Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - 19.3. Міжнародний фінансовий ринок
Міжнародний фінансовий ринок виник у середині XX ст. Його головне призначення полягає в тому, аби за допомогою акумуляції вільних фінансових ресурсів у деяких країнах забезпечити між ними їх перерозподіл для сталого економічного розвитку світового господарства й одержання від цих операцій певного доходу.
Нині міжнародні фінансові ринки - це величезні фінансові центри, які мобілізують і перерозподіляють у всьому світі значні обсяги фінансових ресурсів. Вони сформувались на основі розвитку міжнародних економічних відносин. З функціонального погляду - це система акумуляції і перерозподілу світових фінансових потоків з метою безперервного і рентабельного відтворення. З інституційного погляду - це сукупність банків, спеціалізованих фінансово-кредитних установ, фондових бірж, через які здійснюється рух світових фінансових потоків. У результаті конкуренції сформувались світові фінансові центри - Нью-Йорк, Лондон, Цюрих, Люксембург, Франкфурт-на-Майні, Сінгапур та ін. Новим світовим фінансовим центром після Другої світової війни став Токіо.
Поява фінансових центрів на периферії світового господарства, таких як Багамські Острови, Сінгапур, Сянган (Гонконг), Панама, Бахрейн та ін. обумовлена нижчими податками й операційними витратами, незначним державним втручанням, ліберальним валютним законодавством. Світові фінансові центри, де кредитні установи здійснюють операції в основному з нерезидентами в іноземній для даної країни валюті, дістали назву фінансових центрів "офшор". Такі фінансові центри слугують також податковим сховищем, оскільки операції на них не оподатковуються місцевими податками і вільні від валютних обмежень.
Міжнародний фінансовий ринок має три складові: міжнародний ринок грошей (валютний ринок), міжнародний ринок кредитних ресурсів, міжнародний ринок цінних паперів.
Ринок кредитних ресурсів і ринок цінних паперів у фінансовій літературі часто називають ринком капіталів.
Міжнародні валютні ринки - це купівля й продаж іноземної валюти або цінних паперів в іноземній валюті на основі попиту і пропозиції. Є світові і регіональні міжнародні валютні ринки. Найбільшим світовим валютним ринком є лондонський, на якому проводиться майже половина всіх валютних операцій. Учасниками міжнародних валютних ринків є банки, банкірські будинки, брокерські фірми, транснаціональні корпорації. Інструментами валютних операцій є банківські перекази - поштові й особливо телеграфні, у тому числі з використанням електронної техніки (Рейтер-ділінг, Телерейт), телекса і телефону. Хоча в деяких країнах (ФРН, Франція, Японія, країнах Бенілюксу, Скандинавії) збереглися валютні біржі, їх роль незначна і зводиться до фіксації довідкових курсів валют. Починаючи з 70-х років XX ст. деякі операції з валютою знову здійснюються на товарних біржах (наприклад, валютні ф'ючерсні й опціонні операції на товарних біржах в Чикаго, Нью-Йорку).
Банки, яким довірено право на проведення валютних операцій, називаються уповноваженими або валютними банками. Уповноважені банки використовують дві форми вивезення капіталу: відкриття за рубежем своїх зарубіжних філій і прийняття пайової участі в капіталі іноземного банку.
Розвиток європейської інтеграції і досягнення достатньої стабільності валют країн ЄС привели до нової стадії розвитку європейської валютної системи - переходу до єдиної валюти - євро. На відміну від ECU євро є реальною валютою, що обслуговує платіжний оборот ЄС. Відповідно до прийнятої програми, уведення євро в обіг проводиться з початку 1999 року. Слід відзначити, що важливу роль у впровадженні євро відіграв досвід використання ECU.
Введення в обіг євро означає новий етап у розвитку системи міжнародних фінансів у цілому і європейської валютної системи зокрема.
Міжнародний ринок кредитних ресурсів - це специфічна сфера руху коштів між країнами. Кредитні ресурси на міжнародному ринку рухаються на загальновідомих принципах, а саме: обов'язкового повернення коштів, терміновості, платності і забезпеченості. На міжнародний кредит впливають такі фактори, як платіжний баланс, розмір процентної ставки, вид валюти, курс валюти, рівень рентабельності кредитних операцій та ін.
Міжнародний кредит виконує такі функції:
- забезпечує перерозподіл фінансових ресурсів;
- посилює процес нагромадження в рамках світового господарства;
- прискорює процес реалізації товарів (робіт, послуг) у всесвітньому масштабі. Міжнародні кредити бувають різних видів, форм і варіантів кредитування.
