабораторну, підсобну, ремонтну майстерню. Навчальні кабінети призначені для вивчення теорії і виконання вправ (семінарів, розв'язування задач, контрольних робіт, практичних занять). В лабораторній аудиторії проводяться практикуми, лабораторні роботи, на яких в учнів формуються політехнічні, професійні та інші навички. В препараторській готуються досліди та інші демонстрації, наочні посібники, дидактичний матеріал, прилади для лабораторних робіт. Іноді препараторську об'єднують з іншими приміщеннями: в ній виділяють місце для полиць, на яких зберігаються прилади, стіл для ремонтних робіт з полицями для інструментів, письмовий стіл для викладача. Таке поєднання праці в одній кімнаті зменшує загальний час підготовки до уроків і доречне, коли в кабінеті проводять заняття 3-4 викладачі. Якщо кабінет обслуговує великий потік учнів і багатьох викладачів, то поєднання праці в одній кімнаті може спричинити конфлікти, лаборанти й викладачі можуть заважати один одному. В такому випадку бажано виділити окремі приміщення (нехай навіть маленькі) для кожного виду праці.
В кабінеті мають бути забезпечені всі умови для демонстрації наочних посібників: джерела постійного і змінного струму, заземлення і затемнення, проекційна апаратура, екран тощо. Наочні посібники бажано мати для кожної нової теми уроку. Для їх оперативного використання необхідно мати картотеку засобів навчання, в якій картки розташовано за темами уроків. Недостатність наочності негативно впливає на активність учнів і якість їх знань. Однак, не варто захаращувати навчальний процес посібниками, які морально застаріли. З різних тем може бути декілька різних засобів навчання: друковані посібники, демонстраційний стенд, кінофільм тощо. Демонстраційне обладнання і друковані посібники не замінюють одне одного, а доповнюють, забезпечуючи різні дидактичні завдання.
Наочні посібники виконують наступні Функції:
¾ ознайомлення з явищами і процесами, що не можуть бути відтворені в школі;
¾ ознайомлення з зовнішнім виглядом предмету в його сучасному вигляді і в історичному розвитку;
¾ наочне уявлення про порівняння чи зміну характеристик явища або процесу;
¾ етапи експлуатації, виготовлення або проектування виробу;
¾ наочне уявлення про будову предмета і принцип його дії, управління ним, техніку безпеки;
¾ ознайомлення з історією науки і перспективами її розвитку.
Наочні посібники, як правило, класифікуються на три групи:
¾ Об'ємні посібники (моделі, колекції, прилади, апарати тощо);
¾ Друковані посібники (картини, плакати, портрети, графіки, таблиці);
¾ Проекційний матеріал (кінофільми, відеофільми, слайди).
Значну роль у навчанні відіграють колекції і моделі. Шкільні колекції - це набори предметів, речовин, що підібрані за певними ознаками або характеристиками і призначені як для вивчення нового матеріалу, так і для повторення та самостійної роботи. Широко відомі колекції з ботаніки і зоології, які використовуються також у фізиці, малюванні та в інших навчальних предметах. Наприклад, колекції резисторів, конденсаторів, Ізоляторів, солей, пластмас, фарб тощо. Більшість колекцій, призначених для навчальних завдань, можуть бути виготовлені самими учнями.
При поясненні нового матеріалу часто використовуються демонстраційні колекції, які виготовлені на листку фанери або картону і вивішені на стаціонарних місцях в кабінеті або в коридорі. Кожний предмет в колекції має бути закріплено у визначеному місці згідно з класифікацією, яка може бути зображена за допомогою стрілок. Під предметом вказується його назва і коротке пояснення. Колекції роблять невеликими, зберігають у коробках і використовують як дидактичний матеріал.
Друковані посібники широко використовуються в практиці навчання. Вони дешеві, простіше виготовляються, друкуються в друкарні або виконуються вчителем разом з учнями. їх доречно застосовувати як додатковий засіб поряд з натуральними предметами або їх моделями.
