Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - 9.4. Грошово-кредитна політика НБУ
Однією з найважливіших регулювальних функцій, яка притаманна всім без винятку центральним банкам, є розробка та проведення високоефективної грошово-кредитної політики (ГКП) - це один із елементів економічної політики держави, який становить сукупність заходів, спрямованих на зміну грошової маси в обороті обсягів кредитів, рівня відсоткових ставок та інших показників грошового обороту і ринку позичкових капіталів.
В Україні головним суб'єктом грошово-кредитної політики є Національний банк. Як передбачено конституцією України, Рада НБУ самостійно розробляє основні засади грошово-кредитної політики та здійснює контроль за її проведенням.
Грошово-кредитна політика спрямована на досягнення стабільного економічного зростання, низького рівня інфляції та безробіття.
У зарубіжній економічній літературі грошово-кредитна політика поділяється на "вузьку" й "широку". "Вузька" грошово-кредитна політика, на думку деяких заокеанських та західноєвропейських економістів, забезпечує стабільність національної валюти за допомогою проведення валютних інтервенцій, змін рівня облікової ставки, а також інших інструментів, що впливають на стан національної грошової одиниці. "Широка" грошово-кредитна політика безпосередньо впливає на обсяг грошової маси в обороті.
Основні напрями (типи) грошово-кредитної політики, які обирає центральний банк (НБУ):
- політика грошово-кредитної рестрикції (політика "дорогих" грошей);
- політика грошово-кредитної експансії (політика "дешевих" грошей).
Зміст грошово-кредитної політики НБУ структурно можна відобразити на схемі (рис. 9.3).
Залежно від обраних цілей визначаються інструменти грошово-кредитної політики, вибір яких є прерогативою НБУ.
Усі їх можна поділити на дві групи (рис. 9.4):
- інструменти опосередкованого впливу на грошовий ринок та економічні процеси;
- інструменти прямого впливу.
Методами реалізації грошово-кредитної політики в обох її напрямах можуть бути:
- дисконтна політика;
- операції на відкритому ринку;
Рис. 93. Зміст грошово-кредитної політики НБУ
- зміна норм обов'язкових резервів комерційних банків у центральному банку;
- державне регулювання окремих видів кредитів та кредитування окремих економічних суб'єктів тощо.
Будучи посередником між державою та банківською системою, центральний банк покликаний регулювати грошові та кредитні потоки за допомогою певних інструментів. Вибір цих інструментів досить широкий. Їхнє використання може змінюватися залежно від спрямованості економічної політики країни, ступеня відкритості її економіки, традицій та інших конкретних обставин. Існуючі в розпорядженні центрального банку інструменти грошово-кредитного регулювання поділяються за:
- безпосередніми об'єктами впливу (пропозиція грошей, ставка відсотка, валютний курс, швидкість обігу грошей та ін.);
- за характером параметрів, що встановлюються під час регулювання (кількісні - кредитні можливості банків, якісні - вартість банківських кредитів);
- за строками впливу (короткострокові - тактичні; довгострокові - стратегічні);
- за формою впливу (прямі, опосередковані).
Вибір інструментів грошово-кредитної політики залежить від завдань, які вирішуються на конкретному етапі економічного розвитку. На початкових етапах переходу до ринкових відносин найбільш результативними є, наприклад, прямі механізми втручання центрального банку в грошово-кредитну сферу. З розвитком ринкових відносин спостерігається перехід до опосередкованих (економічних) методів державного управління грошовим оборотом.
Грошово-кредитна політика охоплює чотири класичні за змістом механізми монетарної політики:
1) здійснення операцій на відкритому ринку;
2) регулювання облікової ставки на позики, що надаються центральному банку;
3) регулювання норми банківських резервів.
Кожний із зазначених механізмів має набір власних інструментів формування, вдосконалення яких здійснюється десятиріччями і дає можливість вирішити комплекс проблем грошової політики;
4) визначення засобами ринкового механізму реальної вартості державного боргу, а значить, і цінних паперів, що його обслуговують.
