Інформаційна безпека - Остроухов В. В. - РОЗДІЛ 4. ОСОБЛИВОСТІ ДЕРЖАВНОЇ ПОЛІТИКИ РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ ЩОДО ПРОВЕДЕННЯ ІНФОРМАЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНОГО ПРОТИБОРСТВА
У радянський період видатною науковою працею з ІПП є монографія Д. А. Волкогонова "Психологічна війна: підривні дії імперіалізму в області суспільної свідомості". Ідеї цієї наукової праці взяла на озброєння значна кількість російських науковців. Після розпаду Радянського Союзу проблема формування концептуальних основ стратегії і тактики її реалізації у сфері глобального та регіонального ІПП постійно знаходилася у центрі уваги фахівців Російської Федерації. З цієї тематики написана значна кількість наукових і фахових статей. Однією із перших публікацій у масових тиражах з цієї тематики в РФ стали роботи Д. С. Черешкіна, Г. Л. Смоляна та В. Н. Цигічко: "Зброя, котра може бути загрозливішою ядерної", потім наступна стаття "Реалії інформаційної війни" (1995). Автори констатують, що інформатизація веде до створення єдиного світового інформаційного простору, в рамках якого здійснюється споживання інформації, народження змін, зберігання і, найголовніше, обмін між суб'єктами цього простору - людьми, організаціями, державами. Пізніше вийшла стаття М. Делаграмматика "Останній солдат суперімперії або кому необхідна кібервійна" ("Литературная Россия" від 26 квітня 1996 р.).
Однією із перших значних російських наукових праць став навчальний посібник з геополітики О. Дугіна "Основы геополитики. Геополитическое будущее России", виданий у 1997 році за сприяння кафедри Стратегії Військової Академії Генерального Штабу РФ та Центру спеціальних метастратегічних досліджень Росії. За сприяння Комітету з безпеки держдуми РФ і секції "військово-технічні проблеми" Російської інженерної академії у 1999 році опублікована наукова праця С. П. Расторгуєва "Информационная война", де автором були розкриті основні аспекти ІВ, показана її історія, сучасний стан проблеми та перспективи, введені в науковий обіг основні визначення, сформульовані ключові завдання, які мають бути невідкладно вирішені для підготовки умов розробки конкретної тактики і стратегії ШВ, а також представлено низку важливих оригінальних результатів з теорії інформаційної зброї.
Накопичувальний період процесу наукового пізнання порушеної проблеми у 2006 році логічно завершився виданням російськими дослідниками А. В. Манойлом, О. І. Петренком, Д. Б. Фроловим монографії "Державна інформаційна політика в умовах інформаційно психологічної війни".
4.1. Теоретико-правові аспекти концептуального підходу Російської Федерації до визначення геостратегії та тактики її реалізації у сфері глобального і регіонального інформаційно-психологічного протиборства
4.1.1. Загальна характеристика парадигми побудови концептуальних основ теорії інформаційної війни та державної політики в умовах інформаційно-психологічного протиборства
Монографія "Державна інформаційна політика в умовах інформаційно-психологічної війни" (далі - монографія) написана на дуже актуальну тему і увібрала в себе як попередній досвід радянських часів, так і нинішній. Потреба в такій роботі в російському суспільстві назріла давно, автори зуміли вичленити найменш досліджені аспекти цієї багатогранної та складної проблеми, дати їй аналіз у системному вигляді. Можна констатувати, що нині в РФ існує розроблена наукова основа високого професійного і наукового рівня, достатня для формування та здійснення грамотної державної політики забезпечення безпеки суспільства в інформаційно-психологічній сфері.
Слід зазначити, що на такому високому системному рівні концепція інформаційно-психологічної війни представлена вперше. Серед найважливіших достоїнств концепції слід зазначити такі:
1. Досліджено сутність, зміст і монографічну структуру психологічної війни як виду інформаційного протиборства, здійснюваного у формі таємних операцій із застосуванням інформаційної та психологічної зброї, виділені ознаки інформаційно-психологічної війни, однозначно визначено цей вид особливо небезпечного та агресивного комплексного впливу.
