Основи культурології - Сандюк Л. О. - 13.1. Особливості сучасного культурного розвитку на зламі ХХ-ХХІ століть
Зміст теми
13.1. Особливості культурного розвитку на зламі ХХ-ХХІ століть.
13.2. Мистецтво Новітньої епохи.
13.2.1. Мистецтво першої половини ХХ століття.
13.2.2. Мистецтво постмодернізму.
13.3. Проблема діалогу культур у контексті сучасних глобалізаційних процесів.
13.1. Особливості сучасного культурного розвитку на зламі ХХ-ХХІ століть
ХХ століття можна вважати лише миттєвістю в масштабах існування людства. Проте кількість подій та проблем, що виникли в межах культури ХХ століття, безумовно, мають вирішальне значення для ходу людської історії. Численні дослідження особливостей сучасної культури носять суперечливий характер - від оптимістичних концепцій до абсолютного песимізму. Взагалі спроби сучасників адекватно оцінювати тенденції культурного розвитку XX ст. наштовхуються на значні труднощі. Вони пов'язані як з величезним розмаїттям культурного матеріалу, так і з тим, що для людей, які знаходяться ще фактично всередині сучасної культури, важко скласти про неї більш-менш об'єктивне судження - адже для цього потрібна певна історична дистанція.
Події XX століття - дві найжорстокіші світові війни, поява тоталітарних держав, процеси розвитку всесвітньої системи господарювання, ринкових відносин і демократичних структур, науково-технічна революція - привели до зміни мислення і системи цінностей. Суть цієї трансформації - криза гуманізму.
Загалом, характеризуючи культурний розвиток XX століття, слід звернути увагу на ряд наступних його Суттєвих взаємопов'язаних рис. Виключного значення в культурі XX століття набули наука і техніка. Наука досягла значних висот практично в усіх сферах буття людини. З'явилося багато нових наук, значення яких ще повністю не виявилось: кібернетика, екологія, генна інженерія; відбулися революційні відкриття в галузі ядерної фізики, хімії, математики, психології. Науково-технічна революція здійснює небувалий переворот у житті людей. У найбільш розвинених країнах формується Постіндустріальне суспільство, для якого характерні такі Риси: створення економіки послуг, домінування у суспільстві науково-технічних спеціалістів, панування інформаційного сектора в економіці, зростання соціальної мобільності, темпу життя.
Сучасні дослідники По-різному оцінюють вплив науково-технічної революції на життя суспільства. З одного боку, висловлюється оптимістична впевненість у безмежних можливостях науково-технічного розуму, висуваються технократичні утопії (Тоффлер, Масуда); з іншого - посилюються антисцієнтистські настрої. Техногенні кризи, поява глобальних проблем вказують на те, що науково-технічний прогрес, позбавлений гуманістичного виміру, не врівноважений прогресом моральним і духовним, несе загрозу людству. Детальніше проблема суперечливого характеру науково-технічного прогресу була розглянута вище в темі "Техніка в системі культури".
XX століття характеризується розвитком світового ринку, у який включаються всі країни. Формуються глобальні господарські зв'язки, встановлюється всесвітня система господарства. Поширення ринкових веде до приватновласницької орієнтованості індивідуальної поведінки людини, в результаті чого остаточно розриваються зв'язки з традиційним суспільством. Це стосується, перш за все, європейської цивілізації і тих народів, що знаходяться під її впливом, де сучасний розвиток веде до панування Ринкової культури.
Товарно-грошові відносини починають домінувати над усіма іншими; формальні, механістичні форми спілкування витісняють такі, що несуть у собі безпосередньо людський сенс. Відбувається ціннісна абсолютизація грошей. Ще на рубежі XIX-XX століть на кардинальну зміну шкала цінностей у суспільстві у зв'язку з прискореним розвитком товарного типу господарства вказував німецький мислитель Г. Зіммель. У своїй праці "Філософія грошей" він зазначав: "Сьогодні... усі людські відносини і об'єктивна культура пройняті інтересом до грошей. !ронія історичного розвитку полягає в тому, що внаслідок атрофії змістовних життєвих цілей місце їх зайняла Цінність, котра є лише засобом і нічим більше".