Таблиці і плакати необхідно дбайливо зберігати в підвішеному або закріпленому вигляді в спеціальному місці, що захищене від пилу та прямих променів сонця, які псують фарби та папір. Звичайно, таке місце вибирають у формі ніши в препараторській, відмежованій перегородкою від решти кімнати, В кабінеті необхідно також мати портрети видатних діячів науки і культури, що внесли значний внесок у становлення предмету навчання.
Моделі бувають трьох типів. 1. На яких можна показати принцип дії об'єкта. 2. На яких зображено будову або схему. 3. Які відтворюють зовнішній вигляд виробу або предмету.
Найбільш ефективними є моделі першого типу: їх демонстрування викликає надзвичайне емоційне враження, підвищену пізнавальну зацікавленість, сприяє покращенню навчання і дисципліни. Схеми звичайно виконуються у розгорнутому вигляді на досить великих листах фанери або іншого матеріалу. Спочатку креслять схему, після чого на ній монтують необхідні елементи та індикатори. Діючі схеми з індикаторами, що світяться, використовують тоді, коли необхідно показати процес або дію різних функцій, причинно-наслідкові зв'язки в явищі. Моделі третього типу, як правило, виготовляються учнями в гуртках для демонстрації великих об'єктів у зменшеному масштабі або навпаки, дуже малих об'єктів (молекул, клітин тощо) у збільшеному вигляді. При цьому пропорцій між елементами реального предмету дотримуються не завжди, але найбільш важливі деталі виділяються на перший план у збільшеному вигляді та яскравим кольором.
У багатьох навчальних предметах використовуються також діаграми, які бувають порівняльними та лінійними. Порівняльні діаграми використовують у вигляді прямокутників, секторів та інших геометричних фігур для співставлення процесів або характеристик. Лінійні діаграми застосовують для графічного зображення функціональних залежностей.
Схожі статті
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 12.1. Поняття засобів навчання та їх класифікація
12.1. Поняття засобів навчання та їх класифікація Засіб навчання - це матеріальний або ідеальний об'єкт, який "розміщено" між учителем та учнем і...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - Тема 12. Засоби навчання
12.1. Поняття засобів навчання та їх класифікація Засіб навчання - це матеріальний або ідеальний об'єкт, який "розміщено" між учителем та учнем і...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 9.3. Характеристика принципів навчання
Принципи навчання - це керівні ідеї, нормативні вимоги до організації і проведення дидактичного процесу. Вони мають характер найзагальніших вказівок,...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 11.6. Проблема оптимального вибору методів навчання
Між різними методами існує органічний взаємозв'язок і взаємопроникнення. Керуючись принципом оптимальності при виборі методів, необхідно пам'ятати, що...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 8.4. Психологічні основи діяльності учнів у процесі навчання
Ідея діяльнісного підходу є найважливішою характеристикою процесу навчання. Навчання - це система пізнавальних дій учня, спрямована на розв'язання...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 8.3. Структура діяльності вчителя у навчальному процесі
Діяльність учителя полягає в тому, щоб здійснювати управління активною і свідомою діяльністю учнів, спрямованою на засвоєння навчального матеріалу. Тому...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 9.2. Закони і закономірності навчання
Педагогічний закон - об'єктивний, необхідний, загальний і сумісний зв'язок і взаємозв'язок між завданнями, змістом і методами педагогічного процесу та...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 11.5. Методи контролю і самоконтролю в навчанні
Управління будь-яким процесом передбачає здійснення Контролю , тобто певної системи перевірки ефективності його функціонування. З кібернетичних позицій...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 11.2. Класифікація методів навчання
Як багатомірне утворення, метод має багато аспектів, взявши кожний з яких за основу, можна групувати методи в систему. У зв'язку з цим існує багато...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 11.1. Поняття про методи навчання
11.1. Поняття про методи навчання Успіх навчання залежить як від правильного визначення його мети і завдань, так і від способів досягнення їх, тобто від...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - Тема 11. Загальні методи навчання
11.1. Поняття про методи навчання Успіх навчання залежить як від правильного визначення його мети і завдань, так і від способів досягнення їх, тобто від...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 8.5. Діяльність учителя і учня в різних видах навчання
В дидактиці існує ряд теорій навчання, які по-різному пояснюють сутність дидактичних процесів і, отже, пропонують будувати його по-різному. Види навчання...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 8.2. Функції процесу навчання
Всебічний і гармонійний розвиток особистості передбачає єдність її освіченості, вихованості, загального розвитку. Виходячи з мети і завдань сучасної...
