Основи фізіології та гігієни харчування - Зубар Н. М. - ГЛОСАРІЙ
Авітаміноз - Паталогічний процес, що розвивається внаслідок неповноцінного харчування, при якому відсутній той чи інший вітамін (цинга, рахіт, бери-бери й інші хвороби).
Аланін - Замінна амінокислота. а-аланін, входить до складу багатьох білків, &;-аланін - до складу біологічно активних сполук.
Аліментарний - пов'язаний з харчуванням.
Амілаза - загальна назва ферментів класу гідролаз, що каталізують гідроліз полісахаридів.
Амінокислоти - клас органічних сполук, що містять карбоксильні та аміногрупи. Понад 20 найважливіших амінокислот є мономерними ланками, з яких побудовані всі білки. Амінокислоти мають властивості кислот і основ; беруть участь в обміні азотистих речовин в організмі.
Антибіотик - антибактеріальна речовина, яку одержують синтетично чи витягують з рослинних і тваринних клітин, здатна убивати мікроорганізми чи пригнічували їхній ріст. Антибіотики виробляються:
O цвілевими грибами (пеніцилін);
O актиноміцетами (стрептоміцин);
O бактеріями (граміцідин);
O вищими рослинами (фітонциди).
Антивітаміни - речовини, що перешкоджають використанню вітамінів живою клітиною внаслідок руйнування вітамінів; чи зв'язують вітаміни в неактивні форми; чи заміщують вітаміни сполуками, близькими до вітамінів за хімічною будовою, але протилежної біологічної дії.
Апетит - Емоційне відчуття, пов'язане з прагненням до вживання їжі.
Аргінін - замінна амінокислота. В організмі аргінін присутній у вільному вигляді й у складі білків. Аргінін бере участь у синтезі сечовини й інших процесів азотистого обміну.
Аспарагінова кислота - замінна амінокислота. Аспарагінова кислота: присутня в організмі в складі білків і у вільному вигляді, відіграє важливу роль в обміні азотистих речовин, бере участь в утворенні пірімідинових основ і сечовини.
Білки - Природні високомолекулярні органічні сполуки, побудовані із залишків 20 амінокислот, що з'єднані пептидними зв'язками у довгі ланцюги. У процесах життєдіяльності організму білки виконують пластичну, регуляторну, каталітичну, захисну, транспортну, енергетичну, рецепторну й інші функції.
Біологічно активна речовина - речовина, синтезується організмом чи надходить із їжею, яка стимулює, або пригнічує процеси, що відбуваються в організмі. До біологічно активних речовин належать біолини, гормони, інгібітори, ферменти, фітогормони та ін.
Біополімери - Високомолекулярні природні сполуки, що є структурними частинами живих організмів і відіграють суттєву роль у процесах життєдіяльності. До біополімерів належать білки, нуклеїнові кислоти, полісахариди і їхні похідні.
Валін - незамінна амінокислота, що входить до складу всіх білків. Валін служить основою при біосинтезі пантотенової кислоти (вітамін В3) і пеніциліну.
Вільні радикали - мають вільні валентності, існують лише короткий час, бо вони є дуже реакційноздатними.
Вітамін - органічна речовина, що утворюється у тваринному організмі чи надходить з їжею в дуже незначних кількостях, але є абсолютно необхідною для нормального обміну речовин і життєдіяльності організму. Багато вітамінів є попередниками коферментів, у складі яких вони беруть участь у різних ферментативних реакціях. Звичайно першоджерелом вітамінів є харчові рослини. Розрізняють водорозчинні (В1, В2, В6, В12, РР і С) і жиророзчинні вітаміни (А, Б, Е, К).
Вітамін А - ретинол, жиророзчинний вітамін, необхідний для нормального обміну речовин. В організмі людини ретинол утворюється з каротину, що надходить з їжею. Ретинол входить до складу тваринних жирів. При нестачі ретинолу розвиваються куряча сліпота і ксерофтальмія.
Вітамін В1 - тіамін, водорозчинний вітамін, що бере участь у складі коферменту тіамінпірофосфату (кокарбоксилази) у реакціях декарбоксилірування кетокислот. Тіамін регулює вуглеводний обмін, бере участь у процесі дихання і передачі імпульсів у нервовій системі. Джерелами тіаміну є дріжджі, хліб з борошна грубого помелу, гречана і вівсяна крупа, картопля, печінка.
