Маркетингова цінова політика - Окландер М. А. - РОЗДІЛ 11. ФОРМУВАННЯ ЦІНИ БРЕНДУ
11.1. Монокритеріальні методи формування ціни бренда
Бренд - це відома торговельна марка, яка має постійно високу лояльність покупців, за рахунок чого формується додатковий прибуток.
Відмінності бренда від торговельної марки полягають у наступному:
1. Товар-бренд здатний завоювати більшу частку ринку, ніж аналогічний товар під торговельної маркою, що не є брендом.
2. Попит на товар-бренд, росте більш високими темпами, ніж попит на аналогічний товар під торговельної маркою, що не є брендом.
3. Товар-бренд можна позиціонувати в більш високих цінових діапазонах, ніж аналогічний товар під торговельної маркою, що не є брендом.
4. Наявність у продавця брендів полегшує роботу з маркетинговими посередниками, оскільки бренди приносять більше прибутку з метра торговельної площі.
5. Близько 25-50% покупців брендових товарів готові відкласти покупку, ніж купувати товар-замінник.
Капітал бренда - це чиста наведена вартість майбутніх грошових потоків, що генеруються завдяки брендам. Він виникає із упевненості покупців у цінності брендованих товарів. Тому між брендом і покупцем формуються взаємозв'язки, що стимулюють лояльність до бренда. Ці взаємозв'язки називають марочним контрактом.
Формування ціни бренда і її відбиття в регістрах бухгалтерського обліку в складі нематеріальних активів продавця дозволяє:
- додати маркетингу фінансово-економічну орієнтацію і оцінити ефективність маркетингових витрат;
- інтегрувати нематеріальні активи в систему економічних показників і методологію оцінки економічної ефективності.
Існує наступна класифікація методів формування ціни бренда.
1. Залежно від кількості критеріїв ціноутворення:
O монокритериальні методи;
O мультикритеріальні методи.
2. Залежно від підходу до ціноутворення:
O витратні (бухгалтерські) методи;
O дохідні (фінансові) методи;
O порівняльні методи.
3. Залежно від бази порівняння:
O методи абсолютної оцінки без порівняння з іншими брендами.
O методи відносної оцінки на базі порівняння з іншими брендами.
4. Залежно від фактору часу:
O методи поточної оцінки;
O методи прогнозної оцінки.
Монокритеріальні методи базуються на використанні одного показника при формуванні ціни бренда. Застосовуються монобрендовими продавцями (табл. 11.1).
Витратні (бухгалтерські) методи формування ціни бренда поділяються на:
1) метод оцінки вартості бренда за допомогою ринкових транзакцій;
2) метод розрахунків витрат на заміщення вартості існуючого бренда;
3) метод підсумовування всіх витрат;
4) метод залишкової вартості або метод віднімання вартості активів;
5) метод оцінки передбачуваної вартості витрат на просування;
6) метод дисконтування сумарних витрат.
Метод оцінки вартості бренда за допомогою ринкових транзак-цій передбачає, що вартість оцінюється за умовами вже здійснених угод купівлі-продажу брендів, де головним регулятором виступає співвідношення попиту та пропозиції. Грошова вартість бренда визначається вартістю аналогічних покупок.
Таблиця 11.1. Класифікація монокритеріальних методів формування ціни бренда
Критерії оцінки залежно від фактору часу |
Витратні (бухгалтерські) методи |
Дохідні (фінансові) методи | ||
Методи відносної оцінки |
Методи абсолютної оцінки |
Методи відносної оцінки |
Методи абсолютної оцінки | |
Методи Поточної Оцінки |
Метод оцінки вартості бренда за допомогою ринкових трансакцій |
Метод підсумовування всіх витрат на реєстрацію й просування бренда |
Метод додаткового Доходу |
Метод надходжень або метод Доходу по Акціях |
Метод розрахунків витрат на заміщення вартості існуючого бренда |
Метод залишкової вартості або метод вирахування вартості активів | |||
Методи прогнозної оцінки |
Метод оцінки передбачуваної вартості витрат на просування бренда |
Метод оцінки дисконтованої вартості майбутніх доходів |
Метод звільнення від роялті | |
Метод дисконтування сумарних витрат |
Метод дисконтованого грошового потоку |
Метод розрахунків витрат на заміщення вартості існуючого бренда передбачає, що вартість оцінюється як вартість його заміщення абстрактним еквівалентом - аналогічним товаром, який за характеристиками споживчої вартості відповідає бренду, але не має відомого імені. Необхідно розрахувати, які витрати доведеться понести при створенні аналогічного бренда з таким же рівнем привабливості.