XX століття яскраво виявило дегуманізуючий характер споживацьких цінностей, що характеризують ринкову цивілізацію. Світ сучасної західної людини - Гіпертрофовано-речовий. Ще у XIX столітті філософ і поет Ральф Емерсон влучно зазначив, що "речі скочили у сідло і поганяють людство". У XX столітті ця проблема значно загострилась, що дало підставу Е. Фромму у своїй праці "Мати чи бути?" висловитися з цього приводу ще радикальніше: "Якщо я є те, що я маю, і якщо я втрачаю те, що я маю, то хто ж тоді я є? Ніхто інший як повалена, спустошена людина - жалюгідне свідоцтво неправильного способу життя".
Конкуренція як неодмінна риса ринкової культури, поділ праці ведуть до розширення сфери індивідуальної свободи дії. Усе це обумовлює знецінення традиційних релігійних основ культури, секуляризований індивід стає масовим явищем. Сучасність вперше в історії створює передумови для чіткого розмежування надособистісних і особистісних регулятивів поведінки. Звільнившись від Бога, від будь-яких абсолютів, масовий індивід XX століття отримує широкий простір для вільної усвідомлено-добровільної дії, керуючись лише власним розумінням добра і зла. Зменшується сфера суспільного контролю над особистістю, що вимагає розширення сфери дії Особистісних регулятивів. Це несе у собі загрозу сваволі, відриву свободи особистості від її відповідальності та обов'язку. Відбувається атомізація суспільства, раціоналізм усе більше набуває форми Утилітаризму, практицизму, прагматизму.
Криза гуманізму посилюється процесами масовізації суспільства. Формування Масової культури - важлива риса XX століття. Її Передумови: індустріалізація, стандартизація виробництва і споживання, розвиток засобів масової комунікації, здатних тиражувати інформацію в глобальному масштабі, комерціалізація всіх сфер життя. Виникає можливість формувати Стандарти мислення і почуття, " однодумність" у все більших масштабах. На відміну від культури елітарної, масова орієнтована на пересічний рівень масового споживача культурної продукції і відтворює цей рівень. Уявна демократичність масової культури, її начебто антиелітарність фактично спрямовані проти особистості, ведуть до втрати її творчих сил, формують особистість Пасивного споживача. Важлива риса масової культури - Ескапізм - орієнтація споживача культури на Втечу у світ фантазій, ілюзорний світ відео, гри.
Найбільш значимими та пріоритетними проблемами сучасності виступають глобальні проблеми. Термін "глобальні проблеми" був уведений у наукову літературу і отримав широке розповсюдження завдяки діяльності Римського клубу. Сьогодні під глобальними проблемами розуміють цілу низку проблем, які зачіпають життя всього людства, а їх розв'язання можливе лише зусиллями всіх народів, які населяють Землю. Весь комплекс глобальних проблем можна згрупувати навколо трьох фундаментальних напрямків розвитку, що описують спосіб існування людини у світі: "людина - техніка", "людина - культура", "людина - природа". У кожній із цих систем по-своєму проявляється загроза людству. Зокрема, у системі "людина - техніка" загроза виникає з боку використання таких видів енергії як ядерна, термоядерна тощо. Зовсім невідомі для людини наслідки роботи машин, що працюють на принципах самовдосконалення і самонавчання. Система "людина - культура" зачіпає сутнісні риси людського буття, і скорочення культурного поля людини загрожує всім. Система "людина - природа" складалася тисячоліттями. І якщо на початку людської історії в ній діяли табу, ритуали, культи, що досить адекватно часу забезпечували єдність природного і штучно створеного, то на сучасному етапі, внаслідок нерозумного втручання людини в природу, остання все більше починає проявляти себе як могутня сила, що зможе знищити все людство. Глибина проникнення глобальних проблем у суспільне життя зростає з часом у геометричній прогресії. Людство вже підійшло до Межі, коли для того, щоб запобігти загибелі людської цивілізації необхідними є фундаментальні перетворення Вихідних принципів співжиття.
У зв'язку з цим у світоглядних засадах культури ХХ століття спостерігається тенденція до переходу на позиції плюралізму, толерантності. У ХХ столітті сформувалася нова філософська традиція - філософія Діалогу, що представлена іменами М. Бубера, М. Бахтіна та інших. Детальніше про це буде йтися в подальшому.