2. Запропоновано оригінальний спосіб універсального формалізованого уявлення структури будь-якої таємної операції у вигляді сукупності кінцевого числа елементів, об'єднаних прямими і зворотними зв'язками, які випливають з цілей, завдань таємної операції та сукупності поглядів її керівництва на способи досягнення цих цілей.
3. Дано кримінально-правову і криміналістичну характеристику основних структурних елементів інформаційно-психологічних операцій.
Розробка ефективної державної інформаційної політики в умовах загрози реалізації іноземними державами концепції інформаційно-психологічної війни є нині першочерговим завданням для органів державної влади Російської Федерації.
Державна інформаційна політика Російської Федерації в умовах інформаційно-психологічної війни являє собою діяльність системи федеральних органів державної влади, орієнтовану на протидію акціям (заходам) зовнішньої інформаційно-психологічної агресії та операціям інформаційно-психологічної війни, спрямованих проти Російської Федерації. Розроблена авторами монографії концепція інформаційного протиборства і державної інформаційної політики в умовах інформаційно-психологічної війни має високу науково-практичну цінність завдяки таким її особливостям:
1. Розроблено методику оцінки ворожих дій іноземних держав та інших учасників інформаційно-психологічного протиборства, що дозволяє кваліфікувати ці дії як "інформаційно-психологічну боротьбу низького ступеня агресивності" - "приховане управління" діяльністю щодо створення умов для спонукання органів влади до здійснення діянь, вигідних для зовнішнього джерела інформаційно-психологічного впливу: а) спеціальні інформаційні операції б) інформаційно-психологічну агресію та в) інформаційно-психологічну війну, відносячи до категорії війни найбільш небезпечні акції" заходи, операції агресивного інформаційно-психологічного впливу.
2. Досліджено сутність, зміст і спрямованість державної інформаційної політики, її ролі в організації протидії операціям інформаційно-психологічної війни.
3. Визначено особливу роль транснаціональних інформаційно-телекомунікаційних корпорацій, віртуальних соціальних співтовариств, засобів масової інформації та масової комунікації (ЗМІМК) інформаційного суспільства в інформаційно-психологічному протиборстві та реалізації концепцій інформаційної війни.
4. Визначено особливі форми державного регулювання суспільно-політичних відносин сучасного інформаційного суспільства в інформаційно-психологічній сфері.
5. Визначено роль і місце системи органів державної влади у протидії АІА, СІО та ІВ, зокрема на ранніх стадіях розвитку інформаційно-психологічного конфлікту та у разі потреби швидкого реагування на раптовий напад супротивника.
У загальних положеннях автори монографії зазначають, що концепція інформаційного протиборства РФ має представляти сукупність поглядів на цілі, завдання, принципи та основні напрямки інформаційного протиборства і державної інформаційної політики в умовах визначення інформаційним суспільством нових геополітичних пріоритетів, форм і методів геополітичної конкуренції.
Існування безлічі невирішених проблем у сфері забезпечення інформаційно-психологічної безпеки держави в умовах реальної загрози використання іноземними державами та іншими учасниками інформаційного протиборства арсеналу сил, засобів і методів інформаційно-психологічної війни в політичних цілях визначає важливість та актуальність обраної авторами теми дослідження.
Необхідно зазначити, що державна інформаційна політика Російської Федерації в умовах ІПП є діяльністю системи федеральних органів державної влади щодо протидії АІА, СІО та ІВ, спрямованих проти Російської Федерації. У межах цього дослідження державна інформаційна політика в умовах ІВ розглядається як одна з головних складових концепції інформаційного протиборства.
Автори розробки концепції РФ у сфері ІП чітко визначають першочергові елементи теоретичної основи концепції, на яку владні ієрархи нині мають спиратися під час завершального етапу уточнення формулювань і положень відповідних нормативно-правових документів.
Головна мета концепції - визначення цілей, завдання і змісту інформаційного протиборства та державної інформаційної політики в умовах формування інформаційного суспільства, змін у результаті визначення інформаційним суспільством нових геополітичних пріоритетів сформованої в індустріальному суспільстві стійкої геополітичної картини світу та поширення використання методів інформаційно-психологічної війни як основного інструмента досягнення політичних цілей.
