Історія держави та права України - Трофанчук Г. І. - Зобов'язальне право
Головним правовим інститутом цивільного права було право власності, норми якого забезпечували переваги та привілеї вищих суспільних верств. Об'єктами власності були маєтки із залежними селянами, орні землі, сіножаті, озера та річки, продукти сільськогосподарського й ремісничого виробництва, будівлі, худоба тощо.
Існував поділ майна на рухоме і нерухоме. До останнього належало все, що стосувалося землеволодіння.
У нормах права головну увагу приділено регулюванню феодальної земельної власності. Залежно від способу набуття маєтки поділялися на: вотчини (одержані в спадщину родові володіння); маєтки вислужені або одержані у користування на певних умовах; маєтки куплені. Лише власники останніх могли розпоряджатися ними на свій розсуд, решту було обмежено у праві володіння та розпорядження.
Шляхетську земельну власність усіх видів вважали недоторканною. Однак це правило було відносне: а) підданців, що втекли до "землі ворожої", мали за державних злочинців, а відтак їхні маєтки переходили до держави. Діти таких осіб втрачали право на успадкування нерухомого майна; 6) права володіти батьківськими землями позбавляли дівчат, котрі вийшли заміж без згоди батьків або одружилися з іноземцями.
Правовою основою феодального землеволодіння була відповідна грамота, або володіння набували за давністю часу (10 років). Право володіти землею, як правило, передбачало обов'язок відбувати військову службу.
Докладну регламентацію дістало спадкове право. Існували три види успадкування: за законом, за заповітом і на основі звичаю. Право закріплювало загальне положення: діти ставали спадкоємцями батьківського майна.
Одержувати спадщину могли як дочки, так і сини.
Позбавляли права на спадщину: дівчат, котрі вийшли заміж проти волі батьків; удів-шляхтянок, які без згоди родичів побралися із простолюдинами; незаконнонароджених дітей; дітей державних злочинців.
Розрізняли вспадкування батьківського і материнського майна. Батьківська спадщина і нерухоме майно, а також коштовності та рухоме майно переходили лише до синів. Дочки не отримували батьківського майна. Материнське майно розподіляли між дітьми порівну.
Свобода заповіту поширювалася переважно на рухоме майно і куплену нерухомість, яка не була родинною власністю. Не мали права заповідати: неповнолітні, ченці, сини, що жили разом з батьками, залежні особи.
За відсутності прямих спадкоємців майно діставалося близьким родичам чоловіка, а материнське - родичам матері. За відсутності спадкоємців за законом і за заповітом майно ставало виморочним.
Зобов'язальне право
Стосувалося переважно договірних відносин: обміну, дарування, купівлі-продажу. Закон визначав форму і порядок укладання договорів, установлював термін позовної давності (5, 10 років), умови припинення зобов'язань та їх успадкування.
Усі угоди укладали, як правило, в присутності свідків, нерідко - з виконанням певних обрядів. Так, свідки (контрагенти) розбивали руки сторін при потиску. Виставляли могорич (частування). Іноді складали присягу. Мала місце застава.
Письмова форма була обов'язковою при укладенні договору позики на суму понад 10 кіп. Ще суворіші вимоги висували до укладення угод щодо землеволодіння.
Кримінальне право
Кримінально-правові норми мали відверто станово-класовий характер. Посиленими санкціями захищалися життя, майно, честь і гідність шляхтича: "Коли б люди простого стану, чи будуть вони нашими, господарськими або князівськими, або панськими, землянськими або люди тяглові, вбили шляхтича чи шляхтянку, то... мають бути всі на горло скарані" (арт. 39 Статуту).
Поняття злочину змінювалося в процесі розвитку держави. Спочатку під злочином розуміли завдану особі фізичну, моральну чи матеріальну "кривду". Пізніше - "шкоду", "злочинство", потім - "виступ" (тобто порушення правових норм, установлених державою).
Суб'єктами злочинних дій вважали як вільних, так і феодально залежних осіб із 14-16-річного віку.