Вітамін В12 - ціанкобаламін, водорозчинний вітамін, що входить до складу ряду ферментів; активує білковий обмін; бере участь у біосинтезі метіоніну, нуклеїнових кислот; впливає на вуглеводний і жировий обмін; бере участь у кровотворенні; міститься в печінці, нирках, яйцях, сої.
Вітамін В2 - рибофлавін, водорозчинний вітамін. Рибофлавін у складі ряду окислювально-відновних ферментів бере участь у реакціях переносу електронів, у перетвореннях амінокислот та інших сполук. Рибофлавін міститься в молочних і м'ясних продуктах, салатних овочах, у курячому жовтку, пивних дріжджах; синтезується мікроорганізмами і рослинами.
Вітамін В3 - пантотенова кислота, водорозчинний вітамін. В організмі пантотенова кислота входить до складу коферменту А, що бере участь у багатьох реакціях обміну речовин. Дефіцит пантотенової кислоти призводить до порушень обміну речовин. За хімічною природою пантотеновая кислота - цедипептид.
Вітамін В6 - піридоксин, водорозчинний вітамін; похідний піридину. У тканинах піридоксин перетворюється на піридоксальфосфат - кофермент, що бере участь у реакціях синтезу і розщеплення амінокислот. Піридоксин синтезується мікрофлорою кишечнику.
Вітамін Вс - фолієва кислота, водорозчинний вітамін. Як кофермент фолієва кислота бере участь у реакціях синтезу азотистих сполук і в кровотворенні.
Вітамін С - аскорбінова кислота, водорозчинний вітамін, синтезований рослинами з галактози і деяких тварин із глюкози. Аскорбінова кислота підвищує опірність організму до несприятливих впливів, сприяє регенерації. Відсутність аскорбінової кислоти в їжі людини викликає цингу (скорбут), знижує опірність до захворювань.
Вітамін Б3 - холекальциферол, жиророзчинний вітамін, що міститься у тваринних продуктах: сир, вершкова олія, яєчний жовток, печінка, лосось, тунець.
Вітамін Н - біотин, водорозчинний вітамін; кофермент, що бере участь у реакціях переносу вуглекислого газу до органічних сполук. В організмі людини біотин синтезується мікрофлорою кишечнику. Дефіцит біотину викликає головним чином захворювання шкіри.
Вітамін К1 - філохінон, вікасол, жиророзчинний вітамін, що бере участь у біосинтезі факторів згортання крові. Філохінон міститься в зелених частинах рослин. У людини філохінон утворюється мікрофлорою кишечнику.
Вітаміни Б - кальцифероли, жиророзчинні вітаміни, що регулюють обмін кальцію і фосфору в організмі. Кальцифероли необхідні для росту кісток. Під дією ультрафіолетових променів кальцифероли утворюються зі стеринів у шкірі. Нестача кальциферолів спричиняє порушення мінерального обміну.
Вітаміни Е - токофероли, група жиророзчинних вітамінів, синтезованих рослинами. Недолік токоферолів веде до безплідності.
Ворсинки кишкові - виступаючі в порожнину вирости слизової оболонки тонкої кишки.
Всмоктування - Процес проникнення речовин через клітинну мембрану в клітину; а з клітини - у внутрішнє середовище організму.
Вуглеводи - органічні сполуки, до складу яких входять вуглець, кисень і водень. Вуглеводи рослин - первинні продукти фотосинтезу й основні вихідні продукти біосинтезу інших речовин. Вуглеводи складають суттєву частину харчового раціону людини; окислюючись, забезпечують усі клітини організму енергією; входять до складу клітинних оболонок та інших структур; беруть участь у захисних реакціях організму. Вуглеводи поділяються на моносахариди, олігосахариди і полісахариди.
Гастрин - гормон клітин астральної частини шлунку і дванадцятипалої кишки, який стимулює кислу шлункову секрецію.
Гастрографія - загальна назва методів графічної реєстрації різних функцій шлунку.
Гастроцит - клітина шлунку.
Гепатоцит - клітина печінки.
Гідролази - ферменти, які розщеплюють різні хімічні зв'язки в органічних
Молекулах у присутності води. Гіпоглікемія - понижений вміст глюкози в крові. Гіпотензія - зниження тиску, зокрема артеріального.