Основні завдання концепції спрямовані на досягнення головної мети концепції шляхом визначення: а) геополітичних пріоритетів інформаційного суспільства, які визначають основні напрямки, характер і зміст геополітичної конкуренції на сучасному етапі розвитку соціальних формацій; б) формулювань і класифікації основних видів інформаційно-психологічної агресії, яка становить загрозу життєво важливим інтересам особистості, суспільства та держави в інформаційно-психологічній сфері; в) змісту інформаційного протиборства, його цілей, завдань, принципів і основних напрямків в умовах інформаційно-психологічної війни; г) змісту, структури, функцій, принципів та основних напрямків діяльності державної системи ІП в умовах ІВ; г) цілей, завдань, принципів і основних напрямків державної інформаційної політики в умовах ІВ.
Зазначена концепція є основою для розробки та формування:
А) державної політики в умовах інформаційно-психологічної війни;
Б) концепції діяльності системи органів державної влади і місцевого самоврядування в умовах інформаційно-психологічної війни та у загрозливий період;
В) системи методик оцінки і видової класифікації АІА;
Г) системи методик щодо викриття, попередження і припинення АІА та СІО;
Г) структури і вигляду форми організації, визначення цілей і завдань державної системи ШП та забезпечення безпеки особистості, суспільства і держави в умовах ІВ;
Д) цільових програм забезпечення інформаційно-психологічної безпеки Російської Федерації в умовах прийняття інформаційним суспільством нових геополітичних пріоритетів.
Наукові положення цієї концепції сприяють розвитку, спочатку положень Концепції національної безпеки, а потім - Доктрини інформаційної безпеки Російської Федерації у сфери ІП в умовах ІВ.
Таким чином, можна констатувати, що після оприлюднення матеріалів зазначеної монографії в Російській Федерації створено достатнє наукове підгрунтя для практичного формування сучасної Доктрини інформаційно-психологічного протиборства Російської Федерації.
Схожі статті
-
Результати проведених фахівцями різних наукових напрямів дослідження проблем, пов'язаних з визначенням особливостей доктринальних основ розвідувальної...
-
Дослідження свідчать, що у США чітко прослідковуються два основних рівні реалізації концепції ІВ: державний і військовий. 3.2.1. Мета інформаційної війни...
-
Для організації протидії ІВ, СІО і АІА та іншим ІПВ та ІТВ необхідно знати чинники, які сприяють виникненню ризиків, загроз і небезпек в...
-
Постійне зростання впливу інформаційної сфери характерне для сучасного етапу розвитку суспільства. До структури цієї сфери входять: сукупність...
-
РОЗДІЛ 1. СУТНІСТЬ ІНФОРМАЦІЙНОЇ БЕЗПЕКИ ДЕРЖАВИ, СУСПІЛЬСТВА ТА ОСОБИ 1.1. Інформаційні відносини, діяльність, суверенітет і безпека Дослідження такого...
-
Сприймаючи інформацію в будь-який спосіб, особа дає їй оцінку на основі лише їй відомих та часто не усвідомлених критеріїв. Аналітична оцінка інформації...
-
Комітетом начальників штабів США розроблено та затверджено Об'єднану доктрину щодо проведення інформаційних операцій (joint Doctrine for information...
-
Інформаційні війни, СІО та АІА є формами ведення інформаційного протиборства (ІП). Слід відмітити, що IB складаються з певної кількості СІО й АІА,...
-
Інформаційна безпека - Остроухов В. В. - 1.1. Інформаційно-психологічна безпека особи
Постійне зростання впливу інформаційної сфери характерне для сучасного етапу розвитку суспільства. До структури цієї сфери входять: сукупність...
-
Інформаційна безпека - Остроухов В. В. - ЧАСТИНА 1. НЕБЕЗПЕКИ ІНФОРМАЦІЙНОГО ПРОСТОРУ ДЛЯ ЛЮДИНИ
Постійне зростання впливу інформаційної сфери характерне для сучасного етапу розвитку суспільства. До структури цієї сфери входять: сукупність...
