Міжнародні фінанси - Рогач О. І - ПРОГРАМИ БОРГОВОГО ФІНАНСУВАННЯ
Фінансові інновації міжнародних ринків облігацій
У процесі розвитку ринку єврооблігацій з'явилися нові фінансові продукти, такі як євроноти, комерційні європапери, серед-ньострокові ноти тощо. Ці боргові інструменти не тільки забезпечують будь-яку тривалість позики, але й поряд з послугами негарантованої емісії надають гарантовані емісійні послуги. Деякі з цих інструментів є короткостроковими зобов'язаннями, отже, належать до міжнародного грошового ринку, деякі мають довгостроковий характер, а відтак розширюють можливості фінансування через довгостроковий сегмент міжнародного ринку позичкових капіталів.
Фінансові інновації у сфері міжнародних боргових інструментів були спричинені намаганням комерційних банків уникнути ризиків, зумовлених балансовим кредитуванням, і їх переходом до інвестиційної банківської діяльності, пов'язаної з андеррай-тингом і розміщенням нових боргових інструментів, випущених позичальниками. Водночас ці інновації відбивають тенденцію зниження ролі комерційних банків як традиційних фінансових посередників.
Поява нових інструментів привела до виникнення нових ринків, які поєднують елементи ринків єврокредитів та єврооблігацій, ринків короткострокових і довгострокових інструментів і репрезентують нову техніку фінансування на міжнародних ринках позичкового капіталу. Особливістю нових інструментів є те, що вони часто випускаються в рамках програми. Програми емісії боргових зобов'язань передбачають багаторазовий вихід емітента на ринок зі своїми цінними паперами. Спочатку з'явилися програми гарантованої емісії на основі випуску короткострокових зобов'язань із банківською підтримкою (NIF, RUF і т. д.). Пізніше з послуг гарантованої емісії виникли програми середиьострокових нот та комерційних європалерів. На час своєї появи програми середньострокових нот були альтернативою як короткостроковому фінансуванню на основі інструментів грошового ринку, так і довгостроковому фінансуванню шляхом випуску облігацій. Звідси і назва - середньострокові ноти. Тепер відмінностей у строковості облігацій і середньострокових нот немає - і ті, й інші зобов'язання можуть мати будь-які строки погашення понад 1 рік, тому на практиці ринок програм середньострокових нот розглядається як сегмент міжнародного ринку облігацій у широкому значенні. Тим часом ринок програм середньострокових нот має певну специфіку, яка відрізняє його від ринку власне міжнародних облігацій.
Програми середньострокових євронот
Програма середньострокових євронот (Euro Medium Term Notes, або EMTN programs) - механізм залучення фінансування на євроринку шляхом періодичного випуску боргових цінних паперів у межах заздалегідь визначеної програми.
Ринок середньострокових євронот виник у 1986 p., коли була впроваджена перша програма EMTN. Утім, певний час він розвивався досить повільно, що пояснюється двома обставинами. По-перше, до початку 90-х років діяли суттєві обмеження центральних банків багатьох країн на випуск середньострокових нот. По-друге, перші програми євронот стосувалися переважно нестандартних, унікальних за своїми характеристиками цінних паперів. Це обмежувало привабливість цього інструменту для інвесторів, отже, зумовлювало низьку ліквідність середньострокових євронот.
Перехід до випуску стандартно структурованих цінних паперів, послаблення регулятивних обмежень, а також привабливі властивості середньострокових євронот - еластичність параметрів випуску, можливість організувати їхню емісію за кілька днів і навіть годин, низькі емісійні витрати тощо - викликали стрімкий розвиток цього ринку в 90-ті роки. Як наслідок за перші десять років свого існування сектор середньострокових євронот зріс майже у 60 разів - із 8,6 млрд дол. США в 1986 р. до більш як 500 млрд дол. США у 1996 p., і тепер на нього припадає близько половини всіх міжнародних емісій боргових цінних паперів. Щоправда, на їхній випуск центральні банки основних європейських країн і досі накладають певні обмеження. Основними емітентами EMTN є корпоративні позичальники, а також підприємства громадського користування США, Великої Британії, Франції, Швеції, Австралії, Канади тощо. А купують серед-ньострокові ноти фінансові інституції - трастові компанії, центральні банки, портфельні менеджери і т. д. різних країн, серед яких у 90-ті роки переважали японські інвестори.
