Менеджмент персоналу - Мурашко M. I. - 9.6. Поради з виховання персоналу
Як досягти успіху
Формула успіху лідера має такі складові [21].
1. Дар передбачення.
Люди хочуть йти за тими, хто знає, куди йти, вони хочуть знати, чому їх ведуть саме туди, а не в інший бік, і вони не переносять, коли мета постійно змінюється.
2. Довіряй своїм підлеглим.
Відповідальність має розподілятися за всіма щаблями службової драбини.
3. Будь витриманим.
Демонструй витриманість у кризових ситуаціях. Це спонукає навколишніх зберігати спокій і діяти продумано.
4. Не бійся ризикувати.
Лідери спонукають підлеглих не лише йти на ризик, а й відкрито визнавати помилки, що допускаються в пошуках нового. Ніщо інше не деморалізує людей так, як усвідомлення того, що найменша помилка може означати крах усієї кар'єри.
5. Будь експертом.
Кожний на всіх щаблях службової драбини має бути переконаний: лідер знає щонайменше стільки, скільки підлеглі.
6. Заохочуй появу різноманітних поглядів.
Якщо ти оточений людьми, котрі говорять тобі тільки "так", виходить, або ти сам, або вони посідають не своє місце. Лідери володіють здатністю знаходити вишукані і прості рішення складних проблем.
Лідер має залишити людей із переконанням і бажанням продовжувати почате.
Типи слів, з якими варто поводитися обережно
"Співвідношення мови і мовчання - стійка характеристика кожної людини" (Чапіл Еліот).
1. Фахові терміни.
Звичайно співрозмовника, який не має причетності до порушуваної фахової сфери, бентежить спеціальна фахова мова. Надмірне використання фахових термінів може негативно вплинути на результат спілкування з таким співрозмовником.
2. Пишномовний стиль.
Використання пишномовних слів у розмові може створити в співрозмовника відчуття, що цим намагаються надолужити недостатній рівень підготовки. Крім того, такий стиль затушовує образи, запропоновані слухачеві.
3. Використання жаргону.
Використання в бесіді жаргону може викликати здивування в співрозмовника і навіть погіршити його думку про вас.
4. Використання вульгарних висловів.
Використання в розмовній мові вульгарних висловів може зашкодити бесіді і справити несприятливе враження.
5. Неологізми.
Якщо необхідно справити гарне враження, то слід з обережністю вживати такі слова.
6. Нечітка або абстрактна мова.
Для вирішення поставлених завдань необхідно давати вказівки, використовуючи чіткі й конкретні вислови, не залишаючи сумніву в точному значенні слів.
7. Штампи.
Необхідно виключити з розмовної мови фрази, які вважаються банальними і заяложеними.
8. Специфічні фрази, вживані в організації.
Використання службових термінів дає найбільший ефект тільки в стінах організації.
9. Слова, що привертають увагу.
Застосування в розмові слів, які викликають сильну емоційну реакцію, відволікає людей. При цьому вся їхня увага буде сконцентрована на такому слові.
10. Часте вживання складних слів.
Як правило, у співрозмовника викликає негативну реакцію надмірна демонстрація великого словникового запасу.
Як краще використовувати телефон
1. Складіть план важливих телефонних дзвінків.
2. Домовтеся про дату і час свого дзвінка. Це підвищить ймовірність того, що бесіда відбудеться.
3. До початку розмови:
А) намітьте теми для обговорення й у процесі розмови намагайтеся досягти бажаних результатів;
Б) намалюйте собі образ співрозмовника. Знаючи його, постарайтеся уявити його реакцію на те, про що ви збираєтеся з ним говорити.
4. Якщо вам не вдалося застати людину, якій ви подзвонили, не гнівайтеся і не показуйте свого невдоволення. Повідомте секретарю таку інформацію, щоб, отримавши її, керівник обов'язково передзвонив. Наприклад, замість того, щоб сказати: "Передайте йому, що я телефонував", скажіть: "Передайте, що я підшукав йому те, про що він просив".
5. Коли ваш співрозмовник узяв трубку, запитайте, чи є в нього час для розмови. Прикладом може послужити запитання: "Цей час зручний для нашої розмови?" При цьому ніколи не запитуйте: "Ви зайняті?"