Схожі статті
-
Основи культурології - Сандюк Л. О. - 3.4. Нелінійна схема культурно-історичного розвитку
В основі циклічних теорій культурного розвитку - заперечення ідеї еволюціонізму, тобто Відмова від лінійності в трактуванні людської історії. Прихильники...
-
Основи культурології - Сандюк Л. О. - 3.3. Хвильова модель культурного розвитку
В основі циклічних теорій культурного розвитку - заперечення ідеї еволюціонізму, тобто Відмова від лінійності в трактуванні людської історії. Прихильники...
-
Основи культурології - Сандюк Л. О. - 3.2. Циклічні теорії культурного розвитку
В основі циклічних теорій культурного розвитку - заперечення ідеї еволюціонізму, тобто Відмова від лінійності в трактуванні людської історії. Прихильники...
-
Основи культурології - Сандюк Л. О. - Тема 13. КУЛЬТУРА НОВІТНЬОЇ ЕПОХИ
Зміст теми 13.1. Особливості культурного розвитку на зламі ХХ-ХХІ століть. 13.2. Мистецтво Новітньої епохи. 13.2.1. Мистецтво першої половини ХХ...
-
Основи культурології - Сандюк Л. О. - Тема 1. КУЛЬТУРОЛОГІЯ ЯК ГАЛУЗЬ НАУКОВОГО ЗНАННЯ
Підготовка сучасного економіста передбачає не тільки засвоєння спеціальних знань, але і формування Гуманістичних переконань, уявлення про світ людського...
-
Основи культурології - Сандюк Л. О. - Розділ 1. ТЕОРЕТИКО-МЕТОДОЛОГІЧНІ ОСНОВИ КУЛЬТУРОЛОГІЇ
Підготовка сучасного економіста передбачає не тільки засвоєння спеціальних знань, але і формування Гуманістичних переконань, уявлення про світ людського...
-
Основи культурології - Сандюк Л. О. - 1.1. Історія становлення культурологічної думки
Підготовка сучасного економіста передбачає не тільки засвоєння спеціальних знань, але і формування Гуманістичних переконань, уявлення про світ людського...
-
Основи культурології - Сандюк Л. О. - Передмова
Підготовка сучасного економіста передбачає не тільки засвоєння спеціальних знань, але і формування Гуманістичних переконань, уявлення про світ людського...
-
Основи культурології - Сандюк Л. О. - 4.1. Концепція культурно-історичних типів М. Я. Данилевського
Зміст теми 4.1. Концепція культурно-історичних типів М. Я. Данилевського. 4.2. Філософія культури О. Шпенглера. 4.3. Концепція "круговороту локальних...
-
Основи культурології - Сандюк Л. О. - 7.3. Особливості первісного мистецтва
Тема 7. ПЕРВІСНА КУЛЬТУРА Зміст теми 7.1. Загальна характеристика та хронологічні рамки первісної культури. 7.2. Характерні риси свідомості первісної...
-
Основи культурології - Сандюк Л. О. - 1.4. Культурна типологія та її основні варіанти
Культура, будучи органічною цілісністю, складається з безлічі складних підсистем. У цілому кожний елемент системи є необхідною, але не достатньою умовою...
-
Зміст теми 12.1. Соціально-економічні та наукові передумови формування культури Нового часу. 12.2. Ціннісно-світоглядні орієнтири людини Нового часу....
-
Основи культурології - Сандюк Л. О. - Тема 12.КУЛЬТУРА НОВОГО ЧАСУ
Зміст теми 12.1. Соціально-економічні та наукові передумови формування культури Нового часу. 12.2. Ціннісно-світоглядні орієнтири людини Нового часу....
-
Основи культурології - Сандюк Л. О. - 3.1. Еволюціоністські теорії культурного розвитку
Зміст теми 3.1. Еволюціоністські теорії культурного розвитку. 3.2. Циклічні теорії культурних змін. 3.3. Хвильова модель культурного розвитку. 3.4....
-
Основи культурології - Сандюк Л. О. - 9.2. Особливості культури Давньої Греції
Зміст теми 9.1. Особливості становлення античної культури. 9.2. Особливості культури Давньої Греції. 9.3. Культура елліністичної епохи. 9.4. Культура...
-
Основи культурології - Сандюк Л. О. - 9.1. Особливості становлення античної культури
Зміст теми 9.1. Особливості становлення античної культури. 9.2. Особливості культури Давньої Греції. 9.3. Культура елліністичної епохи. 9.4. Культура...
