Історія держави і права зарубіжних країн - Маймескулов Л. М. - 11. Народний фронт

Прихід до влади фашистів в Італії, Німеччині, поразка республіканців в Іспанії оживили реакційні сили по всій Європі, в тому числі у Франції. Тут виникають фашистські та профашистські організації і спілки: засновані 1927 року "Бойові хрести" (де ля Рок), які виступали за насильницьке зниження парламентського ладу, створена в 1933 року "Французька солідарність", "Патріотична молодь", сформована 1924 року, "Селянський фронт". Фашисти починають створювати свої нелегальні бойові загони, використовують будь-які помилки парламентського режиму для пропаганди своїх ідей. Наприкінці 1933 року вони використали "справу Стависького" як привід для збройного виступу. Олександр Стависький народився 1886 року в Україні поблизу Києва в родині зубного лікаря. У Франції він організував шахрайську акцію - випуск фальшивих облігацій на суму 200 000 000 франків. 9 січня 1934 року він учинив "самогубство". Оскільки Стависький був пов'язаний з багатьма депутатами і міністрами, фашисти вирішили використати цю справу як привід для приходу до влади. Вони висунули гасла "Геть крадіїв!", "Виганяйте геть депутатів!". 6 лютого 1634 року декілька десятків тисяч озброєних фашистів вийшли на вулиці Парижа. Вони намагалися прорватися до парламенту, розігнати палату депутатів і захопити будинки державних установ.

Державний переворот не відбувся. Тоді в ході вуличних боїв стала утворюватися єдність дій комуністів, соціалістів та деяких демократичних партій. 12 лютого 1934 року у всезагальній антифашистській забастовці взяли участь 4,5 млн чоловік. 27 липня 1934 року у Франції відбулося те, що не сталося в Німеччині: було підписано Пакт про єдність дій комуністів і соціалістів. Обидві партії зобов'язувалися вести боротьбу з фашизмом усіма засобами, у разі вуличних зіткнень надавати одне одному підтримку. 14 липня 1935 року склався Народний фронт Франції, куди увійшли комуністи, соціалісти та радикали. Саме тоді сформувалися ті політичні зв'язки, які виявилися у 1946 році під час проголошення Четвертої республіки у Франції. Програма Народного фронту передбачала заборону фашистських організацій, скорочення робочого тижня без зменшення заробітної плати, розширення прав профспілок, поліпшення системи соціального забезпечення, створення національного бюро з продажу зерна, встановлення стабільних цін на сільськогосподарські продукти, націоналізацію французькою банку.

У 1936 р. Народний фронт перемагає на виборах і намагається реалізувати свою програму. Важливо відзначити, що не тільки Франція, а й інші капіталістичні держави у складних економічних умовах вбачали вихід з кризи через державне втручання в економіку й соціальну сферу. З такими ідеями приходить до влади лейбористська партія в Англії, державне регулювання економіки становить основний зміст "нового курсу" Рузвельта. Саме ці ідеї підтримувалися населенням зазначених країн на виборах. Фашисти пішли в підпілля, стали влаштовувати вибухи, підпали, вбивства, створювати таємні склади зброї. Було створено таємну організацію фашистів-кагулярів.

Схожі статті




Історія держави і права зарубіжних країн - Маймескулов Л. М. - 11. Народний фронт

Предыдущая | Следующая