Гіпотонія - 1) знижений артеріальний тиск; 2) зниження тонусу м'язів або артеріальних стінок; 3) зниження внутрішньо-очного тиску напруженості очного яблука.
Голод - суб'єктивне відчуття об'єктивної харчової потреби організму.
Голодування - стан організму за відсутності або недостатності надходження до організму харчових речовин.
Гематологія - Наука, що вивчає будову і функції кровоносної системи, причини і механізми розвитку хвороб крові і розробляє методи діагностики, лікування і профілактики.
Гемофілія - спадкове захворювання, що виражається в схильності до кровотеч у результаті не згортання крові. Зустрічається у чоловіків, а передається жінками.
Гідроліз - реакції розщеплення органічних сполук у присутності води. Гіпертонія - захворювання, основною ознакою якого є підвищений артеріальний тиск.
Гіпотонія - захворювання, пов'язане зі зниженим артеріальним тиском. Гіпотонія супроводжується головним болем, запамороченням, слабкістю.
Гліколіз - Процес розщеплення вуглеводів за відсутності кисню під дією ферментів. Енергія, що звільняється при гліколізі, використовується в процесах життєдіяльності організму. У клітках тварин кінцевим продуктом гліколізу є молочна кислота.
Гліцин - Найпростіша замінна амінокислота. Гліцин входить до складу багатьох білків і біологічно активних сполук.
Глутамінова кислота - замінна амінокислота. В організмі глутамінова кислота є в складі білків, ряду низькомолекулярних речовин і у вільному вигляді. Глутамінова кислота відіграє важливу роль в азотистому обміні.
Гормон - біологічно активна речовина, яка виробляється в організмі спеціалізованими клітинами, тканинами чи органами і має цілеспрямований вплив на діяльність органів і тканин. Гормони беруть участь у всіх процесах росту, розвитку, розмноження й обміну речовин.
Діарея - пронос.
Диспепсія - порушення процесу травлення.
Жовчні кислоти - похідні холанової кислоти, які входять до складу жовчі, й беруть участь у ряді процесів у шлунково-кишковому тракті.
Жовчні пігменти - кінцеві продукти розпаду гемоглобіну та інших похідних порфірину, що екстрекуються печінкою.
Ентерокіназа - протеолітичний фермент дванадцятипалої кишки, який ініціює активацію трипсину.
Ізолейцин - незамінна амінокислота, входить до складу всіх природних білків.
Кальциферол - жиророзчинний вітамін, що міститься в незначній кількості в рослинних продуктах.
Карнітин - органічна азотовмісна кислота, що знаходиться в м'язах тварин. Карнітин бере участь у процесі окислювання жирних кислот, переносячи їхні залишки через внутрішню мембрану мітохондрій.
Кишкова флора - мікроорганізми, що населяють кишечник здорових людей і відіграють важливу роль у функціонуванні організму.
Кофермент - органічна сполука небілкової природи. Коферменти входять до складу деяких ферментів. З'єднуючись з апоферментом, коферменти утворюють каталітично активні комплекси.
Креатин - азотовмісна органічна кислота. Креатин входить до складу фос-фокреатину як запасної енергетичної речовини в клітках м'язів і мозку.
Кров - рідка тканина, що циркулює в кровоносній системі людини, складається з плазми і клітинних елементів: еритроцитів, лейкоцитів, тромбоцитів та ін. Кров переносить кисень від органів дихання до тканин і вуглекислий газ від тканин до органів подиху; доставляє поживні речовини з органів травлення до тканин, а продукти обміну до органів виділення; бере участь у регуляції водно-сольового обміну і кислотно-лужної рівноваги в організмі, у підтримці постійної температури тіла.
Кровоносна система - сукупність циркулюючої рідини (крові), мережі кровоносних судин, скоротного органа (серця) і органів кровотворення. У людини кровоносна система замкнута.
Кровообіг - рух крові по кровоносній системі, обумовлений роботою серця та забезпечує обмін речовин і підтримку гомеостазу.
Кровотворний орган - орган, у якому формуються клітини крові і лімфи. Основним кровотворним органом є червоний кістковий мозок, у якому утворяться еритроцити, лейкоцити, тромбоцити. Лейкоцити, крім того, утворюються у селезінці і лімфатичних вузлах.
Лактаза - фермент, що розщеплює лактозу на галактозу і глюкозу.