-
Основи культурології - Сандюк Л. О. - 6.2. Людина і техносвіт
Зміст теми 6.1. Техніка як феномен культури. 6.2. Людина і техносвіт. 6.1. Техніка як феномен культури Мабуть, жодне з явищ, що оточують людину на рубежі...
-
Основи культурології - Сандюк Л. О. - 6.1. Техніка як феномен культури
Зміст теми 6.1. Техніка як феномен культури. 6.2. Людина і техносвіт. 6.1. Техніка як феномен культури Мабуть, жодне з явищ, що оточують людину на рубежі...
-
Основи культурології - Сандюк Л. О. - Тема 6. ТЕХНІКА В СИСТЕМІ КУЛЬТУРИ
Зміст теми 6.1. Техніка як феномен культури. 6.2. Людина і техносвіт. 6.1. Техніка як феномен культури Мабуть, жодне з явищ, що оточують людину на рубежі...
-
Основи культурології - Сандюк Л. О. - Тема 3. ТЕОРЕТИЧНІ СХЕМИ КУЛЬТУРНО-ІСТОРИЧНИХ ЗМІН
Зміст теми 3.1. Еволюціоністські теорії культурного розвитку. 3.2. Циклічні теорії культурних змін. 3.3. Хвильова модель культурного розвитку. 3.4....
-
Основи культурології - Сандюк Л. О. - Категорія "культурна динаміка"
Досить часто поняття "культурна динаміка" вживається як рівнозначне поняттю "культурні зміни", проте в контексті наукових досліджень їх доцільно...
-
Основи культурології - Сандюк Л. О. - 5.4. Соціокультурні функції мистецтва
Проблема соціокультурних функцій мистецтва є однією з найбільш фундаментальних проблем естетики. Сутність мистецтва найбільш виразно проявляється в його...
-
Основи культурології - Сандюк Л. О. - 1.3. Поліфункціональність культури
Значення культури в житті людини і суспільства виражається через її функції. Багатогранність феномену культури визначає розмаїття функцій. Ми зупинимося...
-
Основи культурології - Сандюк Л. О. - Тема 4. КЛАСИЧНІ ТЕОРІЇ ЦИВІЛІЗАЦІЙ
Зміст теми 4.1. Концепція культурно-історичних типів М. Я. Данилевського. 4.2. Філософія культури О. Шпенглера. 4.3. Концепція "круговороту локальних...
-
Основи культурології - Сандюк Л. О. - 7.2. Характерні риси свідомості первісної людини
Тема 7. ПЕРВІСНА КУЛЬТУРА Зміст теми 7.1. Загальна характеристика та хронологічні рамки первісної культури. 7.2. Характерні риси свідомості первісної...
-
Тема 7. ПЕРВІСНА КУЛЬТУРА Зміст теми 7.1. Загальна характеристика та хронологічні рамки первісної культури. 7.2. Характерні риси свідомості первісної...
-
Основи культурології - Сандюк Л. О. - 12.2. Ціннісно-світоглядні орієнтири людини Нового часу
Зародження новоєвропейської науки зміцнювало позиції розуму і послаблювало роль релігії, що вело до критичного переосмислення релігійних догм, зниження...
-
Основи культурології - Сандюк Л. О. - Тема 7. ПЕРВІСНА КУЛЬТУРА
Тема 7. ПЕРВІСНА КУЛЬТУРА Зміст теми 7.1. Загальна характеристика та хронологічні рамки первісної культури. 7.2. Характерні риси свідомості первісної...
-
Основи культурології - Сандюк Л. О. - Розділ 2. ІСТОРИЧНІ ФОРМИ КУЛЬТУРНИХ СВІТІВ
Тема 7. ПЕРВІСНА КУЛЬТУРА Зміст теми 7.1. Загальна характеристика та хронологічні рамки первісної культури. 7.2. Характерні риси свідомості первісної...
-
Зміст теми 11.1. Характерні риси ренесансної культури: антропоцентризм, гуманізм. 11.2. Суперечливість Ренесансної культури. 11.3. Мистецтво Відродження....
Основи культурології - Сандюк Л. О. - 13.1. Особливості сучасного культурного розвитку на зламі ХХ-ХХІ століть