Метод підсумовування всіх витрат передбачає, що вартість оцінюється в результаті підсумовування всіх витрат, пов'язаних зі створенням і просуванням бренда протягом життєвого циклу. Як правило, більша частина таких видатків є видатками на рекламу та інші комунікації бренда. Вартість бренда розраховується за наступною формулою:
Метод залишкової вартості або метод віднімання вартості активів передбачає, що вартість оцінюється за допомогою вирахування з ринкової вартості підприємства-продавця вартості матеріальних активів і вартості нематеріальних активів, що не відносяться до бренда. Вартість бренда розраховується за наступною формулою:
Метод оцінки передбачуваної вартості витрат на просування передбачає, що вартість оцінюється за допомогою підсумовування витрат на просування бренда з урахуванням інфляції. Вартість бренда розраховується за наступною формулою:
Метод дисконтування сумарних витрат передбачає, що вартість оцінюється за допомогою підсумовування інвестицій у бренд з врахуванням дисконтування і величини інвестиційного ризику.
Дохідні (фінансові) методи формування ціни бренда поділяються на:
1) метод додаткового доходу;
2) метод оцінки дисконтованої вартості майбутніх доходів;
3) метод надходжень (доходу по акціях);
4) метод звільнення від роялті;
5) метод дисконтування грошового потоку.
Метод додаткового доходу передбачає, що вартість грунтується на виявленні цінової премії, тобто різниці в ціні між брендовим товаром і аналогічним небрендовим товаром. Вартість бренда розраховується за наступною формулою:
Метод оцінки дисконтованої вартості майбутніх доходів передбачає, що вартість грунтується на розрахунках прогнозованого прибутку, який принесе бренд у перспективі. Вартість бренда розраховується за наступною формулою:
Метод надходжень (доходу по акціях) передбачає, що вартість грунтується на розрахунках частин доходу, які отримані від використання матеріальних і нематеріальних активів. Потім, на основі даних, отриманих методом сумарної дисконтованої доданої вартості і методом роялті, оцінюється та частина доходу від нематеріальних активів, яка припадає на бренд. Цю величину, у свою чергу, множать на показник P / E - ratio, який характеризує відношення ринкової ціни однієї акції до чистого прибутку в розрахунку на одну акцію продавця.
Метод звільнення від роялті застосовується при укладанні угоди по передачі права користування брендом іншому продавцеві з виплатою роялті. Вартість бренда розраховується як сума всіх відрахувань від обсягу продажів помножена на тривалість життєвого циклу бренда. Розмір роялті виражається у відсотках від обсягу продажів. Обсяг продажів і тривалість життєвого циклу бренда прогнозуються.
Метод дисконтування грошового потоку передбачає, що вартість грунтується на розрахунках передбачуваного річного доходу, отриманого за рахунок бренда протягом періоду в 5-10 років. Використовувана ставка дисконтування є середньозваженою вартістю капіталу. Також обчислюється залишкова вартість після закінчення зазначеного періоду часу. Передбачається, що дохід є постійною величиною або збільшується з постійним темпом росту. Вартість бренда грунтується на розрахунках суми наведеної вартості грошового потоку бренда за період прогнозування й наведеної вартості грошового потоку бренда після періоду прогнозування. Вона розраховується за наступною формулою:
Схожі статті
-
Маркетингова цінова політика - Окландер М. А. - 4.3. Нормативно-параметричні методи
Ціну розраховують орієнтуючись на попит, рівень конкуренції, сприйняту цінність товару. Витратна концепція ціноутворення замінюється на маржиналістську,...