Інструменти монетарної політики представлені на рис. 9.4. Розглянемо деякі з них докладніше.
Операції на відкритому ринку - це найбільш застосований інструмент грошово-кредитної політики в країнах з високорозвинутими економіками. Сутність операцій на відкритому ринку полягає в тому, що, купуючи цінні папери на ринку, НБУ додатково спрямовує в оборот відповідну суму грошей і цим збільшує банківські резерви, внаслідок чого потім збільшується і загальна маса грошей в обороті. Продаючи цінні папери зі свого портфеля, він вилучає на відповідну суму банківські резерви, а згодом зменшується і загальна маса грошей в обороті. У результаті цих операцій відповідно збільшується чи зменшується пропозиція грошей, що впливає в кінцевому підсумку на кон'юнктуру товарних ринків.
При здійсненні операцій на відкритому ринку купівлі-продажу казначейських векселів та облігацій (взаємодія НБУ з Урядом) НБУ забезпечує:
- бездефіцитне фінансування державних витрат, а звідси - управління на цій основі державним боргом;
- надання об'єктам ринкової економіки надійних і високоліквідних інструментів для тимчасового розміщення власних фінансових ресурсів;
- надання можливості центральному банку економічними засобами впливати не лише на попит і пропозицію грошей, а й на співвідношення їхніх структурних агрегатів.
Рис. 9.4. Інструменти монетарної політики
Також, при здійсненні операцій на відкритому ринку з купівлі-продажу казначейських векселів та облігацій (взаємодія НБУ з Урядом) - НБУ забезпечує:
- бездефіцитне фінансування державних витрат, а звідси - управління на цій основі державним боргом;
- надання об'єктам ринкової економіки надійних і високоліквідних інструментів для тимчасового розміщення власних фінансових ресурсів;
- надання можливості центральному банку економічними засобами впливати не лише на попит і пропозицію грошей, а й на співвідношення їх структурних агрегатів.
В умовах високорозвинутого ринку цінних паперів цей інструмент монетарної політики має суттєві переваги, зокрема:
- високу оперативність. Наприклад, якщо НБУ вирішив збільшити чи зменшити пропозицію грошей та її розмір, то він може негайно дати розпорядження своїм дилерам купити чи продати цінні папери на відповідну суму;
- на дію цього інструменту не впливають ніякі інші суб'єкти ринку, крім центрального банку, що робить його регулювальний вплив досить значним і ефективним.
Недоліком цього інструменту є те, що для його ефективного використання потрібна згода всіх контрагентів на відкритому ринку (продати чи купити цінні папери.
0За допомогою управління обов'язковими резервами центральний банк має можливість впливати через базу грошової маси на кредитоспроможність комерційних банків, в тому числі на розміри кредитної мультиплікації. Відповідно до цього, механізм управління обов'язковими резервами розглядається теорією та практикою грошей як один із найдієвіших механізмів монетарної політики (має негайну та невідворотну дію).
Механізм цього інструменту полягає в тому, що центральний банк установлює для всіх банків та інших депозитних установ норму обов'язкового резервування залучених коштів зі зберіганням відносної суми їх на кореспондентських рахунках чи в касах без права використання і без виплати відсотків по них. Збільшуючи норму обов'язкового резервування, НБУ негайно скорочує обсяг надлишкових резервів банків, зменшує їхню кредитну спроможність, знижує рівень мультиплікації депозитів, і навпаки.
Цей інструмент монетарної політики має перевагу, тому що він однаково впливає на всі банки, змінюючи пропозицію грошей негайно і досить потужно, але він має і значні недоліки, зокрема: підвищення норми обов'язкового резервування може призвести всі банки з невеликим надлишковим резервом в неліквідний стан, оскільки НБУ обмежує їхні доходи за активними операціями.
