Історія релігії в Україні - Колодний А. М. - Нормалізація релігійного життя мусульман в незалежній Україні
Із встановленням комуністичної влади в Криму розпочався масований наступ на релігію, зокрема й на іслам. Унаслідок цього занепадало релігійне життя мусульман. У масовому порядку закривалося багато мечетей, мусульманських шкіл
- мектебе і медресе, репресувалося духовних осіб, які ще були. Більшовицька пропаганда прямо пов'язувала відданість ісламові з "соціалістичною несвідомістю" та "буржуазними передсудами". Віруючих примушували на відступництво від віри батьків, вони жили в очікуванні репресій. Було створено штучні умови для припинення організованої діяльності мусульманських громад. Протягом 30-х років весь мусульманський актив репресовано, розстріляно або вислано майже все мусульманське духівництво, причому під фарисейським приводом, що вони очолили націоналістичні рухи після "знешкодження" їхніх політичних керівників.
Насильницьки зачинялися мечеті, руйнувались або прилаштовувалися під склади, майстерні, гаражі тощо. У будинку Севастопольської мечеті розмістили архів Чорноморського флоту. На колгоспний склад перетворили мечеті у численних селах та містах. До 1 березня 1931 р. в Кримській АРСР закрито 106 мечетей та 2 молитовних приміщення, з них відразу знесено 51.
У Бахчисарайському районі, де на обліку стояло 84 мусульманські громади, до 1931 р. закрито 24 мечеті, знесено - 5. У 1932 р. прокотилася друга хвиля масового закриття мечетей. У М. Бахчисарай кам'яну мечеть перетворено на хлібний склад, іншу історичну мечеть - на вагову майстерню. Ханська мечеть в Євпаторії якийсь час служила краєзнавчим музеєм, а потім стояла занедбаною й забутою до 70-х років. Головну мечеть Муфті-Джамі у Феодосії також перетворили на склад. Закриту 1936 р. мечеть у с. Сєрово переобладнали під квартири колгоспників.
Десятки інших мечетей чекала за Радянської влади така сама доля. Навіть за умов утисків мусульман у царській Росії в Ялті (повіті) станом на 1917 р. ще діяло 29 мечетей, в інших великих містах Криму та їхніх околицях - по ЗО-40. На середину 80-х років не збереглося жодної. Більшість з них або зовсім зруйновано, або вони не підлягають відновленню.
У 30-ті роки безжалісно знищувалася самобутня мусульманська цивілізація Криму: ліквідовано писемність, заборонено до вжитку арабську графіку, збиралися й знищувалися книги, скасовано систему мусульманської освіти, заборонено суд за шаріатом.
Після однієї з найтрагічніших подій XX ст. - насильницької депортації кримських татар у 1944 р. - почалася така сама насильницька асиміляція їх. Обрусіння та атеїзація провадилися паралельно. Тому іслам у середовищі спец-переселенців залишався не тільки засобом задоволення релігійних потреб, він став могутнім стимулом підтримки пам'яті народу про своє минуле, про свою Батьківщину. Радянська влада прагнула знищити навіть саму пам'ять про життя мусульман тут колись. З усіх довідників, енциклопедій, підручників вилучено матеріали про мусульманську державу в Криму, про її релігійно-культурне життя. В масовому порядку зносилися кладовища, а надгробні камені закладали в підмурки нових будинків.
У материковій Україні також було закрито всі мечеті та молитовні приміщення мусульман. На 1926 р. на всю УРСР залишалося всього 4 зареєстровані громади із загальною чисельністю мусульман 200 чоловік. На початок 1941 р. вже не було жодної. Репресіям мусульмани піддавалися й тут. Так, з 50 тисяч репресованих по Донецькій обл. більшість складають за прізвищами татари та греки-румеї (які сповідували іслам). Вони репресовані як "агенти шкідливих націоналістичних та релігійних організацій".