-
Провідну роль в організації і здійсненні навчально-пізнавальної діяльності відіграють Словесні методи (Розповідь, пояснення, бесіда, діалог, лекція та...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 9.1. Принципи навчання як дидактична категорія
9.1. Принципи навчання як дидактична категорія Принцип (від лат. principium - початок основа) - 1) першооснова, те, що лежить в основі певної сукупності...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - Тема 9. Принципи навчання
9.1. Принципи навчання як дидактична категорія Принцип (від лат. principium - початок основа) - 1) першооснова, те, що лежить в основі певної сукупності...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - Тема 8. Процес навчання як цілісна система
8.1. Поняття процесу навчання, його структура Головним і найскладнішим явищем, що вивчає дидактика, є процес навчання. Саме в процесі навчання...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 8.1. Поняття процесу навчання, його структура
8.1. Поняття процесу навчання, його структура Головним і найскладнішим явищем, що вивчає дидактика, є процес навчання. Саме в процесі навчання...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - Тема 7. Дидактика як теорія освіти і навчання
Тема 7. Дидактика як теорія освіти і навчання 7.1. Загальне поняття про дидактику. Предмет і завдання дидактики Термін дидактика походить від грецького...
-
Навчальна програма - це нормативний документ, в якому окреслюється коло основних знань, умінь і навичок, що підлягають засвоєнню з кожного окремо взятого...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 10.3. Базовий навчальний план середньої загальноосвітньої школи
Зміст освіти - це зміст діяльності викладання і навчання; це предметний зміст, що представлений у навчальних планах і навчальних програмах. Основним...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 7.3. Становлення сучасної дидактичної системи
Сучасна дидактика прагне до розробки такої моделі процесу навчання, яка дозволила б поєднати в єдине ціле чуттєве пізнання з мисленням, практику - як...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 2.1. Поняття про методологію педагогіки і її рівні
2.1. Поняття про методологію педагогіки і її рівні Наука може розвиватись лише тоді, коли вона поповнюватиметься все новими і новими фактами. В свою...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 2.4. Організація педагогічного дослідження
Дослідження у галузі педагогіки - це Процес і результат наукової діяльності, спрямованої на отримання нових знань про закономірності освіти, виховання,...
-
Будь-яка діяльність здійснюється більш ефективно і забезпечує якісні результати, якщо при цьому в особистості є сильні, яскраві, глибокі мотиви, які...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 2.2. Філософські основи педагогіки
2.1. Поняття про методологію педагогіки і її рівні Наука може розвиватись лише тоді, коли вона поповнюватиметься все новими і новими фактами. В свою...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 4.2. Особливості виховання учнів різних вікових груп
Молодший шкільний вік (6 - 10 років) . У шестирічному віці дитина переживає значні зміни в житті. Перехід до шкільного віку пов'язаний з помітними...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 6.1. Поняття інновації
6.1. Поняття інновації Інновації - що це таке? За три останні десятиліття в педагогічній науці виникло багато нових понять і термінів, запозичених з...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - Тема 6. Інновації в педагогіці
6.1. Поняття інновації Інновації - що це таке? За три останні десятиліття в педагогічній науці виникло багато нових понять і термінів, запозичених з...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 10.6. Стратегія розвитку варіативної освіти в Україні
В Україні відбуваються епохальні політичні, соціокультурні та економічні зміни. Відбулася зміна певної єдиної монопольної ідеології на невизначені...
Педагогіка - Зайченко І. B. - 12.2. Матеріальні засоби навчання