Основи культурології - Сандюк Л. О. - 13.3. Проблеми діалогу культур в контексті сучасних глобалізаційних проявів
Глобалізація є найважливішим, найвпливовішим і найвиразнішим процесом у сучасних світових суспільних відносинах. Це принципово новий етап у розвитку людства, що якісно відрізняється від попередніх історичних формацій. Виділяють чотири Основні виміри глобалізації: економічна, військова, екологічна і соціально-культурна. Зокрема, в економічному вимірі процес глобалізації узгоджується з переходом від індустріального суспільства до постіндустріального. У соціальному вимірі глобалізація розглядається як процес безпрецедентного розширення інформації й комунікацій у світовому просторі. Інформаційну революцію слід вважати не проявом чи наслідком, а передумовою, чинником глобалізації. Без перевороту в інформаційно-комунікативних технологіях процес глобалізації був би неможливим.
При цьому слід зауважити, що глобалізація означає не тільки прискорення розвитку соціально-економічних процесів, але виведення їх на новий якісний рівень. Взаємозалежність між країнами, соціальними спільнотами набуває планетарного характеру. Найхарактернішою ознакою глобалізації є посилення взаємодії та взаємозалежності народів світу, завдяки чому формується "світове суспільство", планетарний соціум. Це виражається в інтеграції окремих елементів суспільств у глобальні світові структури, в ослабленні традиційних зв'язків й орієнтації на уніфіковані цінності. Ядром світового суспільства виступає глобальна економіка.
Один з суттєвих проявів процесу глобалізації - взаємодія культур. Відбувається їх взаємне збагачення, поширення кращих зразків національних культур на соціальному просторі земної кулі, що робить їх надбанням усього людства. Завдяки розвитку телекомунікацій фактично руйнуються національні кордони у поширенні інформації та утворюється єдиний світовий інформаційний простір, в межах якого складаються універсальні культурні, світоглядні, етичні стандарти. Глобалізація неминуче постає також як історичний процес Уніфікації традицій, культур, релігій, ідеологій, що виражається в понятті " Культурно-історична, або ментальна глобалізація". Антропологічна єдність людства як біологічного роду доповнюється нині його Культурною єдністю. Це виражається у тому, що збільшується ступінь знайомства людей з культурами інших народів, поглиблюється розуміння специфіки інших культур, складаються спільні оцінки культурних досягнень незалежно від того, в якій культурі вони з'явилися. Все більшої сили набуває Культурна інтеграція всесвітнього масштабу, створюються потенційні можливості налагодження особистісних контактів у глобальному просторі, що полегшує становлення Порозуміння між суб'єктами світового суспільства, формування спільних цілей соціального розвитку.
Водночас є глобалізаційні прояви, які оцінюються негативно або, принаймні, неоднозначно. Так, взаємодія культур часто здійснюється у напрямку Поглинання західною культурною традицією всіх інших культур, що загрожує розмиванням національної само-ідентичності населення країн, які втягуються в глобалізацію під прапором вестернізації. Існує навіть думка, що глобалізація - це всього лише поширена вестернізація, дифузія західного капіталізму, його інститутів та соціально-культурних орієнтацій на решту світу.
У цьому зв'язку також говорять про конфронтацію культур. Так, на думку сучасного американського дослідника С. Гантінгтона, людство вступає в нову епоху - епоху " зіткнення цивілізацій". Він виділяє вісім великих культурних світів - цивілізацій: західну, конфуціанську, японську, ісламську, індуїстську, православно-слов'янську, латиноамериканську і африканську. Саме від їх взаємодії, вважає С. Гантінгтон, у найближчому майбутньому буде залежати хід історії людства; тобто Культурні відмінності, а не економіка і не ідеологія, стануть основним джерелом конфліктів на світовій арені. Культурна та релігійна ідентифікація буде найістотніше впливати на життя людей. Гантігтон відзначає, що культурні відмінності не нівелюються, а продовжують зберігатися і навіть - у деяких відношеннях - поглиблюватися. У незахідих цивілізаціях йде процес " девестернізації" - позбавлення впливу Заходу і повернення до своїх культурних витоків. Лише на Поверхневому рівні багато елементів західної культури проникли у культури незахідні, але на глибинному - західні уявлення та ідеї: індивідуалізм, лібералізм, демократія, вільний ринок, відокремлення релігії від держави - майже не знаходять відгуку в незахідних цивілізаціях - ісламській, конфуціанській, індуїстській та інших. Отже, згідно з Гантінгтоном, на перше місце у майбутньому будуть виходити взаємини між Заходом і незахідними цивілізаціями. Зусилля Заходу, що спрямовані на нав'язування свого способу життя, "імперіалізм прав людини" часто викликають у незахідних культурах відторгнення і сприяють зміцненню їх споконвічних цінностей. Тому, на його думку, протистояння Заходу і решти цивілізацій стане в майбутньому центральною віссю світової політики.
