Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 9.4. Купівля-продаж майна
Суб'єктами купівлі-продажу майна є фізичні особи, юридичні особи, держава та територіальні громади. Купівля-продаж майна може здійснюватись як безпосередньо покупцями та продавцями, так і за допомогою посередників (спеціалізовані фірми, біржі тощо).
Право власності на земельні ділянки, житлові будинки (квартири), єдині майнові комплекси або інше нерухоме майно при купівлі набувається і здійснюється відповідно до законодавства.
Професійно купівлею-продажем нерухомості займаються спеціалізовані фірми, що називаються ріелтерами (англ. realter, від realty - нерухоме майно).
Крім послуг з купівлі-продажу нерухомості ріелтерські фірми надають також послуги з:
- оренди житлових, офісних і складських приміщень, земельних ділянок тощо;
- оцінки майна (об'єктів нерухомості та інших);
- консалтингові послуги та вивчення проектів;
- менеджменту нерухомості.
В Україні оцінка майна може здійснюватись тільки професійними оцінювачами (фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності та юридичними особами всіх форм власності), які зареєстровані у встановленому законодавством порядку й отримали сертифікат суб'єкта оціночної діяльності, а також органами державної влади або органами місцевого самоврядування, які отримали повноваження на здійснення оціночної діяльності в процесі виконання функцій з управління та розпоряджання державним майном та/або майном, що є у комунальній власності, та у складі яких працюють оцінювачі.
Оцінка майна - це процес визначення його вартості на дату оцінки за процедурою, встановленою нормативно-правовими актами, і є результатом практичної діяльності оцінювача (суб'єкта оціночної діяльності).
Майном, яке може оцінюватися -, вважаються:
- об'єкти в матеріальній формі, будівлі та споруди (включаючи їхні невід'ємні частини), машини, обладнання,, транспортні засоби тощо;
- паї, цінні папери;
- нематеріальні активи, в тому числі об'єкти права інтелектуальної власності;
- цілісні майнові комплекси всіх форм власності.
Процедури оцінки майна встановлюються нормативно-правовими актами з оцінки майна. У випадках проведення незалежної оцінки майна складається звіт про оцінку майна. Незалежною оцінкою майна вважається оцінка майна, що проведена суб'єктом оціночної діяльності - суб'єктом господарювання. У випадках проведення оцінки майна органом державної влади або органом місцевого самоврядування складається акт оцінки майна. Вимоги до звітів про оцінку майна та актів оцінки майна встановлюються законодавством.
Менеджмент нерухомості являє собою піклування про стан будинку та його приміщень: прибирання прибудинкової території, забезпечення паркувальних місць, збір орендної плати, дрібний ремонт тощо.
Купівля-продаж нерухомості може також здійснюватися через біржі як спеціалізовані біржі нерухомості, так і звичайні товарні.
9.4.1. Земельні ділянки
Земля - це природний ресурс, що використовується для виробництва сільськогосподарської продукції, для будівництва будинків, міст, доріг тощо. Земля є одним з основних факторів виробництва. Як зазначав англійський економіст Уільям Петті: "Земля - це мати багатства, а труд - його батько
Право власності на землю - це сукупність майнових прав на земельну ділянку. Це право виражається в можливості власників земельної ділянки продавати, дарувати, віддавати під заставу, здавати в оренду або розпоряджатися ділянкою Іншим способом, якщо тільки відповідні землі на підставі закону не вилучені з обороту або не обмежені в обороті.
В Україні стати власником земельної ділянки можна шляхом її приватизації, купівлі на правах власності або іншим передбаченим законом способом.
Відповідно до Декрету КМУ "Про приватизацію земельних ділянок " громадяни мають право приватизувати земельні ділянки, що знаходяться в їх розпорядженні. Приватизації підлягає земля, надана громадянам для ведення особистого підсобного господарства, будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських будівель (присадибні ділянки), садівництва, індивідуального дачного та гаражного будівництва.
