Основи екології - Мягченко О. П. - 2.10.4. Оцінка екологічності речовинного виробництва
Між природним середовищем і матеріальним виробництвом існує тісний зв'язок: екосистема - природні ресурси - матеріальні ресурси - кінцевий продукт - відходи. Цей ланцюжок припускає наявність нерозривності та взаємозалежності, вимагає максимальної екологічності виробництва та мінімального забруднення природного середовища.
Основу екологічної оцінки виробництва складає продукція, вироблена при мінімальній кількості відходів. Критерій екологічної оцінки виробництва є основою побудови системи показників, що характеризують процес його екологічності. Необхідно виділяти - Натуральні та вартісні показники.
Система Натуральних показників складається з двох груп: стану відхилення від фонового стану природного середовища та екологічності технологічних процесів. Основою для побудови системи показників першої групи є гранично допустимі концентрації (ГДК) шкідливих речовин (ШР), показники гранично допустимих викидів (ГДВ) ШР у повітря та скидів (ГДС) у водоймища, гранично допустимих екологічних навантажень (ГДЕН) на певну територію - селітебну, промислову, рекреаційну, природно-заповідну, остаточні безпечні рівні речовин (ОБРР).
Важливою умовою нормування вмісту речовин, що забруднюють природне середовище, є екологічна диференціація нормативів ГДК шкідливих речовин в залежності від фізико-географічних, геоекологічних властивостей певної місцевості. Отже, крім загальних необхідні зональні величини ГДК, а при неможливості витримати їх за технологічними, іншими умовами виробництва потрібні додаткові заходи щодо забезпечення екологічної безпеки і збереження здоров'я населення.
Ці поняття, їх кількісні значення визначають нормативні документи - державні стандарти (ДСТ), санітарні норми і правила (СНіП), будівельні норми і правила (БудНіП), інструкції міністерств.
Джерелом забруднення атмосфери може бути будь-який технологічний агрегат, що виділяє в атмосферу шкідливі речовини. Розрізняють точкові джерела та лінійні. Основним компонентом промислового викиду в атмосферу є вихідна шкідлива речовина, що міститься в газовому викиді промислового об'єкта. Вихідні шкідливі речовини классифікують за різними напрямками. Наприклад: за організацією знешкодження (відводу) та контролю - на організовані і неорганізовані; за режимом здійснення відводу - на безупинні і періодичні; за температурним режимом - нагріті та холодні, за урахуванням сфери утворення - в основному, допоміжному виробництві; за ознаками очищення - викидаються без очищення і після очистки, за хімічним складом і розмірами часток.
Організований промисловий викид - це той, що надходить в атмосферу або у водний об'єкт через спеціальну споруду - газовідводи, повітропроводи, труби.
Неорганізований промисловий викид - надходить без очищення в атмосферу, водоймище у вигляді спрямованих струмів внаслідок порушення герметичності устаткування, відсутності чи незадовільної роботи очисного устаткування.
Технологічний викид шкідливих речовин - це та їх кількість, що викидається в природне середовище основним виробництвом підприємства. Крім цього використовується такий показник, як звітно-статистичний питомий викид.
Для визначення класу небезпечності підприємства (КНП) треба враховувати маси викидів, скидів та значення ГДК ШР, що можуть міститися в них. При цьому використовують формулу: КНП= (МІ/ ГДКІ)А, де: МІ - маса і-ї речовини у викиді, або скиді; ГДКІ - середньодобове значення ГДК кожної окремої ШР; а - безрозмірна порівнювальна константа ступеня шкідливості речовин в залежності від класу небезпечності речовин:
Для розрахунку значення К можна користуватися не тільки середньодобовими значеннями ГДК, а й максимальними значеннями ГДК, або показниками остаточних безпечних рівнів речовин (ОБРР), або зменшеними в 10 разів значеннями ГДК забруднюючих (шкідливих) речовин в робочій зоні. В залежності від розрахованих
Значень категорії небезпечності підприємства (КНП) визначають клас небезпечності виробництва (К) та розміри санітарно-захисної зони (СЗЗ) навколо підприємства, значення яких наведені в табл.
25.
Таблиця 25. Залежності категорії небезпечності (К) виробництва та розмірів ширини санітарно-захисних зон (СЗЗ) від значень класу небезпечності підприємства (КНП)
Виділяють ще п'яте значення СЗЗ, яке повинно складати не менше 50 м, але воно не відноситься до промислових виробництв. Його встановлюють навколо крупних об'єктів громадського харчування, торгових центрів, культурно-масових закладів (театри, кінотеатри та інші об'єкти).