Ці ідеї С. Гантінгтона викладені в його книзі "Зіткнення цивілізацій". Втім його концепція не є загальноприйнятною і викликає багато заперечень. Прихильники інших точок зору підкреслюють величезну силу протилежної тенденції - Тенденції до культурного, політичного та економічного співробітництва, яка поступово, через труднощі та суперечності, все більше набуває сили в сучасному світі. В зв'язку з цим, коли паралельно існують процеси інтеграції культур розгортаються і конфронтації культур, актуалізується Ідея діалогу. Суть діалогу полягає в тому, щоб люди змогли Подивитися один на одного по-новому - не з минулого, а з майбутнього.
Участь у цьому діалозі стає найважливішою умовою розвитку будь-якої культури.
Тільки діалог є інструментом, який сприятиме переходу від існуючої парадигми замкненості, заснованій на сприйнятті культурного розмаїття як загрози, до розуміння необхідності співробітництва і взаємопроникнення різних культурних світів. При цьому має відбуватися взаємозбагачення культур при збереженні своєрідності кожної. М. Ганді якось сказав, що мріє про те, щоб вітри культури всіх країн і народів віяли навколо рідного будинку, але він проти того, щоб якийсь вітер зірвав дах його будинку.
Таким чином, культурна єдність людства, котра нині вперше в історії виникає, має принципово Змінити механізми взаємодії окремих культурних світів. Настає нова ера, у якій на авансцену всесвітньої історії виходить " Багатомірний діалог" культур.
Культура, що не знаходиться в контакті з іншими культурами і не відчуває їхнього впливу, неминуче приречена на відставання від темпів світового культурного розвитку, як і економіка країни, відірваної від світового економічного ринку, неминуче опиняється в занепаді. І подібно до того, як духовно багата особистість, осягаючи думки і почуття інших людей, не втрачає від цього своєї оригінальності і неповторності, так і досить багата культура, засвоюючи досягнення інших культур, не перестає бути своєрідною й унікальною, а лише ще більше збагачується. Для будь-якої національної культури знайомство з іншими культурами відкриває широкі можливості розвитку. Відомості про життя інших народів розширяє кругозір людей, дозволяє їм новими очима подивитися на світ і на своє життя, усвідомити особливості свого буття, внести корисні інновації у свій спосіб життя. Культурні досягнення інших народів - художні цінності, філософські і моральні, правові ідеї, техніко-технологічні досягнення - усе це вливається іззовні в національну культуру і стає її власним надбанням. Наприклад, винайдена фінікійцями ще у другому тисячолітті до н. е. абетка, будучи винаходом маленького народу, що давно зник з лиця землі, належить у наш час до основних досягнень людства. Це - один із яскравих прикладів того, як національні досягнення набувають міжнародного характеру.
Взаємодія культур створює підгрунтя для узгодження й уніфікації різних культурних норм, Етичних стандартів, у яких виявляються Культурні універсалії, загальнолюдські цінності. Такий набір цінностей у людства є. Це Віра у силу людського розуму, прихильність до свободи, терпимість, прагнення до справедливості, повага до людської гідності. Провідне місце у між цивілізаційному діалозі мають посісти ідеї справедливості і "золоте правило моральної поведінки", яке має стати основою Універсальної етики, що народжується.
Настає нова епоха, коли починає домінувати і панувати свідомість, що всі нації і народи належать до Однієї родини, зріє необхідність загальнолюдського співтовариства, зникають примари, що змушували ставитися один до одного з підозрою і недовірою. Свідомість вселюдської єдності почала зароджуватись вже в епоху античності. У Сократа якось запитали, звідки він родом, і він не відповів: "З Афін", а сказав: "Із Всесвіту".
Отже, ідея діалогу, все глибше сприймається культурним світовим співтовариством. Шириться переконання, що всі країни можуть успішно співпрацювати і знаходити спільну мову. Висновок, до якого підводить сучасна ситуація у світі, полягає в розумінні того, що виживання людства неможливо при конфронтації. Діалог особливо необхідний перед лицем глобальних небезпек, що загрожують людству. Значимість діалогу полягає в тому, що в умовах взаємного духовного спілкування відбувається глибоке усвідомлення іншої культури й іншого людського досвіду. Діалог - сьогодні рятівний шлях, рухаючись по якому можна уникнути крайніх форм конфронтації.
