Історія релігій - Лубський В. І. - Стародавня римська релігія в імперії
З 27 р. до н. е. починається період існування Римської імперії. Після вбивства в 44 р. до н. е. Юлія Цезаря через деякий час до такої ж необмеженої влади прийшов його спадкоємець Октавіан (63 - 14 р. до н. е.). З народження він мав ім'я Гай Октавіан Фурін, з 44 р. до н. е. після усиновлення Юлієм Цезарем - Гай Юлій Цезар Октавіан, із 40 р. до н. е. - імператор Цезар, згодом до його імені було додано "Август", що означає "звеличений богами", "рівний богам".
У творі "Громадянські війни" історик Аппіан зазначає: "...Цезар перший став в очах римлян священним і одержав від них ще за життя титул Августа".
Одержавши цей титул, він встановив державний лад принципата, фактично це була необмежена імператорська влада, погано замаскована під аристократичну олігархію.
Сам Август був помірковано релігійним і забобонним, він побоювався грому і блискавки, вірив у сни і прикмети. До часу встановлення його влади в римському суспільстві було панувало скептичне ставлення до традиційної релігії, поширювалася елліністична філософія, містичні вчення і східні культи. Август намагався в руслі свого загального консерватизму відродити староримську релігію. Він поновлював і будував нові храми. У "Діяннях Божественного Августа" від імені Августа пишеться: "...храм на Капітолії Юпітера Феретрія і Юпітера Громовержця, храм Квірина, храм Мінерви і Анони-цариці і Юпітера-визволителя на Авентіні, храм Лаврів на Священному шляху, храм богів Пенатів у Велії, храм Юності, храм Великої матері на Палантині я побудував". Там же повідомляється про те, що він був верховним жрецем - великим понтифіком, авгуром (жрецем-птаховорожієм), членом колегії П'ятнадцяти (квіндецемвірів), що зберігали Сивілині книги, членом колегії Семи епулонів (що організовували релігійні трапези), членом Аральського братства з дванадцяти жерців, що навесні обходили римську міську смугу з молитвами про врожай, членом колегії Тіціїв і феціалів (дванадцяти жерців, що вирішували міжнародні проблеми). Це - в той час, коли він посідав усі вищі посади в начебто демократичному республіканському Римі. Август до культу Юпітера додав культ Венери, що вважалася праматір'ю роду Юліїв.
Про те, як Цезар Август поважав своїх божественних предків, свідчить повідомлення Светонія, який писав, що після здобуття Перузії Август "відібрав із тих, хто здався, триста чоловік усіх станів і в іди березня біля вівтаря на честь божественного Юлія перебив їх, як жертовну худобу".
Клятва Генієм Августа (Геній був божественною силою - носієм усіх здібностей людини, її душею) вважалася найсвященнішою поряд з клятвою Юпітером. Це ще раз свідчило про необмеженість і винятковість релігійної влади Августа.
Зміцнюючи авторитет римських імператорів, Август вніс поправки в римський юліанський календар: місяцю секстилію він дав своє ім'я ("август"), ще раніше місяць квінтілій одержав родове ім'я Юліїв ("йоль").
Свій культ Август поширював і в підлеглих Риму країнах. У Єгипті Август вважався фараоном і сином бога Сонця - Ра. На честь Августа був присвячений храм Кесаріон в Александрії. Численні храми були присвячені Августу в інших містах. День народження Августа святкувався в усій імперії.
Імператор Август посилено насаджував культ своєї особи. Таціт в "Анналах" наводить думки деяких римлян, що "богам не лишилось ніяких почестей, після того як він побажав, щоб його зображення в храмах були встановлені фламінами і жерцями як божества". Після смерті Августа в 14 р. н. е. його спадкоємцем став Тіберій Клавдій Нерон (42 - 37 р. н. е.). Почалася боротьба сенатської опозиції з імператорами, спочатку династії родичів Августа і Тіберія - Юліїв (до неї належали ще Калігула, Клавдій і Нерон), а потім з династії Флавіїв та Антонініа
Розповідаючи про події в Римі останніх десятиріч перед нашою ерою і початку нашої ери, які сповнені насильства, жорстокості, вбивства, ненависті, переслідувань, Таціт пише: "Ніколи ще боги не давали римському народові більш очевидних і більш жахливих доказів того, що їх справа - не піклуватися про людей, а карати їх".