Ефективність використання природної сировини в технологічних процесах та екологічність процесів виробництва можна визначити коефіцієнтом ефективності його використання (К), який вираховують за формулою: К=Т/С, де Т - загальний обсяг товарної продукції; С - обсяг сировини, яка використана у виробництві товару. Еколого-економічна ефективність природокористування (ЕЕЕП) визначається формулою: ЕЕЕП=Е-П/В+НК, де: Е - екологічна оцінка суспільного виробництва, П - вартість продукції, виробленої з порушенням екологічних норм (збитки від забруднення природного середовища в грошовому вираженні), В - витрати на охорону і відтворення природних ресурсів; Н - нормативна еколого-економічна ефективність природокористування; К - витрати на охорону, відновлення і експлуатацію природних ресурсів.
Ефективність роботи будь-якого виробництва характеризується коефіцієнтом екологічності (КЕ), який визначається як різниця між вартістю сировини, яку приймають за одиницю, та вартістю утворених відходів (В): КЕ=(1-В). Коливання значення КЕ в межах від 0,9 до 1 вказує на високу екологічну ефективність виробництва, низький рівень забруднення довкілля. Якщо відходи утилізують, тобто з них одержують певну додаткову продукцію, то це характеризує економічну ефективність виробництва, яку визначають коефіцієнтом К=(СМ-В)/СМ і його значення залежить від кількості початкової сировини (С) та річної маси виготовленої продукції з відходів (М) і маси неперероблюваних відходів (В).
При зменшенні маси неперероблених відходів, які можуть забруднити навколишнє природне середовище, зменшується екологічність та економічність виробництва, що характеризує Коефіцієнт утилізації: КУ=(К+КЕ)0,5 або коефіцієнт відходності, де: К - коефіцієнт економічної ефективності; КЕ - коефіцієнт екологічності.
Велике значення має характеристика відходності виробництва (КВ): КВ= МП/(С-М), де: П - показник небезпечності відходів; С - початкова кількість сировини, М - кількість продукції, виготовленої з відходів. Таким чином, за цими простими формулами можна провести оцінку екологічності будь-якого виробництва - від невеликої майстерні до великого підприємства.
Витрати на застосування нових технологій (Н), у порівнянні зі старими (С), повинні бути такими, щоб при показнику шкоди (Ш), завданої природі, задовольнялася нерівність: (Н+Ш-С)>0. Ця умова свідчить про економічну доцільність впровадження нових, нехай навіть і дорогих, технологій.
Питання
1. Охарактеризуйте критерії визначення екологічності виробництва.
2. Як можна визначити екологічну небезпечність виробництва?
3. Що таке санітарно-захисні зони, їх характеристики?
4. Що є основою економіки раціонального природокористування?
5. Порівняйте шляхи економічного розвитку людства, вкажіть найбільш перспективний.
6. Що таке господарська ємність природокористування?
7. В чому необхідність економного використання всіх природних ресурсів?
8. Чим визначається економічна ефективність нових виробництв, технологій?
Схожі статті
-
Основи екології - Мягченко О. П. - 2.3. Відходи виробництва та їх утилізація
При будь-якій господарській діяльності утворюються відходи - промислові та побутові, які можуть бути потенційною сировиною. Відходи виробництва - це...
-
Основи екології - Мягченко О. П. - 2.9.14. Екологічний паспорт підприємства
Це комплексний документ, який містить характеристику взаємовідносин підприємства з навколишнім середовищем. Згідно з Державним стандартом 17.0.0.04-90...
-
Основи екології - Мягченко О. П. - 2.10.3. Економічна оцінка природних ресурсів
Це грошове вираження народногосподарської цінності природних благ, екологічної комфортності життя, що визначається шляхом оцінки ефективності їх...
-
Основи екології - Мягченко О. П. - 2.8.1. Екологія атмосфери
Через нераціональне ставлення суспільства, кожної окремої людини до біосфери вже зараз ми підійшли до екологічної катастрофи, яка може стати причиною...
-
Основи екології - Мягченко О. П. - 2.8. Соціально-екологічні проблеми біосфери
Через нераціональне ставлення суспільства, кожної окремої людини до біосфери вже зараз ми підійшли до екологічної катастрофи, яка може стати причиною...
-
Основи екології - Мягченко О. П. - 2.5. Поняття про методи оцінки екологічного стану
Кінцевою метою природоохоронних заходів є забезпечення такого вмісту шкідливих речовин у повітрі, воді чи грунті, який шкідливо не вплине на якість...
-
Природа, як ціле чи будь-яка її частина, завжди, на будь-якому історичному етапі розвитку суспільства, є основним компонентом в економічних відносинах....
-
Основи екології - Мягченко О. П. - 1.3.4. Закони біосфери
Біосфера Землі - частина космічної системи, якій притаманні певні функції, властивості, що обумовлюються законами Всесвіту - законами хімії, фізики,...
-
Основи екології - Мягченко О. П. - 2.7.1. Флоро-фауністичний склад України
Біота України нараховує понад 70 тис. видів, з них флора та мікобіота - понад 27 тис. - гриби і слизовики - 15 тис., водорості - 5 тис., лишайники - 1,2...
-
Основи екології - Мягченко О. П. - 2.7. Екологія флори та фауни
Роль рослин, тварин в природі, житті людей. Космічна роль рослин в стабілізації обміну речовин і енергії планети, акумуляції сонячної енергії,...
