Інвестування - Мойсеєнко І. П. - Відносні показники фінансового стану
До показників оцінки майнового стану належать:
Сума господарських засобів, що знаходяться в розпорядженні підприємства. Цей показник дає узагальнену вартісну оцінку активів, що перебувають на балансі підприємства. Це облікова оцінка, що не збігається із сумарною ринковою оцінкою активів підприємства. Зростання цього показника свідчить про нарощування майнового потенціалу підприємства.
Частка активної частини основних засобів. Відповідно до нормативних документів під цим розуміють машини, устаткування, транспортні засоби. Зростання цього показника в динаміці, зазвичай, розцінюється як сприятлива тенденція.
Коефіцієнт зносу. Показник характеризує частку вартості основних засобів, що залишилася до списання на витрати в наступних періодах. Доповненням цього показника до 100 % (чи одиниці) є коефіцієнт придатності.
Коефіцієнт відновлення показує, яку частину від наявних на кінець звітного періоду основних засобів складають нові основні засоби.
Коефіцієнт вибуття показує, яка частина основних засобів, з якими підприємство почало діяльність у звітному періоді, вибула через старіння і з інших причин.
Аналіз фінансової стійкості підприємства
Після загальної характеристики фінансового стану і його зміни за звітний період наступним важливим завданням є дослідження показників фінансової стійкості підприємства. Відповідь на питання про те, які показники відбивають сутність фінансової стійкості, пов'язана, насамперед, з балансовою моделлю, що має такий вигляд:
Таким чином, співвідношення вартості матеріальних оборотних коштів, величин власних і позикових джерел їх формування визначає стійкість фінансового стану підприємства. Забезпеченість запасів і витрат джерелами їх формування є сутністю фінансової стійкості, тоді як платоспроможність виступає її зовнішнім проявом.
Для характеристики джерел формування запасів і витрат використовується кілька показників, що відбивають різний ступінь охоплення різних видів джерел:
- Наявність власних оборотних коштів дорівнює різниці величини джерел власних коштів і величині основних засобів і вкладень:
(постійного) капіталу підприємства. Власний капітал і довгострокові кредити і позики є стабільними джерелами фінансування діяльності підприємства. Обидва напрямки фінансової стійкості випливають із загальної формули стійкості, тобто з умови: ^ + 2 < Іс + КТ, яка означає, що вкладення капіталу в основні засоби і матеріальні запаси не повинні перевищувати величини перманентного капіталу.
У ході аналізу для характеристики різних аспектів фінансового стану застосовуються як абсолютні показники, так і фінансові коефіцієнти, що являють собою відносні показники фінансового стану.
Відносні показники фінансового стану
Відносні показники фінансового стану поділяються на:
- Коефіцієнти розподілу. Вони застосовуються в тих випадках, коли вимагається визначити, яку частину той чи інший абсолютний показник фінансового стану складає від підсумку його групи абсолютних показників. Ці коефіцієнти та їхні зміни за звітний період відіграють велику роль у ході попереднього ознайомлення з фінансовим станом за порівняльним аналітичним нетто.
- Коефіцієнти координації. Вони використовуються для вираження відносин різних, власне кажучи, абсолютних показників фінансового стану.
Найчастіше пропонується надлишкова кількість показників. Для точної і повної характеристики фінансового стану підприємства і тенденцій його зміни досить порівняно невеликої кількості фінансових коефіцієнтів. Важливо лише, щоб кожний з цих показників відбивав найбільш істотні сторони фінансового стану.
Найбільш повна класифікація відносних показників фінансового стану подана нижче.
Класифікація фінансових коефіцієнтів за економічним змістом
Система відносних фінансових коефіцієнтів за економічним змістом може бути поділена на ряд характерних груп:
1. Показники оцінки рентабельності підприємства.
2. Оцінка ефективності управління:
Відносні фінансові показники можуть бути виражені як у відсотках, так і в коефіцієнтах. Показники ділової активності наочніше представляти в коефіцієнтах. Середня вартість активів і пасивів за період (наприклад, за рік), розраховується як середня хронологічна за місячними чи квартальними даними, а якщо в розпорядженні фінансового аналітика є лише річний баланс, то застосовується спрощений прийом: середня із суми даних на початок і кінець року.
