Історія української преси - Животко А. П. - Адміністративна практика. Цензура. Законопроект про друк і українська преса
Всього в 1905-1914рр. виходило української преси:
Роки: |
Назв: |
Роки: |
Назв |
1905 |
3 |
1910 |
13 |
1906 |
17 |
1911 |
16 |
1907 |
9 |
1912 |
16 |
1908 |
8 |
1913 |
19 |
1909 |
10 |
1914 |
17 |
С початком війни 1914 р. українську пресу було заборонено. На 1915 р. пощастило залишитися лише двом легальним часописам, два часописи почали виходити наново, а три виходили нелегально. Отже, з 17 часописів, що виходили в 1914 р., легальних органів було лише 4.
Цікаво порівняти стан української преси з пресою російською за зазначену добу, що знаходилася на українських землях, та з пресою інших народів під Росією. Взявши 1910 р., як середній рік, бачимо, що цього року було 13 назв українських органів на 226 назв російських на українських землях. З цих 226 органів російської преси виходило у Києві - 54, в Одесі - 48, у Харкові -35 і т. д. Того ж року на 13 органів української преси виходило в Росії: польських - 234, німецьких - 69, жидівських - 31 (в жидівській мові), вірменських - 21, грузинських - 13.
Менше, ніж українці, мали татари - 11, азербайджанці - 6, білоруси - 1 і чехи - 1.
Адміністративна практика. Цензура. Законопроект про друк і українська преса
Нe минуло і двох місяців після оповіщення Маніфестом 17 жовтня (ст. ст.) 1905 р. волі друку, як показалися перші ягідки адміністративної практики супроти української преси. А в наступних роках мобілізована була повна скеля поліційно-адміністративних чинників, починаючи від губернаторів і до сільських стражників включно, покликавши на допомогу місцеву шкільну, лікарську, поштову та церковну адміністрацію, ба, навіть подекуди представників земства.
Однією з перших адміністративних ягідок стала заборона пропускати на села "Хлібороба". А коли попадав-таки він на село, то починали діяти стражники, відбираючи Його з рук читачів.
У наступних роках ця практика набрала розмірів широко-організованого фронту проти читачів та передплатників, вживаючи до того заборон, репресій, переслідувань тощо.
Досить тут спинитися хоч би на кількох фактах із безлічі їх. Одним із перших - обіжник Київського губернатора (1911), яким заборонявся доступ українських часописів до сільських кооперативних товариств Київщини. Мотиви заборони: ідея українського національного сепаратизму та друкування статей "новоствореною, так званою "українською мовою", з новим українським правописом, з метою привчити грамотну сільську людність і робітників до цієї нової мови і правопису і прищеплювати їм фікцію якоїсь окремішної з національного і культурного боку України..."
А ось один із засобів боротьби з поширюванням відомостей про українські часописи через оповістки. До газети "Каневская Неделя", що була прихильна українству, були надіслані оповістки про передплату часописів. Щоб мати дозвіл на їх друк, було подано їх до справника (п. Жежелевського). За кілька днів була відповідь: "Що це за мова у цих оповістках? Я сам малорос, але тієї "мови" не розумію. Що це за "балаганщина", і що це за акцент такий?"
Так і лишилися ці оповістки (на "ЛНВ", "Світло", "Добру Новину") у п. Жежелевського, не побачивши світу.
У деяких місцях "урядники" (поліційні) збирали відомості про передплатників. Про наслідки говорять листи до редакцій: "... я мушу просити негайно припинити її ("Раду") висилку мені... хочуть звільнити зі служби і викинути з сім'єю на вулицю. Таке горе!"
Або так, наприклад, пише одна з учительок із Таврії: "Через незалежні від мене обставити прещиро прохаю Вас по одержанню цього листа неодмінно припинити мені висилку "Ради", бо тепер такого дочекалась, що навіть газети не можна одержувати. Прикро, шкода, але... "давление свыше". Сумно, дуже сумно розставатися..."
В інших місцях інспектори просто ставили вчителям ультиматум: "Або "Рада", або посада". Подекуди розпорядження давалися на пошту. "Од начальника нашої пошти, - писали з місць, - ми дізналися, що учителі не мають права вашого шановного часописа одержувати..."
Та не лише вчителі були поставлені в такі умови, а також і лікарі та фельдшері.
"... Нас не пускають до нашого кращого читача - сільського інтелігента, з яким поводяться вже зовсім рішуче..." - писала "Рада" в 1912 р.
Врешті, з ще більшою ретельністю провадилася охоронна акція перед небезпекою, що загрожувала з боку української преси серед учнів різних шкіл. Читання українського часопису, хоч би був він навіть чисто фаховий, але український, в українській мові, загрожувало завжди виключенням зі школи.