Стародавня римська релігія чудово обслуговувала римське суспільство. Особливо слід відзначити її комунікаційні якості. Римляни, під багатовіковим впливом демократичних принципів поважали колегійність не лише в управлінні державою, а й у повсякденному житті. Релігія давала їм можливості повсякденного спілкування. Принесення жертв, наприклад, завжди було колективним. Усі релігійні, суспільні, ділові, побутові справи вирішувалися спільно, відповідними групами. Релігійні збори полегшували спілкування. Ось тому релігія органічно входила в спосіб римського життя. Гастон Гоцасьє, характеризуючи римську релігію, зазначає, що порівняно з давньогрецькою вона привчає до дисципліни і підлеглості, вона моральна, краще піддається філософському тлумаченню, тому без неї римляни просто не уявляли свого існування.
Обожнювання імператора було головним змістом римської релігії. Зі свого боку імператорська влада здійснювала безпосереднє управління всіма релігійними справами, і в таких умовах потреби в сталій системі церковного управління, в церкві - не було.
В імператорському Римі посилюється вплив східних культів. Особливо активно вони сприймалися народними низами, які були пригнічені поневоленням і злиденністю. Ці східні культи обіцяли нужденним потойбічне щасливе життя, якого вони не могли одержати бодай в обіцянках від численних римських богів, які відверто покровительствували їхнім визискувачам. Шанувалися східні культи й у вищих колах. У І ст. до н. е. великої популярності зажив Аполлон Тіунський, якого вважали чи то філософом, чи то магом, чи просто шарлатаном. Астрологія, магія, ворожіння стали повальною модою.
Імператорська влада, намагаючись зберегти політеїстичну релігію стародавності, де і їй знаходилося місце в обширному пантеоні, намагалася обмежити вплив східних культів. Але природний процес релігійного взаємовпливу робив свою справу, і вже імператор Калігула, що правив з 37 по 41 р. н. е., будує богині Ісіді храм на Марсовому полі, де римляни з ентузіазмом споглядали релігійну драму вбивства Осіріса Сетом і його воскресіння. Його спадкоємець Клавдій (41-54) звеличує фригійську Кібелу.
Друге століття нової ери характерне поширенням у Римській імперії мітраїзму. Прагматично мислячи, римляни захоплюються міркуваннями про добро і зло. Зло у них стає не наслідком невдоволення богів, а дією бога Арімана. Мітраїстські містерії, які відбувалися таємно, стають особливо привабливими. А за імператорів Діоклетіана (284-305) і Максиміана (286-305) культ Мітри входить до числа державних культів.
Серед східних культів з'явилась і нова релігія, яку чекало велике майбутнє. Це було християнство. Воно зародилося в першій половині І ст. н. е. в Палестині як одна із сект іудейської релігії. З огляду на цілий ряд якостей і специфічних історичних умов розвитку воно поступово набрало великого значення в центрі імперії - в Римі. Велику роль в утвердженні християнства в Римі відіграв проповідник Савл з Тарса, відомий згодом як апостол Павло. Процес поширення християнства в Римі був досить складний. Його то дозволяли, то забороняли, християни зазнавали жорстоких гонінь, до християнства приставали й імператори. А вплив стародавньоримської релігії тим часом ставав дедалі меншим. Нарешті, в 313 р. імператори Константан (306-337) і Ліціній (308-324) надали християнству офіційної рівності з усіма іншими релігіями. У 324 р. християнство було оголошене державною релігією Римської імперії. Почалося нищення релігійного попередника християнства - стародавньої римської релігії. Храми і святилища руйнували, статуї богів розбивали, сама стара релігія одержала назву язичества - тобто релігія "язиків", народів, підлеглих Риму, оскільки поширення християнства з центру імперії Рима в провінції було не таким уже й швидким. Під гаслом боротьби з язичеством (ще вживається термін "поганство", але він є виразом зверхності християнства над старими релігіями, презирливою назвою їх, тому вживання його має відверту ідеологічну спрямованість) відбувалося нищення античної культури, це були ідеологічні видатки ствердження нової релігії.
Але вплив стародавньої римської релігії на розвиток культури неоціненний. Як і вся культура Стародавнього Риму, вона залишила глибокий слід в історії всесвітньої цивілізації, її вплив ми відчуваємо і донині.