Діалог - це взаємопроникнення культур; це не просто спілкування як розмова різними мовами, а спілкування зі спробою перекладу, взаєморозуміння; це не просто усвідомлення альтернативи, а й толерантне ставлення до неї. Толерантність - це не тільки повага чужих цінностей, але позиція, що припускає розширення кола власних ціннісних орієнтацій за рахунок позитивної взаємодії з іншими культурами, збагачення новим, іншим культурним надбанням, соціальним досвідом.
Схожі статті
-
Основи культурології - Сандюк Л. О. - 9.4. Культура Давнього Риму
Елліністична культура існувала в період між 323 та 30 рр. до н. е., головним чином у ряді держав Середземномор'я, що утворилися в результаті завоювань О....
-
Основи культурології - Сандюк Л. О. - 9.3. Культура елліністичної епохи
Елліністична культура існувала в період між 323 та 30 рр. до н. е., головним чином у ряді держав Середземномор'я, що утворилися в результаті завоювань О....
-
Основи культурології - Сандюк Л. О. - 8.4. Культура Давнього Китаю та Давньої Індії
Культура Давнього Китаю сформувалась у III тис. до н. е. і розвивається майже безперервно протягом 5 тис. років. Китайський етнос створив особливий тип...
-
Основи культурології - Сандюк Л. О. - Тема 1. КУЛЬТУРОЛОГІЯ ЯК ГАЛУЗЬ НАУКОВОГО ЗНАННЯ
Підготовка сучасного економіста передбачає не тільки засвоєння спеціальних знань, але і формування Гуманістичних переконань, уявлення про світ людського...
-
Основи культурології - Сандюк Л. О. - Розділ 1. ТЕОРЕТИКО-МЕТОДОЛОГІЧНІ ОСНОВИ КУЛЬТУРОЛОГІЇ
Підготовка сучасного економіста передбачає не тільки засвоєння спеціальних знань, але і формування Гуманістичних переконань, уявлення про світ людського...
-
Основи культурології - Сандюк Л. О. - 4.1. Концепція культурно-історичних типів М. Я. Данилевського
Зміст теми 4.1. Концепція культурно-історичних типів М. Я. Данилевського. 4.2. Філософія культури О. Шпенглера. 4.3. Концепція "круговороту локальних...
-
Основи культурології - Сандюк Л. О. - Тема 13. КУЛЬТУРА НОВІТНЬОЇ ЕПОХИ
Зміст теми 13.1. Особливості культурного розвитку на зламі ХХ-ХХІ століть. 13.2. Мистецтво Новітньої епохи. 13.2.1. Мистецтво першої половини ХХ...
-
Основи культурології - Сандюк Л. О. - Тема 12.КУЛЬТУРА НОВОГО ЧАСУ
Зміст теми 12.1. Соціально-економічні та наукові передумови формування культури Нового часу. 12.2. Ціннісно-світоглядні орієнтири людини Нового часу....
-
Основи культурології - Сандюк Л. О. - Тема 4. КЛАСИЧНІ ТЕОРІЇ ЦИВІЛІЗАЦІЙ
Зміст теми 4.1. Концепція культурно-історичних типів М. Я. Данилевського. 4.2. Філософія культури О. Шпенглера. 4.3. Концепція "круговороту локальних...
-
Основи культурології - Сандюк Л. О. - 1.3. Поліфункціональність культури
Значення культури в житті людини і суспільства виражається через її функції. Багатогранність феномену культури визначає розмаїття функцій. Ми зупинимося...
-
Основи культурології - Сандюк Л. О. - 1.1. Історія становлення культурологічної думки
Підготовка сучасного економіста передбачає не тільки засвоєння спеціальних знань, але і формування Гуманістичних переконань, уявлення про світ людського...
-
Основи культурології - Сандюк Л. О. - Тема 7. ПЕРВІСНА КУЛЬТУРА
Тема 7. ПЕРВІСНА КУЛЬТУРА Зміст теми 7.1. Загальна характеристика та хронологічні рамки первісної культури. 7.2. Характерні риси свідомості первісної...
-
Основи культурології - Сандюк Л. О. - Передмова
Підготовка сучасного економіста передбачає не тільки засвоєння спеціальних знань, але і формування Гуманістичних переконань, уявлення про світ людського...
-
Основи культурології - Сандюк Л. О. - Тема 2. ПРОБЛЕМИ КУЛЬТУРОГЕНЕЗУ
Зміст теми 2.1. Трудова концепція походження культури. 2.2. Психоаналітична концепція походження культури З. Фрейда. 2.3. Ігрова концепція походження...