Але боротьби з передплатниками та читачами було не досить. Потрібна була відповідна увага і до самих органів. Це припадало, головним чином, на обов'язок цензури, праця якої часом доводила до абсурдності й відбувалася в повній гармонії з діяльністю адміністраційних чинників. Досить згадати хоч би довгу низку конфіскат, грошових кар та арештів, що безперестанно сипалися на українську пресу й часто досягали своєї мети - часописи примушені були припиняти своє існування, а редактори не тільки відсиджували звичайні арешти, але потрапляли і до фортеці й навіть на заслання.
Грошові кари накладалися не тільки за кари гідні статті з погляду цензора, але і за "тенденційний склад хроніки" тощо.
Що ж до конфіскат, то українська преса була в спеціальних умовах, коли порівняти з пресою російською чи інших національностей. Не раз, наприклад, траплялося, що часопис карано за ту чи іншу статтю, яка в перекладі проходила в російському журналі без жодних кар і перешкод. Або ось такий приклад: було сконфісковано чотири книжки "Літературно-Наукового Вісника" за переклад відомого "Острова Пінгвінів". Конфісковано було той же журнал за статтю М. Грушевського про Мазепу і Виговського, переклад якої одночасно був опублікований в російській газеті і не викликав жадної репресії. Або ще - стаття С. Єфремова під назвою "З громадського життя" цілком вільно публікується в "Русском Богатстве" і конфіскується в українському часописі і т. д., і т. д.
Така була практика цензури і адміністрації в боротьбі з українською пресою.
Року 1914 всі ці способи мали бути узаконені законопроектом про друк, поданим міністром внутрішніх справ Держави й Думи. Проект було передано комісії, яка виготовила власну редакцію, що позбавляла пресу будь-якої гарантії вільного існування і розвитку. Зокрема залишала вона органи спеціального догляду в центрах, вводила нові обмеження для редакторів, санкціонувала карну систему, заведену вже адміністративним шляхом, зміцнюючи ЇЇ новими засобами.
Українську пресу законопроект бив, головним чином, двома точками. Однією з них передбачалося підпорядкування провінційної преси місцевій адміністрації зі всіма наслідками необмеженого її самовільства. Друга точка - це норми, шо робили можливим існування преси, організованої на капіталістично-комерційній основі - за системою грошового забезпечення й відповідальності. Українська преса не мала ні одного часопису, організованого на комерційній основі. Всі вони видавалися шляхом ідейної підтримки і ледве щастило зводити кінці часто ціною неймовірних зусиль. Коли б за законопроектом була введена згадана система, то ставала загроза, що в короткому часі українська преса зовсім зникла б з українських земель.
Проти законопроекту виступило з протестом "Всеросійське Літературне Товариство" та Київське товариство періодичної преси, до якого прилучилися провінціальні члени Товариства зі всіх українських земель.
Збори цього Товариства (12-13.IV. 1914) винесли спеціальні постанови та ухвалили спеціальну резолюцію в справі української преси та преси інших недержавних народів такого змісту: "Загальні Збори, вислухавши доклад про становище української преси..., визнаючи за кожною національністю право мати пресу в своїй мові або наріччю, вважають, що законопроект комісії Державної Думи особливо тяжко відіб'ється на становищі цієї преси, і що інтереси її треба так само захистити, як і інтереси преси в російській мові".
Законопроект мав прийти на пленум Державної Думи десь на осінь 1914 р. Але в цей час настали вже воєнні часи зі своїми законами і умовами.
Схожі статті
-
Всього в 1905-1914рр. виходило української преси: Роки: Назв: Роки: Назв 1905 3 1910 13 1906 17 1911 16 1907 9 1912 16 1908 8 1913 19 1909 10 1914 17 С...
-
Часопис "Буковина" став тим дороговказом, за яким пішов розвиток української суспільно-політичної преси. Та 1893 р. появляється новий орган, що вже самою...
-
Не в ліпшому стані була в цей період справа періодичних українських видань і на західноукраїнських землях. З часів створення так званого Руського...
-
Історія української преси - Животко А. П. - Українська преса в Бразилії
До Канади українська еміграція масово почала йти и пізніше, а саме десь у 1890 роках. Тому і початки української преси тут датуються пізнішими роками....
-
Історія української преси - Животко А. П. - Українська преса в Канаді. Її початки. Характер. Діячі
До Канади українська еміграція масово почала йти и пізніше, а саме десь у 1890 роках. Тому і початки української преси тут датуються пізнішими роками....