Поряд із вище означеними механізмами винятково важливим інструментом монетарної політики є регулювання облікової ставки. Через зміну облікової ставки збільшується або зменшується на грошовому ринку пропозиція кредитних ресурсів.
Механізм його полягає в тому, що центральний банк установлює ставки відсотків (облікова ставка НБУ) за позичками, які він надає комерційним банкам у порядку їхнього рефінансування. Збільшуючи рівень облікової ставки, НБУ стримує попит комерційних банків на свої позики та мультиплікацію депозитів і врешті-решт зменшує зростання пропозиції грошей в економіці. В результаті цієї операції на монетарному ринку гроші починають "дорожчати", зумовлюючи падіння ринкової кон'юнктури.
Відсоткова політика має певні недоліки, зокрема вплив на пропозицію грошей не досить чіткий і оперативний. Для комерційних банків та інших суб'єктів господарювання важлива не проста зміна відсоткової ставки, а зміна її співвідношення з ринковими відсотковими ставками, за якими вони одержують позички в інших кредиторів і самі надають позики.
Використовуються й інші інструменти грошово-кредитної політики і механізми регулювання грошового обороту. Це свідчить, що грошово-кредитна політика може бути ефективною лише в разі комплексного застосування різних важелів монетарного регулювання.
Грошово-кредитна політика повинна бути гнучкою, узгодженою із загальними механізмами макроекономічного регулювання. Монетарна політика має бути узгоджена з фіскальною, зовнішньоекономічною і валютною політикою.
Отже, найпоширенішим і найдієвішим механізмом впливу на економіку в цілому і грошову систему зокрема є інструмент опосередкованого (економічного) впливу і в особливості операції на відкритому ринку. Вони не мають різкого негативного впливу на ефективність роботи банківської системи і легко контролюються центральним банком.
Схожі статті
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - Пропозиція грошей та механізм її формування
Під пропозицією грошей (МБ) мається на увазі загальна кількість грошей, що перебувають в обігу; вона складається із агрегатів М0, М,, М, М3. Пропозиція...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - Тема 3. ГРОШОВИЙ РИНОК
3.1. Суть і структура грошового ринку та механізм його функціонування Грошовий (монетарний) ринок - це сукупність усіх грошових ресурсів країни, що...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - Тема 4. ГРОШОВІ СИСТЕМИ
4.1. Поняття та елементи грошової системи Грошова система - це законодавчо встановлена форма організації грошового обороту в країні. Вона є складовим...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - 2.1. Характеристика і структура грошового обороту
2.1. Характеристика і структура грошового обороту У процесі купівлі-продажу товарів, надання послуг, а також виконання різних видів зобов'язань у...
-
3.1. Суть і структура грошового ринку та механізм його функціонування Грошовий (монетарний) ринок - це сукупність усіх грошових ресурсів країни, що...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - 9.3. Національний банк України та його функції
В Україні центральним банком є Національний банк України (НБУ). Він являє собою перший рівень банківської системи. НБУ створений згідно із Законом...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - 9.2. Функції центральних банків
Основні функції, що здійснюються всіма без винятку центральними банками, поділяються на регулювальні, контрольні та обслуговувальні. До регулювальних...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - 8.3. Функції кредиту
Роль кредиту характеризується результатами застосування для економіки в цілому і населення зокрема. Кредит впливає на процеси виробництва, реалізації і...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - 8.2. Роль кредиту в умовах ринкової економіки
Роль кредиту характеризується результатами застосування для економіки в цілому і населення зокрема. Кредит впливає на процеси виробництва, реалізації і...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - 6.5. Формування валютної системи України
Формування валютної системи в Україні безпосередньо пов'язане з процесами розбудови української держави та реформуванням її економіки. В умовах...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - 4.1. Поняття та елементи грошової системи
4.1. Поняття та елементи грошової системи Грошова система - це законодавчо встановлена форма організації грошового обороту в країні. Вона є складовим...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - Тема 2. ГРОШОВИЙ ОБОРОТ І ГРОШОВА МАСА
2.1. Характеристика і структура грошового обороту У процесі купівлі-продажу товарів, надання послуг, а також виконання різних видів зобов'язань у...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - 2.2. Форми грошового обороту
Грошовий оборот - це рух грошових коштів у готівковій та безготівковій формах, що обслуговує реалізацію товарів, а також нетоварні платежі в народному...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - 9.1. Загальна характеристика центральних банків
9.1. Загальна характеристика центральних банків Головною ланкою банківської та кредитної системи будь-якої держави є центральний банк. Центральний банк -...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - Тема 9. ЦЕНТРАЛЬНІ БАНКИ
9.1. Загальна характеристика центральних банків Головною ланкою банківської та кредитної системи будь-якої держави є центральний банк. Центральний банк -...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - Попит на гроші
Грошовий ринок, як і будь-який інший, існує і функціонує для досягнення певного балансу між попитом і пропозицією на всі фінансові інструменти цього...