4. Оцінка ринкової стійкості:
4.4. Коефіцієнт маневреності дорівнює відношенню власних оборотних коштів підприємства до загальної величини джерел власних коштів. Він показує, яка частина власних коштів підприємства знаходиться в мобільній формі, що дозволяє відносно вільно маневрувати цими коштами. Високі значення коефіцієнта маневреності позитивно характеризують фінансовий стан, однак яких-небудь сталих у практиці нормальних значень показника не існує. Іноді рекомендується 0,5.
4.5. Одним з головних відносних показників стійкості фінансового стану є коефіцієнт забезпеченості власними засобами (Д0)9 який дорівнює відношенню величини власних оборотних коштів до вартості запасів і витрат підприємства. Його нормальне значення на основі статистичних усереднень має такий вигляд:
4.6. Важливу характеристику структури засобів підприємства дає коефіцієнт майна виробничого призначення, що дорівнює відношенню суми вартостей (взятих у балансі) основних засобів, капітальних вкладень, устаткування, виробничих запасів і незавершеного виробництва до підсумку балансу (Кп. ім). На основі даних господарської практики нормальним вважається таке обмеження показника:
4.7. Для характеристики структури джерел коштів використовується коефіцієнт довгострокового залучення позикових засобів, який дорівнює відношенню величини довгострокових кредитів і позикових засобів до суми джерел власних засобів під-іриємства і довгострокових кредитів і позик.
4.8. Коефіцієнт короткострокової заборгованості виражає частку короткострокових зобов'язань підприємства в загальній сумі зобов'язань.
4.9. Коефіцієнт автономії джерел формування запасів і витрат показує частку власних оборотних коштів у загальній сумі основних джерел формування запасів і витрат.
4.10. Коефіцієнт кредиторської заборгованості й інших пасивів виражає частку кредиторської заборгованості й інших пасивів у загальній сумі зобов'язань підприємства.
5. Оцінка ліквідності активів підприємства:
Три відносних показники ліквідності розрізняються набором ліквідних засобів, розглянутих як покриття короткострокових зобов'язань.
6.1. Коефіцієнт абсолютної ліквідності (КОЛ) дорівнює відношенню величини найбільш ліквідних активів до суми найбільш термінових зобов'язань і короткострокових пасивів. Кал показує, яку частину короткострокової заборгованості підприємство зможе погасити найближчим часом. Нормальне обмеження цього показника таке:
Коефіцієнт абсолютної ліквідності характеризує платоспроможність підприємства на дату складання балансу.
5.2. Для обчислення коефіцієнта критичної ліквідності (К^ чи проміжний коефіцієнт покриття) до складу ліквідних засобів у чисельник відносного показника включаються дебіторська заборгованість та інші активи. ККД відбиває прогнозовані платіжні можливості підприємства за умови своєчасного розрахунку з дебіторами. Оцінка нижньої нормальної границі виглядає так:
Коефіцієнт критичної ліквідності характеризує очікувану платоспроможність підприємства на період, рівний середній тривалості одного обороту дебіторської заборгованості.
5.3. Якщо до складу ліквідних засобів включаються також запаси і витрати (за винятком витрат майбутніх періодів), то ви-
Ходить, що коефіцієнт поточної ліквідності (Ктл чи коефіцієнт покриття) дорівнює відношенню вартості всіх оборотних коштів підприємства до величини короткострокових зобов'язань. Він показує платіжні можливості підприємства, оцінювані за умови не тільки своєчасних розрахунків з дебіторами і сприятливої реалізації готової продукції, але й продажу у випадку нестатку інших елементів матеріальних оборотних коштів.
Нормальним для нього вважається обмеження: Кмл ≥ 2. Кмл характеризує очікувану платоспроможність підприємства на період, рівний середній тривалості одного обороту всіх оборотних коштів.
Вибір необхідних коефіцієнтів виробляється аналітиком. Ці показники відповідають інтересам різних зовнішніх користувачів. Так, для постачальників сировини і матеріалів найбільш цікавий коефіцієнт абсолютної ліквідності. Банк, що кредитує підприємство, більше уваги приділяє коефіцієнту критичної ліквідності. Покупці і власники акцій оцінюють фінансову стійкість підприємства за коефіцієнтом поточної ліквідності.