Законодавство і судова практика розрізняли умисну вину і необережність. Не передбачали кримінальну відповідальність за випадкове заподіяння шкоди (розд. 11, арт. 23). Чітко розрізняли умисел і необережність, замах та завершений злочин, детально регламентували співучасть у скоєнні злочину. Були також відомі такі інститути, як необхідна оборона та крайня необхідність.
Найтяжчим злочином вважали образу або злочинний замах на життя та здоров'я короля (арт. 4-5).
Особливу групу становили злочини державного характеру: втеча до ворога, виказування державної таємниці, заколот, допомога ворогам держави тощо.
Небезпечними вважали злочини проти порядку управління (фальсифікування державних документів, печаток, фальшивомонетництво, підробка ювелірних виробів) (арт. 16-17), злочини проти релігії та церкви (богохульство, чаклунство, віровідступництво).
До злочинів проти особи належали вбивство у різних формах, образа, заподіяння тілесних ушкоджень (арт. 9).
Злочинами проти власності вважали крадіжку, підпал, пошкодження або знищення чужого майна тощо. Окремо розглядали пограбування (відкритий напад із метою заволодіння майном) та розбій - (умисний напад на чужий будинок, маєток, замок, двір). При вбивстві за таких обставин усіх учасників незалежно від їхньої ролі карали на смерть.
Злочинами проти сім'ї та моралі вважали одруження проти волі, двоєженство, звідництво, згвалтування тощо.
Для визначення покарання Литовський статут застосовує терміни "кара", "страта". Метою покарання були: ізоляція злочинця від суспільства, відшкодування потерпілому завданих збитків, поповнення державної скарбниці й заподіяння злочинцеві моральної та фізичної шкоди. Але найважливіше було залякати, про що свідчать особлива жорстокість і болючість покарання та публічний характер його виконання.
Найтяжчим покаранням вважали смертну кару, яку передбачали за державні злочини, вбивство, розбій та ін. Литовський статут розрізняв просту смертну кару (повішення, відрубування голови) та кваліфіковану (спалювання, закопування живцем у землю, четвертування (розд. 11, арт. 9,16); садіння на палю (розд. 11, арт. 17). Існували й інші види страти. Наприклад, за таємне вбивство шляхтича із засідки, скоєне простолюдином, останній "різними суворими муками з цього світу зганявся" (розд. 11, арт. 17).
Стосовно державних злочинців діяв принцип об'єктивної осудності. Так, у разі державної зради, в якій звинувачували батька, його дорослих синів, котрі знали про батьківський злочин, страчували і позбавляли честі. Синів, які гадки не мали про зраду або були неповнолітніми, довічно позбавляли всіх батьківських маєтностей - ті переходили до держави.
У спокутливий і ганебний спосіб карали за вбивство дітьми своїх батьків (розд. 11, арт. 7).
До тілесних покарань належали болючі (побиття батогами, киями, різками) та калічницькі. їх застосовували переважно до непривілейованих верств.
Мало місце і покарання за принципом таліонц (розд. 11, арт. 27, 28, 36,37).
Покарання тюремним ув'язненням дістало значне поширення у другій половині XVI ст. (розд. 11, арт. 29). Засуджених за особливо тяжкі злочини утримували "у замку нашому Віденському". Тривалість ув'язнення була від шести тижнів до одного року і шести тижнів. Мали місце й інші терміни: три, 20 тижнів, чверть року, півроку. Зазвичай в'язень сидів доти, доки не сплачував визначений штраф чи не компенсував заподіяну шкоду.
Особливим каральним заходом, який застосовували тільки до привілейованих, було "виволання" - публічне оголошення вироку. Воно призводило до громадянської смерті засудженого: така людина переставала існувати для закону, вона втрачала шляхетство, права на майно, мусила переховуватися за кордоном, бо в разі впіймання її належало вбити.
Щоправда, у XVI ст. виволання замінили на "опалу" - позбавлення громадянських прав і видворення за межі держави. Але при цьому честь особа зберігала.