-
Історія української преси - Животко А. П. - РОЗДІЛ П'ЯТИЙ. УКРАЇНСЬКА ПРЕСА ЗА ОКЕАНОМ
Початки й розвиток преси в З'єднаних Державах Америки. Характер. Діячі Гноблені соціально-економічно і політично упосліджувані українські народні маси...
-
Зародження української радикальної і соціалістичної преси тісно зв'язане з іменем Михайла Драгоманова. Як визначному національно-політичному діячеві і...
-
Історія української преси - Животко А. П. - Розвиток української преси Буковини
Часопис "Буковина" став тим дороговказом, за яким пішов розвиток української суспільно-політичної преси. Та 1893 р. появляється новий орган, що вже самою...
-
Скасування державних форм українського життя, окреслення українського народу як самостійного суспільно-національного тіла, безоглядне поборювання рештків...
-
Історія української преси - Животко А. П. - Народження української преси. Історичне тло
Скасування державних форм українського життя, окреслення українського народу як самостійного суспільно-національного тіла, безоглядне поборювання рештків...
-
Революція 1905 р. в Росії і народження національної української преси на східноукраїнських землях Революція 1905 р., що охопила всю Росію, викликала...
-
"Не было, нет и быть не может", - так 1863 р. сформульовано було міністром Валуєвим ставлення російського уряду до української мови. Тоді ж видано було...
-
Історія української преси - Животко А. П. - Українська преса поза українськими землями в Росії
Після згаданої вже "Боротьби" довше пощастило протриматися тижневику "Слово". Був це центральний орган Української партії соціал-демократів. Почав він...
-
В той час, як москвофільський рух і його преса ширилися серед галицько-українського суспільства за матеріальною допомогою російського уряду та моральною,...
-
В той час, як москвофільський рух і його преса ширилися серед галицько-українського суспільства за матеріальною допомогою російського уряду та моральною,...
-
В той час, як москвофільський рух і його преса ширилися серед галицько-українського суспільства за матеріальною допомогою російського уряду та моральною,...
-
Не в ліпшому стані була в цей період справа періодичних українських видань і на західноукраїнських землях. З часів створення так званого Руського...
-
Після згаданої вже "Боротьби" довше пощастило протриматися тижневику "Слово". Був це центральний орган Української партії соціал-демократів. Почав він...
-
Історія української преси - Животко А. П. - Преса РУП (Революційної української партії)
Спадкоємцем "Народу" з 20.111. 1895 р. став також "Громадський Голос", що розвинув та ще більш конкретизував основи українського національно-соціального...
-
Історія української преси - Животко А. П. - Преса на західноукраїнських землях від 1860 року
Преса на західноукраїнських землях від 1860 року Коли український рух і українське життя під Росією після 1863 р. почало зазнавати особливо тяжких...
-
"Не было, нет и быть не может", - так 1863 р. сформульовано було міністром Валуєвим ставлення російського уряду до української мови. Тоді ж видано було...
-
Рівночасно старанням М. Драгоманова, при безпосередній підтримці київської та одеської громад, приступлено в Женеві до видання збірника під назвою...
-
Програма молодої української журналістики в час її народження, дивлячись на хронікарський зміст, іде вдвох напрямках. Один з них - науково-літературний...
-
Початки й розвиток преси в З'єднаних Державах Америки. Характер. Діячі Гноблені соціально-економічно і політично упосліджувані українські народні маси...
-
Історія української преси - Животко А. П. - "Зоря Галицька". Її редактори. Її характер і доля
Це становище радо використовували як росіяни, так і поляки у своїх власних національно-політичних цілях. Носієм і головним провідником польської...
-
Разом із долею "Нової Громади" наприкінці 1906 р. важилася доля і "Киевской Старины". Стара київська "Громада", вже ослаблена на цей час, хотіла зняти з...
-
Крім згаданих органів, що мали на увазі масового читача і виходили в Києві, в ті ж часи виходило кілька подібних органів і на провінції. Одні з них...
-
Крім згаданих органів, що мали на увазі масового читача і виходили в Києві, в ті ж часи виходило кілька подібних органів і на провінції. Одні з них...
-
Це становище радо використовували як росіяни, так і поляки у своїх власних національно-політичних цілях. Носієм і головним провідником польської...
-
Історія української преси - Животко А. П. - Польські змагання. Намісник Голуховський та його роль
Це становище радо використовували як росіяни, так і поляки у своїх власних національно-політичних цілях. Носієм і головним провідником польської...
Історія української преси - Животко А. П. - Адміністративна практика. Цензура. Законопроект про друк і українська преса