6. Відповідайте тільки по своєму телефону. У такий спосіб ви відразу прихилите до себе співрозмовника.
7. Не дозволяйте своєму секретарю запитувати про мету дзвінка. Це може не сподобатися тому, хто дзвонить.
8. Під час бесіди по телефону використовуйте розмовну мову. Це компенсує брак для співрозмовника невербальних каналів інформації.
9. Не відволікайтеся під час розмови. Стороннє заняття зашкодить вашій бесіді.
10. Якщо ваше повідомлення містить складну, деталізовану або критичну інформацію, не намагайтеся викласти її по телефону, а домовтеся про особисту зустріч або підготуйте про це письмову інформацію.
11. У процесі важливої розмови ведіть записи. Можливо вони допоможуть уникнути неточностей у подальшій роботі.
12. Дотримуйтеся принципу: розмову необхідно закінчувати відразу по досягненні наміченої мети. Звільняйтеся від балакучих співрозмовників, пославшись на зайнятість; як тільки ініціатива перейде до вас, закінчуйте розмову, попередньо попрощавшися [50].
Поради з ефективного керівництва
"Ефективність наради обернено пропорційна кількості учасників і витраченому часу" (Закон Оулда і Капа).
1. Не шкодуйте часу на планування роботи. Короткий період планування тягне за собою довгий час виконання і більшу кількість помилок, а триваліший період - короткий час виконання і менше помилок.
2. Для підвищення ефективності виробництва починайте з підвищення ефективності роботи кожного окремого працівника. Якщо удосконалюється одна людина, то удосконалюється і вся організація, якщо кожна людина працює ефективно, то ефективна й робота організації.
3. Постарайтеся позбутися недбайливих працівників. Це зміцнить ваш авторитет серед співробітників і підвищить ефективність роботи колективу.
4. Піклуйтеся про підлеглого як про особистість і він завжди допоможе вам у важкій ситуації.
5. Бережіть довіру підлеглих. Вона зростає, якщо ваші дії сприяють просуванню підлеглих, і зникає, якщо ви підтримуєте зростання некомпетентних людей.
6. Постійно працюйте над підвищенням свого фахового рівня. Найчастіше ефективність роботи керівника пов'язана з тим, чого в нього можна повчитися. Тому необхідно старатися перевершувати підлеглих і вміти виступати в ролі вчителя.
Поради з успішного керівництва
"Головний вплив на продуктивність праці справляють не умови праці самі по собі, а увага до персоналу" (Т. Пітер, Р. Уотермен).
1. Завжди підтримуйте добрі стосунки з вищестоящим керівником. На практиці якість цих відносин прямо пов'язана з вашою здатністю задовольняти запити підлеглих і, отже, впливати на них.
2. У спілкуванні демонструйте підлеглим ті зі своїх рис, якими вони мають володіти. Потрібно враховувати, що моделювання - найбільш сильна стратегія керівництва.
3. У контактах із підлеглими робіть так, щоб ваші очікування були зрозумілими. В інакшому разі ви не можете сподіватися на те, що підлеглі задовольнять їх.
4. Періодично звільняйтеся від текучки. Цей час необхідний вам для того, щоб добре подумати, як досягти поставленої мети і яку стратегію обрати для цього.
5. Заохочуйте ініціативність і працьовитість. Не вважайте якісне виконання чимось самим собою зрозумілим. Відзначте його і незабаром переконаєтеся, що ваші підлеглі будуть працювати ще краще. Люди, якщо ви їм дозволите, втоплять вас в ідеях.
6. Визнавайте відмінності серед виконавців. Разом із тим врахуйте, що нікого не можна дуже виділяти. Якщо це трапиться, то може стати причиною бездіяльності інших.
7. Завжди уважно вислуховуйте своїх підлеглих. Вони мають бути впевнені, що їхня думка дуже важлива для вас.
"Піклуйтеся про мух, а слони самі про себе подбають" (Закон замінності Пітера).