Нині громадяни та юридичні особи можуть також вільно купувати земельні ділянки на правах власності як для особистих, так і для виробничих цілей.
При цьому варто мати на увазі, що покупця земельної ділянки підстерігає безліч небезпек. Тому, аби остаточно визначитися з покупкою, треба перевірити, чи є обмеження на використання даної території. Так, якщо ділянка знаходиться в межах так званих "червоних ліній", це значить, що в найближчі кілька років вона буде відчужена міською владою і використана, наприклад, під будівництво дороги. Тільки після того як усі питання з можливого використання земельної ділянки будуть узгоджені з міською владою, а управління земельних ресурсів підтвердить, що те, що знаходиться на плані і в натурі, відповідає одне одному, можна сміливо робити покупку.
Згідно з законодавством право власності на земельну ділянку поширюється на поверхневий (грунтовий) шар у межах цієї ділянки, на водні об'єкти, ліси, багаторічні насадження, які на ній знаходяться, а також на простір, що є над і під поверхнею ділянки, висотою та глибиною, які необхідні для зведення житлових, виробничих та інших будівель і споруд.
Власник земельної ділянки має право використовувати її на свій розсуд відповідно до цільового призначення. Власник земельної ділянки може використовувати на свій розсуд також все, що знаходиться над і під поверхнею цієї ділянки, якщо інше не встановлено законом та якщо це не порушує прав інших осіб.
Власник земельної ділянки має право зводити на ній будівлі та споруди, здійснювати перебудову, а також дозволяти будівництво на своїй ділянці іншим особам. При цьому власник земельної ділянки набуває право власності на зведені ним будівлі, споруди та інше нерухоме майно.
Право власника на забудову здійснюється ним за умови додержання архітектурних, будівельних, санітарних, екологічних та інших норм і правил, а також за умови використання земельної ділянки за її цільовим призначенням.
При оформленні права власності на зведену будівлю необхідно буде, насамперед, одержати рішення місцевої ради про узгодження будівництва, в органах державного архітектурно-будівельного контролю оформити дозвіл на будівництво, а в бюро технічної інвентаризації - свідоцтво, що підтверджує право володіння будинком чи спорудою.
Ще один поширений спосіб придбання земельної ділянки - купівля будівлі, яка знаходиться на землі, що зацікавила покупця. При цьому зберігати будівлю зовсім необов'язково. З міською владою можна погодити новий проект забудови, а оскільки будинок від землі ніхто відокремити не зможе, то немає ніяких підстав для хвилювання з приводу права власності на землю.
Згідно з законом до особи, яка придбала житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення, у розмірах, встановлених договором.
Якщо договором про відчуження житлового будинку, будівлі або споруди розмір земельної ділянки не визначений, до набувача переходить право власності на ту частину земельної ділянки, яка зайнята житловим будинком, будівлею або спорудою, та на частину земельної ділянки, яка є необхідною для їх обслуговування. Якщо житловий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, наданій у користування, то у разі їх відчуження до набувача переходить право користування тією частиною земельної ділянки, на якій вони розміщені, та частиною ділянки, яка необхідна для їх обслуговування.
В умовах ринкових відносин, в результаті узаконення приватної власності на землю, вона стає об'єктом вільної купівлі-продажу, або інакше кажучи - товаром.
Як і всякий товар, земля має свою ціну. Проте варто мати на увазі, що земля - товар особливий. Ця особливість полягає в тому, що вона є продуктом природи і на неї попередньо не витрачена праця. Тому, якщо абстрагуватися від витрат на поліпшення якості землі, то ціна землі розраховується виходячи не з вартості, а з розміру доходу, який вона приносить своєму власнику - так званої ренти (нім. Rente, від лат. reddita - повернена, сплачена).