-
Інформаційна безпека - Остроухов В. В. - РОЗДІЛ 2. ІСТОРІЯ ІНФОРМАЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНОГО ПРОТИБОРСТВА
2.1. Становлення і розвиток інформаційно-психологічного протиборства 2.1.1. Інформаційно-психологічне протиборство у Стародавньому Світі та епоху...
-
Інформаційна безпека - Остроухов В. В. - ВСТУП
Постійне зростання впливу інформаційної сфери характерне для сучасного етапу розвитку суспільства. До структури цієї сфери входять: сукупність...
-
3.1.1. Особливості чинників впливу на формування концептуальних основ і сутності "інформаційного неоколоніалізму" американського зразка У сучасних...
-
3.1.1. Особливості чинників впливу на формування концептуальних основ і сутності "інформаційного неоколоніалізму" американського зразка У сучасних...
-
Інформаційна безпека - Остроухов В. В. - 3.2.1. Мета інформаційної війни на державному рівні
Дослідження свідчать, що у США чітко прослідковуються два основних рівні реалізації концепції ІВ: державний і військовий. 3.2.1. Мета інформаційної війни...
-
РОЗДІЛ 1. СУТНІСТЬ ІНФОРМАЦІЙНОЇ БЕЗПЕКИ ДЕРЖАВИ, СУСПІЛЬСТВА ТА ОСОБИ 1.1. Інформаційні відносини, діяльність, суверенітет і безпека Дослідження такого...
-
Початок XIX ст. пов'язують із воєнними діями французів. У досягненні перемоги над ворогом французи значну роль відводили ІПП. На початку XIX ст. у...
-
У пострадянському просторі не існує жодного великого мережевого видання, сайту, джерела, присвяченого жіночому сектору збройних сил. Ресурси, присвячені...
-
Нині питаннями інформаційного протиборства у США займаються понад 150 урядових організацій, не враховуючи приватних компаній та освітніх установ, дії...
-
2.2.1. Інформаційно-психологічне протиборство під час Першої світової війни На самому початку війни уряди воюючих країн, окрім Німеччини, дійшли висновку...
-
2.1. Становлення і розвиток інформаційно-психологічного протиборства 2.1.1. Інформаційно-психологічне протиборство у Стародавньому Світі та епоху...
-
В США триває активна розробка концепції "інформаційного стримування", розрахована на управління кризовими ситуаціями за допомогою превентивних акцій з...
-
Дослідження свідчать, що у США чітко прослідковуються два основних рівні реалізації концепції ІВ: державний і військовий. 3.2.1. Мета інформаційної війни...
-
РОЗДІЛ 1. СУТНІСТЬ ІНФОРМАЦІЙНОЇ БЕЗПЕКИ ДЕРЖАВИ, СУСПІЛЬСТВА ТА ОСОБИ 1.1. Інформаційні відносини, діяльність, суверенітет і безпека Дослідження такого...
-
Автори американської концепції ІВ розробили спеціальну її класифікацію. Так, у навчальних програмах Університету національної оборони США виділяються...
-
АІА та СІО вміщують у собі психологічні дії зі стратегічними цілями, психологічні консолідуючі дії та психологічні дії з безпосередньої підтримки бойових...
-
Високому загалом рівню всієї роботи політорганів Червоної армії серед військ противника в міжвоєнний період (1919-1939) сприяла значна увага до неї з...
-
Інформаційна безпека - Остроухов В. В. - Психотронна ("психофізична") зброя
Її дія заснована передусім на використанні дистанційного впливу на людину з метою корекції її поведінки й фізіологічних функцій. Психотронна зброя,...
-
Сучасний етап розвитку суспільства прийнято вважати етапом становлення інформаційного суспільств, однією з характеристик якого є його глобальний...
-
Інформаційна безпека - Остроухов В. В. - 5.5. Поради щодо протидії маніпулюванню
Якщо під час маніпулювання використовуються основні життєві образи чи ідеї, то неправильно, викривлено спрацьовує внутрішній механізм захисту проти цих...
Інформаційна безпека - Остроухов В. В. - РОЗДІЛ 4. ОСОБЛИВОСТІ ДЕРЖАВНОЇ ПОЛІТИКИ РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ ЩОДО ПРОВЕДЕННЯ ІНФОРМАЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНОГО ПРОТИБОРСТВА