Міжнародні валютно-фінансові відносини - Боринець С. Я. - 15.3. Чинники, які впливають на стан платіжного балансу
Платіжний баланс прямо і обернено пов'язаний із процесом відтворення.
З одного боку, він формується під безпосереднім впливом процесу відтворення, з іншого - впливає на останній через курсові співвідношення валют, золотовалютні резерви, валютний стан, зовнішню заборгованість.
На стан платіжного балансу впливають такі фактори.
1. Нерівномірність економічного і політичного розвитку країн, міжнародна конкуренція.
Так, за період після Другої світової війни і до 60-х років торговельні баланси більшості країн Західної Європи та Японії були, як правило, пасивними.
Водночас перетворення США за цей період на міжнародного інвестора і кредитора призвели до того, що їх торговельний баланс мав величезне активне сальдо.
Загострення протиріч між трьома центрами суперництва (США, Західною Європою - ЄЕС і Японією і падіння частки США у світовому промисловому виробництві призвели у 70-х роках до хронічного дефіциту платіжного балансу Сполучених Штатів. І навпаки, в міру посилення західноєвропейського та японського центрів, їх платіжні баланси, особливо ФРН і Японії, в 70-ті і 80-ті роки, як правило, мали значне позитивне сальдо.
На сьогодні ситуація знову змінилася з урахуванням фінансової кризи в країнах Південно-Східної Азії та Японії.
2. Циклічні коливання економіки.
Оскільки наявна асинхронність сучасного економічного циклу, його коливання впливають на платіжний баланс опосередковано. Світові економічні та фінансові кризи призводять до значних дефіцитів платіжних балансів то в одних, то в інших країнах.
3. Зростання закордонних державних витрат, пов'язаних з мілітаризацією економіки і військовими витратами.
Досить зазначити, що основну масу (понад 50 %) державних витрат США за кордоном, які відображаються у відповідних статтях платіжного балансу, становлять саме витрати військового характеру (утримання та оснащення військових баз, воєнна допомога). З метою компенсації своїх витрат на утримання військ за своїми кордонами США уклали угоди з країнами - членами НАТО й Японією про їх валютне відшкодування, що стало джерелом чергових міждержавних суперечностей. Так, під безпосереднім тиском США, які наполягали на переоснащенні армій союзників, країни НАТО в середині 80-х років імпортували військової продукції із США у 8 разів більше, ніж продавали її за океан.
4. Посилення міжнародної фінансової взаємозалежності.
З 70-х років зростає взаємопроникнення капіталів США, Японії, країн Західної Європи, що посилює між ними і партнерство, і суперництво.
Досить сказати, що на початку XX ст. фінансові потоки між країнами "великої сімки" (420 млрд. дол. США щоденно) у 34 рази перевищували платежі з міжнародної торгівлі.
5. Зміни в міжнародній торгівлі.
Різке зростання світових цін на нафту (у 18 разів у 1980 р. проти 1971 р.) призвели до дефіциту поточних операцій платіжних балансів країн - імпортерів нафти і активізації платіжних балансів нафтовидобувних країн - членів ОПЕК.
У географії товарних потоків спостерігається значне розширення взаємного обміну між промислово розвинутими країнами за скорочення частки країн, що розвиваються, в їх зовнішній торгівлі.
6. Вплив валютно-фінансових факторів.
З уведенням плаваючих валютних курсів значно зросли ризики валютних втрат, особливо під впливом різких коливань курсів провідних валют світу, які найчастіше використовуються як валюти ціни і платежу: долара США, євро, англійського фунта стерлінгів, японської єни. В очікуванні зниження курсу національної валюти відбувається зсув за строками платежів з експорту й імпорту.
7. Негативний вплив інфляції.
8. Торговельно-політична дискримінація окремих країн.
9. Надзвичайні обставини: неврожай, стихійні лиха, катастрофи.
Після розгляду множини факторів, які впливають на платіжний баланс, мимоволі напрошується висновок, що досягти щорічної збалансованості надходжень у країну чи її виплат іншим країнам - завдання надзвичайно складне. А тому навряд чи будь-яка держава світу ставить його для беззаперечного вирішення, тому що немає безпосередньої загрози порушення економічної стабільності за певного незбігання вхідних і вихідних потоків. Однак тут, як і в усьому, слід дотримуватись певної міри.
Так, довготермінове пасивне сальдо платіжного балансу призводить до того, що для покриття дефіциту іноземної валюти необхідно використовувати офіційні резерви, зменшуючи їх обсяги. Оскільки ці резерви не є безмірними, то країна, щоб виправити ситуацію, змушена йти на введення різних протекціоністських заходів для стримування імпорту і заохочування експорту. Одним із наслідків дефіциту платіжного балансу може стати зміна курсової вартості національної валюти. Валютний курс, з одного боку, віддзеркалює стан платіжного балансу, з іншого - є одним із факторів, які суттєво впливають на стан платіжного балансу.