Лейцин - Незамінна амінокислота, входить до складу всіх природних білків, застосовується для лікування хвороб печінки, анемії й інших захворювань.
Лізин - Незамінна амінокислота, входить до складу білків. Синтетичний лізин застосовують для збагачення харчових продуктів.
Ліпіди - нерозчинні у воді органічні речовини, які можна вилучити з клітин органічними розчинниками - ефіром, хлороформом і бензолом. Молекули простих ліпідів складаються зі спирту і жирних кислот. Молекули складних ліпідів складаються зі спирту, високомолекулярних жирних кислот та ін. Ліпіди утворюють енергетичний резерв організму; беруть участь у передачі нервового імпульсу, у створенні водовідштовхувальних і термоізоляційних покривів та ін.
Метіонін - Незамінна амінокислота, входить до складу білків, служить в організмі донором метильних груп при біосинтезі холіну, адреналіну та інших, а також джерелом сірки при біосинтезі цистеїну. Синтетичний метіонін застосовують для збагачення продуктів харчування.
Насичення - Процес зникнення відчуття голоду після прийому їжі.
Недокрів'я - Анемія, група захворювань, що характеризуються зменшенням кількості еритроцитів, змісту в них гемоглобіну чи загальної маси крові. Прояви анемії - загальна слабкість, задишка і под.
Нефрит - запальне захворювання нирок, що характеризується запаленням клубкового апарату.
Ніацин - Вітамін РР; вітамін В3; нікотинова кислота - протипелагричний фактор; водорозчинний вітамін, похідний піридину. Як складова коферментів НАД і НАДФ нікотинова кислота бере участь у багатьох окисних реакціях у живих клітинах.
Оксиданти - Речовини, які сприяють окисленню ліпідів Н203, НОСІ, 03.
Орнітин - Замінна амінокислота, яка присутня у вільному вигляді в організмі, входить до складу деяких антибіотиків, бере участь у біосинтезі сечовини.
Параамінобензойна кислота - Це вітамін ряду мікроорганізмів, що використовують для біосинтезу фолієвої кислоти.
Пепсин - основний протеолітичний фермент, що виробляється шлунком і каталізує розщеплення білків у кислому середовищі.
Пептиди - органічні речовини, що складаються із залишків амінокислот, з'єднаних пептидним зв'язком. У живих клітинах пептиди синтезуються з амінокислот або є продуктами обміну білків. Багато природних пептидів мають біологічну активність. Розрізняють дипептиди, трипептиди і т. д., а також поліпептиди.
Пептони - суміш продуктів неповного гідролізу білків.
Простагландини - гормоноподібні речовини, які беруть участь в регуляції
Багатьох процесів в організмі
Протеази - загальна назва ферментів класу гідролаз, які каталізують гідроліз
Пептидних зв'язків у білках і пептидах.
Проферменти - неактивні попередники ферментів.
Раціон - порція їжі на відомий термін.
Сахараза - група ферментів, які каталізують розщеплення сахарози на глюкозу і фруктозу.
Секретин - гормон клітин дванадцятипалої кишки, який стимулює секрецію бікарбонатів та води підшлунковою залозою і гальмує виділення соляної кислоти шлунком.
Секреція - процес утворення в клітинах специфічного продукту певного функціонального призначення і подальшого його виділення.
Слизова оболонка - оболонка, яка утворює внутрішнє обволікання слизом більшості порожнистих органів травної системи.
Слиз - Продукт секреції слизових залоз, що зволожує поверхню слизових оболонок.
Слина - мукоїдний секрет залоз порожнини рота.
Смак - відчуття, що виникають при дії яких-небудь речовин з метою визначення їх біологічної значущості.
Серин - замінна амінокислота, що входить до складу білків і деяких складних ліпідів, відіграє важливу роль у прояві каталітичної активності багатьох ферментів, що розщеплюють білки.
Серце - порожнинний м'язовий орган, поділений на чотири частини, розташований в навколо сердечній сумці в лівій половині грудної клітки, і виконуючий функцію насоса в кровоносній системі.
Система органів людини - подібні за своєю будовою, розвитком і функціями органи, об'єднані разом в єдину, узгоджено працюючу структуру. В організмі людини об'єднують: покривну, опорно-рухову, травну, кровоносну, лімфатичну, дихальну, видільну, статеву, ендокринну і нервову системи.