Позбавлення честі та привілеїв (прав) - міра покарання лише для шляхти, яку застосовували переважно як додаткову кару. Наприклад, за державну зраду на додачу передбачалося, що злочинець "почтивость тратит" (розд. 1, арт. 3). Справу про позбавлення честі розглядав сейм (розд. 1,арт. 28).
Поширеними були майнові покарання (часто - як додаткові). Скажімо, за примусове одруження з дівчиною чоловіка страчували, а третину його майна передавали потерпілій стороні (розд. 11, арт. 13).
Система майнових покарань охоплювала: конфіскацію всього або частини майна, головщину, відшкодування збитків, нав'язку. В окремих випадках, наприклад за образу господаря, могли конфіскувати всю маєтність (розд. 1, арт. 3; розд. 2, арт. 10).
Литовський статут вимагав, аби при визначенні покарання суд ураховував всі нюанси справи. Неповні докази або такі, що викликали сумнів, слід було розглядати на користь обвинуваченого (розд. 14, арт. 3).
Водночас система покарань у багатьох випадках не була чіткою. Часто норма передбачала вид кари, але не визначала її розміру. Це давало широкі можливості для суддівського свавілля і використання кримінального права як засобу репресії.
Схожі статті
-
Історія держави та права України - Трофанчук Г. І. - 4. Судочинство
Злочин називався "обидою" (образою), під якою розуміли будь-яке порушення суспільного спокою - завдання потерпілому фізичного, матеріального чи...
-
Історія держави та права України - Трофанчук Г. І. - 3. Злочини та покарання
Злочин називався "обидою" (образою), під якою розуміли будь-яке порушення суспільного спокою - завдання потерпілому фізичного, матеріального чи...
-
Історія держави та права України - Трофанчук Г. І. - Суспільний устрій
Якщо вести мову про загальні тенденції політичного розвитку грецьких полісів, то Боспорське царство було винятком, оскільки тут сформувалася монархічна...
-
Історія держави та права України - Трофанчук Г. І. - Шлюбно-сімейне та спадкове право
У литовсько-руському праві оформилися і були ретельно врегульовані інститути власності, договірне та зобов'язальне право, право користування чужими...
-
Історія держави та права України - Трофанчук Г. І. - 6. Джерела то характеристика права
Правова система Литовсько-Руської держави була віддзеркаленням своєрідного політичного становища українських князівств. Вона становила органічне...
-
Історія держави та права України - Трофанчук Г. І. - 4.2. Органи влади та управління
Князь у Давньоруській державі Як ранньофеодальна держава Київська Русь була не певною чітко окресленою територією, а сукупністю персональних княжінь....
-
Історія держави та права України - Трофанчук Г. І. - 4. Боспорське царство
Якщо вести мову про загальні тенденції політичного розвитку грецьких полісів, то Боспорське царство було винятком, оскільки тут сформувалася монархічна...
-
У XIV-XVI ст. в українській Галичині відбулися значні зміни у правовому регулюванні суспільних відносин. Передусім це стосується співіснування на і?...
-
Історія держави та права України - Трофанчук Г. І. - 1. Джерела права
1. Джерела права Становлення давньоруського права - тривалий історичний процес, який поділяють на два етапи. Перший можна умовно назвати передісторією...
-
Історія держави та права України - Трофанчук Г. І. - 5. Судова система та судочинство
Згідно з принципом - "старовини не рушити, а новини не заводити" до кінця XIV ст. суд Великого князя майже нічим не відрізнявся від суду княжої доби. Вся...
-
Історія держави та права України - Трофанчук Г. І. - 4. Державний устрій
Більшість дослідників схильні вважати Литовсько-Руську державу за її устроєм феодальною федерацією. Хоча деякі вчені називають її "державою держав" -...
-
Історія держави та права України - Трофанчук Г. І. - 3. Суспільний устрій
Головна особливість функціонування середньовічних суспільств полягала в чіткому поділі населення на певні соціальні категорії, належність до яких і...
