Історія релігій - Лубський В. І. - Релігія в історії Китаю
Війни китайських держав VI-III ст. до н. е. завершилися утворенням централізованої імперії династії Цінь (221-207 р. до н. е.). Потім існувала династія Хань (206 р. до н. е. - 220 р. н. е.).
Перехід Китаю від рабовласництва до феодальних порядків різними авторами датується часом від V ст. до н. е. до V ст. н. е. Мабуть, найбільш вірогідним є віднесення цього процесу до часу падіння династії Хань. Після більше трьохсот років виснажливих воєн установлюється царювання династії Суй (581-618), потім Тан (618-907) і Сун (960-1279). У XIII-XIV ст. панували монгольська династія Юань. Китайська династія Мінь царювала з 1368 до 1644 р. З 1644 до 1912 р. царювала маньчжурська династія Цін. За ці часи Китай пройшов історію переходу від рабовласницької держави до феодальної і потрапив під іноземне панування як колоніальна держава. З 1912 р. розпочалися революційні перетворення, які охопили майже все століття. Весь час до 1912 р. конфуціанство було офіційною ідеологією всіх імператорських династій, але не втрачали свого впливу даосизм та буддизм.
У цілому релігійний процес у Китаї був консервативним. Він поступово став на курс зростання тенденції до релігійного синкретизму. Але процес релігійної творчості не припинявся. Він і не міг припинитися, оскільки релігія - живий організм у суспільстві. Суспільний розвиток неминуче веде до релігієтворення. Причому висхідною базою завжди є релігійні досягнення народу. Так було і в Китаї. Це виявилося у виникненні другорядних релігійних сект.
Уже з II ст. н. е. в середньовічному Китаї виникають сектантські рухи. Такі секти даосистського напряму, як створена Чжан-Цзюе організація Тайпіндао ("Шлях великої рівності"), що були детонатором повстання "Жовтих пов'язок" у 134 р., Чженідао ("Шлях істиного Єдиного"), Удоумідао ("Шлях п'яти доу риса") та ін. Вони зберегли свій вплив до середини XX ст., а на Тайвані - й до нашого часу.
У 402 р. Гуей Юань створив релігійне Братство Ляньше ("Товариство Лотоса"), яке піддавало народному трактуванню буддійське вчення, демократизувало його. У кінці XV ст. відзначилася секта Лоцзяо ("Вчення Ло") створена освіченим мирянином Ло Ціном (1443-1527), що вимагала від віруючих релігійного вдосконалення, виходячи з того, що рай, Небо та інше трансцендентне містяться в свідомості самої людини.
Пізніше, в XVI ст., впливовим був виступ філософа, державного діяча Ван Янміна (1472-1529), який теж акцентував на можливості досягнення мудрості окремою особою шляхом власних інтелектуальних зусиль, а також вважав, що свою долю людина повинна створювати сама, а не тільки Небо. На основі вчення Ван Янміна утворилось чимало різних шкіл релігійно-філософського плану.
Створення в Китаї централізованої імперії, яку очолювали кілька імператорських династій, наклало відбиток на процес історичної еволюції в країні, еволюції, яка розтягнулася па період від III ст. до н. е. до XX ст. н. е. Повільна економічна і політична еволюція час від часу переривалася гострими соціальними кризами, народними революційними рухами, династійними потрясіннями. У цей же час проходила еволюція культури і досягнення цивілізаційної зрілості.
За свою трьохтисячолітню історію Китай зробив вагомий внесок у науку і техніку, пізнання людини і суспільства. Деякі видатні винаходи та відкриття в Китаї зроблені на декілька століть раніше, ніж у Європі. Велике піднесення переживали в свій час література і мистецтво, філософія, логіка і психологія. Але релігійний розвиток у Китаї не пішов по традиційному для світової спільноти шляху, шляху створення монотеїстичної релігії. Він пішов по шляху релігійного синкретизму, тривалому мирному співжиттю трьох основних релігій: конфуціанства, даосизму і буддизму з набранням етичних відтінків і досягнення віроповчальних та культових компромісів
Релігійний синкретизм неминуче прийшов і в китайське релігійне життя. Конфуціанство, даосизм і буддизм не могли не впливати один на одного. На вищому рівні серед ідеологів цих релігій і ще зберігалася певна спеціалізація релігійних пошуків: конфуціанці мудрували, буддисти розмірковували над сутрами і вдавалися до тонкощів медитацій, даосисти винаходили обереги й еліксири вічного життя. Що ж до релігійних низів, то тут синкретизм, був загальним явищем. При потребі китаєць звертався до будь-якого бога чи до всіх разом. В його уявленні всі боги були рівними, віротерпимість була головним принципом ставлення до них.