8. Завантажуйте людей тією роботою, яка більшою мірою зможе задовольнити як їхні потреби, так і потреби організації. У цьому полягає система мотивації організації.
9. Постійно робіть вчинки, які показують підлеглим, що ви цінуєте їх як особистостей. Люди хочуть почуватися значимими, і якщо ви зможете зміцнити їх у цій думці, то вони будуть вам вдячні.
10. У конфліктних ситуаціях розв'язуйте розбіжності чітко і недвозначно.
11. Виробіть звичку надавати працівникам інформацію до того, як вона їм знадобиться. Адже для багатьох виконавців інформація - це один із найдефіцитніших засобів.
12. Періодично влаштовуйте неформальні зустрічі, щоб згуртувати команду. При цьому заохочуйте участь і обмін ідеями, взагалі робіть усе, щоб зосередити команду на поставлених завданнях.
13. Підтримуйте з працівниками зворотний зв'язок щодо їхнього внеску в роботу команди. Робіть це часто, об'єктивно і чесно.
14. Особисто проводьте добір членів команди. При цьому ставтеся до кандидатів дуже обережно.
15. Не ставтеся до себе занадто серйозно. Вмійте посміятися над собою разом зі своїми підлеглими, і люди незабаром оцінять такий стиль керівництва.
16. Організуйте свій час так, щоб залишалося якомога більше часу на спілкування з підлеглими.
17. Намагайтеся не обіцяти марно. Адже підлеглі розраховують, що їхнє прохання виконають. Інакше вони у вас розчаруються.
18. У процесі роботи діліться з підлеглими своїми планами, поглядами, ідеями. Звертайтеся до них за допомогою.
19. Знаходьте в собі мужність визнавати допущені помилки. На перший погляд це здається ознакою слабкості, та насправді - це ознака сили.
20. Виробляйте в собі комунікативні навички. Пам'ятайте, що вони набуваються, а не успадковуються.
9.6. Поради з виховання персоналу
Як проводити інструктаж персоналу
У проведенні інструктажу варто дотримуватися певних правил.
1. Для інструктажу виберіть зручний час, визначте місце і в жодному разі не інструктуйте наспіх.
2. Перед зустріччю уявіть почуття, потреби і турботи виконавця. Пригадайте, як ви почувалися, коли вам доручали таку роботу.
3. У бесіді використовуйте просту розмовну мову. Не говоріть про очевидне. Уникайте жаргону. Говоріть про те, чого працівник не знає, а не навпаки.
4. За можливості наочно поясніть, як правильно виконати роботу і застережіть від помилок. Наведіть приклади до сказаного.
5. Обов'язково поцікавтеся в підлеглого, чи є в нього запитання. Постарайтеся відповісти на всі незалежно від того, як ви їх оцінюєте.
6. Якщо завдання виконано неправильно, то поясніть працівникові причину і запропонуйте іншу, що більше підходить, схему виконання.
7. У разі успіху обов'язково похваліть працівника.
8. Наприкінці інструктажу зорієнтуйте працівника, що в разі виникнення проблем або питань, він має звернутися до вас за роз'ясненням. Підтримуйте імідж товариського керівника.
Основне філософське положення поліпшення якості роботи: "Роби це прямо зараз".
Як критикувати співробітників
Критикуючи поведінку співробітника, керівник має дотримуватися таких правил:
- критикувати тільки наодинці;
- починати критику, попередньо заспокоївшись;
- бути впевненим, що співробітник готовий його вислухати;
- на початковому етапі розмови дати час співрозмовнику справитися з емоціями;
- критикувати тільки певний вчинок і в жодному разі - особистість співрозмовника;
- висловлюватися доступною мовою;
- почати критику за допомогою запитань;
- попросити співробітника пояснити ситуацію;
- показати щире бажання подолати проблеми, що виникли;
- уникати демонстрації переваги в рівні знань, в силі або проникливості;
- не перевантажувати працівника критикою, інакше це призведе до негативних наслідків;
- домовитися про зобов'язання на майбутнє;
- простежити за практичними результатами бесіди.
Поради з виховання і розвитку співробітників
1. Довірте співробітникові вирішення важливого і складного завдання. Дайте йому можливість показати, на що він спроможний.