-
У XIV-XVI ст. в українській Галичині відбулися значні зміни у правовому регулюванні суспільних відносин. Передусім це стосується співіснування на і?...
-
Історія держави та права України - Трофанчук Г. І. - Тема 3. Давньоруське право
1. Джерела права Становлення давньоруського права - тривалий історичний процес, який поділяють на два етапи. Перший можна умовно назвати передісторією...
-
Історія держави та права України - Трофанчук Г. І. - Зміни у політичному устрої Галичини
Тема 5. Велике князівство Литовсько-Руське (середина XIV - друга половина XVI ст.) 1. Утворення держави У XIV ст. історичні події для Галицько-Волинської...
-
Історія держави та права України - Трофанчук Г. І. - 1. Утворення держави
Тема 5. Велике князівство Литовсько-Руське (середина XIV - друга половина XVI ст.) 1. Утворення держави У XIV ст. історичні події для Галицько-Волинської...
-
Історія держави та права України - Трофанчук Г. І. - 2. Суспільний устрій
Суспільна організація на українських землях, що перебували у складі Польської корони, склалася під впливом процесів, притаманних середньовічній Європі....
-
Тема 5. Велике князівство Литовсько-Руське (середина XIV - друга половина XVI ст.) 1. Утворення держави У XIV ст. історичні події для Галицько-Волинської...
-
Тема 5. Велике князівство Литовсько-Руське (середина XIV - друга половина XVI ст.) 1. Утворення держави У XIV ст. історичні події для Галицько-Волинської...
-
Історія держави та права України - Трофанчук Г. І. - 3. Соціальна структура
Соціальна структура Київської Русі впродовж становлення і розвитку Давньоруської державності в IX-XIII ст. зазнала суттєвих змін і трансформацій....
-
Історія держави та права України - Трофанчук Г. І. - 3. Античні міста-держави
Період переселень еллінів (стародавніх греків) на широкі простори Середземноморського узбережжя (так звана велика грецька колонізація), що тривав з VIII...
-
У період укладення трьох угод про політичний союз (унію), що тривав понад 180 років, змінювався характер підпорядкування українських земель...
-
Історія держави та права України - Трофанчук Г. І. - Шлюбно-сімейні правовідносини
Руська Правда виникла на місцевому фунті й була результатом розвитку юридичної думки в державі. Водночас вона відображає вплив на Київську Русь інших...
-
Історія держави та права України - Трофанчук Г. І. - Право власності
Руська Правда виникла на місцевому фунті й була результатом розвитку юридичної думки в державі. Водночас вона відображає вплив на Київську Русь інших...
-
Історія держави та права України - Трофанчук Г. І. - 4. Право
Державний устрій Речі Посполитої сформувався вже в перші роки її існування. Значний вплив на його розвиток справили Генріхові артикули, ухвалені сеймом з...
-
Історія держави та права України - Трофанчук Г. І. - 3. Державний устрій
Державний устрій Речі Посполитої сформувався вже в перші роки її існування. Значний вплив на його розвиток справили Генріхові артикули, ухвалені сеймом з...
-
Історія держави та права України - Трофанчук Г. І. - 2. Цивільні правовідносини
Руська Правда виникла на місцевому фунті й була результатом розвитку юридичної думки в державі. Водночас вона відображає вплив на Київську Русь інших...
-
Учені відзначають, що виникненню держави передують, як правило, додержавні (чи протодержавні) утворення зі своїми органами, що виконують по суті такі...
-
1. Формування державності у східних слов'ян. Виникнення Давньоруської держави Слов'янський масив племен є автохтонним у Східній Європі. Перші писемні...
-
Історія держави та права України - Трофанчук Г. І. - Тема 2. Державність Київської Русі
1. Формування державності у східних слов'ян. Виникнення Давньоруської держави Слов'янський масив племен є автохтонним у Східній Європі. Перші писемні...
Історія держави та права України - Трофанчук Г. І. - Зобов'язальне право