Але все ж при всьому цьому провідне становище в китайському релігійному житі посідало конфуціанство.
Конфуціанський культ предків був доповнений буддійським і даосистським вченням про рай та пекло. Буддизм і даосизм знайшли точки зіткнення у визнанні цінностей аскетизму, пустельництва та монастирського життя.
З кожного культу китаєць брав собі те, що відповідало його ідеологічним запитам, його релігій тім потребам.
Відбулось поступове взаємопроникнення пантеонів трьох релігій. Одні й ті самі божества були об'єктом їхнього поклоніння, або відбувався процес ідентифікації різнойменних богів зі схожими функціями. Спільним для всіх трьох релігій було поважання імператорського культу.
Так поступово утвердилась релігія, яка об'єднала три релігійні вчення - сань-цзяо.
Імператорська влада, зі свого боку, надавала підтримку цим релігіям, накладала свій відбиток на релігійні культи.
Формалізовані відносини між владою і підданими виявлялися у відносинах, віруючого і бога, до якого він звертався.
Приносячи жертву, віруючий подавав богові листа, в якому повідомляв, що він йому підносить (фактично і символічно, наприклад, клаптик паперу замість злитків срібла, про які він писав у листі), і що він просить чи просто вимагає від нього. Цей лист спалювався разом із жертвою і, таким чином, доходив до божества. При похованні в труну покійника вкладали опис предметів, які мали супроводити його на тому світі. Культовий обряд набирав, таким чином, звичну для віруючого офіційну форму.
Взагалі в розвитку релігійних культів у країні явно відчувалася тенденція до символізму, і держава цьому сприяла.
Втручалася державна влада в культові справи і безпосередньо. Так, опозиційні до офіційних релігій культи оголошувалися непристойними - інь си, вони підлягали виправленню чи навіть забороні. Поступово було усунено криваві жертвоприношення, екстатичні з ухилом до підсиленої сексуальності обряди зносин віруючих з божествами.
В імператорському Китаї склалася практика впровадження офіційних культів з урахуванням вчень трьох основних релігій. Ці культи йшли шляхом раціонального підправлення традиційних культів з наголосом на обслуговуванні нагальних політичних потреб. Цінська, а за нею певний час і Ушанська династії встановила особливе поклоніння і жертвоприношення п'яти божествам ді, наповнюючи містичним змістом розуміння цих ді як п'яти царів стародавності, п'яти кольорів, чотирьох сторін світу та їх центру, п'яти фаз світового кругообігу. Ханьський імператор-диктатор Уді встановив поклоніння божеству землі Хоуту, яке здійснювалося на п'яти вівтарях на острові серед озера, що символізувало центр всесвітньої (за китайським розумінням) Піднебесної імперії.
Особливої пишноти і складності набирали імператорські культи, які мали характер вшанування не тільки родинних предків, а й предків політичних. Офіційна ідеологія тут втручалася в релігію. Релігія відверто використовувалася для виправдання і обгрунтування певних політичних претензій. Збоку релігійних діячів та ідеологів не було ніякого заперечення, а навпаки, сам зміст моральної позиції усіх трьох основних релігій зумовлював активну підтримку духовенством цих вимог імперської влади до релігії.
Сучасний Китай є багатонаціональною країною, в пій проживає 56 етнічних груп, з яких власне китайці становлять переважну більшість (близько 93% населення). Звідси і надзвичайна релігійна строкатість. Більшість ханьців сповідують даосизм (сюди офіційна китайська ідеологія включає і конфуціанство), народності хуей, уйгури, казахи, киргизи, татари узбеки, таджики, дунсяни, салари і баоань - іслам; тибетці, монголи, тай і юнгури - ламаїзм і буддизм; мяо і яо - християнство; орочі, евенки і даури - шаманство.
Складні політичні обставини розвитку демократичного Китаю постійно змінюють умови релігійного життя. Під час "культурної революції" (1965-1969) посилилися релігійні гоніння, особливо на буддизм. Тоді було ліквідовано всі буддійські організації, монастирі, сплюндровано зруйновані монастирі, знищувалися унікальні скульптури і дорогоцінні манускрипти, старовинні і сучасні книги, ченці піддавалися "перевихованню працею" буддійських діячів.
Запитання і завдання для закріплення знань
1. У чому полягають особливості релігійних систем Стародавнього Китаю?
2. Як здійснювалась регламентація поведінки в Стародавньому Китаї?