2. Поступово розподіляйте між підлеглими відповідальність за розв'язання тих питань, які ви звичайно вирішуєте самі. Такий підхід буде сприяти розвитку ваших співробітників, а у вас звільниться час для вирішення стратегічних завдань.
3. Залучайте співробітників до обговорення. Це буде сприяти розвитку ініціативи.
4. Не скупіться на похвалу за добре виконану роботу. У такому разі завжди зростає активність співробітників.
5. Налагодьте систему підвищення кваліфікації співробітників.
6. Навчіть співробітників розв'язувати проблеми самостійно.
7. У стосунках із підлеглими піклуйтеся про налагодження чесного й об'єктивного зворотного зв'язку.
8. Намагайтеся бути комунікабельним, товариським.
9. Не відкладаючи, готуйте собі кадровий резерв. Це швидко виправдає себе: по-перше, змусить співробітників працювати інтенсивніше, по-друге, ви зможете перекласти на них частину вашої поточної роботи.
Схожі статті
-
Менеджмент персоналу - Мурашко M. I. - 9.5. Практичні поради керівникові
Як досягти успіху Формула успіху лідера має такі складові [21]. 1. Дар передбачення. Люди хочуть йти за тими, хто знає, куди йти, вони хочуть знати, чому...
-
Якщо працівник за станом здоров'я або внаслідок недостатньої кваліфікації не може виконувати доручену йому роботу, власник або уповноважений ним орган...
-
Менеджмент персоналу - Мурашко M. I. - Теорії мотивації
Теоріі мотивації розглядаються у двох аспектах: змістовому і процесуальному. Змістова теорія (теорія задоволення) базується на принципі ідентифікації...
-
"Розумний полководець не буває войовничим" (Дао). За одноразове грубе порушення трудових обов'язків власник або уповноважений ним орган може розірвати...
-
"Розумний полководець не буває войовничим" (Дао). За одноразове грубе порушення трудових обов'язків власник або уповноважений ним орган може розірвати...
-
Якщо працівник за станом здоров'я або внаслідок недостатньої кваліфікації не може виконувати доручену йому роботу, власник або уповноважений ним орган...
-
Менеджмент персоналу - Мурашко M. I. - Розділ 7 РОЗВИТОК ПЕРСОНАЛУ
7.1. Підвищення кваліфікації і перепідготовка "Добре виконане завжди краще, ніж добре сказане" (Б. Франклін). Розвиток персоналу включає: - підвищення...
-
Менеджмент персоналу - Мурашко M. I. - Робочий час і час відпочинку підлітків
Неповнолітніми вважаються особи, які не досягли 18 років. Як правило, на роботу приймаються особи, що досягли 18 років. Разом із тим за згодою одного з...
-
Менеджмент персоналу - Мурашко M. I. - Праця молоді
Неповнолітніми вважаються особи, які не досягли 18 років. Як правило, на роботу приймаються особи, що досягли 18 років. Разом із тим за згодою одного з...
-
Менеджмент персоналу - Мурашко M. I. - 6.11. Робочий час
"Бережіть час - це матеріал, із якого виткано життя" (К. Річардсон). Щоразу при заповненні вакансії необхідно, знаючи всі особливості роботи,...
-
Менеджмент персоналу - Мурашко M. I. - Звільнення на вимогу профспілкового органу
"Розумний полководець не буває войовничим" (Дао). За одноразове грубе порушення трудових обов'язків власник або уповноважений ним орган може розірвати...
-
"Розумний полководець не буває войовничим" (Дао). За одноразове грубе порушення трудових обов'язків власник або уповноважений ним орган може розірвати...
-
"Розумний полководець не буває войовничим" (Дао). За одноразове грубе порушення трудових обов'язків власник або уповноважений ним орган може розірвати...
-
Менеджмент персоналу - Мурашко M. I. - 7.1. Підвищення кваліфікації і перепідготовка
7.1. Підвищення кваліфікації і перепідготовка "Добре виконане завжди краще, ніж добре сказане" (Б. Франклін). Розвиток персоналу включає: - підвищення...
