Міжнародні фінанси - Рогач О. І - ПОСЛУГИ ЦЕНТРАЛЬНИХ БАНКІВ
Центральні банки не лише здійснюють контроль і нагляд за банківською діяльністю, розробляють і реалізують грошово-кредитну політику, організовують систему розрахунків. Вони, як і інші банки, надають банківські послуги, тобто здійснюють комерційні операції. їхніми клієнтами є національні й іноземні уряди, комерційні банки, міжнародні організації та інші юридичні особи.
Комерційні операції приносять центральному банкові прибуток (так, у 1995 р. прибуток Німецького федерального банку склав 10,93 млрд марок, у 1996 р. - 9,43 млрд марок, а в 1997 р. чистий прибуток становив 24,23 млрд марок, з яких на урядові рахунки надійшло 24,21 млрд марок, решта - до резервного фонду банку). Проте одержання прибутку не становить мету діяльності центрального банку (банк, як правило, не є платником податків) - в основному прибуток спрямовується в державний бюджет.
У країнах, де центральні банки функціонують на акціонерних засадах, власники акцій можуть отримувати дохід у формі дивідендів. Наприклад, у США кожний Федеральний резервний банк є своєрідним акціонерним товариством, акціями якого володіють банки - члени ФРС, кожен із яких повинен придбати акції на суму, що дорівнює 3 % його власного капіталу. Дивіденди за цими акціями обмежені 6 %, і більш ніж 90 % загального доходу федеральних резервних банків спрямовується до Державного казначейства США. Так, у 1998 р. доходи ФРС оцінювалися в суму близько 20 млрд дол., менш ніж 1 % якої було сплачено у формі дивідендів за акціями, що належали банкам-членам ФРС. І практично весь дохід, який залишився, був спрямований до Державного казначейства США. Акціонерам Банку Японії гарантовані дивіденди в розмірі 4 %, які за умови надзвичайно високих прибутків можуть зростати до 5 %. Решта прибутку надходить до державного бюджету.
Перелік комерційних послуг центральних банків є традиційним і нагадує послуги звичайних фінансово-кредитних інституцій (депозитні, кредитні, розрахункові, консалтингові тощо).
Серед послуг центральних банків одні з найважливіших - розрахункові, які охоплюють: відкриття та ведення рахунків комерційних банків та інших клієнтів; прийом, збереження і сплату грошей; інкасацію розрахунково-платіжних документів; здійснення взаємних розрахунків між банками та з національним казначейством, погашення їхньої взаємної заборгованості, складання балансів за банківськими рахунками; надання банкам виписок про стан їхніх рахунків.
Щодо депозитних послуг, то найпоширенішою формою депозитів комерційних банків у центральному банку є поточні чи вклади до запитання. Комерційні банки тримають у центральному банку головним чином обов'язкові мінімальні резерви, а також частину надлишкових резервів, необхідних для взаємних розрахунків. Загальна сума таких депозитів кредитних інституцій звичайно не перевищує 30-50 % балансу центрального банку.
Іноді центральні банки можуть залучати від комерційних строкові депозити й оформлювати їх як власні коротко - і довгострокові векселі або облігації, причому в умовах високої інфляції вони можуть індексуватися. Продаж таких боргових інструментів здійснюється, наприклад, Німецьким федеральним банком, Банком Японії та ін. Зворотний викуп цих боргових зобов'язань не практикується, але центральний банк може надати комерційним банкам ломбардний кредит під їхню заставу. У такий спосіб ліквідність ринку цих цінних паперів центральних банків підвищується.
Випуск центральними банками власних боргових зобов'язань, розвиток операцій емісійних банків зі строковими вкладами комерційних банків підвищують заінтересованість останніх у дотриманні встановлених норм обов'язкового резервування, сприяють зміцненню ресурсної бази центральних банків і розширюють їхній інструментарій грошово-кредитного регулювання економіки. Короткострокові боргові зобов'язання центральних банків служать засобом забезпечення їхньої депозитно-чекової та банкнотної емісії.
