Облікова політика - Давидов Г. М. - 2.1.3. Методи обліку витрат
У наукових працях провідних учених представлені варіанти класифікації методів обліку витрат1. Метод - це шлях дослідження, що може характеризуватись як сукупність прийомів та операцій практичного або теоретичного пізнання дійсності, що підпорядковані рішенню конкретного завдання. Таким чином, метод підпорядкований меті та є лише засобом її досягнення. Вітчизняний науковець А. Ш. Маргуліс дає таке визначення витрат методу обліку витрат, не відокремлюючи його від методу калькулювання. Метод обліку витрат - це єдиний процес дослідження витрат підприємств конкретного типу на виробництво та реалізацію продукції з позицій вимірювання, аналізу, контролю та визначення собівартості виробів та робіт1.
Російський науковець I. A. Басманов розуміє під методом обліку витрат метод пізнання витрат і зазначає, що його завдання - це відображення процесу формування витрат у конкретних умовах виробництва. Автор підкреслює, що в обліковій практиці метод обліку витрат ототожнюються з об'єктами їх обліку, які є засобом розмежування витрат за їх призначенням і місцем виникнення. Український учений A. M. Кузьмінський метод обліку виробничих витрат визначає, як пізнання витрат за окремими виробами, групами виробів, переділами, замовленнями, роботами та ін.2
Донедавна більшість фахівців поєднували методи обліку і калькулювання. До недоліків таких класифікацій більшість авторів зараховували їх побудову за двома різними ознаками: спосіб контролю за витратами на виробництво (поточний контроль або контроль по закінченні місяця чи звітності); спосіб групування витрат за об'єктами обліку, а також відсутність єдиного критерію класифікації. Так, в одних класифікаціях в основу покладено принципи обліку витрат на виробництво, а в інших - калькулювання собівартості на одиницю продукції. Нині відбувається докорінна трансформація як технологічних, так і організаційних умов виробництва, що базується на зміні форм власності.
В основу класифікації методів обліку витрат потрібно вкладати саме способи накопичення інформації про витрати, а не об'єкти, у розрізі яких ця інформація накопичується, що зумовлено сутністю методу як шляху дослідження. В обліковій практиці країн з розвинутою ринковою економікою відомі дві основні системи виробничого обліку, які базуються на принципах подвійного запису. Згідно з цим рахунки витрат повинні надавати більш детальну інформацію внутрішнім службам управління, ніж вимагають потреби складання фінансових звітів.
Залежно від побудови системи рахунків, що застосовуються для обліку витрат, розрівняють такі методи обліку витрат: інтегрований і неінтегрований.
Неінтегрований метод обліку Передбачає використання системи, у якій рахунки витрат відокремлені від фінансових. Система записів може бути організована двома способами.
1. Окремі записи в бухгалтерських книгах без контрольного рахунку, які проводяться незалежно від первинних документів, але постійно звіряються з фінансовими рахунками.
2. Бухгалтером виробництва ведеться окрема книга рахунків собівартості, що об'єднана з іншими фінансовими рахунками за допомогою контрольного рахунку.
У неінтегрованій системі може виникнути різниця між прибутком у фінансовому обліку і прибутком у виробничому обліку, що спричинено розбіжностями в оцінці товарно-матеріальних запасів та незавершеного виробництва, методах нарахування амортизації, а також різними методичними підходами щодо відображення надзвичайних втрат матеріалів або часу у фінансовій та виробничій бухгалтерії.
Інтегрований метод Полягає в застосуванні сукупності бухгалтерських засобів, які використовують загальне введення даних для всіх облікових завдань: як для обліку фінансових результатів, так і для обліку витрат. Об'єднання рахунків витрат та фінансових рахунків дає змогу уникнути зайвих трудових витрат і дублювання бухгалтерських записів. За використання такого методу бухгалтерська служба може бути організована з відокремленням виробничого та фінансового відділів. На відділ виробничого обліку в такому разі покладається аналіз незавершеного виробництва і накладних витрат. Важливим питанням організації праці облікового персоналу є ведення контрольних рахунків витрат і контрольних фінансових рахунків.
Залежно від способу накопичення інформації, з відокремленням поточних витрат за нормами і відхилень від них або без такого розмежування, виокремлюють нормативний і безнормативний методи обліку. В багатьох літературних джерелах, офіційних та інструктивних матеріалах Нормативний метод Визначається лише як метод обліку витрат і калькулювання собівартості, а його реалізація пов'язується зі сферою праці облікового персоналу. Саме такі підходи певною мірою зумовили формальний характер впровадження цього методу, тому що його реалізація охоплює не тільки і не стільки облікові процедури, але й планування, організацію виробництва, а також оперативне управління процесом формування собівартості на базі оперативної облікової інформації про відхилення від норм. В умовах структуризації облікової системи є доцільним створення на підприємствах єдиної обліково-економічної служби або відділу виробничого обліку.