-
Менеджмент персоналу - Мурашко M. I. - 3.9. Рекомендації щодо створення команди
1. Необхідно створити в організації культуру колективної праці. У кожному вчинку й роботі слід ясно давати зрозуміти підлеглим, що ви очікуєте від них...
-
Менеджмент персоналу - Мурашко M. I. - 3.4. Складання орієнтовного професійного портрета працівника
Для ухвалення якого-небудь рішення щодо суті запланованої роботи необхідно ретельно її проаналізувати. Аналіз може здійснюватися шляхом відповіді на...
-
Менеджмент персоналу - Мурашко M. I. - 3.3. Складання посадової інструкції працівника
Для ухвалення якого-небудь рішення щодо суті запланованої роботи необхідно ретельно її проаналізувати. Аналіз може здійснюватися шляхом відповіді на...
-
Менеджмент персоналу - Мурашко M. I. - Перерви протягом робочого дня і щоденний відпочинок
Час відпочинку - це встановлений законодавством час, протягом якого працівники вільні від виконання трудових обов'язків і який вони можуть...
-
Менеджмент персоналу - Мурашко M. I. - 6.12. Час відпочинку
Час відпочинку - це встановлений законодавством час, протягом якого працівники вільні від виконання трудових обов'язків і який вони можуть...
-
Менеджмент персоналу - Мурашко M. I. - 3.8. Формування команди
"Якщо у вас ділові, добре навчені співробітники, а ви не залучаєте їх до прийняття рішень, ви марно витрачаєте особистий час" (Постулат менеджменту)....
-
Менеджмент персоналу - Мурашко M. I. - Термін укладання трудового договору
Трудовий договір у формі контракту укладається тільки з тими категоріями працівників, яких визначено відповідними законодавчими і нормативними актами....
-
Менеджмент персоналу - Мурашко M. I. - 6.3. Контрактна форма трудового договору
Трудовий договір у формі контракту укладається тільки з тими категоріями працівників, яких визначено відповідними законодавчими і нормативними актами....
-
Менеджмент персоналу - Мурашко M. I. - 4.6. Преміювання працівників
Виділяють декілька видів заохочень. 1. Доплати: - за суміщення професій (посад); - за розширення зони обслуговування або збільшення обсягу робіт; - за...
-
Менеджмент персоналу - Мурашко M. I. - 4.5. Доплати і надбавки
Виділяють декілька видів заохочень. 1. Доплати: - за суміщення професій (посад); - за розширення зони обслуговування або збільшення обсягу робіт; - за...
-
Менеджмент персоналу - Мурашко M. I. - 3.5. Способи залучення потенційних кандидатів
Для ухвалення якого-небудь рішення щодо суті запланованої роботи необхідно ретельно її проаналізувати. Аналіз може здійснюватися шляхом відповіді на...
-
Менеджмент персоналу - Мурашко M. I. - 3.15. Рекомендації з проведення співбесіди
Якщо під час бесіди з'ясувалося, що кандидат не підходить, то йому треба сказати приблизно таке: "У мене складається враження, що ця робота вам не...
-
Менеджмент персоналу - Мурашко M. I. - 3.14. Вибір кандидата
Якщо під час бесіди з'ясувалося, що кандидат не підходить, то йому треба сказати приблизно таке: "У мене складається враження, що ця робота вам не...
-
Менеджмент персоналу - Мурашко M. I. - Як поводитися з "важкими" людьми
Невербальне спілкування "Той, хто багато говорить, часто зазнає невдачі, тому краще знати міру" (Дао). У людини, як і в тварин, є набуті та вроджені...
-
Менеджмент персоналу - Мурашко M. I. - 9.3. Спілкування з персоналом
Невербальне спілкування "Той, хто багато говорить, часто зазнає невдачі, тому краще знати міру" (Дао). У людини, як і в тварин, є набуті та вроджені...
-
Менеджмент персоналу - Мурашко M. I. - Презентація іміджу
9.1. Імідж керівника Однією зі сфер діяльності керівника, здатною передавати інформацію про нього тим, хто його оточує, є створення його іміджу. Через...
Менеджмент персоналу - Мурашко M. I. - 9.6. Поради з виховання персоналу