3. У чому полягав, за Конфуцієм, ідеал досконалої людини і як він вплинув на формування китайського суспільства?
4. Як ви гадаєте, чим є дао в китайській культурі - образом чи поняттям? Відповідь обгрунтуйте.
5. Наведіть приклади, які свідчили 6 про вплив китайських релігійних систем на західноєвропейську культуру ХVІІІ-ХХ ст.
6. Які віросповідальні, моральні принципи конфуціанства забезпечили йому пріоритетність-серед інших релігій, сповідуваних населенням Китаю?
Теми для рефератів
1. Конфуціанство в системі стародавньокитайського світогляду.
2. Дао і даосизм в Китаї (філософсько-релігійний аналіз).
3. Вплив релігійних систем Китаю на західноєвропейську культуру.
4. Роль конфуціанства в розвитку китайського народу.
5. Особливості філософського даосизму.
Література
Васильев Л. С. История Востока. В 2-х т. - М., 1998.
Васильев Л. С. История религий Востока. - М., 1988.
Великие мыслители Востока. Выдающиеся мыслители, философские и религиозные произведения Китая, Индии, Японии, Кореи, исламского мира / Под ред. Я. П. Мак-Грила. - М., 1998.
Дао и даосизм в Китае. - М., 1992.
Дао де цзын. Книга пути и добродетели. Учение Лао-Цзы. - К., 1992.
Иллюстрированная история религии: В 2-х т. - М., 1996.
Конфуцианство в Китае. Проблема теории и практики. - М., 1982. "
Конфуций. Изречения. - М., 1994.
Конфуций. Я верю в древность. - М., 1995.
Лао-Цзы. Дао дэ цзин: Книга о пути к силе; - Красноярск, 1998.
Лобода Е. Б. Даосизм: история возникновения и развития. - М., 1993.
Религии Древнего Востока. - М., 1995.
Схожі статті
-
Історія релігій - Лубський В. І. - Брахманістський культ
Написання текстів Брахмана звичайно відносять до VIII-VI ст. до н. е. і вважають їх найяскравішими зразками давньоіндійської прози. У Брахмані містяться...
-
Історія релігій - Лубський В. І. - Віровчення брахманізму
Написання текстів Брахмана звичайно відносять до VIII-VI ст. до н. е. і вважають їх найяскравішими зразками давньоіндійської прози. У Брахмані містяться...
-
Історія релігій - Лубський В. І. - Буддизм у Китаї
Буддизм з'явився в Китаї за імператора Мім Ді династії Хань у часи посилення зв'язків західних земель Китаю із Середньою Азією, звідки й з'явилися перші...
-
Історія релігій - Лубський В. І. - Структура релігії
Релігієзнавство не ставить за мету узгодити погляди на релігію віруючого і невіруючого чи віруючих різних конфесій, воно дає певний обсяг наукових знань...
-
Історія релігій - Лубський В. І. - Методологічні принципи релігієзнавства
Релігієзнавство не ставить за мету узгодити погляди на релігію віруючого і невіруючого чи віруючих різних конфесій, воно дає певний обсяг наукових знань...
-
Історія релігій - Лубський В. І. - Іудейські обряди
Стародавній ізраїльський культ був нескладним - різноманітне поклоніння Ягве. Форми цього поклоніння могли бути запозичені в інших релігій, зокрема з...
-
Історія релігій - Лубський В. І. - Філософські концепції конфуціанства та даосизму
До часів Конфуція стародавньокитайська релігія вже остаточно сформувалась, це було вчення про Небо, духів і душі предків. Було розроблено відповідну...
-
Історія релігій - Лубський В. І. - Стародавня китайська релігія
Перші проявлення цивілізації в Китаї звичайно відносять до XIV ст. до н. е. Це початок епохи Шан (Інь). Тоді існувала держава Інь в середній течії р....
-
Історія релігій - Лубський В. І. - Розділ XI. РЕЛІГІЯ В СТАРОДАВНЬОМУ КИТАЇ
Перші проявлення цивілізації в Китаї звичайно відносять до XIV ст. до н. е. Це початок епохи Шан (Інь). Тоді існувала держава Інь в середній течії р....
-
Історія релігій - Лубський В. І. - Буддійський культ
Ранній буддизм виступав з критикою і запереченням складного брахманістського культу з жертвоприношеннями, та ще й з допущеннями до нього лише вищих вари....
-
Історія релігій - Лубський В. І. - Будда - засновник нової релігії
Релігійні пошуки середини І тис. до н. е. привели до виникнення нової релігії - буддизму, якому судилося стати першою світовою релігією. Засновником її...