Спирти - Кисневмісні органічні сполуки, в яких гідроксильна група знаходиться у насиченого атома вуглецю. Відщеплення води від двох молекул спиртів приводить до утворення простих ефірів. При взаємодії спиртів з жирними кислотами утворюються складні ефіри.
Стероїди - клас органічних сполук; поліциклічні спирти, кетони, кислоти та ін. До стероїдів належать стерини, жовчні кислоти, вітаміни групи Б, статеві гормони, гормони наднирників (кортикостероїди). Багато стероїдів одержують хімічним і мікробіологічним синтезом.
Травлення - перетворення вихідних харчових структур на компоненти, які втрачають видову специфічність, але зберігають енергетичну і пластичну цінність.
Треонін - незамінна амінокислота, входить до складу всіх білків, за винятком протамінів.
Трипсин - протеолітичний фермент підшлункової залози, який проявляє свою активність в нейтральному або слаболужному середовищі.
Трипсиноген - неактивний попередник трипсину.
Фермент - органічні речовини білкової природи, які беруть участь в біохімічних реакціях в ролі факторів, що організують хімічні перетворення.
Фістула - штучний канал між сусідніми порожнистими органами, а також між органом і зовнішнім середовищем.
Хвороба - порушення нормальної життєдіяльності організму, обумовлене функціональними і/чи морфологічними змінами. Виникнення хвороби пов'язане з впливом на організм шкідливих факторів зовнішнього середовища.
Хімус - рідкий або напіврідкий вміст кишечнику, що складається з суміші продуктів травлення і травних секретів.
Холін - вітамін групи В, що бере участь в утворенні фосфоліпідів. Холін входить до складу ацетилхоліну, що відіграє важливу роль в обміні речовин.
Шлунок - розширений відділ травного каналу, в якому здійснюється механічна і хімічна обробка їжі.
Схожі статті
-
Основи фізіології та гігієни харчування - Зубар Н. М. - 7.1. Фізіолого-гігієнічне значення вітамінів
7.1. Фізіолого-гігієнічне значення вітамінів Вітаміни - це незамінні мікрокомпоненти їжі, які відіграють дуже важливу роль у багатьох біохімічних...
-
7.1. Фізіолого-гігієнічне значення вітамінів Вітаміни - це незамінні мікрокомпоненти їжі, які відіграють дуже важливу роль у багатьох біохімічних...
-
7.1. Фізіолого-гігієнічне значення вітамінів Вітаміни - це незамінні мікрокомпоненти їжі, які відіграють дуже важливу роль у багатьох біохімічних...
-
1. Ідеальним вважається харчування, за якого надходження харчових речовин відповідає їх витратам. 2. їжа складається з аліментарних речовин, баластних...
-
Основи фізіології та гігієни харчування - Зубар Н. М. - Фізіологічне значення біомікроелементів
Залежно від концентрації мікроелементи проявляють фізіологічну або фармакологічну дію: - при надходженні мікроелементів у мікрокількостях, які характерні...
-
1. Ідеальним вважається харчування, за якого надходження харчових речовин відповідає їх витратам. 2. їжа складається з аліментарних речовин, баластних...
-
Кров рухається в організмі завдяки серцю і судинам. Кровообіг - рух крові по замкнутих порожнинах серця і кровоносних судинах. Кров рухається по судинах...
-
Основи фізіології та гігієни харчування - Зубар Н. М. - Імунозахисні реакції організму
Кров рухається в організмі завдяки серцю і судинам. Кровообіг - рух крові по замкнутих порожнинах серця і кровоносних судинах. Кров рухається по судинах...
-
8.1. Фізіолого-гігієнічне значення мінеральних речовин В організмі людини за допомогою сучасних аналітичних методів дослідження виявлено близько 70...
-
8.1. Фізіолого-гігієнічне значення мінеральних речовин В організмі людини за допомогою сучасних аналітичних методів дослідження виявлено близько 70...
-
Нефрити - запалення нирок або ниркових клубочків. Пієлонефрит - інфекційне запалення нирок, яке вражає ниркову тканину, миски та чашки і приводить до...
-
Основи фізіології та гігієни харчування - Зубар Н. М. - Причини серцево-судинних захворювань
Нефрити - запалення нирок або ниркових клубочків. Пієлонефрит - інфекційне запалення нирок, яке вражає ниркову тканину, миски та чашки і приводить до...