Ознаками хорошого балансу з погляду підвищення ефективності можна назвати такі відомі показники:
- коефіцієнт поточної ліквідності 2,0;
- забезпеченість підприємства власним оборотним капіталом і 0,1;
- має місце зростання власного капіталу;
- немає різких змін в окремих статтях балансу;
- дебіторська заборгованість відповідає розмірам кредиторської заборгованості;
- у балансі відсутні "хворі" статті (збитки, прострочена заборгованість банкам і бюджету);
- у підприємства запаси і витрати не перевищують величину мінімальних джерел їх формування.
Схожі статті
-
Інвестування - Мойсеєнко І. П. - Дослідження структури і динаміки фінансового стану
Особливості розрахунку фінансових показників Фінансова оцінка підприємств передбачає розрахунок понад 40 відповідних показників за різними напрямами...
-
Інвестування - Мойсеєнко І. П. - Показники оцінки майнового стану
До показників оцінки майнового стану належать: Сума господарських засобів, що знаходяться в розпорядженні підприємства. Цей показник дає узагальнену...
-
Інвестування - Мойсеєнко І. П. - 12.2. Експрес-аналіз фінансового стану підприємства
Особливості розрахунку фінансових показників Фінансова оцінка підприємств передбачає розрахунок понад 40 відповідних показників за різними напрямами...
-
Інвестування - Мойсеєнко І. П. - Аналіз фінансової стійкості підприємства
До показників оцінки майнового стану належать: Сума господарських засобів, що знаходяться в розпорядженні підприємства. Цей показник дає узагальнену...
-
Інвестування - Мойсеєнко І. П. - Основні розділи методики
Особливості розрахунку фінансових показників Фінансова оцінка підприємств передбачає розрахунок понад 40 відповідних показників за різними напрямами...
-
Інвестування - Мойсеєнко І. П. - Особливості розрахунку фінансових показників
Особливості розрахунку фінансових показників Фінансова оцінка підприємств передбачає розрахунок понад 40 відповідних показників за різними напрямами...
-
Інвестування - Мойсеєнко І. П. - Детальний аналіз фінансового стану
Одним із ключових факторів, що впливають на вартість цінних паперів будь-якої компанії, є її поточний фінансово-господарський стан та перспективи...
-
Інвестування - Мойсеєнко І. П. - Етапи аналізу стану емітента
Одним із ключових факторів, що впливають на вартість цінних паперів будь-якої компанії, є її поточний фінансово-господарський стан та перспективи...
-
Інвестування - Мойсеєнко І. П. - Значення моніторингу діяльності підприємства
Значення моніторингу діяльності підприємства Розвиток ринкових відносин вимагає здійснення нової фінансової політики, посилення і впливу на прискорення...
-
Інвестування - Мойсеєнко І. П. - 11.5. Моніторинг фінансово-господарської діяльності підприємства
Значення моніторингу діяльності підприємства Розвиток ринкових відносин вимагає здійснення нової фінансової політики, посилення і впливу на прискорення...
-
Інвестування - Мойсеєнко І. П. - Моніторинг стану підприємства
Для забезпечення досягнення цілей діяльності підприємства є необхідним моніторинг стану підприємства, який забезпечує: - Збір та аналіз внутрішньої та...
-
Інвестування - Мойсеєнко І. П. - Ринковий аналіз при формуванні фондового портфеля
Одним із ключових факторів, що впливають на вартість цінних паперів будь-якої компанії, є її поточний фінансово-господарський стан та перспективи...
-
Інвестування - Мойсеєнко І. П. - Фінансова звітність як основа фінансового аналізу
12.1. Дослідження підприємства як об'єкта інвестування Методи вивчення підприємства як об'єкта інвестування Після того, як визначені галузі, що...
-
Інвестування - Мойсеєнко І. П. - Політика формування власних фінансових ресурсів
Фінансовою основою підприємства є сформований ним власний капітал. На діючому підприємстві він представлений такими основними формами (рис. 7.2): Рис....