Стосовно довготермінового активного сальдо платіжного балансу, то і в цьому випад ку може бути ціла низка негативних наслідків.
Якщо активне сальдо досягається за рахунок позитивного сальдо платіжного балансу, то це означає, що імпорт не перекриває експорту і, цим самим, фактичний рівень споживання стає менший від потенційно можливого.
Якщо сальдо формується під впливом значного перевищення притоку капіталу над його відтоком, то країна перетворюється в сторону, що приймає, зі всіма можливими негативними наслідками. Адже іноземні інвестиції - це своєрідний допінг для національної економіки, оскільки з часом частина валового національного продукту, створеного в країні, у вигляді прибутку інвестора буде відпливати за кордон, що може негативно вплинути на темпи економічного зростання.
Крім того, довгочасне перевищення припливу валюти в країну над її вибуттям може бути причиною інфляції, знецінення національної грошової одиниці та підвищення рівня цін на внутрішньому ринку.
Поширення практики плаваючих валютних курсів, збільшення масштабів кредитного ринку, відміна обмежень на рух капіталів призвели до лібералізації проведення самостійних дій приватними учасниками міжнародних операцій. Виникає альтернатива вибору засобів платежу, а критерії його ускладнюються. З'явилась значна кількість нових фінансових інструментів, що забезпечують страхування від валютних і кредитних ризиків, відбувається швидке впровадження ЕОМ, новітніх засобів передачі й обробки інформації.
Провідні країни вживають заходи щодо забезпечення стабільності ринкових курсів своїх валют шляхом узгодженого міждержавного впливу на діяльність валютних ринків, посилення впливу офіційних органів на курси з метою обмеження рамок їх коливання, для цього центральні банки проводять спільні валютні інтервенції.
Постійно посилюється тенденція до погодження у проведенні внутрішньої макроекономічної політики західними країнами. За допомогою міжнародної координації цієї політики управління платіжними балансами стало альтернативою плаваючим валютним курсам.
Контрольні запитання і завдання
1. Яка структура платіжного балансу?
2. Дайте визначення активу або дефіциту торговельного балансу.
3. Які основні складові балансу послуг?
4. Яка структура балансу руху капіталів і кредитів?
5. Охарактеризуйте операції з ліквідними валютними активами.
6. Яка сучасна класифікація статей платіжного балансу за методикою МВФ?
7. Перелічіть основні фактори, які впливають на стан платіжного балансу.
8. Які фактори можуть спричинити довгострокове порушення платіжного балансу?
Схожі статті
-
Міжнародні валютно-фінансові відносини - Боринець С. Я. - 14.1. Методологія платіжного балансу
Розділ 14. ЕКОНОМІЧНИЙ ЗМІСТ ПЛАТІЖНОГО БАЛАНСУ 14.1. Методологія платіжного балансу Економічні, політичні, військові, культурні й інші відносини між...
-
Розділ 14. ЕКОНОМІЧНИЙ ЗМІСТ ПЛАТІЖНОГО БАЛАНСУ 14.1. Методологія платіжного балансу Економічні, політичні, військові, культурні й інші відносини між...
-
Розділ 14. ЕКОНОМІЧНИЙ ЗМІСТ ПЛАТІЖНОГО БАЛАНСУ 14.1. Методологія платіжного балансу Економічні, політичні, військові, культурні й інші відносини між...
-
15.1. Класифікація статей платіжного балансу за методикою МВФ На практиці для зручності обліку платіжний баланс складається з таких розділів: -...
-
Міжнародні валютно-фінансові відносини - Боринець С. Я. - 15.2. Загальне сальдо платіжного балансу
Як вартісний вираз зовнішнього сектору відкритої економічної системи платіжний баланс відображає рівень її пристосування до світової економіки. Тому...
-
Міжнародні валютно-фінансові відносини - Боринець С. Я. - Розділ 15. СТРУКТУРА ПЛАТІЖНОГО БАЛАНСУ
15.1. Класифікація статей платіжного балансу за методикою МВФ На практиці для зручності обліку платіжний баланс складається з таких розділів: -...
-
З поняттям рівноваги платіжного балансу тісно пов'язане поняття фінансування сальдо платіжного балансу: незбалансованість зовнішніх платежів обов'язково...
-
Платіжний баланс країни - це результат, перш за все, торговельного обміну товарами, послугами і капіталом між певною країною і навколишнім світом. По...
-
Міжнародні валютно-фінансові відносини - Боринець С. Я. - 2.1. Валютні блоки
2.1. Валютні блоки У період світової економічної кризи 1929- 1933 рр. з крахом золотодевізного стандарту єдина світова валютна система перестала...
-
2.1. Валютні блоки У період світової економічної кризи 1929- 1933 рр. з крахом золотодевізного стандарту єдина світова валютна система перестала...