Які основні характеристики середньострокових нот? Серед-ньострокові ноти - це боргові зобов'язання з терміном обігу від 9 місяців (270 днів у США) до 30 років і більше. Середи ьостро-кові євроноти - це боргові інструменти, які випускаються на євроринок. Найпоширеніший строк обігу євронот - 18-36 місяців, хоча досить часто здійснюються випуски на строк 6 і більше і років, а в 1993 р. в межах програми середньострокових нот було і здійснено навіть випуск 100-річних облігацій. Позаяк середньо-строкові ноти є борговими цінними паперами, то інвестор отримує процентний дохід, а після закінчення терміну обігу боргових інструментів емітент має сплатити інвесторові всю суму боргу.
Середиьострокові євроноти випускаються відповідно до програми, у якій фіксуються рамковий опис кількох випусків цінних паперів і максимальний загальний обсяг емісії. Масштаби програми коливаються від 100 млн до 1 млрд дол. США і вище. В межах програми євроноти можуть випускатися в будь-який час, але сума позики не повинна перевищувати встановлений у програмі обсяг. Таким чином, емітент отримує постійний доступ до ринку, у міру необхідності випускаючи нові євроноти для залучення капіталу.
Середньострокові євроноти - незабезпечений фінансовий інструмент, тому кожному випускові євронот має даватися кредитний рейтинг. Але рейтинг присвоюється лише на визначену суму. У разі, якщо емітент збільшує загальну суму випуску євронот, рейтинг переглядається.
При випуску євронот емітент має більшу свободу дій порівняно з випуском облігацій, оскільки програма середньострокових євронот надає можливість проводити емісію в будь-якій формі. Так, випуски середньострокових нот у рамках програми можуть різнитися за валютою, процентною ставкою, строками обігу, способами сплати доходу (купонні або дисконтні ноти), характером емісії (продаж за номіналом або з дисконтом), за структурою інструментів (прості "ванільні" облігації або короткострокові ноти з опціонами покупця і продавця), характером розміщення тощо.
Процентна ставка щодо більшості середньострокових євронот є фіксованою, але випускаються євроноти і з плаваючим процентом. Кожна емісія євронот у рамках програми може мати власну процентну ставку. Проценти з євронот звичайно сплачуються кожні 6 місяців. Усі випущені в рамках програми євроноти мають лише дві встановлені дати виплати процентів, незалежно від їхнього строку і рівня процентної ставки. Тому всі виплати консолідуються і проводяться емітентом лише двічі на рік.
Програми євронот можуть передбачати одну валюту, наприклад долари США або японські єни, але існують також мульти-валютні програми. Більш ніж половина випусків євронот нині деномінована в доларах США. Оскільки вартість проведення такої програми достатньо дорога, то емітенти часто впроваджують програми в кількох валютах або додають опціон до вже діючої програми. Це дає їм можливість випускати євроноти в будь-якій валюті.
Випуски євронот, як і єврооблігацій, звичайно розміщує міжнародний синдикат банків-дилерів, але невеликий: для програми євронот може бути призначено лише п'ять дилерів. Одна з відмінностей середньострокових євронот від міжнародних облігацій полягає в тім, що їхні випуски можуть бути "несинди-кованими", тобто можуть продаватися одним дилером від імені емітента, а не тільки реалізуватися синдикатами. Друга важлива відмінність - EMTN реалізуються, як правило, без андеррайтингу цінних паперів. Отже, емітент, випускаючи боргові зобов'язання в рамках такої програми, не отримує гарантованого фінансування.
Середи ьострокові євроноти можуть розміщуватися як на публічному, так і на приватному ринках. У першому випадку євроноти обов'язково мають отримати лістинг на Люксембурзькій або інших міжнародно відомих фондових біржах. На приватному ринку вони розміщуються серед кількох конкретних інвесторів, отже, не потребують лістингу і не торгуються на вторинному ринку. Втім, звичайно середньострокові євроноти вносяться до курсових бюлетенів Люксембурзької фондової біржі та частково Лондонської або котируються в обох центрах водночас. Біржовий лістинг підтримує ліквідність середньострокових евронот.