Власнику буде вигідно продати землю лише в тому випадку, якщо сума ренти буде меншою, ніж дохід у формі відсотка, одержаного від розміщення цієї суми в банку. Тому ціна землі є капіталізованою земельною рентою і визначається за формулою:
За підрахунками економістів ціна орної землі в областях зрошуваного землеробства в Україні, розрахована на основі капіталізації земельної ренти, за двадцять років становить: на незрошуваних землях Дніпропетровської області - 3260 американських доларів за 1 гектар (на зрошуваних - 9748); Кіровоградської - 3278 (8638); Миколаївської - 2670 (11 209); Одеської - 2664 (7899); у Криму - 2548 (8312).
У більшості країн з розвиненою ринковою економікою земля традиційно є предметом вільної купівлі-продажу. Причому в різних країнах ціни на неї дуже відрізняються. Як показали дослідження, проведені фірмою Knight Frank, для якої торгівля землею є одним з основних видів діяльності, найдешевша земля в Західній Європі - на Британських островах, а найдорожча - в Голландії. Достатньо дорога земля у Німеччині та Бельгії. Подорожчала вона і в Іспанії. Загалом, ціни на землю в основних європейських країнах на 1 січня 1997 року становили: Іспанія - 13 500 доларів за гектар, Бельгія - 14 500, Німеччина - 19 900, Велика Британія - 11 400. А от найдорожча земля у світі - в Японії. Там один гектар оцінюється в середньому в 250 тисяч доларів і навіть дорожче. Це і не дивно. Японія - високоурбанізована країна і кожний шматочок землі там буквально на вагу золота.
Для забезпечення раціонального використання земельних ресурсів, обліку кількості та якості земель та їх економічної оцінки, реєстрації землеволодінь в Україні ведеться Державний земельний кадастр.
Державний земельний кадастр - це систематизований звід достовірних і необхідних відомостей про природний, господарський та правовий стан земель.
У загальному випадку в земельному кадастрі вказується ім'я власника землі, дається опис загальної площі, місця розташування ділянок, їх конфігурація, склад угідь, їх якість, доходність, ціна землі тощо. Існує кілька систем ведення земельного кадастру. Найдосконалішою прийнято вважати німецьку систему земельного кадастру. За цією системою облік ведеться за двома видами документів: кадастром нерухомості, де дається порівняльна економічна оцінка землі, та земельною книгою, в якій враховується право власності на землю.
Дані Державного земельного кадастру є підставою для нарахування плати за землю (див: главу 16).
Схожі статті
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 9.3. Операції з майном
Будь-які операції, що здійснюються на ринку майна, - це операції з власністю. Будь-який цивільно-правовий договір відображає або момент переходу права...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 9.2. Землеустрій та будівництво
Порядок, умови та форми використання землі регулюються Земельним кодексом. Відмінною рисою земельно-правових відносин в Україні є те, що ще зовсім...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 3.5. Припинення підприємницької діяльності
Припинення діяльності господарських товариств та інших суб'єктів господарювання здійснюється шляхом їх реорганізації (злиття, приєднання, поділу,...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 8.4. Купівля - продаж товарів
Основою торгових (комерційних) правовідносин служить договір купівлі-продажу товарів. Договори купівлі-продажу товарів укладаються на підставі Цивільного...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 3.3.5. Дочірні підприємства
Одним із способів здійснення підприємницької діяльності є франчайзинг (від англ. franchise - право участі, право голосу). При цій формі організації...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 6.4. Маркетинг
Маркетинг (від англ. marketing - вивчення ринку) - це вид менеджменту, тобто одна з систем управління підприємством, що забезпечує виробництво продукції...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 4.1. Загальні положення
4.1. Загальні положення Суб'єкти підприємництва будують взаємовідносини з іншими підприємствами, установами, організаціями і громадянами в усіх сферах...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 9.1. Загальні положення
9.1. Загальні положення Під майном розуміють сукупність речей та матеріальних цінностей, що знаходяться у володінні якоїсь особи. З поняттям "майно"...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - Глава 9. Майновий ринок
9.1. Загальні положення Під майном розуміють сукупність речей та матеріальних цінностей, що знаходяться у володінні якоїсь особи. З поняттям "майно"...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - Глава 4. Договірні відносини