-
Основи екології - Мягченко О. П. - 1.4.2. Екологія популяцій
Термін Популяція (лат. - населення, народ) запозичив із демографії (гр. демос - народ, гр. графо - писати) В. Іогансен в 1903 р. Для позначення групи...
-
Основи екології - Мягченко О. П. - 2.8.1.1. Метеорологічний потенціал атмосфери
Атмосфера, як частина біосфери, має здатність до самоочищення, але вона не безкінечна і тому треба газові викиди промислового походження очищати від...
-
Основи екології - Мягченко О. П. - 1.3.3. Основні функції біосфери
Біосфера Землі - частина космічної системи, якій притаманні певні функції, властивості, що обумовлюються законами Всесвіту - законами хімії, фізики,...
-
Основи екології - Мягченко О. П. - 1.4.1. Організм і середовище
Основи біоекології, поняття про факторіальну екологію. Аутоекологія. Екологічні чинники, їх класифікація, значення для організмів. Властивості природного...
-
Основи екології - Мягченко О. П. - 1.4.3. Угрупування та екосистеми
Між всіма організмами діють строго визначені відношення, що сприяють утворенню певних угрупувань, їх складних екологічних систем з певною структурою. В...
-
Основи екології - Мягченко О. П. - 1.4. Основи загальної біоекології
Основи біоекології, поняття про факторіальну екологію. Аутоекологія. Екологічні чинники, їх класифікація, значення для організмів. Властивості природного...
-
Основи екології - Мягченко О. П. - 2.8.1.2. Інженерно-технічні методи очищення повітряних викидів
Фізичні методи - механічні, електричні, хімічні - за рахунок взаємодії газоподібних речовин з іншими з утворенням менш шкідливих сполук, фізико-хімічні,...
-
Основи екології - Мягченко О. П. - 2.9.2. Проблеми сільського господарства
Вони мають давні корені, тому що людство веде його протягом останніх 10 тис. років, але його найбільш негативні впливи на природу проявилися в наш час....
-
Історія виникнення і розвитку міжнародних созологічних органів охорони природи. Роль Організації Об'єднаних Націй, її структурних підрозділів у...
-
Основи екології - Мягченко О. П. - 2.8.3.5. Екологічні проблеми питної води
Більше мільярда людей використовують неякісну воду. Через це щорічно вмирають три з половиною мільйони дітей. Більшість українців споживають воду з...
-
Основи екології - Мягченко О. П. - 2.8.3.4. Проблеми малих рік України
Дніпро - найбільша ріка України, третя в Європі після Дунаю і Волги. Його довжина 2201 км, в межах України 981, площа водозбірного басейну 504 тис. кв....
-
Основи екології - Мягченко О. П. - 2.8.3.3. Екологічний стан Дніпра
Дніпро - найбільша ріка України, третя в Європі після Дунаю і Волги. Його довжина 2201 км, в межах України 981, площа водозбірного басейну 504 тис. кв....
-
Поняття про раціональне природокористування. Концепція гармонійного розвитку. Еколого-економічні проблеми природокористування. Соціально-економічна...
-
Основи екології - Мягченко О. П. - 2.10. Основи економіки раціонального природокористування
Поняття про раціональне природокористування. Концепція гармонійного розвитку. Еколого-економічні проблеми природокористування. Соціально-економічна...
-
Основи екології - Мягченко О. П. - 2.8.2.1. Земельні ресурси України та їх стан
Через нераціональне використання грунтів, ведення сільського господарства, порушення законів біосфери повсюдно зростає деградація гумусу, посилюються всі...
-
Основи екології - Мягченко О. П. - 2.9.13. Основи екологічного менеджменту та аудиту
Починаючи з 1991 р., з моменту проголошення Декларації про державний суверенітет, Україна формує власну екологічну політику як складову частину...
-
Основи екології - Мягченко О. П. - 2.9.9. Основи електромагнітної екології
Як і в більшості країн світу, вона стала загрозливою, тому майже всі природні ресурси виснажені, природне середовище змінене в гіршу сторону. До...
-
Основи екології - Мягченко О. П. - 2.9.8. Урбоекологічна ситуація в Україні
Як і в більшості країн світу, вона стала загрозливою, тому майже всі природні ресурси виснажені, природне середовище змінене в гіршу сторону. До...
-
Основи екології - Мягченко О. П. - 2.9.6. Екологічні проблеми одержання енергії
Інтенсивний розвиток промисловості, ріст чисельності населення на планеті призвели до того, що через кожні 10 років виробництво енергії подвоюється. В...
-
Основи екології - Мягченко О. П. - 2.9.5. Екологічні проблеми транспорту
Однією з важливих екологічних, медико-соціальних проблем є транспортні системи пересування, зокрема ті, що забезпечують функціонування великих населених...
Основи екології - Мягченко О. П. - 2.10.4. Оцінка екологічності речовинного виробництва