Схожі статті
-
Міжнародні фінанси - Рогач О. І - Єврокредити
Євродепозити Терміни депозитів становлять від 1 дня до 1 року, інколи до.2 років. Типова сума міжбанківських депозитів - 5-10 млн дол., інколи в кілька...
-
Міжнародні фінанси - Рогач О. І - Євродепозити
Євродепозити Терміни депозитів становлять від 1 дня до 1 року, інколи до.2 років. Типова сума міжбанківських депозитів - 5-10 млн дол., інколи в кілька...
-
Міжнародні фінанси - Рогач О. І - Поняття міжнародних облігацій
Поняття міжнародних облігацій Облігація - це борговий фінансовий інструмент, за яким позичальник (емітент) зобов'язується сплатити кредиторові...
-
Міжнародні фінанси - Рогач О. І - МІЖНАРОДНІ ОБЛІГАЦІЇ: ОСНОВИ
Поняття міжнародних облігацій Облігація - це борговий фінансовий інструмент, за яким позичальник (емітент) зобов'язується сплатити кредиторові...
-
Міжнародні фінанси - Рогач О. І - Єврооблігації
Євродепозити Терміни депозитів становлять від 1 дня до 1 року, інколи до.2 років. Типова сума міжбанківських депозитів - 5-10 млн дол., інколи в кілька...
-
Міжнародні фінанси - Рогач О. І - Оцінка кредитного ризику і рейтинг на міжнародному ринку облігацій
Інвестиції в боргові цінні папери пов'язані з різноманітними ризиками, і передусім кредитним ризиком - ризиком невиконання позичальником своїх боргових...
-
Міжнародні фінанси - Рогач О. І - Учасники міжнародного ринку облігацій
Поняття міжнародних облігацій Облігація - це борговий фінансовий інструмент, за яким позичальник (емітент) зобов'язується сплатити кредиторові...
-
Міжнародні фінанси - Рогач О. І - СНОВНІ СЕГМЕНТИ ЄВРОВАЛЮТНОГО РИНКУ
Євродепозити Терміни депозитів становлять від 1 дня до 1 року, інколи до.2 років. Типова сума міжбанківських депозитів - 5-10 млн дол., інколи в кілька...
-
Міжнародні фінанси - Рогач О. І - Міжнародні ринки титулів (прав) власності
Міжнародні валютні ринки - це міжнародна мережа офіційних центрів, де відбувається купівля-продаж іноземних валют. Валютні ринки забезпечують...
-
Міжнародні фінанси - Рогач О. І - Структурні сегменти міжнародного ринку цінних паперів
Міжнародний ринок цінних паперів утворюється складною системою національних і міжнародних фінансових інструментів та інститутів. Цей ринок здатний...
-
Міжнародні фінанси - Рогач О. І - Міжнародні ринки боргових зобов'язань
Міжнародні валютні ринки - це міжнародна мережа офіційних центрів, де відбувається купівля-продаж іноземних валют. Валютні ринки забезпечують...
-
Міжнародні фінанси - Рогач О. І - Міжнародні ринки похідних фінансових інструментів
Міжнародні валютні ринки - це міжнародна мережа офіційних центрів, де відбувається купівля-продаж іноземних валют. Валютні ринки забезпечують...
-
Міжнародні фінанси - Рогач О. І - Розвиток вторинного ринку єврооблігацій
Вторинний ринок єврооблігацій виник наприкінці 60-х років, коли банки розпочали торгівлю єврооблігаціями в Люксембурзі, Лондоні, Франкфурті і т. д....
-
Міжнародні фінанси - Рогач О. І - Ринок іноземних облігацій Японії
З часів своєї появи у 60-ті роки XX ст. ринок іноземних облігацій Швейцарії - ринок "шоколадних" бондів (Chocolate Bonds) - став одним із найбільших...
-
Міжнародні фінанси - Рогач О. І - Ринок іноземних облігацій США
З часів своєї появи у 60-ті роки XX ст. ринок іноземних облігацій Швейцарії - ринок "шоколадних" бондів (Chocolate Bonds) - став одним із найбільших...