З інституційного погляду міжнародний ринок кредитних ресурсів є сукупністю установ і організацій, за допомогою яких здійснюється рух капіталів у сфері міжнародних економічних зв'язків. У ролі кредиторів виступають приватні банки, фірми, страхові компанії.
Залежно від суб'єкта кредитування кредити поділяються на приватні, урядові й кредити міжнародних фінансових організацій. Кредити надаються коротко-, середньо - і довготермінові. Міжнародні кредити поділяються також на забезпечені й банківські. Забезпечені кредити надаються під цінні папери, нерухоме майно, векселі, товарні документи. Банківські кредити надаються найнадійнішим позичальникам під вексель. За призначенням міжнародні кредити поділяються на зв'язані й фінансові.
Зв'язані мають строго цільовий характер, тобто спрямовуються на закупівлю певних товарів або оплату послуг. Фінансові кредити не мають цільового призначення і можуть бути використані на розсуд позичальника, тобто бути спрямованими на будь-які цілі, включаючи погашення заборгованості за кредитами, на капітальні вкладення, інвестування в цінні папери та інші цілі.
У міжнародній банківській діяльності з метою страхування поширена практика надання синдиційованих кредитів - це кредити, що надаються двома або більше кредиторами, тобто банківськими синдикатами, одному позичальнику. Для надання цього кредиту банки об'єднують на відповідний термін свої тимчасово вільні грошові кошти, тому його ще називають консорціальним.
Діяльність міжнародного кредитного ринку тісно пов'язана із світовим ринком цінних паперів.
Міжнародний ринок цінних паперів - це теж форма мобілізації капіталів з метою задоволення виробничих потреб. Він набув розвитку у другій половині XX ст., коли було знято обмеження в національних законодавствах на вивіз капіталу.
Міжнародний ринок цінних паперів спеціалізується переважно на емісії цінних паперів (первинний ринок) і їх купівлі-продажу (вторинний ринок). Поряд з ринком іноземних облігацій у 70-х роках XX ст. виник ринок єврооблігацій - облігацій у євровалютах. Найбільше їх випускається у доларах США.
Єврооблігаційна позика вирізняється такими особливостями:
- розміщується одночасно на ринках кількох країн на відміну від традиційних іноземних облігаційних позик;
- емісія здійснюється банківським консорціумом або міжнародною організацією;
- єврооблігації купуються інвесторами різних країн на основі котирувань їх національних бірж;
- емісія єврооблігацій меншою мірою, ніж іноземних облігацій, підпадає під державне регулювання; процент за купоном не оподатковується на відміну від звичайних облігацій.
Ринок єврооблігацій - важливе джерело фінансування середньо - і довгострокових інвестицій транснаціональних корпорацій. Держави використовують єврооблігаційні позики для покриття дефіциту держбюджету і рефінансування старих позик.
Міжнародний ринок євроакцій почав розвиватись лише з 1983 р. Усього у світі щорічно обертається акцій і облігацій на астрономічну суму понад 40 трлн дол. США. Основними фінансовими центрами, де торгують європаперами, є Лондон, Цюріх, Люксембург.
Ринок євровекселів (з 1981 р.) за обсягом невеликий, включає в основному короткострокові єврокомерційні папери і середньострокові векселі. Щоб залучити додаткових клієнтів і збільшити свої прибутки, учасники міжнародного кредитно-фінансового ринку створили ринок фінансових ф'ючерсів, фінансових опціонів і "своп", випускають цінні папери з додатковими страховими умовами.
Схожі статті
-
3.1. Суть і структура грошового ринку та механізм його функціонування Грошовий (монетарний) ринок - це сукупність усіх грошових ресурсів країни, що...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - Тема 3. ГРОШОВИЙ РИНОК
3.1. Суть і структура грошового ринку та механізм його функціонування Грошовий (монетарний) ринок - це сукупність усіх грошових ресурсів країни, що...
-
Фінансова система являє собою доволі складний механізм. Ефективність її функціонування залежить від двох визначальних чинників. По-перше, від...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - 6.3. Валютний ринок: суть та основи його функціонування
Валютний ринок - це система стійких економічних та організаційних відносин, пов'язаних з операціями купівлі-продажу іноземних валют та платіжних...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - 3.4. Характеристика та операції міжбанківського ринку
Міжбанківський ринок відіграє важливу роль у забезпеченні нормальних умов функціонування грошового ринку. Він є об'єктом державного регулювання, слугує...