Впровадження нормативного обліку пов'язане з налагодженим нормативним господарством. Контроль відповідності витрат нормам може здійснюватися не лише із застосуванням нормативного методу обліку, але за таким варіантом він буде менш дієвим.
За умови застосування нормативного методу облікова політика підприємства повинна передбачати вирішення питань щодо обліку відхилень, а саме:
- організація поточного обліку відхилень від діючих норм витрат;
- спосіб накопичення відхилень за центрами витрат і місцем відповідальності;
- методика розрахунку частки відхилень, що припадає на калькуляційну одиницю.
Більш поширеними є такі методи обліку відхилень від норм: документування, партіонного розкрою, інвентарний метод, метод техніко-економічних розрахунків або індексний чи коефіцієнтний.
Впровадження нормативного методу обліку зумовлене характером виробництва і не завжди є доцільним. Нормативний метод обліку витрат у нашій країні відрізняється від методу стандарт кост, який широко використовується в закордонній обліковій практиці, що пов'язано, по-перше, з наявністю суттєвих відхилень від норм на вітчизняних підприємствах порівняно з дуже незначними відхиленнями за кордоном, а по-друге - з методом оцінки готової продукції. Так, під час використання нормативного методу відхилення від норм розподіляються у процесі визначення фактичної собівартості, а при застосуванні методу стандарт-кост сума відхилень за найбільш поширеним варіантом спрямовується на витрати періоду і продукція оцінюється саме за стандартною оцінкою.
На основі двоїстого характеру виробництва як об'єкта обліку, новостворений продукт праці також є об'єктом обліку витрат і методи його оцінки впливають на методику обліку витрат.
Залежно від повноти віднесення витрат розрізняють такі методи обліку витрат, як стандарт-кост, директ-кост, повне поглинання.
Під час застосування методу обліку витрат Директ-кост, Що базується на оцінці продукції за прямими витратами, непрямі витрати не розподіляють на об'єкти обліку витрат, а обліковують як витрати періоду і відносять на рахунки фінансових результатів у тому періоді, в якому вони були здійснені.
У сучасній практиці є декілька модифікацій цього методу, а саме: класичний, що передбачає віднесення до складу запа-сомістких витрат тільки зміних прямих витрат; метод оцінки за змінними витратами, до складу яких входять прямі витрати і змінні непрямі; метод оцінки залежно від використання виробничих потужностей, за яким до запасомістких витрат відносять всі змінні, а також частка постійних витрат, яка визначена відповідно до коефіцієнта використання виробничої потужності.
У вітчизняній та зарубіжній літературі надається порівняльна характеристика щодо переваг або недоліків цих методів. У системі фінансового обліку відповідно до вимог МСБО для потреб складання фінансової звітності рекомендується використовувати метод повного розподілу витрат. Але для потреб внутрішньогосподарського обліку вибір методу обліку витрат належить до компетенції самого підприємства і є важливим елементом облікової політики в частині обліку витрат.
Схожі статті
-
2.1. Методичні підходи до обгрунтування облікової політики з обліку витрат та формування собівартості 2.1.1. Об'єкти обліку витрат Однією з найважливіших...
-
Облікова політика - Давидов Г. М. - 2.1.1. Об'єкти обліку витрат
2.1. Методичні підходи до обгрунтування облікової політики з обліку витрат та формування собівартості 2.1.1. Об'єкти обліку витрат Однією з найважливіших...
-
2.1. Методичні підходи до обгрунтування облікової політики з обліку витрат та формування собівартості 2.1.1. Об'єкти обліку витрат Однією з найважливіших...
-
Закон "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" визначає облікову політику як сукупність принципів, методів і процедур, які...
-
Облікова політика - Давидов Г. М. - 2.1.2. Взаємозв'язок обліку витрат і процедури калькулювання
В економічній літературі й обліковій практиці радянського періоду використовувались положення щодо доцільності максимальної тотожності об'єктів обліку...
-
Напрями та процедура розподілу прибутку Мають бути зазначені у Статуті господарського товариства та деталізовані іншими внутрішніми регламентами. Згідно...
-
У багатьох стандартах, що регламентують методологію обліку за окремими об'єктами, передбачена можливість використання одного з варіантів, тому наступний...
-
Зменшення кількості рахунків у спрощеному Плані рахунків призвело до втрати аналітичності інформації, особливо щодо обліку витрат. Відповідно у...