-
Основи культурології - Сандюк Л. О. - 8.2. Культура Давнього Єгипту
Культура Давнього Єгипту - одна з найбільш давніх культур світу, що склалася і розвивалася головним чином у долині ріки Ніл у період з ІІІ тис. до н. е....
-
Основи культурології - Сандюк Л. О. - Тема 11. КУЛЬТУРА ВІДРОДЖЕННЯ
Зміст теми 11.1. Характерні риси ренесансної культури: антропоцентризм, гуманізм. 11.2. Суперечливість Ренесансної культури. 11.3. Мистецтво Відродження....
-
Основи культурології - Сандюк Л. О. - 3.4. Нелінійна схема культурно-історичного розвитку
В основі циклічних теорій культурного розвитку - заперечення ідеї еволюціонізму, тобто Відмова від лінійності в трактуванні людської історії. Прихильники...
-
Основи культурології - Сандюк Л. О. - 3.3. Хвильова модель культурного розвитку
В основі циклічних теорій культурного розвитку - заперечення ідеї еволюціонізму, тобто Відмова від лінійності в трактуванні людської історії. Прихильники...
-
Основи культурології - Сандюк Л. О. - Тема 9. АНТИЧНА КУЛЬТУРА
Зміст теми 9.1. Особливості становлення античної культури. 9.2. Особливості культури Давньої Греції. 9.3. Культура елліністичної епохи. 9.4. Культура...
-
Основи культурології - Сандюк Л. О. - 3.2. Циклічні теорії культурного розвитку
В основі циклічних теорій культурного розвитку - заперечення ідеї еволюціонізму, тобто Відмова від лінійності в трактуванні людської історії. Прихильники...
-
Основи культурології - Сандюк Л. О. - 1.4. Культурна типологія та її основні варіанти
Культура, будучи органічною цілісністю, складається з безлічі складних підсистем. У цілому кожний елемент системи є необхідною, але не достатньою умовою...
-
Основи культурології - Сандюк Л. О. - 7.3. Особливості первісного мистецтва
Тема 7. ПЕРВІСНА КУЛЬТУРА Зміст теми 7.1. Загальна характеристика та хронологічні рамки первісної культури. 7.2. Характерні риси свідомості первісної...
-
Основи культурології - Сандюк Л. О. - 7.2. Характерні риси свідомості первісної людини
Тема 7. ПЕРВІСНА КУЛЬТУРА Зміст теми 7.1. Загальна характеристика та хронологічні рамки первісної культури. 7.2. Характерні риси свідомості первісної...
-
Тема 7. ПЕРВІСНА КУЛЬТУРА Зміст теми 7.1. Загальна характеристика та хронологічні рамки первісної культури. 7.2. Характерні риси свідомості первісної...
-
Основи культурології - Сандюк Л. О. - Тема 3. ТЕОРЕТИЧНІ СХЕМИ КУЛЬТУРНО-ІСТОРИЧНИХ ЗМІН
Зміст теми 3.1. Еволюціоністські теорії культурного розвитку. 3.2. Циклічні теорії культурних змін. 3.3. Хвильова модель культурного розвитку. 3.4....
-
Основи культурології - Сандюк Л. О. - Розділ 2. ІСТОРИЧНІ ФОРМИ КУЛЬТУРНИХ СВІТІВ
Тема 7. ПЕРВІСНА КУЛЬТУРА Зміст теми 7.1. Загальна характеристика та хронологічні рамки первісної культури. 7.2. Характерні риси свідомості первісної...
-
Основи культурології - Сандюк Л. О. - 5.4. Соціокультурні функції мистецтва
Проблема соціокультурних функцій мистецтва є однією з найбільш фундаментальних проблем естетики. Сутність мистецтва найбільш виразно проявляється в його...
-
Основи культурології - Сандюк Л. О. - 13.2.2. Мистецтво постмодернізму
Друга половина ХХ сторіччя характеризується як доба постмодернізму - нового періоду в розвитку культурно-історичного процесу. Стосовно самого терміна...
-
Зміст теми 13.1. Особливості культурного розвитку на зламі ХХ-ХХІ століть. 13.2. Мистецтво Новітньої епохи. 13.2.1. Мистецтво першої половини ХХ...
-
Основи культурології - Сандюк Л. О. - 8.3. Цивілізація Давньої Месопотамії
Цивілізація Давньої Месопотамії була іншим давнім і найбільш важливим осередком культури, що мав сильний вплив на розвиток Середземномор'я й усього...
Основи культурології - Сандюк Л. О. - 13.3. Проблеми діалогу культур в контексті сучасних глобалізаційних проявів