Центральні банки також здійснюють розрахунково-кредитне обслуговування центральних і муніципальних органів влади, касове виконання відповідних бюджетів. Як фінансові агенти уряду ці банки виступають посередниками в платежах казначейства, а в низці країн - і кредиторами держави. На договірній основі вони ведуть поточні рахунки казначейств, урядових структур і організацій, місцевих органів влади; акумулюють на цих рахунках кошти, проводять із них виплати; інкасують комерційні векселі й чеки на користь уряду; організують кліринг казначейських чеків; ведуть облік надходжень і платежів центрального і місцевого бюджетів, налають фінансовим органам звіти про касове виконання цих бюджетів; здійснюють нагляд за збереженням, випуском і вилученням з обігу монет і казначейських білетів; проводять операції з державними цінними паперами; надають державі кредит у формі позичок чи купівлі державних облігацій; проводять за дорученням урядових органів операції з золотом та іноземною валютою; переводять валютні кошти за кордон при здійсненні розрахунків урядів з іншими країнами і міжнародними економічними організаціями. Такі взаємини центральних банків з казначействами, урядовими організаціями й установами регулюються угодами (договорами), що передбачають види фінансових і банківських послуг, умови, порядок і терміни їхнього надання.
Кредитні послуги центральних банків є складовою механізму грошово-кредитного регулювання та емісійної діяльності. Деякі види цих послуг тісно пов'язані з міжбанківськими розрахунками. У багатьох країнах поширена практика надання комерційним банкам одноденних кредитів (на термін менше 24 годин), призначених для здійснення їхніх взаємних розрахунків. Для багатьох банківських установ це становить важливе джерело денного оборотного капіталу, тим більше що такі денні позички не відбиваються в бухгалтерських балансах банків як позики.
Кредити центрального банку можуть забезпечуватися золотом та іншими дорогоцінними металами, іноземною валютою, векселями в національній та іноземній валюті з термінами погашення до 6 місяців, державними цінними паперами, іншими цінностями, а також гарантіями і поруками.
Дотримання комерційними банками резервних вимог та оптимізація резервної позиції в центральному банку - досить складне завдання, незважаючи на те, що обов'язкові й добровільні резерви звичайно зберігаються на одному поточному рахунку. З ряду причин мінімальні резервні вимоги не завжди виконуються, й у деяких випадках може утворитися дебетове сальдо (овердрафт). Наприклад, у США загальна величина денних овердрафтів у електронних системах грошових розрахунків Fedwire і CHIPS досягала в окремі періоди 80 млрд дол. США.
Через складності прогнозування й оперативного управління резервами комерційних банків деякі центральні банки допускають можливість заліку (переносу) надлишку чи дефіциту мінімальних резервів з поточного періоду на наступний, що підвищує гнучкість регулятивних заходів емісійного банку. Таку умову передбачає схема резервних вимог центральних банків США і Франції. Водночас за нестачу мінімальних резервів понад припустимий до переносу на наступний термін розмір Федеральна резервна система США стягує з комерційних банків пеню в розмірі дисконтної ставки плюс 2 %. В інших країнах при недотриманні встановлених резервних вимог центральні банки також застосовують штрафи. В Японії і Франції розмір штрафу перевищує відповідно на 3,75 і 3 % дисконтну ставку центрального банку. У ФРН при недотриманні банками резервних вимог Німецький федеральний банк стягує штраф у вигляді особливого процента протягом 30 днів. Зазвичай він на 3 % перевищує ставку за ломбардними кредитами, що надаються Бундесбанком кредитним інституціям під забезпечення векселями, цінними паперами і державними борговими зобов'язаннями.
Популярними послугами центральних банків є послуги з управління портфелем цінних паперів. Наприклад, федеральні резервні банки США пропонують фінансово-кредитним інституціям послуги зі збереження, переказу й інкасування цінних паперів. Значна частина цінних паперів, прийнятих ФРС на збереження, заставлена під забезпечення фінансових угод. За розпорядженням клієнтів федеральні резервні банки відкривають їм рахунки для збереження цінних паперів, приймають депозити у вигляді цінних паперів, здійснюють перекази цінних паперів між ощадними і заставними рахунками депозиторів, доставляють цінні папери й обробляють відповідні платежі. Послуга з інкасування цінних паперів аналогічна інкасуванню звичайних чеків.
