Мікроекономіка - Буряк П. Ю. - Обмеження ефективності чисто конкурентного ринку

Деякі економісти визнають існування факторів, які ставлять певні обмеження ефективному розподілу і використанню ресурсів в чисто конкурентній економіці: несправедливий розподіл доходів; виникнення побічних ефектів і незабезпечення виробництва суспільних товарів і послуг; існування причин, які перешкоджають застосуванню кращої, найбільш ефективної техніки І технології та їх вдосконаленню; неможливість забезпечення широкого діапазону споживчого вибору товарів і послуг, а також і умов, необхідних для розробки нових продуктів. Розглянемо їх детальніше.

НЕСПРАВЕДЛИВИЙ РОЗПОДІЛ ДОХОДІВ. Оскільки люди обдаровані різними розумовими здібностями, мають різну освіту і кваліфікацію, володіють різною власністю, то різняться і їх доходи. Так як доходи є одним з основних факторів попиту на товари, а останній береться до уваги підприємцями при виробництві певних товарів, то такий нерівний розподіл доходів може приводити до виробництва "дрібниць" для багатих і недовиробництва товарів найпершої необхідності для бідних. Отже, в умовах чистої конкуренції поряд з ефективним розподілом реурсів, з точки зору відповідності наявному попиту, має місце несправедливий розподіл ресурсів, з точки зору необхідності задоволення потреб всіх категорій населення.

НЕДОЛІКИ РИНКУ: ПОБІЧНІ ЕФЕКТИ І СУСПІЛЬНІ БЛАГА. Іншим недоліком чисто конкурентного ринку є виникнення побічних ефектів і незацікавленість у виробництві суспільних благ, які обмежують ефективний розподіл ресурсів. В умовах конкуренції кожний виробник допускає лише ті витрати, які будуть окупатися. У зв'язку з цим при виробництві продукту підприємство прагне уникнути витрат, які не окупаються, наприклад, витрат на охорону навколишнього середовища. Виробництво багатьох суспільних благ є збитковим. Витрати, яких прагне уникнути виробник, і, які випадають на суспільство, називають зовнішніми, або побічними, витратами. З іншої сторони, виробнича діяльність може приносити і вигоди суспільству в цілому (наприклад, щеплення населення від певних хвороб). Такі вигоди називають побічними, або зовнішніми вигодами. Ефективний розподіл ресурсів з точки зору суспільства має місце лише тоді, коли іраничн) витрати включають всі виробничі витрати (в тому числі зовнішні витрати), а ціна продукту точно відображає всі побічні вигоди, які одержує суспільство при виробництві товару. Тільки в цьому випадку конкурентне виробництво продукту в розмірі, при якому Ц = ГВ, буде врівноважувати витрати і вигоди, а отже, і забезпечувати ефективний, з точки зору суспільства, розподіл ресурсів. Якщо ж ціна і граничні витрати в повній мірі не враховують побічні вигоди і витрати, то виробництво в обсязі, при якому Ц ~ ГВ, не означатиме ефективний розподіл ресурсів. (Більш повно ці питання будуть висвітлені в останньому розділі).

Схожі статті




Мікроекономіка - Буряк П. Ю. - Обмеження ефективності чисто конкурентного ринку

Предыдущая | Следующая