-
Грошовий ринок, як і будь-який інший, існує і функціонує для досягнення певного балансу між попитом і пропозицією на всі фінансові інструменти цього...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - Суб'єкти грошового обороту
Фірми - усі юридичні та фізичні особи, які беруть участь у створенні сукупного суспільного продукту й реалізації його. В результаті їхньої діяльності...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - 6.3. Валютний ринок: суть та основи його функціонування
Валютний ринок - це система стійких економічних та організаційних відносин, пов'язаних з операціями купівлі-продажу іноземних валют та платіжних...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - 1.2. Форми грошей
У своєму розвитку гроші виступали в двох основних формах: повноцінні гроші та неповноцінні (замінники повноцінних грошей або кредитні гроші) (рис. 1.2)....
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - Швидкість обігу грошей
Кількість грошової маси визначається державою - емітентом грошей, а саме - його законодавчою владою. Збільшення емісії зумовлене потребами товарного...
-
Обліковий ринок - частина грошового ринку, де короткострокові грошові ресурси перерозподіляються між кредитними інститутами шляхом купівлі-продажу...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - Грошова маса
Кількість грошової маси визначається державою - емітентом грошей, а саме - його законодавчою владою. Збільшення емісії зумовлене потребами товарного...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - ПЕРЕДМОВА
Розвиток в Україні ринкових відносин зумовив перебудову кредитно-грошових відносин. Це стосується насамперед розвитку грошової системи і грошового обігу,...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - 1.3. Функції грошей та їхня еволюція
У сучасній економічній літературі сутність грошей, як правило, визначається через їхні функції. Функція грошей - це певна дія чи "робота" грошей щодо...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - Тема 1. СУТНІСТЬ І ФУНКЦІЇ ГРОШЕЙ
Тема 1. СУТНІСТЬ І ФУНКЦІЇ ГРОШЕЙ 1.1. Походження, сутність та концепції виникнення грошей Гроші посідають значне місце в ринковій економіці. Вони...
-
Тема 1. СУТНІСТЬ І ФУНКЦІЇ ГРОШЕЙ 1.1. Походження, сутність та концепції виникнення грошей Гроші посідають значне місце в ринковій економіці. Вони...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - 2.4. Закон грошового обігу
Закон вартості і форма його прояву у сфері обігу (закон грошового обігу) характерні для всіх суспільних формацій, у яких існують товарно-грошові...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - 8.5. Позичковий відсоток, його сутність та основні види
Важливим етапом вивчення теми кредиту та його ролі в ринковій економіці є оволодіння теорією відсотка та напрацювання практичних вмінь та навичок його...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - Функція грошей як засобу нагромадження і заощадження
У функції засобу обігу гроші виконують роль посередника в обміні товарів і забезпечують їхній обіг. Процес товарного обміну з участю грошей виражається...
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - 9.4. Грошово-кредитна політика НБУ