Схожі статті
-
Міжнародні фінанси - Рогач О. І - Євродепозити
Євродепозити Терміни депозитів становлять від 1 дня до 1 року, інколи до.2 років. Типова сума міжбанківських депозитів - 5-10 млн дол., інколи в кілька...
-
Міжнародні фінанси - Рогач О. І - Єврооблігації
Євродепозити Терміни депозитів становлять від 1 дня до 1 року, інколи до.2 років. Типова сума міжбанківських депозитів - 5-10 млн дол., інколи в кілька...
-
Міжнародні фінанси - Рогач О. І - Єврокредити
Євродепозити Терміни депозитів становлять від 1 дня до 1 року, інколи до.2 років. Типова сума міжбанківських депозитів - 5-10 млн дол., інколи в кілька...
-
Міжнародні фінанси - Рогач О. І - РЕГУЛЮВАННЯ ЦЕНТРАЛЬНИМ БАНКОМ ДІЯЛЬНОСТІ КРЕДИТНИХ УСТАНОВ
Оскільки забезпечення стабільності банківської системи є одним з основних завдань центральних банків (власне і створених для цього в умовах посилення...
-
Міжнародні фінанси - Рогач О. І - Ціна синдикованого кредиту і винагорода учасників
Одним із сегментів міжнародного кредитного ринку є ринок єврокредитів. Середньо - та довгострокові єврокредити, які надаються у рамках банківських...
-
Міжнародні фінанси - Рогач О. І - Процедура синдикування кредиту
Одним із сегментів міжнародного кредитного ринку є ринок єврокредитів. Середньо - та довгострокові єврокредити, які надаються у рамках банківських...
-
Міжнародні фінанси - Рогач О. І - СИНДИКОВАНІ ЄВРОКРЕДИТИ
Одним із сегментів міжнародного кредитного ринку є ринок єврокредитів. Середньо - та довгострокові єврокредити, які надаються у рамках банківських...
-
Міжнародні фінанси - Рогач О. І - СНОВНІ СЕГМЕНТИ ЄВРОВАЛЮТНОГО РИНКУ
Євродепозити Терміни депозитів становлять від 1 дня до 1 року, інколи до.2 років. Типова сума міжбанківських депозитів - 5-10 млн дол., інколи в кілька...
-
Міжнародні фінанси - Рогач О. І - Програми середньострокових євронот
Фінансові інновації міжнародних ринків облігацій У процесі розвитку ринку єврооблігацій з'явилися нові фінансові продукти, такі як євроноти, комерційні...
-
Міжнародні фінанси - Рогач О. І - Фінансові інновації міжнародних ринків облігацій
Фінансові інновації міжнародних ринків облігацій У процесі розвитку ринку єврооблігацій з'явилися нові фінансові продукти, такі як євроноти, комерційні...
-
Міжнародні фінанси - Рогач О. І - ПРОГРАМИ БОРГОВОГО ФІНАНСУВАННЯ
Фінансові інновації міжнародних ринків облігацій У процесі розвитку ринку єврооблігацій з'явилися нові фінансові продукти, такі як євроноти, комерційні...
-
Міжнародні фінанси - Рогач О. І - Емісія та обіг іноземних облігацій
Емісія іноземних облігацій здійснюється через механізм андеррайтингу. Андеррайтинг - це купівля або гарантування купівлі цінних паперів при їх первинному...
-
Міжнародні фінанси - Рогач О. І - МІЖНАРОДНА АСОЦІАЦІЯ ОРГАНІВ НАГЛЯДУ ЗА СТРАХОВИМ РИНКОМ
Ця організація об'єднує національні комісії з цінних паперів, які здійснюють нагляд та регулювання цього сегмента фінансового ринку. Міжнародна...
-
Міжнародні фінанси - Рогач О. І - Міжнародні фінанси на рубежі XXI ст
Міжнародні фінансові операції здійснюються на грошових, валютних та фондових ринках. Економічна природа цих ринків змінюється під впливом...
-
Міжнародні фінанси - Рогач О. І - МІЖНАРОДНА ТОРГОВЕЛЬНА ПАЛАТА
Ця організація об'єднує національні комісії з цінних паперів, які здійснюють нагляд та регулювання цього сегмента фінансового ринку. Міжнародна...