4.1. Загальні положення Суб'єкти підприємництва будують взаємовідносини з іншими підприємствами, установами, організаціями і громадянами в усіх сферах...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 8.3. Біржова торгівля
Біржова торгівля - це торгівля товарами та іншими видами цінностей за посередництвом бірж. Біржова торгівля є формою оптової торгівлі, але одночасно - це...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 6.6. Реклама та промоушн
У маркетинговій теорії говорять не просто про збут, а про просування товару на ринку. Просування, або промоушн (англ. promotion) - будь-яка форма...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 3.3.4. Франчайзні підприємства
Одним із способів здійснення підприємницької діяльності є франчайзинг (від англ. franchise - право участі, право голосу). При цій формі організації...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 3.1. Загальні положення
3.1. Загальні положення Функціонування ринку неможливе без здійснення підприємницької діяльності, підприємництва. Підприємництво - це самостійна,...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - Глава 3. Підприємницька діяльність
3.1. Загальні положення Функціонування ринку неможливе без здійснення підприємницької діяльності, підприємництва. Підприємництво - це самостійна,...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 3.3.1. Господарські товариства
Види й організаційні форми підприємств, правила їх створення, реєстрації, реорганізації та ліквідації встановлюються у законодавчому порядку. При цьому...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 8.7. Контроль за торговельною діяльністю
З метою забезпечення населення необхідними товарами та послугами, створення рівних умов для торгівлі підприємствами різних форм власності, захисту прав...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 3.3.6. Об'єднання підприємств
Підприємства мають право на добровільних засадах об'єднувати свою виробничу, наукову, комерційну та інші види діяльності, якщо тільки це не суперечить...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 3.3. Характеристика видів підприємств
Види й організаційні форми підприємств, правила їх створення, реєстрації, реорганізації та ліквідації встановлюються у законодавчому порядку. При цьому...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 7.4. Фінансова звітність
Підприємства всіх форм власності, об'єднання, організації, що знаходяться на госпрозрахунку, мають самостійний баланс і є юридичними особами, а також...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 3.2. Класифікація підприємств
Підприємство - це самостійний суб'єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 3.3.3. Малі підприємства
Під кооперативом (від лат. cooperatio - співробітництво) розуміють організаційно-правову форму підприємства, що має такі ознаки: - кооператив створюється...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 6.2.1. Планування
Процес управління базується на постановці і досягненні певної мети, тобто серії безупинних, взаємозалежних дій, що є управлінськими функціями. Першим...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 6.2. Функції управління
Процес управління базується на постановці і досягненні певної мети, тобто серії безупинних, взаємозалежних дій, що є управлінськими функціями. Першим...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 5.3. Організація виробництва
Основною для підприємства є, насамперед, виробнича діяльність, всі інші види діяльності випливають з неї, адже метою всякого підприємства є виробництво...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 5.1. Загальні положення
5.1. Загальні положення Підприємство являє собою основну ланку народного господарства, первинну виробничо-господарську одиницю. Господарська діяльність,...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - Глава 5. Економіка підприємства
5.1. Загальні положення Підприємство являє собою основну ланку народного господарства, первинну виробничо-господарську одиницю. Господарська діяльність,...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 4.4. Зміна та розірвання договорів
Протягом строку дії договору він може зазнавати змін. Зміна умов або розірвання договору допускається лише за взаємною згодою сторін, якщо інше не...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 3.3.2. Кооперативи
Під кооперативом (від лат. cooperatio - співробітництво) розуміють організаційно-правову форму підприємства, що має такі ознаки: - кооператив створюється...
-
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 2.4. Законність і правопорядок
Одним з основних принципів організації і діяльності держави є принцип дотримання законності. Законність - це основний принцип і метод забезпечення...
Основи ринкової економіки України - Селезньов В. В. - 9.4. Купівля-продаж майна