-
Міжнародні валютно-фінансові відносини - Боринець С. Я. - 13.2. Методика визначення валютних курсів
Є кілька методів визначення валютних курсів. Традиційним вважається метод визначення валютних курсів на основі зіставлення ринкових цін на золото...
-
Міжнародні валютно-фінансові відносини - Боринець С. Я. - 12.3. Умови повної конвертованості валют
Загалом для досягнення істинної конвертованості необхідно дотримуватись, у крайньому разі, двох умов: - по-перше, мати внутрішній ринок товарів, послуг,...
-
Міжнародні валютно-фінансові відносини - Боринець С. Я. - 5.3. Міжнародні розрахункові операції
Зовнішньоекономічні та неекономічні зв'язки між юридичними і фізичними особами різних країн призводять до виникнення грошових вимог і зобов'язань. У...
-
Міжнародні валютно-фінансові відносини - Боринець С. Я. - 2.3. Валютний союз ЄС
Найбільш високо-розвинутою і досконалою формою розвитку регіональних валютних угруповань є Економічний і валютний союз (ЕВС) (раніше - Європейська...
-
Є кілька методів визначення валютних курсів. Традиційним вважається метод визначення валютних курсів на основі зіставлення ринкових цін на золото...
-
Конкретну ініціативу у створенні нової валютної системи, яка могла б успішно функціонувати після завершення Другої світової війни, взяли на себе країни,...
-
Міжнародні валютно-фінансові відносини - Боринець С. Я. - 13.1. Економічні функції валютного курсу
13.1. Економічні функції валютного курсу Валютний курс як економічна категорія являє собою ціну грошової одиниці однієї країни, виражену в грошових...
-
Міжнародні валютно-фінансові відносини - Боринець С. Я. - Розділ 13. ВАЛЮТНИЙ КУРС
13.1. Економічні функції валютного курсу Валютний курс як економічна категорія являє собою ціну грошової одиниці однієї країни, виражену в грошових...
-
Розділ 12. КОНВЕРТОВАНІСТЬ ВАЛЮТ 12.1. Ступені конвертованості валют Найпоширенішим в економічній літературі визначенням конвертованості валюти є...
-
Міжнародні валютно-фінансові відносини - Боринець С. Я. - 12.2. Внутрішня і зовнішня конвертованість
Залежно від місця перебування суб'єкта конвертованість може бути внутрішньою та зовнішньою. За режиму внутрішньої конвертованості свободою обміну...
-
Міжнародні валютно-фінансові відносини - Боринець С. Я. - 12.1. Ступені конвертованості валют
Розділ 12. КОНВЕРТОВАНІСТЬ ВАЛЮТ 12.1. Ступені конвертованості валют Найпоширенішим в економічній літературі визначенням конвертованості валюти є...
-
Міжнародні валютно-фінансові відносини - Боринець С. Я. - Розділ 12. КОНВЕРТОВАНІСТЬ ВАЛЮТ
Розділ 12. КОНВЕРТОВАНІСТЬ ВАЛЮТ 12.1. Ступені конвертованості валют Найпоширенішим в економічній літературі визначенням конвертованості валюти є...
-
Міжнародні валютно-фінансові відносини - Боринець С. Я. - 5.2. Операції на девізних ринках
Одним із найсуттєвіших елементів фінансів є світовий валютний ринок. Валютні операції у широкому розумінні є конкретною формою прояву валютних відносин у...
-
Міжнародні валютно-фінансові відносини - Боринець С. Я. - 8.2. Види лізингу
Відповідно до територіального принципу лізинг буває внутрішній, міжнародний, змішаний (поєднання внутрішнього і міжнародного), експортний, імпортний і...
-
Оцінюючи платоспроможність окремих країн, використовують показник норми обслуговування державного боргу (Я ОБ), який визначається відношенням суми...
-
Розділ 3. МІЖНАРОДНІ ВАЛЮТНО-ФІНАНСОВІ ІНСТИТУЦІЇ Діяльність міжнародних організацій пов'язана з виконанням певних функцій, які визначаються їхніми...
-
Розділ 3. МІЖНАРОДНІ ВАЛЮТНО-ФІНАНСОВІ ІНСТИТУЦІЇ Діяльність міжнародних організацій пов'язана з виконанням певних функцій, які визначаються їхніми...
-
Однією з основних міжнародних економічних організацій є Організація економічного співробітництва і розвитку (ОБСР), Конвенція про створення якої була...
-
Регіональні фінансово-кредитні організації в межах Західної Європи, Латинської Америки, Африки, Південно-Східної Азії та в регіоні колишнього СРСР (нині...
-
У 1944 р. на Міжнародній валютно-фінансовій конференції у Бреттон-Вудсі крім МВФ було створено Міжнародний банк реконструкції та розвитку (МБРР)....
Міжнародні валютно-фінансові відносини - Боринець С. Я. - 15.3. Чинники, які впливають на стан платіжного балансу