Важко повністю оцінити масштаби антиісламського терору за роки радянської влади. Тепер дуже важко відтворити становище мусульманських громад, їхнє точне розташування.
Нещодавно віднайдено невідомі матеріали про те, що після ліквідації місцевих мусульманських громад, Україну в 30-ті роки перетворено на місце спецпереселення для учасників руху опору радянській владі з Ферганської долини. Судячи з архівних документів, тоталітарна держава перетворила Україну на місце примусової депортації активних учасників також і мусульманського активу із Середньої Азії. Спецпереселенців тримали в південних областях. Спецкомендатури для них діяли в Херсонській, Миколаївській, Запорізькій областях. Планувалося організувати з них кілька колгоспів або радгоспів, які б вирощували бавовну. Більшість з них знищено в 1937 р.
За роки радянської влади релігійне життя мусульман в Україні повністю придушили. Згідно із звітами уповноважених у справах релігійних культів з кінця 40-х років і аж до кінця 80-х років в Україні не було жодної мусульманської громади або ж зареєстрованої групи мусульман. І це в той час, коли в сусідній Білорусії, де незрівнянно менше мусульман, ніж в Україні, громади мусульман діяли в трьох областях і були зареєстровані ще в 60-ті роки. Те саме було зроблено в Литві, де громаду мусульман зареєстрували за радянських часів у Каунасі. Але цього не робилося протягом більш як 40 років в Україні, де, як вважала радянська влада, начебто й не було потреби в організації віруючих мусульман.
Нормалізація релігійного життя мусульман в незалежній Україні
Віруючі мусульмани здобули можливість вільно сповідувати свою релігію лише в Україні, що стала незалежною. Перші громади мусульман відновили діяльність на початку 90-х років, існуючи спочатку самостійно, спираючись на допомогу ДУМЕСу - організації мусульман, яка діяла на території Росії.
Однак вже в 1991 р. утворено Кадіат (Духовне управління мусульман Криму) з наданням йому статусу мухтасибату, тобто самостійної в канонічному плані адміністративної одиниці, очолюваної імамом-мухтасибом. Першим на посаду муфтія Криму обрано Сеїджаліль-ефенді. Кадіат мусульман Криму об'єднує переважно віруючих з числа кримських татар. Очолює нині ДУМК муфтій Нурі Мустафаєв.
В Україні діють ще два центри духовного життя мусульман. Насамперед це ДУМУ - Духовне управління мусульман України (існує з 1993 р.), яке очолює шейх Ахмед Тамім (м. Київ). Більшість громад, що не увійшли до складу ДУМУ, об'єдналися навколо Асоціації незалежних громад мусульман, головою котрої є Р. Брагін (м. Донецьк). Проте є громади, які не входять до жодного із названих організаційних центрів. Загалом в Україні нині діє більше 280 мусульманських громад у різних її областях.
Усе повнішим стає нині релігійне життя мусульман України: діє Ісламський університет (м. Київ), виходять газети "Мінарет" та "Аль Баян", відкрито Ісламський культурний центр, Донецький центр ісламу та ін. Мусульмани України прагнуть до виконання гуманістичних приписів своєї релігії, до гармонійних відносин а іншими конфесіями, що діють у нашій державі.
Отже, за століття статус ісламу в Україні зазнав певної еволюції: з релігії нападників він поступово перетворився на систему переконань і на спосіб життя повноправних громадян України, які живуть і працюють тут вже не одне покоління.
Контрольні завдання і запитання
1. Розкажіть про початковий період ознайомлення України з мусульманською релігією.
2. Охарактеризуйте періодизацію існування ісламу на українських землях.
3. Яким було ставлення до мусульман у Російській імперії?
4. Якою була політика радянської влади щодо ісламу і мусульман?
5. Проаналізуйте нинішній стан мусульман в Україні.
Тематика рефератів
1. Мусульманська цивілізація Криму.