-
Інвестування - Мойсеєнко І. П. - Послідовність аналізу структури капіталу
Послідовність аналізу структури капіталу Оптимізація структури капіталу є одним із найбільш важливих і складних завдань, які вирішуються у процесі...
-
Інвестування - Мойсеєнко І. П. - Модель Дюпона
Дюпонівська система інтегрального аналізу ефективності використання капіталу підприємства, розроблена фірмою "Дюпон" (США), передбачає розкладення...
-
Інвестування - Мойсеєнко І. П. - Етапи оптимізації структури капіталу
Послідовність аналізу структури капіталу Оптимізація структури капіталу є одним із найбільш важливих і складних завдань, які вирішуються у процесі...
-
Інвестування - Мойсеєнко І. П. - Кредитні аспекти фінансового лізингу
Кредитні аспекти фінансового лізингу Перехід до ринкових відносин у нашій країні викликав активне використання в практиці фінансової діяльності нових для...
-
Інвестування - Мойсеєнко І. П. - 5.3. Оптимізація структури капіталу
Послідовність аналізу структури капіталу Оптимізація структури капіталу є одним із найбільш важливих і складних завдань, які вирішуються у процесі...
-
Інвестування - Мойсеєнко І. П. - Фінансовий леверідж
Фінансовий леверідж Одне із головних завдань фінансового менеджменту - максимізація рівня рентабельності власного капіталу при заданому рівні фінансового...
-
Фінансовий леверідж Одне із головних завдань фінансового менеджменту - максимізація рівня рентабельності власного капіталу при заданому рівні фінансового...
-
Інвестування - Мойсеєнко І. П. - Принципи формування капіталу підприємства
Рівень ефективності господарської діяльності підприємства визначається цілеспрямованим формуванням його капіталу. Основною метою формування капіталу...
-
Інвестування - Мойсеєнко І. П. - 7.1. Формування власних коштів підприємства
7.1. Формування власних коштів підприємства Поняття капіталу підприємства Капітал, одна з найбільш часто використовуваних у фінансовому менеджменті...
-
Інвестування - Мойсеєнко І. П. - Розділ 7. ФОРМУВАННЯ ТА УПРАВЛІННЯ ВЛАСНИМИ РЕСУРСАМИ ПІДПРИЄМСТВА
7.1. Формування власних коштів підприємства Поняття капіталу підприємства Капітал, одна з найбільш часто використовуваних у фінансовому менеджменті...
-
Інвестування - Мойсеєнко І. П. - Класифікація видів фінансового лізингу
Класифікація видів лізингу за основними класифікаційними ознаками наведена на рис. 6.7. 1. За складом учасників лізингової операції виділяють прямий і...
-
Інвестування - Мойсеєнко І. П. - Методи вивчення підприємства як об'єкта інвестування
12.1. Дослідження підприємства як об'єкта інвестування Методи вивчення підприємства як об'єкта інвестування Після того, як визначені галузі, що...
-
Інвестування - Мойсеєнко І. П. - 12.1. Дослідження підприємства як об'єкта інвестування
12.1. Дослідження підприємства як об'єкта інвестування Методи вивчення підприємства як об'єкта інвестування Після того, як визначені галузі, що...
-
Інвестування - Мойсеєнко І. П. - Розділ 12. ІНВЕСТИЦІЙНА ПРИВАБЛИВІСТЬ ОБ'ЄКТА ІНВЕСТУВАННЯ
12.1. Дослідження підприємства як об'єкта інвестування Методи вивчення підприємства як об'єкта інвестування Після того, як визначені галузі, що...
-
Інвестування - Мойсеєнко І. П. - Поняття вартості капіталу
Поняття вартості капіталу Вартість капіталу являє собою ціну, яку підприємство платить за його залучення із різних джерел. Концепція такої оцінки...
-
Інвестування - Мойсеєнко І. П. - Фінансовий моніторинг
Функціонування системи контролінгу можна показати за допомогою рис. 11.5, з якого видно, що об'єктом спостереження є господарська діяльність...
Інвестування - Мойсеєнко І. П. - Відносні показники фінансового стану