-
Міжнародні фінанси - Рогач О. І - Ринок іноземних облігацій Швейцарії
З часів своєї появи у 60-ті роки XX ст. ринок іноземних облігацій Швейцарії - ринок "шоколадних" бондів (Chocolate Bonds) - став одним із найбільших...
-
Міжнародні фінанси - Рогач О. І - Емісія та обіг іноземних облігацій
Емісія іноземних облігацій здійснюється через механізм андеррайтингу. Андеррайтинг - це купівля або гарантування купівлі цінних паперів при їх первинному...
-
Міжнародні фінанси - Рогач О. І - Міжнародні валютні ринки
Міжнародні валютні ринки - це міжнародна мережа офіційних центрів, де відбувається купівля-продаж іноземних валют. Валютні ринки забезпечують...
-
Міжнародні фінанси - Рогач О. І - Розділ 10. МІЖНАРОДНІ РИНКИ ЦІННИХ ПАПЕРІВ
* Поняття і структурні сегменти міжнародного ринку цінних паперів * Валютна структура міжнародного ринку цінних паперів * Основні напрями розвитку...
-
Міжнародні фінанси - Рогач О. І - Єврооблігації як фінансовий інструмент
Інвестиційну якість міжнародних облігацій визначають такі характеристики, як термін до погашення, дохідність, податковий статус, ліквідність, імовірність...
-
Міжнародні фінанси - Рогач О. І - Ціна синдикованого кредиту і винагорода учасників
Одним із сегментів міжнародного кредитного ринку є ринок єврокредитів. Середньо - та довгострокові єврокредити, які надаються у рамках банківських...
-
Міжнародні фінанси - Рогач О. І - Процедура синдикування кредиту
Одним із сегментів міжнародного кредитного ринку є ринок єврокредитів. Середньо - та довгострокові єврокредити, які надаються у рамках банківських...
-
Міжнародні фінанси - Рогач О. І - Розділ 11. МІЖНАРОДНІ РИНКИ ОБЛІГАЦІЙ
Міжнародний ринок цінних паперів складається з двох основних компонентів - ринку боргових цінних паперів і ринку прав власності. Головним джерелом...
-
Міжнародні фінанси - Рогач О. І - СИНДИКОВАНІ ЄВРОКРЕДИТИ
Одним із сегментів міжнародного кредитного ринку є ринок єврокредитів. Середньо - та довгострокові єврокредити, які надаються у рамках банківських...
-
Міжнародні фінанси - Рогач О. І - Поняття міжнародного ринку цінних паперів
* Поняття і структурні сегменти міжнародного ринку цінних паперів * Валютна структура міжнародного ринку цінних паперів * Основні напрями розвитку...
-
Міжнародні фінанси - Рогач О. І - ГЛОБАЛЬНИХ ОБЛІГАЦІЙ
Найвищим ступенем розвитку ринків міжнародних облігацій став випуск глобальних облігацій (Global Bonds). Глобальні облігації є середиьо - або...
-
Міжнародні фінанси - Рогач О. І - ПОНЯТТЯ І СТРУКТУРНІ СЕГМЕНТИ МІЖНАРОДНОГО РИНКУ ЦІННИХ ПАПЕРІВ
* Поняття і структурні сегменти міжнародного ринку цінних паперів * Валютна структура міжнародного ринку цінних паперів * Основні напрями розвитку...
-
Міжнародні фінанси - Рогач О. І - Міжнародні фінанси на рубежі XXI ст
Міжнародні фінансові операції здійснюються на грошових, валютних та фондових ринках. Економічна природа цих ринків змінюється під впливом...
-
Міжнародні фінанси - Рогач О. І - МІЖНАРОДНІ ПОРТФЕЛЬНІ ІНВЕСТИЦІЇ
Особливості портфельних інвестицій Крім світового фінансового ринку, міжнародної банківської справи, фінансів транснаціональних корпорацій, важливим...
-
Міжнародні фінанси - Рогач О. І - ЕВОЛЮЦІЯ СВІТОВОЇ ФІНАНСОВОЇ АРХІТЕКТУРИ
Світова фінансова архітектура еволюціонує під впливом інтеграції національних фінансових ринків та поступового створення загальних умов їхнього...
Міжнародні фінанси - Рогач О. І - ПРОГРАМИ БОРГОВОГО ФІНАНСУВАННЯ