2. Історія мусульмансько-християнських взаємовідносин на українських землях.
3. Іслам - чинник етнічного самозбереження кримських татар.
Рекомендована література
1. Возгрин В. Е. Исторические судьбы крымских татар. - М., 1992.
2. Гаспринский, Исмаилбей. Русское мусульманство. - Симферополь, 1991.
3. Заруба В. Н. Украинское казацкое войско в борьбе с турецко-татарской агрессией. - Харьков, 1993.
4. Іслам у контексті національного відродження тюркомовних народів України // Рибачук М. Ф., Уткін О. І., Кирюшко М. І. Національне відродження і релігія. - К., 1995. - С.191-203.
5. Кирюшко НЛ. Ислам в Украине: основные этапы истории // Аль Баян. - 1996. - № 1-4.
6. Кримські татари: історія і сучасність. - К., 1995.
7. Кримський А. Ю. Мусульманство і його будучність. - Львів. 1913.
8. Полотнюк Я. Кримське ханство в контексті ідеологічного змісту тюрксько-мусульманської культури // Історія релігій в Україні. - Львів. 1994. - С.149-150.
9. Тамім А, Іслам - це наднаціональна релігія // Людина і світ. - 1994. - № 1. - С.28-31.
10. Чумак В. Україна і Крим: спільність історичної долі. - К., 1993.
Схожі статті
-
Історія релігії в Україні - Колодний А. М. - Мусульманське життя за умов тоталітаризму
Із встановленням комуністичної влади в Криму розпочався масований наступ на релігію, зокрема й на іслам. Унаслідок цього занепадало релігійне життя...
-
Біля витоків адвентизму в Україні стояли меноніти, які після запрошення Катериною II на поселення в XVIII ст. розселилися в степовій частині України....
-
З включенням гетьманської України й ханського Криму до складу Російської імперії мусульмани Криму, а також окремі мусульмани, котрі оселялися на наших...
-
З входженням земель Київської Русі до складу Великого князівства Литовського (XIX ст.), а згодом до Речі Посполитої східний канал одержання відомостей...
-
Історія релігії в Україні - Колодний А. М. - 3. ІСЛАМ НА УКРАЇНСЬКИХ ЗЕМЛЯХ
Ісламу на землях України сотні років, він має тут свою довгу й складну історію. Вона тісно пов'язана з багатьма драматичними сторінками історії...
-
Історія релігії в Україні - Колодний А. М. - Заснування адвентизму в Україні
Біля витоків адвентизму в Україні стояли меноніти, які після запрошення Катериною II на поселення в XVIII ст. розселилися в степовій частині України....
-
Історія релігії в Україні - Колодний А. М. - Русь-Україна ознайомлюється з ісламом та мусульманами
Процес поширення ісламу та мусульманських громад в Україні складається з чотирьох головних етапів, які відбивають певну внутрішню логіку цього процесу....
-
Історія релігії в Україні - Колодний А. М. - Динаміка адвентизму в незалежній Україні
Всі роки після примирення й об'єднання керівництво церкви АСД зверталося з клопотанням до державних органів про організацію Всеукраїнського з'їзду й...
-
Історія релігії в Україні - Колодний А. М. - Перші мусульмани на землях Русі-України
Першими мусульманами, які систематично жили або мандрували Україною, були степовики, вони кочували від Приазов'я до Дону. Середньовічні арабські літописи...
-
Першими мусульманами, які систематично жили або мандрували Україною, були степовики, вони кочували від Приазов'я до Дону. Середньовічні арабські літописи...
-
У перше десятиліття після жовтневої революції 1917 р. для баптистів та євангельських християн у цілому склалися сприятливі умови діяльності. До...
-
Після згортання кампанії в Україні діяло тільки 14 синагог, кількість ця залишалася незмінною аж до кінця 80-х років. У 1964 р., після деякого перегляду...