-
Діяльність міжнародних фінансових організацій пов'язана з виконанням певних функцій, які визначаються їх статутами. Фінансове забезпечення виконання цих...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - 19.1. Сутність і призначення міжнародних фінансів
19.1. Сутність і призначення міжнародних фінансів Виникнення і розвиток міжнародних фінансів зумовлено широким розвитком процесів міжнародної економічної...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - Тема 19. МІЖНАРОДНІ ФІНАНСИ
19.1. Сутність і призначення міжнародних фінансів Виникнення і розвиток міжнародних фінансів зумовлено широким розвитком процесів міжнародної економічної...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - 6.4. Валютна система та її розвиток
Економічні, політичні, культурні та інші зв'язки між країнами породжують грошові відносини між ними, пов'язані з оплатою отриманих товарів та послуг....
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - 6.5. Формування валютної системи України
Формування валютної системи в Україні безпосередньо пов'язане з процесами розбудови української держави та реформуванням її економіки. В умовах...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - ПЕРЕДМОВА
Розвиток в Україні ринкових відносин зумовив перебудову кредитно-грошових відносин. Це стосується насамперед розвитку грошової системи і грошового обігу,...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - 6.2. Валютний курс і способи його визначення
Валютний курс становить ціну грошової одиниці певної країни, яка виражена в грошовій одиниці іншої країни. Валютний курс, так само як і ціна будь-якого...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - 9.3. Національний банк України та його функції
В Україні центральним банком є Національний банк України (НБУ). Він являє собою перший рівень банківської системи. НБУ створений згідно із Законом...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - Характеристика та ознаки кредитних відносин
Економічні відносини між кредитором і позичальником виникають під час одержання кредиту, користування ним та його поверненням. Сторони, які беруть участь...
-
Як уже зазначалося, державні позики є основною формою державного кредиту. Класифікація державних позик здійснюється за такими ознаками: 1) за правовим...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - 16.1. Економічна сутність і роль державного кредиту
16.1. Економічна сутність і роль державного кредиту Державний кредит являє собою доволі специфічну ланку державних фінансів. Він не має ні окремого...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - Тема 16. ДЕРЖАВНИЙ КРЕДИТ І ДЕРЖАВНИЙ БОРГ
16.1. Економічна сутність і роль державного кредиту Державний кредит являє собою доволі специфічну ланку державних фінансів. Він не має ні окремого...
-
Матеріальним втіленням фінансових відносин на рівні господарських суб'єктів є фінансові ресурси (рис. 13.2). Під фінансовими ресурсами розуміють...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - Методика визначення валютних курсів
Валютний курс становить ціну грошової одиниці певної країни, яка виражена в грошовій одиниці іншої країни. Валютний курс, так само як і ціна будь-якого...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - 10.2. Класифікація та характеристика комерційних банків
Комерційні банки - це багатопрофільні кредитні інститути, що здійснюють фінансові операції та послуги, пов'язані з обслуговуванням клієнтів у всіх...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - 9.5. Валютна політика та роль НБУ в її реалізації
Система валютного регулювання в Україні формувалась у складних і суперечливих соціально-економічних умовах. Вони характеризувались різким падінням...
-
Обліковий ринок - частина грошового ринку, де короткострокові грошові ресурси перерозподіляються між кредитними інститутами шляхом купівлі-продажу...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - 8.5. Позичковий відсоток, його сутність та основні види
Важливим етапом вивчення теми кредиту та його ролі в ринковій економіці є оволодіння теорією відсотка та напрацювання практичних вмінь та навичок його...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - Класифікація державних кредитів
Форми кредиту тісно пов'язані з його структурою, сутністю кредитних відносин. Залежно від руху позикової вартості виділяються дві основні форми кредиту:...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - 8.4. Форми та види кредиту
Форми кредиту тісно пов'язані з його структурою, сутністю кредитних відносин. Залежно від руху позикової вартості виділяються дві основні форми кредиту:...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - Європейська валютна одиниця
Євро (EUR) - європейська валютна одиниця, функціонує в обігу з 1.01.1996р. в рамках Європейської валютної системи відповідно до положень Маастрихтської...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - 6.1. Сутність валюти та її конвертованість
6.1. Сутність валюти та її конвертованість Валютою (від італ. valuta - вартість) називають грошову одиницю, яка обслуговує міжнародні економічні...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - 9.4. Грошово-кредитна політика НБУ
Однією з найважливіших регулювальних функцій, яка притаманна всім без винятку центральним банкам, є розробка та проведення високоефективної...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - 16.2. Форми державного кредиту
Державний кредит може бути внутрішнім і зовнішнім. Внутрішній державний кредит виступає в таких формах: державні позики, перетворення частини вкладів...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - Тема 6. ВАЛЮТНИЙ РИНОК І ВАЛЮТНІ СИСТЕМИ
6.1. Сутність валюти та її конвертованість Валютою (від італ. valuta - вартість) називають грошову одиницю, яка обслуговує міжнародні економічні...
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - 19.3. Міжнародний фінансовий ринок