-
Історія релігій - Лубський В. І. - Форми первісних вірувань
Сукупність названих елементів утворюють форми первісних релігійних вірувань, зумовлених природними, виробничими, історичними та етнічними особливостями...
-
Історія релігій - Лубський В. І. - Загальні зауваження щодо історії релігії в стародавньому світі
Загальні зауваження щодо історії релігії в стародавньому світі Сучасна історична наука має в своєму розпорядженні переконливі докази того, що починаючи з...
-
Історія релігій - Лубський В. І. - Розділ III. РЕЛІГІЇ НАРОДІВ ДВОРІЧЧЯ
Загальні зауваження щодо історії релігії в стародавньому світі Сучасна історична наука має в своєму розпорядженні переконливі докази того, що починаючи з...
-
Історія релігій - Лубський В. І. - Заратуштра
Особа засновника зороастризму, Заратуштри, спричинила дуже багато різних версій про його існування - від цілковитого заперечення до створення...
-
Історія релігій - Лубський В. І. - Душа. Поховальний культ
Анімістичні уявлення давніх єгиптян були висловлені не тільки у вченні про богів, а й у першій в історії релігії оригінальній концепції про душу людини....
-
Історія релігій - Лубський В. І. - Міф про Осіріса
У цей період, протягом більше як 700 років, давньоєгипетська релігія перетворилася на стабільну, вдосконалену національно-державну релігію....
-
Історія релігій - Лубський В. І. - Сикхізм
Сикхізм виник наприкінці XV - початку XVI ст. на північному заході Індії в районі П'ятиріччя ("панджаб" - "п'ять річок" - п'ять великих приток Інду)....
-
Історія релігій - Лубський В. І. - Реформізм і індуїзм
Тенденція до реформування індуїзму, яка проявилася зокрема в сикхізмі, супроводилася невпинною появою великої кількості сект. Утворення сект пов'язане з...
-
Історія релігій - Лубський В. І. - Індуїстський культ
Шиваїзм, як і вішнуїзм, має давнє коріння в індуїстській релігійній традиції. Деякі дослідники вважають Шиву одним з богів корінного населення Індії, яке...
-
Історія релігій - Лубський В. І. - Шиваїзм
Шиваїзм, як і вішнуїзм, має давнє коріння в індуїстській релігійній традиції. Деякі дослідники вважають Шиву одним з богів корінного населення Індії, яке...
-
Історія релігій - Лубський В. І. - Вішнуїзм
Початок виникнення вішнуїзму відносять до III-IV ст., коли з'явилися пурани - збірники міфологічних сюжетів та ритуальних приписів. Бог Вішну згадується...
-
Історія релігій - Лубський В. І. - Віровчення та основні напрями індуїзму
Головним мотивом віровчення, як і в брахманізмі, в індуїзмі залишається концепція переселення, перевтілення людської душі. Вона ускладнюється...
-
Історія релігій - Лубський В. І. - Давньоєгипетські боги
У цей період, протягом більше як 700 років, давньоєгипетська релігія перетворилася на стабільну, вдосконалену національно-державну релігію....
-
Історія релігій - Лубський В. І. - Релігія нововавилонського царства
Після розгрому Ассирійської держави її спадщину розділили Вавилон і Мідія. Вавилон став володарювати майже всім Дворіччям. Ще з 626 р. до н. е. у...
-
Історія релігій - Лубський В. І. - Даосизм
Провідна ідея даосизму полягає в тому, що природа і суспільство, кожна людина окремо - усі вони підлягають не Небу, а загальному закону, дао, який...
-
Історія релігій - Лубський В. І. - Сучасний іудаїзм
В умовах самодержавної Росії життя єврейських громад було дуже обмежене - і матеріальними нестатками, і релігійно-політичними заборонами. Проте ідейний...
-
Історія релігій - Лубський В. І. - Хасидизм
В умовах самодержавної Росії життя єврейських громад було дуже обмежене - і матеріальними нестатками, і релігійно-політичними заборонами. Проте ідейний...
-
Історія релігій - Лубський В. І. - Початок цивілізації в Дворіччі
Загальні зауваження щодо історії релігії в стародавньому світі Сучасна історична наука має в своєму розпорядженні переконливі докази того, що починаючи з...
-
Історія релігій - Лубський В. І. - Поширення буддизму
У буддизмі немає єдиної централізованої церкви, є об'єднання лише в національних чи державних межах. Але це не виключає існування загальновизнаних...
Історія релігій - Лубський В. І. - Релігія в історії Китаю