-
Історія релігії в Україні - Колодний А. М. - Євреї в Польсько-Литовській державі
З XVI ст. в Україну через Польщу прибувають євреї з Німеччини; пізніше це переселення стає ще більш інтенсивним, оскільки Польсько-Литовська держава...
-
Історія іншої п'ятдесятницької течії в Україні - християн євангельської віри (ХЄВ) - починається з приїзду до Одеси 1921 р. місіонерів американської...
-
БАПТИСТИ. Євангельсько-баптистський рух в XIX - на початку ХХст. Нова хвиля протестантизму в Україні пов'язана з появою тут в XIX ст. баптизму, який...
-
Історія релігії в Україні - Колодний А. М. - Періодизація існування ісламу на українських землях
Процес поширення ісламу та мусульманських громад в Україні складається з чотирьох головних етапів, які відбивають певну внутрішню логіку цього процесу....
-
Історія релігії в Україні - Колодний А. М. - Штундизм - предтеча баптизму в Україні
БАПТИСТИ. Євангельсько-баптистський рух в XIX - на початку ХХст. Нова хвиля протестантизму в Україні пов'язана з появою тут в XIX ст. баптизму, який...
-
Історія релігії в Україні - Колодний А. М. - 2. ЄВАНГЕЛЬСЬКІ КОНФЕСІЇ: БАПТИЗМ, П'ЯТДЕСЯТНИЦТВО
БАПТИСТИ. Євангельсько-баптистський рух в XIX - на початку ХХст. Нова хвиля протестантизму в Україні пов'язана з появою тут в XIX ст. баптизму, який...
-
Ерозія та занепад комуністичного режиму, а потім і здобуття Україною незалежності створили принципово нову ситуацію для єврейського життя і єврейської...
-
Сприятливі для своєрідного розвитку монастирської життєорганізації та богослужбової практики умови в Україні почали поступово згортатися з переходом...
-
В 1990 р., вперше за весь час існування Свідків Єгови в Україні, розпочався процес їх легалізації й поступового виходу організації з підпілля. Однак щодо...
-
Історія релігії в Україні - Колодний А. М. - Репресована конфесія в роки радянської влади
Зі встановленням радянської влади в західних областях України відразу почалися репресії проти Свідків Єгови: масові арешти, групові судові процеси,...
-
Під впливом розвитку капіталістичних відносин селяни все більше й більше втрачали патріархальні устої в господарстві, побуті, втягуючись у...
-
Історія релігії в Україні - Колодний А. М. - Кальвінізм
У реформаційній церкві Речі Посполитої кальвінізм зазнав трансформації прошляхетського спрямування. У ньому було приглушено, а то й цілком відкинуто...
-
Друга світова війна призвела до величезної трагедії українського єврейства. В Галичині було знищено близько 98% євреїв, які залишалися там протягом...
-
Друга світова війна призвела до величезної трагедії українського єврейства. В Галичині було знищено близько 98% євреїв, які залишалися там протягом...
-
1917 рік дощенту потряс сталий побут єврейських містечок. Радикально настроєна єврейська молодь взяла досить активну участь у руйнуванні того, що так чи...
-
Звичайно, Україна не була лише територією, де діяли російські й польські масони й розповсюджувалися західноєвропейські масонські твори. У масонському...
-
Історія релігії в Україні - Колодний А. М. - З історії караїзму
Духовний і світський центр кримських караїмів спочатку був у фортеці Кирк-Йер (Джуфт-Кале), а пізніше (в XIX ст.) він перемістився в Євпаторію. Гахан...
-
Історія релігії в Україні - Колодний А. М. - Стан православної церкви в Україні на початку XX ст
Однією з особливостей співіснування українського та російського православ'я в часи після 1686 р. стала їх взаємо-руйнація. Поглинання Української церкви...
Історія релігії в Україні - Колодний А. М. - Нормалізація релігійного життя мусульман в незалежній Україні