Запитання і завдання для закріплення знань
1. Обгрунтуйте взаємозумовленість спільних рис старо-давньогрецької та стародавньоримської релігій.
2. Які культи були поширені в стародавньогрецькій та стародавньоримській релігіях?
3. Які елементи ранніх національних релігій наявні в релігійних системах, культурі, побуті, інших сферах сучасного світу?
4. Дайте порівняльну характеристику стародавньогрецької і стародавньоримської релігій.
Теми для рефератів
1. Боги та герої у міфології Стародавньої Греції.
2. Основні риси римської релігії.
3. Проблема людини і світу у стародавньогрецькій міфології.
4. Основні чинники становлення релігії Стародавнього Риму.
Література
Лубський В. І., Козленко В. М., Лубська М. В. Історія релігій. - К: Тандем, 2002.
Історія світової релігієзнавчої думки. - К., 1997.
Малерб М. Религия человечества. - СПб., 1997.
Религия: история и современность. - М., 1998.
Токарев С. А. Религии в истории народов мира. - М., 1986.
Схожі статті
-
Історія релігій - Лубський В. І. - Релігія в республіканському Римі
За царським періодом в історії Стародавнього Риму настав період республіки, який тривав з кінця 6 до 30 р. до н. е. Майже п'ятсот років тривав процес...
-
Історія релігій - Лубський В. І. - Міф про Осіріса
У цей період, протягом більше як 700 років, давньоєгипетська релігія перетворилася на стабільну, вдосконалену національно-державну релігію....
-
Історія релігій - Лубський В. І. - Давньоєгипетські боги
У цей період, протягом більше як 700 років, давньоєгипетська релігія перетворилася на стабільну, вдосконалену національно-державну релігію....
-
Історія релігій - Лубський В. І. - Релігія в епоху еллінізму
Сам по собі азійський похід Александра мав певне значення для розвитку світової цивілізації. Разом з військом у нові країни йшли філософи, історики,...
-
Історія релігій - Лубський В. І. - Стародавня китайська релігія
Перші проявлення цивілізації в Китаї звичайно відносять до XIV ст. до н. е. Це початок епохи Шан (Інь). Тоді існувала держава Інь в середній течії р....
-
Історія релігій - Лубський В. І. - Розділ XI. РЕЛІГІЯ В СТАРОДАВНЬОМУ КИТАЇ
Перші проявлення цивілізації в Китаї звичайно відносять до XIV ст. до н. е. Це початок епохи Шан (Інь). Тоді існувала держава Інь в середній течії р....
-
Історія релігій - Лубський В. І. - Виникнення зороастризму
Виникнення зороастризму Іранське нагір'я - це обширні степові простори, бідні на воду і рослинність, обмежені горами, біля яких і виникали життєві центри...
-
Історія релігій - Лубський В. І. - Розділ VI. ЗОРОАСТРИЗМ
Виникнення зороастризму Іранське нагір'я - це обширні степові простори, бідні на воду і рослинність, обмежені горами, біля яких і виникали життєві центри...
-
Історія релігій - Лубський В. І. - Релігія аттичної Греції
Антропоморфне уявлення греків про своїх богів неминуче спричинило відповідне ставлення до них - у їхніх очах боги були зрозумілі і близькі людиноподібні...
-
Історія релігій - Лубський В. І. - Релігія в історії Китаю
Війни китайських держав VI-III ст. до н. е. завершилися утворенням централізованої імперії династії Цінь (221-207 р. до н. е.). Потім існувала династія...
-
Історія релігій - Лубський В. І. - Халдейська релігія
Східне Середземномор'я має дуже сприятливі умови для людського життя: теплий клімат, родючі грунти, можливість штучного зрошування, багата флора і фауна....
-
Історія релігій - Лубський В. І. - Сирійсько-фінікійська релігія
Східне Середземномор'я має дуже сприятливі умови для людського життя: теплий клімат, родючі грунти, можливість штучного зрошування, багата флора і фауна....
-
Історія релігій - Лубський В. І. - Ассирійська релігія
А тим часом бурхлива історія народів Дворіччя тривала далі. Старовавилонська держава в XVI ст. до н. е. була підкорена касситами, що володарювали в ній...