-
Спрощена система оподаткування, обліку та звітності для підприємств малого бізнесу передбачає спрощення: - оподаткування: заміну сплати певних видів...
-
Ведення обліку відповідно до спрощеного Плану рахунків суб'єктами малого підприємництва дає змогу використовувати спрощені облікові регістри. Після...
-
Облікова політика - Давидов Г. М. - 1.2.2. Мета, завдання та предмет облікової політики
Обов'язковою умовою ефективного формування облікової політики є мета, задля реалізації якої вона здійснюється. Наявність цілей є надзвичайно важливою...
-
Сучасні умови господарювання ставлять нові вимоги перед підготовкою фахівців з бухгалтерського обліку. Вони зумовлюють трансформацію характеру праці...
-
1.1.1. Сутність та законодавче регламентування облікової політики Термін "облікова політика" законодавчо закріплений у Законі України "Про бухгалтерський...
-
Облікова політика - Давидов Г. М. - 1.4.1. Сутність та типи корпорацій
1.4.1. Сутність та типи корпорацій Корпоративний сектор є основою сучасної економіки. В індустріальних країнах великі корпорації та об'єднання...
-
1.4.1. Сутність та типи корпорацій Корпоративний сектор є основою сучасної економіки. В індустріальних країнах великі корпорації та об'єднання...
-
1.2.1. Підходи до трактування облікової політики у вітчизняній та зарубіжній фаховій літературі Впровадження ринкової економіки пов'язано зі зростанням...
-
1.2.1. Підходи до трактування облікової політики у вітчизняній та зарубіжній фаховій літературі Впровадження ринкової економіки пов'язано зі зростанням...
-
Облікова політика - Давидов Г. М. - 1.1. Облікова політика як інструмент фінансової звітності
1.1.1. Сутність та законодавче регламентування облікової політики Термін "облікова політика" законодавчо закріплений у Законі України "Про бухгалтерський...
-
Облікова політика - Давидов Г. М. - ПЕРЕДМОВА
Сучасні умови господарювання ставлять нові вимоги перед підготовкою фахівців з бухгалтерського обліку. Вони зумовлюють трансформацію характеру праці...
-
Облікова політика - Давидов Г. М. - Проміжний (галузевий, відомчий) рівень облікової політики
Трактування облікової політики як інструменту управління бухгалтерським обліком дає можливість визначити, що облікова політика на рівні підприємства...
-
Облікова політика - Давидов Г. М. - Локальний рівень регулювання облікової політики
Трактування облікової політики як інструменту управління бухгалтерським обліком дає можливість визначити, що облікова політика на рівні підприємства...
-
Облікова політика - Давидов Г. М. - 1.2.3. Суб'єкти та рівні регулювання облікової політики
Діяльність, що становить зміст облікової політики, здійснюється певними суб'єктами. Зміст окремих елементів та методи, які використовуються під час...
-
Облікова політика - Давидов Г. М. - 1.3.1. Визначення статусу малого підприємства
1.3.1. Визначення статусу малого підприємства Перехід економіки України від централізованого управління до ринкового регулювання значно вплинув на умови...
-
1.3.1. Визначення статусу малого підприємства Перехід економіки України від централізованого управління до ринкового регулювання значно вплинув на умови...
-
Управлінський облік - Карпенко О. В. - 4.3. Методи обліку витрат: позамовний, попроцесний
Сутність методів обліку витрат грунтовно викладена у базових підручниках з управлінського обліку та обліку на виробничих підприємствах [2,3,4,9,25-28]....
-
Тема 4. Методи обліку і калькулювання собівартості 4.1. Мета та завдання обліку витрат і калькулювання собівартості Основним призначенням калькулювання є...
-
Управлінський облік - Карпенко О. В. - Тема 4. Методи обліку і калькулювання собівартості
Тема 4. Методи обліку і калькулювання собівартості 4.1. Мета та завдання обліку витрат і калькулювання собівартості Основним призначенням калькулювання є...
-
Управлінський облік - Карпенко О. В. - Модуль 2. Системи обліку витрат і калькулювання собівартості
Тема 4. Методи обліку і калькулювання собівартості 4.1. Мета та завдання обліку витрат і калькулювання собівартості Основним призначенням калькулювання є...
-
Витрати як економічна категорія є процесом споживання матеріальних, нематеріальних, трудових та фінансових ресурсів для здійснення господарської та...
-
Поряд із системою "стандарт-кост" не менш важливе значення в управлінському обліку посідає і система "директ-кост" ("директ-костинг"). Характерною...
Облікова політика - Давидов Г. М. - 2.1.3. Методи обліку витрат