-
Основи фізіології та гігієни харчування - Зубар Н. М. - Наслідки атеросклерозу
Нефрити - запалення нирок або ниркових клубочків. Пієлонефрит - інфекційне запалення нирок, яке вражає ниркову тканину, миски та чашки і приводить до...
-
Основи фізіології та гігієни харчування - Зубар Н. М. - Фактори ризику атеросклерозу
Нефрити - запалення нирок або ниркових клубочків. Пієлонефрит - інфекційне запалення нирок, яке вражає ниркову тканину, миски та чашки і приводить до...
-
Основи фізіології та гігієни харчування - Зубар Н. М. - Захворювання серцево-судинної системи
Нефрити - запалення нирок або ниркових клубочків. Пієлонефрит - інфекційне запалення нирок, яке вражає ниркову тканину, миски та чашки і приводить до...
-
Нефрити - запалення нирок або ниркових клубочків. Пієлонефрит - інфекційне запалення нирок, яке вражає ниркову тканину, миски та чашки і приводить до...
-
Основи фізіології та гігієни харчування - Зубар Н. М. - Причини сечокам'яної хвороби
Нефрити - запалення нирок або ниркових клубочків. Пієлонефрит - інфекційне запалення нирок, яке вражає ниркову тканину, миски та чашки і приводить до...
-
Нефрити - запалення нирок або ниркових клубочків. Пієлонефрит - інфекційне запалення нирок, яке вражає ниркову тканину, миски та чашки і приводить до...
-
М'ясо і м'ясопродукти. М'ясо і м'ясопродукти мають високу харчову і біологічну цінність. Харчова цінність м'яса залежить від співвідношення м'язової,...
-
8.1. Фізіолого-гігієнічне значення мінеральних речовин В організмі людини за допомогою сучасних аналітичних методів дослідження виявлено близько 70...
-
Основи фізіології та гігієни харчування - Зубар Н. М. - Фізіологічна роль макроелементів
8.1. Фізіолого-гігієнічне значення мінеральних речовин В організмі людини за допомогою сучасних аналітичних методів дослідження виявлено близько 70...
-
Основи фізіології та гігієни харчування - Зубар Н. М. - Рух крові та лімфи в організмі
Кров рухається в організмі завдяки серцю і судинам. Кровообіг - рух крові по замкнутих порожнинах серця і кровоносних судинах. Кров рухається по судинах...
-
Основи фізіології та гігієни харчування - Зубар Н. М. - 2.6. Травлення у товстому кишечнику
У процесі перетравлення їжі товстий кишечник відіграє незначну роль, оскільки їжа майже повністю перетравлюється і всмоктується у тонкому кишечнику, за...
-
У тонкій кишці відбуваються основні процеси перетравлення харчо-речовин. Особливо велика роль її початкового відділу - дванадцятипалої кишки....
-
Основи фізіології та гігієни харчування - Зубар Н. М. - Особливості засвоєння нутрієнтів
Засвоєння їжі залежить від її складу, якості приготування, а також від функціонального стану шлунково-кишкового тракту. Коефіцієнт засвоєння - кількість...
-
Основи фізіології та гігієни харчування - Зубар Н. М. - Механізми всмоктування
Всмоктування - активний фізіологічний процес проникнення перетравлених харчових речовин з порожнини шлунково-кишкового тракту через мембрани в кров,...
-
Всмоктування - активний фізіологічний процес проникнення перетравлених харчових речовин з порожнини шлунково-кишкового тракту через мембрани в кров,...
-
Основними не засвоюваними вуглеводами є "харчові волокна" - суміш структурних полісахаридів рослинних клітин: целюлоза, геміцелюлоза, пектинові речовини,...
-
Основи фізіології та гігієни харчування - Зубар Н. М. - Фізіолого-гігієнічна роль харчових волокон
Основними не засвоюваними вуглеводами є "харчові волокна" - суміш структурних полісахаридів рослинних клітин: целюлоза, геміцелюлоза, пектинові речовини,...
-
Основними не засвоюваними вуглеводами є "харчові волокна" - суміш структурних полісахаридів рослинних клітин: целюлоза, геміцелюлоза, пектинові речовини,...
Основи фізіології та гігієни харчування - Зубар Н. М. - ГЛОСАРІЙ