-
Міжнародні фінанси - Рогач О. І - МІЖНАРОДНА ОРГАНІЗАЦІЯ КОМІСІЙ З ЦІННИХ ПАПЕРІВ
Ця організація об'єднує національні комісії з цінних паперів, які здійснюють нагляд та регулювання цього сегмента фінансового ринку. Міжнародна...
-
Міжнародні фінанси - Рогач О. І - Термінологічний словник
Азійський банк розвитку (АзБР). Asian Development Bank (ADB). Регіональний банк розвитку для Азії, розташований у Манілі. Офіційно створений у 1966 р....
-
Міжнародні фінанси - Рогач О. І - ПОЗИКИ НА МІЖНАРОДНИХ РИНКАХ КАПІТАЛУ
Інтерес іноземних інвесторів до українських казначейських векселів виник у 1996 р. і протягом певного періоду стабільно зростав. Як результат у перші сім...
-
Міжнародні фінанси - Рогач О. І - Інтернет-банкінг
Системи електронної торгівлі широко використовуються на національних та міжнародних фінансових ринках. їхні відмінності залежать від типу ринку, його...
-
Міжнародні фінанси - Рогач О. І - Доходи
Розглянемо основні види поточних операцій докладніше. Товари Енергоносії - відображаються окремим кодом. Товари для перероблення - це товари, які...
-
Міжнародні фінанси - Рогач О. І - Послуги
Розглянемо основні види поточних операцій докладніше. Товари Енергоносії - відображаються окремим кодом. Товари для перероблення - це товари, які...
-
Міжнародні фінанси - Рогач О. І - МІЖНАРОДНІ ОБЛІГАЦІЇ: ОСНОВИ
Поняття міжнародних облігацій Облігація - це борговий фінансовий інструмент, за яким позичальник (емітент) зобов'язується сплатити кредиторові...
-
Міжнародні фінанси - Рогач О. І - Поняття міжнародного ринку цінних паперів
* Поняття і структурні сегменти міжнародного ринку цінних паперів * Валютна структура міжнародного ринку цінних паперів * Основні напрями розвитку...
-
Міжнародні фінанси - Рогач О. І - ПОНЯТТЯ І СТРУКТУРНІ СЕГМЕНТИ МІЖНАРОДНОГО РИНКУ ЦІННИХ ПАПЕРІВ
* Поняття і структурні сегменти міжнародного ринку цінних паперів * Валютна структура міжнародного ринку цінних паперів * Основні напрями розвитку...
-
Міжнародні фінанси - Рогач О. І - Розділ 10. МІЖНАРОДНІ РИНКИ ЦІННИХ ПАПЕРІВ
* Поняття і структурні сегменти міжнародного ринку цінних паперів * Валютна структура міжнародного ринку цінних паперів * Основні напрями розвитку...
-
Міжнародні фінанси - Рогач О. І - Товари
Розглянемо основні види поточних операцій докладніше. Товари Енергоносії - відображаються окремим кодом. Товари для перероблення - це товари, які...
-
Міжнародні фінанси - Рогач О. І - Рахунок поточних операцій
Розглянемо основні види поточних операцій докладніше. Товари Енергоносії - відображаються окремим кодом. Товари для перероблення - це товари, які...
-
Міжнародні фінанси - Рогач О. І - Міжнародні ринки похідних фінансових інструментів
Міжнародні валютні ринки - це міжнародна мережа офіційних центрів, де відбувається купівля-продаж іноземних валют. Валютні ринки забезпечують...
-
Міжнародні фінанси - Рогач О. І - Міжнародні ринки титулів (прав) власності
Міжнародні валютні ринки - це міжнародна мережа офіційних центрів, де відбувається купівля-продаж іноземних валют. Валютні ринки забезпечують...
-
Міжнародні фінанси - Рогач О. І - Міжнародні ринки боргових зобов'язань
Міжнародні валютні ринки - це міжнародна мережа офіційних центрів, де відбувається купівля-продаж іноземних валют. Валютні ринки забезпечують...
Міжнародні фінанси - Рогач О. І - ПОСЛУГИ ЦЕНТРАЛЬНИХ БАНКІВ