-
Історія релігій - Лубський В. І. - Розквіт зороастризму
У стародавньому Ірані, поряд з зороастризмом, досить значного поширення набрав культ Мітри (Міффи). Мітра - один з індо-іранських богів, що шанувався в...
-
Історія релігій - Лубський В. І. - Започаткування римської релігії
Сам по собі азійський похід Александра мав певне значення для розвитку світової цивілізації. Разом з військом у нові країни йшли філософи, історики,...
-
Історія релігій - Лубський В. І. - Культ Мітри
У стародавньому Ірані, поряд з зороастризмом, досить значного поширення набрав культ Мітри (Міффи). Мітра - один з індо-іранських богів, що шанувався в...
-
Історія релігій - Лубський В. І. - Реформізм і індуїзм
Тенденція до реформування індуїзму, яка проявилася зокрема в сикхізмі, супроводилася невпинною появою великої кількості сект. Утворення сект пов'язане з...
-
Історія релігій - Лубський В. І. - Головні особливості ведичної релігії
Ведична релігія містить яскраво виражені патріархальні риси, струнку ієрархію богів, напівбогів, які уособлюють сили та явища природи. Головними її...
-
Історія релігій - Лубський В. І. - Біблійний іудаїзм
Іудаїзм - одна з монотеїстичних національно-державних релігій стародавнього світу, поширена головним чином серед євреїв. Вона не стала світовою релігією...
-
Історія релігій - Лубський В. І. - Розділ VIІ. Іудаїзм
Іудаїзм - одна з монотеїстичних національно-державних релігій стародавнього світу, поширена головним чином серед євреїв. Вона не стала світовою релігією...
-
Історія релігій - Лубський В. І. - Форми первісних вірувань
Сукупність названих елементів утворюють форми первісних релігійних вірувань, зумовлених природними, виробничими, історичними та етнічними особливостями...
-
Історія релігій - Лубський В. І. - Розділ IV. РЕЛІГІЯ СТАРОДАВНЬОГО ЄГИПТУ
Історичні умови виникнення і розвитку давньоєгипетської релігії Країна Єгипет розташована в північній частині африканського континенту в нижній частині...
-
Історія релігій - Лубський В. І. - Релігія нововавилонського царства
Після розгрому Ассирійської держави її спадщину розділили Вавилон і Мідія. Вавилон став володарювати майже всім Дворіччям. Ще з 626 р. до н. е. у...
-
Історія релігій - Лубський В. І. - Хетська релігія
Поряд з Дворіччям і Стародавнім Єгиптом територія Малої і Передньої Азії, зайнята численними горами, нагір'ями та пустелями, - це місце найстародавнішого...
-
Історія релігій - Лубський В. І. - Релігія грецького полісу
Наступний етап в історії Стародавньої Греції дістав назву архаїчного. Він тривав з VIII по VI ст. до н. е. У цей період стародавні греки колонізують...
-
Історія релігій - Лубський В. І. - Релігія крито-мікеноької культури
Релігія крито-мікеноької культури Наше дослідження історії релігії переноситься до Європи. Саме тут відбувся розвиток цивілізації, яка була безпосереднім...
-
Історія релігій - Лубський В. І. - Розділ XIII. РЕЛІГІЯ АНТИЧНОГО СВІТУ
Релігія крито-мікеноької культури Наше дослідження історії релігії переноситься до Європи. Саме тут відбувся розвиток цивілізації, яка була безпосереднім...
-
Історія релігій - Лубський В. І. - Розділ XII. РЕЛІГІЯ В ЯПОНІЇ
Китай здійснив сильний вплив, в тому числі і релігійний, на всі країни Азії, що його оточують. Перехід японців від первіснообщинного ладу до цивілізації...
-
Історія релігій - Лубський В. І. - Релігія Вавилону
У шумеро-аккадській релігії, відповідно до анімістичних і міфологічних концепцій, склався релігійний культ з численними магічними і фетишистськими...
-
Історія релігій - Лубський В. І. - Сучасний іудаїзм
В умовах самодержавної Росії життя єврейських громад було дуже обмежене - і матеріальними нестатками, і релігійно-політичними заборонами. Проте ідейний...
Історія релігій - Лубський В. І. - Стародавня римська релігія в імперії