-
Маркетингова цінова політика - Окландер М. А. - 4.2. Ринкові методи
Ціну розраховують орієнтуючись на попит, рівень конкуренції, сприйняту цінність товару. Витратна концепція ціноутворення замінюється на маржиналістську,...
-
Маркетингова цінова політика - Окландер М. А. - РОЗДІЛ 4. МЕТОДИ ЦІНОУТВОРЕННЯ
4.1. Витратні методи Перш, ніж розглядати витратні методи доцільно розглянути класифікацію методів ціноутворення (рис. 4.1). Методи ціноутворення можуть...
-
Маркетингова цінова політика - Окландер М. А. - РОЗДІЛ 7. ЦІНОВІ РИЗИКИ
7.1. Місце цінових ризиків в системі господарських ризиків Господарський ризик - це імовірність виникнення втрат або недоодержання фактичного прибутку у...
-
Маркетингова цінова політика - Окландер М. А. - 5.2. Похідна і оцінка еластичності попиту від ціни
В попередніх розділах вже йшлося про різні визначення цінової еластичності попиту. Існує також математичне визначення еластичності функції (у) за змінною...
-
Маркетингова цінова політика - Окландер М. А. - 4.1. Витратні методи
4.1. Витратні методи Перш, ніж розглядати витратні методи доцільно розглянути класифікацію методів ціноутворення (рис. 4.1). Методи ціноутворення можуть...
-
Маркетингова цінова політика - Окландер М. А. - РОЗДІЛ 6. МАРКЕТИНГОВА СТРАТЕГІЯ ЦІНОУТВОРЕННЯ
6.1. Класифікація цінових стратегій Маркетингова стратегія ціноутворення - це довгостроковий алгоритм формування стартової ціни та її зміни в залежності...
-
Маркетингова цінова політика - Окландер М. А. - 9.1. Ціни в промисловості
9.1. Ціни в промисловості Промислова продукція відноситься до ринку факторів виробництва і необхідна для створення товарів або послуг. Тому особливості...
-
9.1. Ціни в промисловості Промислова продукція відноситься до ринку факторів виробництва і необхідна для створення товарів або послуг. Тому особливості...
-
Маркетингова цінова політика - Окландер М. А. - РОЗДІЛ 3. ЧИННИКИ ЦІНОУТВОРЕННЯ
3.1. Алгоритм і класифікація чинників ціноутворення Алгоритм встановлення кінцевої ціни, тобто ціни продажу підприємства має наступні етапи (рис. 3.1)....
-
Маркетингова цінова політика - Окландер М. А. - 9.2. Ціни в будівництві
Продукція будівництва має техніко-економічні особливості, які впливають на процес ціноутворення і обумовлюють його специфіку. Можна виділити наступні...
-
Маркетингова цінова політика - Окландер М. А. - РОЗДІЛ 1 КОНЦЕПЦІЯ ЦІНОУТВОРЕННЯ
Використання цін у розрахунках, прогнозуванні подальшого розвитку підприємства, плануванні та аналізі його фінансової діяльності вимагає від маркетологів...
-
7.1. Місце цінових ризиків в системі господарських ризиків Господарський ризик - це імовірність виникнення втрат або недоодержання фактичного прибутку у...
-
Маркетингова цінова політика - Окландер М. А. - 7.2. Методи оцінки цінових ризиків
7.1. Місце цінових ризиків в системі господарських ризиків Господарський ризик - це імовірність виникнення втрат або недоодержання фактичного прибутку у...
-
Маркетингова цінова політика - Окландер М. А. - 5.3. Ціна і оптимізація прибутку
В попередніх розділах вже йшлося про різні визначення цінової еластичності попиту. Існує також математичне визначення еластичності функції (у) за змінною...
-
Маркетингова цінова політика - Окландер М. А. - 2.1. Склад і структура ціни
2.1. Склад і структура ціни Основними елементами ціни є собівартість, прибуток, податки. Собівартість - це витрати на одиницю товару в грошовому виразі....
-
Маркетингова цінова політика - Окландер М. А. - РОЗДІЛ 10. ЦІНОУТВОРЕННЯ В СФЕРІ ПОСЛУГ
10.1. Характеристика сфери послуг Сфера послуг - житлово-комунальне господарство, побутове обслуговування населення, освіта, охорона здоров'я,...
-
Маркетингова цінова політика - Окландер М. А. - РОЗДІЛ 2. СИСТЕМА ЦІН
2.1. Склад і структура ціни Основними елементами ціни є собівартість, прибуток, податки. Собівартість - це витрати на одиницю товару в грошовому виразі....
-
Маркетингова цінова політика - Окландер М. А. - 1.3. Принципи, види ціноутворення та функції ціни
Концепції ціноутворення економічної теорії складають підгрунтя ціноутворення в теорії маркетингу. При цьому, ціноутворення як складова маркетингової...
-
Маркетингова цінова політика - Окландер М. А. - 3.1. Алгоритм і класифікація чинників ціноутворення
3.1. Алгоритм і класифікація чинників ціноутворення Алгоритм встановлення кінцевої ціни, тобто ціни продажу підприємства має наступні етапи (рис. 3.1)....
-
Маркетингова цінова політика - Окландер М. А. - 6.1. Класифікація цінових стратегій
6.1. Класифікація цінових стратегій Маркетингова стратегія ціноутворення - це довгостроковий алгоритм формування стартової ціни та її зміни в залежності...
-
Маркетингова цінова політика - Окландер М. А. - 1.1. Концепції ціноутворення в економічній теорії
Використання цін у розрахунках, прогнозуванні подальшого розвитку підприємства, плануванні та аналізі його фінансової діяльності вимагає від маркетологів...
-
Маркетингова цінова політика - Окландер М. А. - 3.2. Основні чинники ціноутворення
3.1. Алгоритм і класифікація чинників ціноутворення Алгоритм встановлення кінцевої ціни, тобто ціни продажу підприємства має наступні етапи (рис. 3.1)....
-
Маркетингова цінова політика - Окландер М. А. - 9.3. Транспорті тарифи
Продукція будівництва має техніко-економічні особливості, які впливають на процес ціноутворення і обумовлюють його специфіку. Можна виділити наступні...
-
Маркетингова цінова політика - Окландер М. А. - 6.3. Методи аналізу цінової динаміки
Для вивчення змін цінової ситуації використовують різноманітні методи аналізу. До них відносять наступні методи: O метод середніх цін; O індексний метод;...
-
Маркетингова цінова політика - Окландер М. А. - ВСТУП
Використання цін у розрахунках, прогнозуванні подальшого розвитку підприємства, плануванні та аналізі його фінансової діяльності вимагає від маркетологів...
-
Маркетингова цінова політика - Окландер М. А. - РОЗДІЛ 8. ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ ЦІН
8.1. Методи прямого державного регулювання цін Державна цінова політика - це сукупність принципів та методів діяльності органів державної влади...
-
Маркетингова цінова політика - Окландер М. А. - РОЗДІЛ 5. МАТЕМАТИЧНІ МЕТОДИ ОПТИМІЗАЦІЇ ЦІН
5.1. Метод найменших квадратів і оцінка кривої попиту Цінова політика значною мірою залежить від попиту, який формується як сума індивідуальних попитів....
-
Маркетингова цінова політика - Окландер М. А. - 10.1. Характеристика сфери послуг
10.1. Характеристика сфери послуг Сфера послуг - житлово-комунальне господарство, побутове обслуговування населення, освіта, охорона здоров'я,...
-
Маркетингова цінова політика - Окландер М. А. - 7.3. Управління ціновими ризиками
Управління ціновими ризиками - це діяльність пов'язана із запобіганням, пристосуванням, оптимізацією чи зниженням ступеня цінового ризику. Зміст...
Маркетингова цінова політика - Окландер М. А. - РОЗДІЛ 11. ФОРМУВАННЯ ЦІНИ БРЕНДУ